ΕΑΠ - Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

Φετος περασα και γραφτηκα στο ΕΑΠ στο τμημα Φυσικων Επιστημων.
Μιας και ο Οκτωβριος πλησιαζει,εχει κανεις εμπειρια απο τη σχολη,ο ιδιος ή απο φιλους?

πέρισυ είχα κάποιους φοιτητές στο φροντιστήριο που δουλευω από την θεματική ενότητα ΦΥΕ14. Τα μαθηματικα είναι αρκετά εύκολα για κάποιον που θυμάται την τρίτη λυκείου καλά. Επειδή τολκκι είμαστε και της ίδιας γενιάς, θα σου είναι πολύ χρήσιμο ένα φρεσκάρισμα του πρασινου βιβλίου της ανάλυσης και των κεφαλαίων με πίνακες και ορίζουσες της άλγεβρας της πρώτης δέσμης. Από εκεί και μετά υπάρχουν κάποιες έννοιες της διανσυσματικής αναλυσης που θα τις συναντήσεις εκεί για πρώτη φορά.

γράψου και στο φόρουμ του ΕΑΠ όπου εκει μπορείς να συζητήσεις με άλλους φοιτητές.

Πριν λιγο γυρισα απο το Αρχαιολογικο Μουσειο και βιβλιο δεσμης μου ειπαν οτι δεν εχουν :lol:
Πουτ θα το βρω ετουτο να το διαβασω.
Μου εχουν στειλει ηδη τα βιβλια της Φυσικης και των Μαθηματικων και οπως τα ξεφυλιζα ειδα οτι τα περισσοτερα τα θυμαμαι.
Επισης βοηθεια θα εχω απο συγγενεις που ειναι φυσικομαθηματικοι οποτε εχω κ ενα υπερ.
Θελω να χωθω με τα μουτρα στο διαβασμα γιατι εχω καρακαβλωσει :!:

:blink:

Τι τιμες εχει εκει πανω κατω ρε παιδια? Το σκεφτομουν κι εγω για μετα το ΙΕΚ αλλα εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο

Eγω κανω εδω και 2-3 χρονια αιτησεις για μεταπτυχιακο αλλα δεεεεε…

Με κληρωση λεει κτλ και ολα αξιοκρατικα και ομορφα.Θελω να το πιστεψω ειναι η αληθεια,αλλα…

Α μαλιστα… τοσο “ανοιχτο” ε? :stuck_out_tongue:

Ειναι 700 ευρω η θεματικη ενοτητα .Mπορεις να παρεις εως και 3 θεματικες ενοτητες τη χρονια

Αναλογως τη σχολη.
Σε σχολες/μεταπτυχιακα με μεγαλη ζητηση θες βισμα 100%.
Πριν γραφτω τους πηρα και ρωτησα ποσοι κανουν αιτηση στις Φυσικες Επιστημες που με ενδιεφερε καθως οι θεσεις ηταν 500.Μου ειπαν οτι αν βαλω τη σχολη πρωτη επιλογη (βαζεις 2 επιλογες) κατα 95% εισαι μεσα.
Κληρωθηκα στη Β ομαδα.Η Α ομαδα ηταν οι πρωτοι 500 στη Β οι επομενοι 500 και στη Γ το ιδιο.
Απο τους 500 της Α ομαδας γραφτηκαν περιπου 100 ετσι με πηραν.
Βισμα δεν εβαλα γιατι ηθελα να το κρατησω για το μελλον :lol:

Η Φυσικη και τα Μαθηματικα ειναι ΓΚΑΒΛΑ!!!

700 ε? Καταραμμενη φτωχεια… Καταραμμενε καπιταλισμε… Παντως ειναι λιγοτερα απ’οτι περιμενα. Θενξ anyway :slight_smile:

Εστω οτι παρεις και τις 3 θεματικες ενοτητες το χρονο = 2100 ευρω.Παιρνεις πτυχιο ΑΕΙ
Εστω οτι γραφτεις σε ιδιωτικο ΙΕΚ = 5000-6000 το χρονο.Παιρνεις πτυχιο για την τουαλετα

To IEK ομως ειναι 2 χρονια (αναλογα με το ΙΕΚ). Ποσες θεματικες ενοτητες περιπου εχει στο ΕΑΠ? Δε λεω φυσικα οτι το ΙΕΚ συμφερει περισσοτερο… Προφανως αξιζει το χαρτι του ΕΑΠ. Αλλα και παλι ρε γαμωτο και στις 2 περιπτωσεις ειναι καπως πολλα τα λεφτα. Βεβαια υπαρχουν και χειροτερα θα μου πεις.

ΣΟΥΠΕΡ - ΓΚΑΒΛΑ καλυτερα…

Για να δεις ποσο ανωμαλος ειμαι, μαρεσει τρελα η φυσικη, η αστρονομια, η χημεια, η βιολογια κλπ, αλλα τα μαθηματικα τα σιχαινομαι.

παντως η υπαρξη διδακτρων στο ανοιχτο πανεπιστημιο θεωρειται ενα σκανδαλο, καθως ειναι αντισυνταγματικη. κρατικο πανεπιστηξμιο ειναι.

Και δεν είναι μόνο αυτό. Εδώ στην ΑΣΟΕΕ δεν πληρώνεις δίδακτρα για master?

Πάντως, Τόλκι έχεις κάνει πολυ καλή επιλογή. Και ενδιαφέρον αντικείμενο είναι και επαγγελματικά θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω, είναι μην ξενερώσεις ποτέ από την ανοργανωσιά τους. Είναι ανοργάνωτοι σαν τις μεταγραφές του Ολυμπιακού από ότι έχω ακούσει. Μερικές φορές αργούσαν χαρακτηριστικά για να στείλουν το εκπαιδευτικό υλικό κι άλλες ομορφιές των Ελληνικών Πανεπιστημίων.

ΥΓ. Θετικές επιστήμες γαμάνε γενικότερα!!!

ΥΓ2. Οι Ελβετοί είναι το πρόβλημα…

Καλα και σε πολλα μεταπτυχιακα δημοσιων Πανεπιστημιων πληρωνεις…
Στην Ελλαδα ζουμε και εχουμε δωρεαν παιδεια

Nαι το ξερω.Το ηθελα πολυ βασικα.
Ηδη κανω ονειρα για μεταπτυχιακο στην Αστρονομια στο Πανεπιστημιο της Αριζονα :lol::lol::lol:

Και γω το ίδιο…

Κοίτα… Αν δεν είχαν πάρει την αδελφή μου πριν κάποια χρόνια και την ξαδέλφη μου… δύο συνεχόμενες χρονιές (Την πρώτη φορά δεν το πήρε χαμπάρι! :?), θα πίστευα ότι παίζει γενικά βύζμα.

Μάλλον είναι αυτό που λέει ο Tolki, βύζμα παίζει στις σχολές με μεγάλη ζήτηση!

Στον τομέα μου π.χ. δεν ξέρω κανέναν που να τον έχουν πάρει, κι ας έχουν κάνει τόσοι αιτήσεις!

Να φανταστεις οτι εκανα αιτηση και του αδερφου μου για πληροφορικη.Εκει ειχαν 1000 θεσεις.Αυτος πηρε νουμερο γυρω στο 12.000 :lol:
Ενταξει παιζει μεγαλο ρολο κ η ηλικια καθως εχουν προτεραιοτητα ατομα μεγαλυτερης ηλικιας κ αυτος ειναι ακομα 19

Και εγω ετσι ακριβως. :wink:

H Χημεία και η Βιολογία δεν έχουν καμία σχέση με τα Μαθηματικά ως επιστήμες αλλά όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με Φυσική και δε γουστάρει Μαθηματικά μάλλον θα αντιμετωπίσει πρόβλημα και για να έρθω ον τόπικ επειδή έτυχε να βοηθάω κάποιους φοιτητές του ΕΑΠ πριν το καλοκαίρι, η θεματική ενότητα στην οποία τους βοηθούσα είχε τεράστιο εύρος ύλης και όπως είναι λογικό δε μπορούσε να καλυφθεί σε βάθος. Ούτε βοήθαγε και το επίπεδο των φοιτητών οι οποίοι έβλεπαν κάποιες έννοιες πρώτη φορά στη ζωή τους αν και υποτίθεται έκαναν μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ . Παρόλαυτα κατάφεραν και πέρασαν οπότε κάποιος που πραγματικά έχει όρεξη να ασχοληθεί δε θα αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα και θα του μείνουν και πράγματα και οχι μόνο ένας βαθμός.
Βέβαια με τη Φυσική δεν ξέρω πως λειτουργεί γιατί δε νομίζω να υπάρχει η προοπτική εργαστηρίων, που κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητα.