Μουσική και παράδοση

Λοιπον, τι λετε;;;

Ενδιαφερει κανα ροκα η παραδοσιακη μουσικη και ακομα περισσοτερο οι παραδοσιακοι χοροι;;;

Προσωπικα, μ’ αρεσει αρκετα και συνηθιζω να χορευω τα παραδοσιακα ειτε σε συλλογους ειτε σε γλεντια.

Ειδικα τα της ευρυτερης περιοχης του χωριου μου, που ειναι στην Πιερια.

Ανατολικη Ρωμυλια, Θρακη και δε συμμαζευομαι. :smiley:

Και αρκετες φορες στην παραδοση παιζουν και απιστευτες μουσικες.

ΥΓ.: Θα παρακολουσα το τοπικ να μεινει καθαρο απο ντεμεκ παραδοσιακα γυφτοτραγουδα.

Τρελός είσαι; Γουστάρω πολύ παραδοσιακη μουσική. Βασικά χορους. Ξέρω όμως τα κλασικά μόνο. Πάντως επειδη σκοπεύω να πάω Ικαρία του χρόνου πρέπει να μάθω κ Ικαριώτικο.

Eγώ αν και κρατάω από Κυκλάδες και είμαι τακτικός επισκέπτης χειμωνα-καλοκαίρι και μου αρέσουν τα νησιώτικα, δυστυχώς από χορούς είμαι λίγο άσχετος. Μου αρέσουν τα παλιά κλασικά νησιώτικα και όχι αυτή η nu-παπαριά στυλ Γιαννούλη-Βαζαίου

Μια και μιλησες για Ικαρια να αναφερω εκεινο που ελεγα για πραγματικη παραδοση και αυτα που ειναι διαδεδομενα.

Τουλαχιστον, στην περιπτωση του Ικαριωτικου η Parios’ version ειναι αξιοπρεπης.

Σε αλλους χωρους, κατι τετοιο δε συμβαινει (βλ. γλυκες-γλυκες, πιτσιρικες, ζαφειρενιες και παει λεγοντας).

Παντως, οσοι ενδιαφερεστε να χορεψετε και λετε “δεν ξερω και ασε με ρε αδερφακι” ειναι παρα πολυ ευκολο να μαθεις και μαλιστα καλα.

Αρκει να γραφτειτε σε καποιο συλλογο …και υπαρχουν πολλοι και αρκετες φορες Δημων, Πανεπιστημιων και λοιπα, που σημαινει τζαμπε.

γμτ τα σπάει ο Ικαριώτικος. Νταξ εγώ πιστέυω πως οι Κρητικοί είναι δύσκολοι. Βασικά δεν έχω και την υπομονή!

Εγώ βασικά ντρέπομαι, ακόμα και στο νησί να χορέψω, εκτός αν έχω πιει τον πάτο μου…:lol::p:?
Τότε ντρέπονται οι άλλοι. Αλλά τα καλά νησιώτικα μου αρέσουν…
Το ίδιο ισχύει και για τα κρητικά, αν και δεν μπορώ να διακρίνω τις διαφορές στους χορούς τους.

Eπειδη ειμαστε ολοι απο το ιδιο καζανι, θα σας πω τα εξης…

Μεχρι περσι χορευα 1-2 μακεδονικους χορους και ως εκει.

Περσι πηγα σε χορευτικο (στο Δημο Πατρεων τζαμπα) και πλεον ουτε γω ξερω ποσους χορους ξερω.

Μπορει να μην ειμαι το αστερι που θα βγει μπροστα και θα κανει μαγικα, αλλα πλεον μπορω να χορεψω χορους που παντα ζηλευα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ.

Τοξικε και γω ντρεπομουνα …αν ομως εισαι σε ενα χορευτικο αρχαριων οπου οι περισσοτεροι δεν ξερουν δε θα εχεις κανενα λογο να ντρεπεσαι.

Νταρκ, οι Κρητικοι (αυτοι που ξερω εγω τουλαχιστον, δηλαδη πεντοζαλη, μαλεβιζιωτη και συρτο χανιωτη) δυσκολοι δεν ειναι.

Καποιοι απο αυτους ειναι γρηγοροι εως υπερβολικα γρηγοροι, αλλα ως εκει.

ΥΓ.: Νταρκ, αμα παω στο πεζουλι στο Μωλο και γραψω “ειμαι ο iron_aris”, παιζει να απαντησεις;;; :stuck_out_tongue:

μ’αρεσουνε και μακαρι να ηξερα να χορευω γιατι βλεπω κ ζηλευω!!!αλλα οχι αυτα με το πολυ κλαρινο…κρητικα ειναι τα πλεον αγαπημενα μου και οσο ημουν ηρακλειο επιχειρησα να παω 1φορα αλλα ηταν ολα τα τμηματα φουλ και απογοητευτικα οποτε δεν ξαναπηγα(κακως…[-X)

ψαραντωνης:ελληνικο thrashodeath!!!

Ναι ρε, τώρα στα γεράματα να πάω στα μπαλέτα…:stuck_out_tongue:

:lol::lol::lol: Δεν παίζει άμεσα γιατι τώρα δεν έχω posca. Όμως σιγουρα θα πάρεις απάντηση γιατί εκεί αράζω συχνά.!!!

Ναι όντως η δυσκολία των Κρητικών είναι η ταχύτητα. Και η μαγεία τους παράλληλα.

O πατερας μου πηγε στα 50 του.

Αν πραγματικα το θες, μην εχεις κομπλεξ.

Τότε έχω χρόνια ακόμα μπροστά μου…:stuck_out_tongue:

Εννοείται ότι χορεύω τους κλασικούς παραδοσιακούς (τσάμικο-καλαματιανό-νησιώτικο-ηπειρώτικο) με ιδιαίτερη αδυναμία στο τελευταίο. Από κει και πέρα, τα δύσκολα στυλ κρητικών κλπ, δεν έχω καταφέρει να τα μάθω. Στο γυμνάσιο είχαμε χορευτικό αλλά δεν πήγαμε πολύ μακριά λόγω έλλειψης οργάνωσης. Ό,τι έμαθα ήταν από τους δικούς μου.

Nταξει, οχι τοσο παραδοση οσο εννοειτε, αλλα εμενα μου ηρθαν αυτοι κατευθειαν.



:slight_smile: