Άρθρα γενικού ενδιαφέροντος

ζouglau τί σχεση έχει το κείμενο ,(το γλαφυρό αν μητι άλλο κείμενο) με την “πτωση του τείχους τηε ντροπής”?
Η κοινωνική ηρεμία στην οποία είχαν περιέλθει οι κάτοικοι της ανατολικής Γερμανίας δεν ήταν τίποτα άλλο απο απομόνωση , χαφιεδισμό και περίφραξη…Είναι μεγάλη επέτειος όχι τόσο για εμάς ή εσας (οπου βλέπω να τονίζεται) αλλά για τους Βερολινέζους που έριξαν το τείχος με πέτρες και τα χέρια.
Πόσοι απο εδω μεσα δηλαδή στηρίζουν τη διχοτόμηση μιας χώρας και πόση στενοκεφαλιά χρειάζεται για να τη στηρίζουν?
Η πτώση του τείχους ήταν ίσως η σημαντικότερη στιγμή του αιώνα που πέρασε επειδή σ αυτό συμμετείχε ο λαός …

lunatic εχμ…ή δεν διαβάζεις τα ποστ μου ή έχουμε μια απώλεια στην επικοινωνία…
Ξαναγράφω…Δεν αμφισβητώ την σπουδαιότητα της πτώσης του Βερολίνου. Ούτε λέω πως ήταν σούπερ γαμάουα στην Αν.Γερμανία και μακάρι να ζούσαμε σαν και αυτούς. Λέω πως μου χει σπάσει τα @@ η προβολή της επετείου από μλκς καπιτάλες άχρηστους δημοσιογραφίσκους που δεν βλέπουν την τύφλα τους και το μόνο που καταλαβαίνουν είναι τα νούμερα στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς. Που σιχτιριάζουν το καθεστώς της Αν. Γερμανίας και που ταυτόχρονα αρνούνται να δουν τα σημερινά μας χάλια

Κοίτα πως έχει το πράμα. Τα κομμουνιστικά κόμματα (σχεδόν ΟΛΑ - προσωπικά δεν ξέρω κάποιο που να εξαιρείται) έκαναν σοβαρά λάθη. Η ιστορική επισήμανση τους θα έπρεπε να είναι και δικός τους σκοπός ώστε να βελτιωθούν και να μη τα επαναλάβουν. Όταν όμως όσοι υποστηρίζουν αυτά τα κομμουνιστικά κόμματα (από την αρχηγό κόμματος μέχρι τους απλούς ψηφοφόρους) επιλέγουν να κλείσουν τα μάτια σε αυτά τα ιστορικά γεγονότα, να επιτεθούν/ειρωνευτούν όσους τα υπενθυμίζουν, να παραποιούν ιστορικά γεγονότα ή να στρέφουν τόσο άκομψα αλλού την προσοχή του κόσμου, υποστηρίζοντας πως είναι προβοκάτσια το να θυμάσαι τα λάθη του παρελθόντος, τότε το μόνο που πετυχαίνουν είναι να στρέφουν τον κόσμο σε άλλες “λύσεις”. Λύσεις που τους αποπνέουν πολύ περισσότερη σιγουριά και δε προσπαθούν να τον βγάλουν τυφλό.

Διάλεξε αν θα κριτικάρεις δηλώσεις όπως της Παπαρήγα (που υποστηρίζουν την ύπαρξη του τείχους και στην οποία λέει “άντε γεια” ο πολίτης Mule) ή θα τις υποστηρίξεις λέγοντας “άντε γεια” σε όποιον πολίτη τις κρίνει αρνητικά. Η επιλογή είναι δικιά σου…

Η πτώση του τείχους, προσωπικά δε με ενδιαφέρει και τόσο γιατί ΔΕΝ είμαι γερμανός. Για τους Γερμανούς όμως είναι ίσης σημασίας με τη δικιά μας γιορτή του Πολυτεχνείου. Το να λες “κακώς οι Γερμανοί γιορτάζουν την πτώση του τείχους και δεν ασχολούνται με τα υπόλοιπα θέματα” είναι λίγο πολύ ίδιο με το να λες “κακώς οι Έλληνες γιορτάζουν τη 17 Νοέμβρη γιατί αποπροσανατολίζονται από τα προβλήματα της σημερινής τους κοινωνίας”…

Απλά και ξάστερα

Πώς ακριβώς “συμμετειχε” ο λαος? Η αποφαση παρθηκε απο την ιδια την ηγεσια του SED , ενος τμηματος του τουλαχιστον, το οποιο ειχε ηδη “παραγκωνισει” την παλια φρουρα (Erich Mielke, Honnecker κλπ) με την “διακριτικοτητα” του ιδιου του Γκορμπατσοφ. Εκτος αν “συμμετοχη” θεωρεις οτι ο κοσμακης ετρεξε να ξεχυθει στην Δυση (και τωρα 12.5% του πληθυσμου της Αν. Γερμανιας νοσταλγει οχι απλα το εργατικο κρατος αλλα το ιδιο το “Τειχος του Αισχους”!).

Η γκριζα μονοτονια της DDR οπως και των αλλων “Λαϊκων Δημοκρατιων” πρεπει να ιδωθει, κατανοηθει και εν τελει κριτικαριστει απο μαρξιστικη-επαναστατικη σκοπια, για την ΕΝΙΣΧΥΣΗ και ΔΙΟΡΘΩΣΗ του εργατικου κρατους και της σοσιαλιστικης οικοδομησης, και οχι απο την τσαρλατανικη οπτικη ενος Ρηγκαν ή ενος Πρετεντερη ή ολων εκεινων των σουργελων που πλασαρονται σαν “ηγετες της ΕΕ” και στοιβαχτηκαν αναμεσα σε σαμπανιες και χαβιαρι να “γιορτασουν”. Στο επικεντρο ολων αυτων, ο Γκορμπατσωφ παραμενει αναμφισβητητα μια απο εκεινες τις τραγικες προσωπικοτητες για τις οποιες η Ιστορια επεφυλασσε εναν πολυ σεξπηρικο ρολο.

Εν πασει περιπτωσει το μεγαλυτερο συμβαν του 20ου αιωνα που ΟΝΤΩΣ συμμετειχε ο λαος ηταν και ειναι η Οκτωβριανη Επανασταση. Τα υπολοιπα ειναι ιλουστρασιο αφηγησεις των παπαγαλων της αστικης ταξης. Ποιος θυμαται σημερα τον Φουκουγιαμα σαν κατι αλλο απο εναν τσιρκολανο του ιμπεριαλισμου?

Η ιστορια δεν τελειωσε γιατι δεν εχει καν αρχισει. Εκκρεμει το τελος της προϊστοριας που ειναι η εποχη των ταξικων κοινωνιων.

Το αρθρο του Σταθη με εξεπληξε. Καταθεση ψυχης με ουσια και περιεχομενο.

Όταν όμως όσοι υποστηρίζουν αυτά τα κομμουνιστικά κόμματα (από την αρχηγό κόμματος μέχρι τους απλούς ψηφοφόρους) επιλέγουν να κλείσουν τα μάτια σε αυτά τα ιστορικά γεγονότα, να επιτεθούν/ειρωνευτούν όσους τα υπενθυμίζουν, να παραποιούν ιστορικά γεγονότα ή να στρέφουν τόσο άκομψα αλλού την προσοχή του κόσμου, υποστηρίζοντας πως είναι προβοκάτσια το να θυμάσαι τα λάθη του παρελθόντος, τότε το μόνο που πετυχαίνουν είναι να στρέφουν τον κόσμο σε άλλες “λύσεις”.

Κανείς δεν κλείνει τα μάτια, ούτε παραποιεί ιστορικά γεγονότα, ούτε στρέφει αλλού την προσοχή του κόσμου, ούτε υποστηρίζει ότι είναι προβοκάτσια να θυμάσαι το παρελθόν. Έτσι είναι τα κομμουνιστικά κόμματα όπως θες να τα βλέπεις εσύ φίλτατε. (για το ελβετικό ΚΚ δε γνωρίζω λεπτομέρειες)

Όσο για την παραποίηση των ιστορικών γεγονότων, οι κομμουνιστές τα αφήνουν στους αστούς.

Διάλεξε αν θα κριτικάρεις δηλώσεις όπως της Παπαρήγα (που υποστηρίζουν την ύπαρξη του τείχους και στην οποία λέει “άντε γεια” ο πολίτης Mule) ή θα τις υποστηρίξεις λέγοντας “άντε γεια” σε όποιον πολίτη τις κρίνει αρνητικά. Η επιλογή είναι δικιά σου…

Οι δηλώσεις δεν υποστηρίζουν έτσι απλά την ύπαρξη του τείχους, όπως πολύ βολικά για τη θέση σου απλουστεύεις, αλλά αποκαλύπτουν και ξεβρακώνουν την αιτία δημιουργίας του, που ήταν η επίθεση της ΟΔΓ στην DDR. Τα τανκς της ΟΔΓ προέλαυναν προς το Βερολίνο ναι ή όχι?

Ο αφορισμος αυτος ισχυει μονο για τα κομμουνιστικα κομματα? Αν ναι, θα ηθελα να μου αποδειξεις πώς ειναι εφικτο. Αν οχι, γιατι επιμενεις και εμμενεις στο να στοχοποιεις συνεχως μια “κατηγορια αλαθητου” που οι Κομμουνιστες ετσι κ αλλιως απορριπτουν βασει του διαλεκτικου υλισμου? Νισαφι πια με το αυτομαστιγωμα των κομμουνιστων. Τα χειροτερα αισχη που εγιναν στο ονομα του σοσιαλισμου δεν φτανουν ουτε το δαχτυλακι των εγκληματων της αστικης ταξης. Απλα και ξαστερα.

[QUOTE=Before the Dawn;744273]Πώς ακριβώς “συμμετειχε” ο λαος? Η αποφαση παρθηκε απο την ιδια την ηγεσια του SED , ενος τμηματος του τουλαχιστον, το οποιο ειχε ηδη “παραγκωνισει” την παλια φρουρα (Erich Mielke, Honnecker κλπ) με την “διακριτικοτητα” του ιδιου του Γκορμπατσοφ. Εκτος αν “συμμετοχη” θεωρεις οτι ο κοσμακης ετρεξε να ξεχυθει στην Δυση (και τωρα 12.5% του πληθυσμου της Αν. Γερμανιας νοσταλγει οχι απλα το εργατικο κρατος αλλα το ιδιο το “Τειχος του Αισχους”!).

[QUOTE]

ενταξει αυτο δε σημαινει κατι.και στην Ελλαδα σημαντικο μερος του πληθυσμου θα γουσταρε να ειχαμε παλι χουντα.:wink:
πρεπει να ληφθει υποψιν και το μορφωτικο επιπεδο του συνολου που επιθυμει κατι απο τα παραπανω, για να καταληξουμε σε ασφαλη συμπερασματα.

Και επαναλαμβάνω, όταν όλοι μιλάνε για την πτώση του τείχους κι εσύ επιμένεις να μιλήσεις για “τα εγκλήματα των άλλων και που εσείς μιλάτε μόνο για τα δικά μας”, μόνο εμπιστοσύνη δεν εμπνέεις στο πως δε θα τα επαναλάβεις. Σαν να μιλάει ο Ιωαννίδης στη γιορτή του Πολυτεχνείου για το “χάος” που παρέλαβε…

Κατά τα άλλα, ειλικρινά, δεν κατάλαβα τίποτα από το “γιατι επιμενεις και εμμενεις στο να στοχοποιεις συνεχως μια “κατηγορια αλαθητου” που οι Κομμουνιστες ετσι κ αλλιως απορριπτουν βασει του διαλεκτικου υλισμου? Νισαφι πια με το αυτομαστιγωμα των κομμουνιστων.” Μιας και είμαι Μηχανολόγος κι όχι της θεωρητικής μπορείς να μου το πεις με πιο απλά λόγια; :oops:

Επίσης, τι σε κάνει να πιστεύεις πως μπορεί εγώ να υποστηρίζω πως μόνο τα κομμουνιστικά κόμματα πρέπει να κάνουν αυτοκριτική;

@ Red Rum
Θα μπορούσα να δεχτώ πως τα τανκς ήταν η αιτία για το τείχος, αν αυτά τα τανκς ήταν εκεί απ’έξω για 40 χρόνια και δεν πυροβολούσαν οι ανατολικογερμανοί φύλακες όποιον ήθελε να πάει προς αυτά τα τανκς. Το ότι αυτό ποτέ δε συνέβη τότε θα έπρεπε να σε έπειθε κι εσένα πως τα τανκς ήταν η αφορμή και η αιτία ήταν κάτι πολύ βαθύτερο και το οποίο κράτησε 40τόσα χρόνια στην Ανατολική Γερμανία…

Μα τους θεούς το να έχει καταντήσει το πολυτεχνείο να γιορτάζεται έτσι όπως γιορτάζεται χωρίς καμία σύνδεση με το πριν, το μετά και το τώρα είναι μια ήττα της αριστεράς.

Το πολυτεχνείο δεν πρέπει να γιορτάζεται από Έλληνες (οι Έλληνες ήταν αυτοί που έστειλαν τα τανκς) αλλά να αποτελεί οδηγό για την εξεγερμένη νεολαία και το εργατικό κίνημα.

Έτερον εκάτερον, το ότι στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλο ποσοστό που θα επιθυμούσε πάλι χούντα υποδηλώνει (όπως και το ποσοστό που θα ήθελε τείχος στην Ανατολική Γερμανία) ότι και τώρα ζούμε στα σκατά. Από κει και πέρα είναι θέμα των προοδευτικών δυνάμεων να οδηγήσουν την αντίδραση του λαού στο μονοπάτι του σοσιαλισμού και της κοινωνικής απελευθέρωσης.

Ποιο και ποσο ειναι αυτο το “σημαντικο μερος του πληθυσμου”? Γιατι εγω μιλησα με στοιχεια που οι ιδιοι οι αστοι ομολογησαν, μεσα απο τα φερεφωνα τους, εν οψει της 20ετους επετειου. Θεωρω οτι ουδεποτε υπηρξε στην ελλαδα 12.5% λαϊκη υποστηριξη στην δικτατορια, εκτος αν εχεις καποιο στοιχειο που αποδεικνυει το αντιθετο. Για ονομα, η δικτατορια επιβληθηκε απο μια δρακα συνταγματαρχων και την CIA, η Λαοκρατικη Γερμανια αντιστοιχουσε στην υπαρκτη διαμορφωση ενος μαζικου κομμουνιστικου ρευματος (πριν το 1933 η Γερμανια ειχε το μαζικοτερο ΚΚ στην Ευρωπη). Λιγος σεβασμος στην ιστορικη πραγματικοτητα δεν κανει κακο 8)

Να επαναλαβω τι? Κατ’αρχας δεν στηριζω οτιδηποτε εκανε το SED και ακομα περισσοτερο, σε αντιθεση με σενα που διαχεεσαι σε πελαγη “νεφελωδους δημοκρατικης κριτικης” (σ’εφτιαξε η ποιητικη ατακα?) εγω κρινω απο καθαρα μαρξιστικη σκοπια. Ετσι μπορω να εξετασω τις ιστορικες συνθηκες που οδηγησαν στην γραφειοκρατικη παραμορφωση του εργατικου κρατους της DDR και γιατι οδηγηθηκε η ηγεσια του SED στην ψυχροπολεμικη υστερια με STASI κλπ. Ετσι μπορω να εχω τα βελτιστα δυνατα εχεγγυα οτι “Την επομενη φορα” ειτε σε Γερμανια ειτε στην Ρωσια ειτε στην Ελλαδα δεν θα πασχουμε απο την ιδια γαγγραινα της γραφειοκρατιας. Αν ψαχνεις για καποιο “μεταφυσικο φυλαχτο” που να προδικαζει απο τωρα οτι ολα θα ειναι ροδινα στην σοσιαλιστικη οικοδομηση τοτε μαλλον εσυ εκπιπτεις στον θεωρητικο ιδεαλισμο. Ελπιζω να μην εχω δωσει λαθος εντυπωση , κ εγω Μηχανικος ειμαι, αν κ οχι Μηχανολογος…

EDIT: Λυπαμαι που διαπιστωνω μια “ταση” συμψηφισμου και ταυτισης μιας χουντας τυπου 67-74 με ενα (εκφυλισμενο εστω) εργατικο κρατος. Αρκετα ανησυχητικο φαινομενο οχι τοσο για την ιδια την ταυτιση που στην τελικη καθε ανθρωπος με στοιχειωδη κατανοηση της πολιτικης αντιλαμβανεται σαν τουλαχιστον γελοια, αλλα για τα “κριτηρια” με τα οποια ενηλικες και υπευθυνοι πολιτες αναλυουν, προσεγγιζουν και εν τελει διαμορφωνουν αποψη για τα “κοινα” - και με βαση τετοιες ‘αναλυσεις’ ψηφιζουν, επηρεαζουν, δεχονται ή απορριπτουν…

Before the Dawn (θέλω να ελπίζω δεν είσαι αρχιτέκτονας, γιατί αυτοί δεν είναι μηχανικοί :p) δε νομίζω πως θα συνεννοηθούμε και πως θα καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα, οπότε ας το αφήσουμε. Και πάλι δεν έβγαλα κάποιο νόημα (ή κάποιο νόημα που να έχει λόγο ύπαρξης στη συζήτηση μας όπως την αντιλαμβάνομαι) οπότε ας το πούμε ισοπαλία…

Με μια απλη διατυπωση, ναι. Η γραφειοκρατια. Και οχι, αυτοκριτικη δεν εχει γινει απο τους τεως σταλινικους ηγετες. Κριτικη ομως σαφως εχει γινει απο τους Τροτσκιστες.

Βλεπεις, το προβλημα ολων των “λα"ικων δημοκρατιων” ηταν οτι η εσωτερικη και η εξωτερικη τους πολιτικης υπαγορευοταν απο τα συμφεροντα της γραφειοκρατικης ηγεσιας της ΕΣΣΔ. Με τη σειρα της, αυτη η γραφειοκρατια ορθωθηκε σαν αποτελεσμα της περικυκλωσης της ΕΣΣΔ απο εχθρικα καπιταλιστικα κρατη, την ηττα μιας σειρας επαναστασεων στην Ευρωπη (Βαυαρια, Ουγγαρια, Φινλανδια, η ηττα στη μαχη της ΒΑρσοβιας το 1920 και κυριως η συνολικη ηττα της Γερμανικης Επαναστασης σε 3 σταδια - 1919, 1921, 1923) αλλα και η αποτυχια της Γενικης Απεργιας στην Αγγλια το 1926 και τελος η ηττα στην κινεζικη επανασταση του 1927.

Η αντιθεση αναμεσα στο “πεπερασμενο” εργατικο κρατος και τον παγκοσμιο χαρακτηρα των παραγωγικων δυναμεων οδηγησαν την ηγεσια της ΕΣΣΔ σε ενα σταυροδρομι. Ή θα κηρυττε την μεχρι τελους παλη για διεθνοποιηση της επαναστασης ή θα οχυρωνοταν πισω απο τα συνορα της ΕΣΣΔ προκειμενου να διαιωνισει την δικη της “τοπικη εξουσια”. Οπερ και εγενετο. Το θεωρητικο ιδεολογημα αυτης της υποχωρησης ηταν η θεωρια του “σοσιαλισμου σε μια χωρα”. Μετα το 1945, στις “Λαϊκες Δημοκρατιες” εφαρμοστηκαν καθεστωτα που εξ αρχης υιοθετουσαν το μοντελο του εργατικου κρατους της ΕΣΣΔ. Αυτα δεν ηταν ομως “εκφυλισμενα” εργατικα κρατη αλλα εξ αρχης γραφειοκρατικα παραμορφωμενα (σχεδον με …ακριβεια χιλιοστου) κατα τα προτυπα και την θεληση της σταλινικης ηγεσιας στο Κρεμλινο. Η γραφειοκρατια δεν προεκυψε “δομικα” λογω καποιων ατασθαλιων στην Αν. Γερμανια αλλα σαν συνειδητη βουληση των σταλινικων ηγεσιων των κομματων που τεθηκαν στην εξουσια αυτων των χωρων.

Μετα το 1956 καθε χωρα μπορουσε λιγοτερο ή περισσοτερο να εφαρμοσει την δικη της παραλλαγη του μοντελου. Αυτη ηταν η “χρουστσωφικη” εκδοχη του σταλινισμου. Δεν εμποδισε το αιματοκυλισμα της Ουγγαριας το 1956 οπως επισης δεν ειχε εμποδισει η σταλινικη κλικα το αιματοκυλισμα της Ανατολικης Γερμανιας το 1953. Εκεινη ηταν πραγματι λαϊκη εξεγερση, και οχι το γραφειοκρατικο φιασκο του 1989.

Αυτοκριτικη ως τωρα δεν εχει γινει απο τις τοτε κυβερνητικες δυναμεις στις Λαϊκες Δημοκρατιες και τους υποστηρικτες τους (ΚΚΕ). Η κριτικη εξαντλειται σε εξωτερικους εχθρους υπαρκτους μεν αλλα ανεπαρκεις να εξηγησουν το φαινομενο του “υπαρκτου” στο συνολο του.

Κριτικη απο μαρξιστικη σκοπια εκανε και κανει - μεταξυ αλλων - ο χωρος που κινειτο παλιοτερα γυρω απο την “Διεθνη Αριστερη Αντιπολιτευση” και μετα οικοδομησε την Τεταρτη Διεθνη, ασχετα με τον μετεπειτα οργανωτικο κατακερματισμο της. Ενδιαφερουσα επισης και η κριτικη που εκανε τη δεκαετια του '60 η ηγεσια του ΚΚ Κινας, και που οδηγησε στο πειραμα της πολιτιστικης επαναστασης.

***Σαν “γραφειοκρατια” μην θεωρεις μονο τους γκριζους κρατικους-κομματικους υπαλληλους αλλα εναν ολοκληρο τροπο υπαρξης που σκεπαζε ολοκληρες εκεινες τις κοινωνιες.

EDIT: τωρα σου απαντησα ρε συ, εκπροθεσμο θεωρειται? :stuck_out_tongue:
Οχι δεν ειμαι αρχιτεκτων, εχω κ εγω ενα θεμα με το αν ειναι μηχανικοι. xD

Καλλιεργημένα πέη δοκιμάζονται με επιτυχία σε κουνέλια

Τεχνητά πέη που καλλιεργήθηκαν στο εργαστήριο αποδείχθηκαν πλήρως λειτουργικά όταν δοκιμάστηκαν σε κουνέλια, τα οποία μάλιστα μπόρεσαν να ζευγαρώσουν ξανά σαν… κουνέλια και να αποκτήσουν απογόνους.

Η έρευνα ανοίγει το δρόμο για την καλλιέργεια περίπλοκων ανθρώπινων οργάνων όπως τα γεννητικά όργανα και το συκώτι, χρησιμοποιώντας ως πρώτη ύλη κύτταρα από τον οργανισμό των ίδιων των ασθενών, αναφέρουν οι ερευνητές στο Proceedings of the National Academy of Sciences.

O Δρ Αντονι Αντάλα, επικεφαλής των πειραμάτων στο Πανεπιστήμιο του Ουέικ Φόρεστ στη Βόρειο Καρολίνα, ήταν φυσικό να εστιαστεί στο πέος, δεδομένου ότι είναι ουρολόγος παιδίατρος που ειδικεύεται στις παθήσεις και τις συγγενείς ανωμαλίες του ουρογεννητικού συστήματος.

«Αυτή ήταν η έμπνευση για αυτή την εργασία. Βλέπουμε συνέχεια μωρά και ανωμαλίες των γεννητικών οργάνων» ανέφερε στο Reuters.

Ο Αντάλα και οι συνεργάτες του αρχικά αφαίρεσαν τα πέη από 12 κουνέλια και αφαίρεσαν από τα όργανα όλα τα ζωντανά κύτταρα, μέχρι να απομείνει μόνο μια «σκαλωσιά» από συνδετικό ιστό.

Πάνω σε αυτές τις σκαλωσιές τοποθετήθηκαν κύτταρα από άλλα κουνέλια, τα οποία αφέθηκαν να πολλαπλασιαστούν στο εργαστήριο μέχρι να σχηματίσουν νέα «πέη».

Ήταν ένα δύσκολο επίτευγμα, για το οποίο χρειάστηκαν 18 χρόνια προσπαθειών. «Έπρεπε να βρούμε τους κατάλληλους αναπτυξιακούς παράγοντες, τη σωστή «σούπα» για την καλλιέργεια των κυττάρων» εξηγεί ο Αντάλα.

Το σημαντικό ήταν να αναπτυχθούν δύο είδη κυττάρων, τα λεία μυικά κύτταρα από τα οποία αποτελείται το σπογγώδες σώμα του πέους, και τα ενδοθηλιακά κύτταρα που δίνουν αιμοφόρα αγγεία για την τροφοδοσία του οργάνου.

Έξι εβδομάδες μετά την έναρξη της καλλιέργειας, τα τεχνητά πέη μεταμοσχεύτηκαν πίσω στα ακρωτηριασμένα πειραματόζωα, τα οποία φρόντισαν να τα χρησιμοποιήσουν άμεσα:

Όταν τοποθετήθηκαν στο ίδιο κλουβί με θηλυκά κουνέλια, όλα τα αρσενικά με μεταμοσχευμένα πέη ζευγάρωσαν μαζί τους εντός ενός λεπτού, και τέσσερα από τα θηλυκά γέννησαν αργότερα μιξρά.

Τα άτυχα αρσενικά στα οποία μεταμοσχεύτηκε μόνο η «σκαλωσιά», για λόγους σύγκρισης, ούτε καν προσπάθησαν να ζευγαρώσουν.

Ο Δρ Αντάλα ελπίζει τώρα ότι το επίτευγμα μπορεί να επαναληφθεί και με άλλα όργανα: «Στο παρελθόν είχαμε δημιουργήσει ιστό κλειτορίδας. Έχουμε εκτεταμένες εργασίες σε εξέλιξη για τους νεφρούς και το ήπαρ» αναφέρει.

»Ασθενείς με συγγενείς ανωμαλίες, καρκίνο του πέους, τραύματα του πέους, και ορισμένους τύπους οργανικής στυτικής δυσλειτουργίας θα μπορούσαν να ωφεληθούν από αυτή την τεχνολογία στο μέλλον» υπόσχεται ο ερευνητής.

in.gr

Αυτο σημαινει να σταχυολογεις τις σημαντικες ειδησεις της ημερας και να τις αναδημοσιευσεις. Χιουμορ του πεους. Literally.

Εκτος αν θεωρει ο αγαπητος τολκι οτι ενδιαφερομεθα εδω για να δηλωσουμε υποψηφιοι για αντικατασταση πεους. :lol::lol::lol:

Συγνώμη που επανέρχομαι καθυστερημένα, δεν βρήκα χρόνο να ποστάρω όσα ήθελα νωρίτερα, τις τελευταίες δύο μέρες προλάβαινα να μπάινω στο φόρουμ μόνο αποσπασματικά.
Νταξ, τα “άντε γειά” για μένα δεν είναι και τόσο θέμα, με Γράκχο και Ρεντ Ραμ ανταλλάζουμε ποστς που πικάρουμε λίγο ο ένας τον αλλο χωρίς να παρεξηγούμαστε, και είναι κάτι που το έχουμε συζητήσει από παλιότερα και με τους δύο. Νομίζω πως καλό είναι πως μπορούμε να κάνουμε και πλάκα πέρα από τις διαφωνίες μας, όπως κάνουμε και σε άλλα θέματα, μη-πολιτικά.

Στην ουσία των ποστς μας τώρα:

Πολύ προβοκατόρικο ποστ Γράκχε αλλά και άκυρο: Γιατί πας να με βγάλεις εμένα μόνο μου απέναντι από τους “υπόλοιπους εσάς”. Και άλλοι διαφωνούν με τις θέσεις σας και το έχουν ποστάρει (Kάρβου, Λούνατικ κλπ.) αφ’ ενός, αφ’ ετέρου αν υποστηρίζεις πως σε συνθήκες κομμουνισμού το πρόβλημα θα το είχε ο Mule που είναι “καπιτάλας” και οι υπολοιποι θα ζούσαμε χαρούμενοι, σε διαβεβαιώνω πως με βάση τα δικά σας κριτήρια δεν είμαι αυτός ένάντια στον οποίο θα έπρεπε να στραφείτε για να “αποκτήσει ο λάος τον έλεγχο των μέσων παραγωγής” γιατί δεν διαθέτω τέτοια πέρα από το κεφάλι μου. Το πρόβλημα βέβαια θα το είχα γιατί παρ’ όλο που δεν θα ήμουν “ο ταξικός εχθρός” δεν θα είχα πλέον την ελευθερία να υποστηρίζω όσα υποστηρίζω χωρίς συνέπειες, σωστά;
Kαι αυτό ακριβώς, η ανελευθερία και το πνίξιμο κάθε αντίθετης φωνής, ήταν και το πρόβλημα της Αν. Γερμανίας όσο και αν θέλετε -προσηλωμένοι στην κομματική σας γραμμή- να το αγνοείτε και να αναπράγετε τις τερατολογίες του Χόνεκερ και των συνενόχων του για εξωτερικούς εχθρούς.
Όχι Red Rum, το ανατολικό Βερολίνο δεν κινδύνευε από Δυτική “εισβολή” για να δικαιολογείται το τείχος. Το δυτικό Βερολινο ήταν ένας θήλακας ελευθερίας 170χλμ στο εσωτερικό της Αν. Γερμανίας -οι “3-4 δήμοι” που είπε και στην δήλωση της η Παπαρήγα. Στρατιωτικά θα ήταν σχεδόν αδύνατο για τους δυτικούς να ξεκινήσουν από εκεί μία πετυχημένη εισβολή.

Κατά τα άλλα, διάβασα και εγώ με πολύ ενδιαφέρον το κομμάτι του Στάθη. Το θεωρώ έντιμο ως προς την αυτοκριτική του για τα όσα υποστήριζε μικρότερος. Το ζουμί για μένα βρίσκεται όμως εδώ, στην παρακάτω αντίφαση:

"είχαμε άδικο όταν κλείναμε τα μάτια στα γκουλάγκ, τα θύματα της αναγκαστικής κολεκτιβοποίησης, στον σταλινισμό, τις δίκες, την καταρράκωση της προσωπικότητας, την ενίσχυση της γραφειοκρατίας και της νομενκλατούρας, τον εκφυλισμό του σοσιαλισμού σε μια οργουελιανή παρωδία της λογικής και της ηθικής
ώσπου πέθανε κι έζησε πολλά χρόνια νεκρός.

Πλην όμως, πιστεύω, ότι αυτή ήταν μόνον η πρώτη πτήση. Κράτησε λίγο και τέλειωσε άτσαλα. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο κομμουνισμός παραμένει πρόταγμα κι ότι η Αριστερά που θα παλέψει για μια τέτοια κοινωνία,

έναν σοσιαλισμό που θα παράγει μερσεντές για τις μάζες, όπου η λαϊκή και άμεση δημοκρατία θα ‘ναι αυτονόητες, είναι μια καθ’ οδόν Αριστερά- θα την ξαναγεννήσει, ήδη τη γεννάει, ο καπιταλισμός. Δεν ξέρω αν θα λέγονται κομμουνιστές ή όπως αλλοιώς οι επόμενοι επαναστάτες και μεταρρυθμιστές, είμαι όμως βέβαιος ότι η πτήση θα διαρκέσει περισσότερο και θα 'ναι καλύτερη."

Μόνος του αναφέρει πιό πάνω τους λόγους της θνησιγένειας του κομμουνισμού και μετά τον χρίζει “πρόταγμα”. Πως ρε Στάθη θα στήσετε αυτά που λέτε χωρίς αναγκασική κολεκτιβοποίηση; Πως θα στήσετε μία κοινωνία “ισότητας” (όπως θα την ονειρευόταν ο Προκρούστης) χωρίς την καταρράκωση της προσωπικότητας;

Για όλους αυτούς τους λόγους λοιπόν:

:bye:

:lol:

Πρώτον, η Παπαρήγα μίλησε για 3-4 δήμους ως αναλογία και μόνον σε ένα υποθετικό παράδειγμα για την Αθήνα.

Στρατιωτικά θα ήταν σχεδόν αδύνατο για τους δυτικούς να ξεκινήσουν από εκεί μία πετυχημένη εισβολή.
Δεύτερον, το 1961, ο τότε υπουργός άμυνας της Ομοσπονδιακής Γερμανίας, σε επίσκεψή του στις ΗΠΑ, δήλωσε ότι ο Β’ Παγκόσμιος δεν είχε τελειώσει, και πως όλοι θα έπρεπε να είναι προετοιμασμένοι για μια “κρίση του Βερολίνου”. Λίγους μήνες μετά, κι αφού όλο το ΝΑΤΟ είχε μπει σε κατάσταση συναγερμού, τα αμερικάνικα στρατεύματα, αφού διέσχισαν την πύλη του βραδεμβούργου στις αρχές του Αυγούστου, κατευθύνονταν προς το κέντρο του Βερολίνου. Φυσικά δεν προχώρησαν, αφού βρήκαν απέναντί τους τα όπλα του λαού της Λαϊκής δημοκρατίας, πίσω από τις κάνες των οποίων στήθηκε το τείχος, για να αποφευχθεί η ιμπεριαλιστική επέμβαση που είχε ξεκινήσει από το 1953 στη DDR. (η επονομαζόμενη μέρα Χ που είχαν προγραμματίσει οι Αμερικάνοι με προσπάθειες να οργανωθούν δήθεν απεργίες οικοδόμων, σαμποτάζ σε αποθήκες, μαγαζιά, σπίτια, λέσχες κλπ και γενικευμένες ταραχές από τους μεταμφιεσμένους αμερικάνους στρατιώτες και πρώην ες ες)

Τρίτον, αποκαλύπτω την πραγματική αιτία ύπαρξης του τείχους. Να σας θυμίζει αυτό που ΣΑΣ ΠΟΝΑΕΙ.


:har::har::har:

Η Δ. Γερμανία μέχρι τη δεκαετία του '70 και την Ostpolitik δεν αναγνώριζε ως κράτος την DDR, άρα ή δήλωση που αναφέρεις είναι απόλυτα λογική. Είναι ανάλογη του τι μπορεί να δηλώσει ένας Κύπριος για την συνεχιζόμενη παραμονή των Τούρκων στρατιωτών στην κατεχόμενη Κύπρο.
Eπειδή ακριβώς η μεταπολεμική Γερμανία ήταν η πιό στρατιωτικοποιημένη περιοχή του ψυχροπολεμικού κόσμου (και από τις δύο πλευρές) θεωρώ πως δεν είναι ρεαλιστικό να περιμένει κανείς πως θα γινόταν πραγματικά μία εισβολή εκεί, αλλά μάλλον κινήσεις τσαμπουκά και εντυπώσεων. Ευτυχώς στην Αμερικάνικη πλευρά επικράτησαν και δικαιώθηκαν αυτοί που περίμεναν (και βοήθησαν) την κατάρευση “από μέσα” και όχι όσοι θα ήθελαν ένα “ντου”.
Αλλά δεν μου απαντάς στο γιατί το τείχος εμπόδιζε τους έγκλειστους ανατολικογερμανούς να μεταναστεύσουν στη Δ. Γερμανία αν αυτό ήθελαν ενώ από την άλλη πλευρά δεν υπήρχε τέτοιος περιορισμός.

:lol:
Όταν καταρεύσει και αυτό το τείχος να δεις τι πανηγυρικό ποστ θα κάνω! :lol:
Μεταξύ μας δεν το βλέπω ούτε για φέτος όμως :roll:

Τα πιο ισχυρά τηλεσκόπια του πλανήτη κατάφεραν να μελετήσουν τη μεγαλύτερη και θεαματικότερη έκρηξη άστρου που έχει γίνει ποτέ αντιληπτή και άφησε πίσω της υλική μάζα όσο 50 ήλιοι.

Το άστρο που εξερράγη, εκτιμάται ότι είχε μάζα τουλάχιστον 200 φορές μεγαλύτερη από τον ήλιο και με την έκρηξη διέσπειρε στο διάστημα διάφορα υλικά (ραδιενεργό νικέλιο, άνθρακα, πυρίτιο κ.α.) με μάζα 50πλάσια του ήλιοι. Τα υλικά αυτά με τη σειρά τους κάποια μέρα θα γεννήσουν νέα άστρα.

Η ασυνήθιστη έκρηξη, με την κωδική ονομασία SN 2007bi, διήρκεσε επί μήνες (όχι για εβδομάδες όπως συμβαίνει συνήθως με τις σούπερνόβα) και είναι μια σπάνια έκρηξη “ασταθούς” σούπερνόβα, η οποία εκιμάται ότι συμβαίνει σε τεράστια άστρα που έχουν μάζα τουλάχιστον 140 φορές μεγαλύτερη από αυτήν του ήλιου μας. Βέβαια τα άστρα με μάζα πάνω από 100 ήλιους όπως ο δικός μας, είναι εξαιρετικά σπάνια.

Η ιδιομορφία της συγκεκριμένης έκρηξης σουπερνόβα είναι πως, αντίθετα από ό,τι συμβαίνει συνήθως, δεν άφησε πίσω της ούτε μια μαύρη τρύπα, ούτε κάποιο πυκνό “αστρικό πτώμα”, με την μορφή ενός άστρου νετρονίων. Οι επιστήμονες εκτιμούν ότι η έκρηξη ήταν τόσο ισχυρή (40 φορές πιο φωτεινή από μια τυπική σουπερνόβα), που εξαφάνισε τελείως το άστρο, χωρίς να αφήσει το παραμικρό υπόλειμμα πίσω του.

Η έκρηξη εντοπίστηκε για πρώτη φορά το 2007 σε ένα μακρινό νάνο-γαλαξία από εικόνες που πήρε ένα ρομποτικό τηλεσκόπιο του αστεροσκοπείου Πάλομαρ του πανεπιστημίου Caltech στην Καλιφόρνια. Η μελέτη του φαινομένου έγινε από τον αστροφυσικό Πίτερ Νιούτζεντ του Εθνικού Εργαστηρίου Λόρενς Λίβερμορ των ΗΠΑ και τον καθηγητή αστρονομίας Άλεξ Φιλιπένκο του πανεπιστημίου της Καλιφόρνιας-Μπέρκλεϊ, και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό “Nature”.

Τα τεράστια άστρα συνήθως πεθαίνουν, όταν ξεμένουν πια από υλικό για την πυρηνική σύντηξή τους, καθώς απομένει μόνο ο αδρανής πυρήνας τους από σίδηρο. Αυτό σημαίνει ότι το άστρο δεν παράγει πλέον μια συνεχή εκροή φωτονίων, τα οποία, σε ένα ζωντανό άστρο, δημιουργούν πίεση προς τα έξω, αντισταθμίζοντας την πίεση της βαρύτητας προς τα μέσα, εμποδίζοντας έτσι το άστρο να εξαφανιστεί.

Όμως όταν πια δεν υπάρχει η ροή των φωτονίων, τότε το άστρο καταρρέει προς το εσωτερικό του, δημιουργώντας μια σουπερνόβα, η έκρηξη της οποίας αφήνει πίσω της μια μαύρη τρύπα ή ένα άστρο νετρονίων.

Σε μερικές όμως περιπτώσεις, στα πιο μεγάλα άστρα, οι αστρονόμοι πιστεύουν ότι οι πυρήνες τους γίνονται γρήγορα τόσο καυτοί, που τα φωτόνια τους αρχίζουν να διασπώνται σε ηλεκτρόνια και ποζιτρόνια. Αυτή η διάσπαση έχει ως αποτέλεσμα μια αστάθεια ανάμεσα στην θερμοκρασία του άστρου και στην πίεσή του, με τελική συνέπεια μια τρομακτική έκρηξη που οδηγεί το άστρο στην πλήρη εξαφάνισή του, χωρίς το παραμικρό ίχνος πίσω του, εκτός από ένα νέφος αερίων που παραμένει ορατό για ένα χρονικό διάστημα.

“Ασταθείς” σουπερνόβα αυτού του είδους είχαν προβλεφθεί θεωρητικά εδώ και περίπου 30 χρόνια, όμως μέχρι σήμερα δεν είχαν βρεθεί πειστικές ενδείξεις που να επιβεβαιώνουν το φαινόμενο. Η νέα έκρηξη όμως φαίνεται, για πρώτη φορά, να δικαιώνει τη θεωρία των αστροφυσικών, κάτι που πάντως χρειάζεται επιβεβαίωση.

Οι “ασταθείς” σουπερνόβα θεωρούνται ότι ήσαν συχνότερες στο πρώιμο σύμπαν, όταν πιστεύεται ότι υπήρχαν άστρα-τιτάνες με μάζες πολλές εκατοντάδες φορές μεγαλύτερες από του ήλιου μας. Κάθε φορά που ένα τέτοιο μεγα-άστρο εκρήγνυτο, τεράστιες ποσότητες υλικών διασκορπίζονταν στο σύμπαν, οδηγώντας στη δημιουργία άλλων άστρων.

σημερινή Ελευθεροτυπία

Μια εισαγωγή, απο μια εργασία που είχα κάνει για λογαριασμό τρίτου σχετικά με τα δορυφορικά συστήματα,

After the wire age (1840-1900) the undersea telegraph, the age of television (1939-1946) to the present day, another age of communication and broadcasting known as satellite age appear few months after the end of World War II.

In terms of astronomy, satellite is any small body of mass orbiting under gravitational forces in a closed path around a much more massive object i.e. the earth orbiting the sun or the moon orbiting the earth. Communications satellite is a man made device (artificial satellite) launched into orbit around earth to aid global communication relays. They serve a variety of functions such as telephone and television signals.
The first concept about communication satellite appears in 1945 by a British author Arthur C. Clarke. He published an article with a title Extra-Terrestrial Delays and he suggested that three satellites spaced exactly 120 degrees apart and travelling from west to east above the equator in geosynchronous orbit could provide an international radio and television communication system. After this publish USA and Russia came up with lots of notions about space exploration, but Clarke?s suggestion was far away from the existing technology; therefore nothing practically happened for the next 12 years.

The first official satellite was launched by the Russians in 1957 its name has Sputnik 1 and orbit the earth in about 100 minutes. Its weight was 85 kg and its size was no more than a basketball. It could transmit radio signals that could be received on earth. After few months, Russia launched a second artificial satellite named Sputnik 2 that carried a dog named Laika who has the first animal to soar in space. The next year, USA launched their first artificial satellite named Explorer 1 and their second few months after, named Vanguard 1. These events were the spark of satellite communication, and led to scientific developments around the world. The first communication satellite was launched by the USA in 1960.

Two experimental satellites named ECHO 1 and ECHO 2. In 1965 was officially the age of commercial satellite broadcasting when the USA transmitted a colour picture of an unfurled US flag to Europe. More countries followed, such as Germany, France, Japan and many more.

In nowadays satellite broadcasting has many applications. Traditional applications are weather satellites, Radio and TV broadcast satellites, Military satellites and satellites for navigation and localization i.e. GPS. In telecommunication applications, global telephone connections, backbone for global networks (replaced by fibre optics), connections for telecommunication in remote places or underdevelopment areas, and global mobile communication

According to the Goddard Space Flight Centre List?s about 3,000 artificial satellites and 6,000 space junk are orbiting the earth today. From these 3,000, approximately 1,500 belong to Russia, USA follows with approximately 800, and 40 other countries claim the rest.

Ένας ωκεανός γεννιέται
Οι ζώνες ξηράς στον Κορινθιακό Κόλπο διαχωρίζονται με γρήγορο ρυθμό

Σε μικρό «ωκεανό» ίσως εξελιχθεί στο απώτερο μέλλον ο Κορινθιακός Κόλπος καθώς τα τελευταία 1-2 εκατομμύρια χρόνια αλλάζει συνεχώς πρόσωπο. Ήδη το δυτικό τμήμα του φαρδαίνει με ετήσιο ρυθμό 15-20 χιλιοστών από τη δράση πολλών ρηγμάτων που δραστηριοποιούνται στην περιοχή εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Η πρώτη έκπληξη που δοκίμασαν οι Βρετανοί επιστήμονες όταν πραγματοποίησαν πολυήμερες έρευνες ήταν ότι ο Κορινθιακός προχώρησε στην πρώτη του μεγάλη μεταμόρφωση πριν από 400.000 χρόνια. «Εκείνη την εποχή δεν έμοιαζε σε τίποτα με τη μορφή που έχει σήμερα. Αποτελούνταν από δύο μικρότερες λεκάνες που η καθεμιά είχε μήκος από 25 μέχρι 50 χιλιόμετρα», λέει στα «ΝΕΑ» η δρ Ρεβέκκα Μπελ από το Εθνικό Ωκεανογραφικό Κέντρο του Σάουθαμπτον. «Ο κόλπος είχε τέτοια δυναμική ώστε εξαιτίας της γοργής δράσης ρηγμάτων στο βόρειο τμήμα του, οι δύο λεκάνες συγκεράστηκαν σε μία ενιαία με μήκος περίπου 80 χιλιομέτρων και στη συνέχεια ο Κορινθιακός απέκτησε το σχήμα που βλέπουμε και σήμερα».

Όμως αυτή η διεργασία μετασχηματισμού δεν σταμάτησε ποτέ καθώς, όπως παρατηρεί η δρ Λίζα ΜακΝέιλ από το Πανεπιστήμιο του Σάουθαμπτον, η διάνοιξη του Κορινθιακού συνεχίζεται εδώ και 1- 2 εκατομμύρια χρόνια. «Μιλώντας με γεωλογικούς όρους, το 1- 2 εκατομμύρια χρόνια είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα και αυτό που παρατηρούμε στον Κορινθιακό Κόλπο είναι στην ουσία μια ηπειρωτική διάρρηξη που αποτελεί το πρώτο στάδιο για τη γένεση ενός ωκεανού», προσθέτει η δρ Μπελ.

Για τους επιστήμονες, οι τεκτονικές διεργασίες που συμβαίνουν στον «νεαρό» Κορινθιακό Κόλπο αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να καταλάβουν το τι συμβαίνει στις ηπείρους όταν υφίστανται διαρρήξεις. «Τα ρήγματα και οι αρχικές διαρρήξεις που βλέπουμε στην επιφάνεια μιας ηπειρωτικής περιοχής η οποία σιγά σιγά αλλάζει σχήμα είναι αποτέλεσμα διεργασιών που συμβαίνουν αρκετά χιλιόμετρα πιο κάτω στο εσωτερικό της Γης. Είναι ένα φαινόμενο που έχουμε δει στη Βόρεια Θάλασσα και τώρα το βλέπουμε και στον Κορινθιακό, όπου οι ζώνες ξηράς που τον περιβάλλουν συνεχίζουν να διαχωρίζονται».

Πίεση από Βορρά προς Νότον

Η δημιουργία και η συνεχιζόμενη μεταμόρφωση του Κορινθιακού συνδέεται άμεσα με την αρκετά πολύπλοκη γεωτεκτονική δομή του Αιγαίου. Η υποβύθιση από τη μία πλευρά της αφρικανικής τεκτονικής πλάκας κάτω από την ευρασιατική και η μετακίνηση από την άλλη πλευρά της Τουρκίας προς τα δυτικά, κατά μήκος του ρήγματος της Βόρειας Ανατολίας, έχουν ως αποτέλεσμα να ασκείται πίεση στον Κορινθιακό με διεύθυνση από Βορρά προς Νότον.

«Η Πελοπόννησος κινείται προς τα νότια με γρηγορότερο ρυθμό απ΄ ό,τι κινείται προς την ίδια κατεύθυνση η βορειότερη Ελλάδα. Το γεγονός αυτό έχει προκαλέσει μια μεγάλη ρωγμή στην Κεντρική Ελλάδα που έχει πάρει τη μορφή του Κορινθιακού Κόλπου». Οι διεργασίες που προκαλούνται από την κίνηση των λιθοσφαιρικών πλακών βαθιά κάτω από τον πυθμένα του Αιγαίου σε συνδυασμό με τα δεκάδες ρήγματα που περικλείουν τον Κορινθιακό έχουν διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στις συνεχείς μεταμορφώσεις του κόλπου.

Η παράκτια ζώνη ήταν κάτω από τη θάλασσα

ΔΕΚΑΔΕΣ ΡΗΓΜΑΤΑ περιβάλλουν τη βόρεια και νότια πλευρά του Κορινθιακού Κόλπου, όπου με τη συνεχόμενη κίνησή τους διαμορφώνουν σιγά σιγά τη γεωμετρία αυτής της λεκάνης στην Κεντρική Ελλάδα. Τέτοια ρήγματα εκτείνονται από τα βορειοανατολικά της Πάτρας, όπως το ρήγμα του Ψαθόπυργου, του Αιγίου και της Ελίκης, φθάνοντας μέχρι τον Κόλπο των Αλκυονίδων. Σε αυτή τη διαδρομή βρίσκονται τα ρήγματα της Ακράτας, του Δερβενίου, του Ξυλοκάστρου, της Περαχώρας και άλλα. Σε ορισμένα από αυτά τα τεμάχιά τους παρουσιάζουν μετακίνηση ακόμη και μεγαλύτερη των 500 μέτρων, δηλαδή οι δύο πλευρές τους χωρίστηκαν κατακόρυφα κατά μισό ή και περισσότερο χιλιόμετρο. Σύμφωνα με τους Βρετανούς ειδικούς, στη νότια πλευρά του Κόλπου, πάνω στην ξηρά, υπάρχουν πολλά ρήγματα που θεωρούνται ανενεργά. Από την εξέτασή τους συμπεραίνεται ότι πολύ παλαιότερα, πριν από 4- 5 εκατομμύρια χρόνια, ο κόλπος είχε μεγαλύτερο πλάτος και η παράκτια ζώνη της Βόρειας Πελοποννήσου βρισκόταν κάτω από τη θάλασσα. Και όταν πριν από 1- 2 εκατομμύρια χρόνια ενεργοποιήθηκαν τα ρήγματα εκείνα που δημιούργησαν τη νότια πλευρά του κόλπου εξωθήθηκε η βυθισμένη ακτογραμμή της Πελοποννήσου πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας.

Τα Νέα