Παιχνίδια Παίζουμε;

image

Tι να πρωτοπαρουμε. Outer Worlds, Disco Elysium k Red Dead Redemption

Γάμησέ τα, έχω στην ουρά και περιμένουν Outer Worlds, Disco Elysium, Bard’s Tale IV director’s, Crying Suns και Stygian: Reign of the Old Ones, αλλά παρόλα αυτά δεν μπορώ να σταματήσω να παίζω Kingmaker. Δεν μπορώ.

2 Likes

Πω το χα ξεχασει αυτο. Για πες. Καλο;

Παίζω την enhanced αυτή τη στιγμή, στην οποία έχουν διορθώσει αρκετά πράγματα. Έπαιζα πριν βγει η enhanced την απλή, η οποία είχε πολλά bugs και διάφορες σχεδιαστικές επιλογές που θεώρησα τραγικές, πχ timed main quests χωρίς να σου λέει/εξηγεί/προειδοποιεί για τίποτα το παιχνίδι, και σε οδηγούσε πολύ εύκολα και χαλαρά σε game over μέχρι να το πάρεις πρέφα. Τώρα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Μεταφέρει με πολύ μεγάλη επιτυχία το Pathfinder Tabletop RPG (είναι και adventure module το Kingmaker) στον υπολογιστή σου, είναι καλογραμμένο με καλό γράψιμο και ενδιαφέρον story και χαρακτήρες, npcs και companions, αλλά ώρες ώρες σου δίνει την εντύπωση ότι οι devs ήταν στα νιάτα τους μαλάκες DM που προσπαθούσαν να σκοτώσουν και να τρολάρουν με ΚΑΘΕ τρόπο το πάρτυ τους.

Τελείωσα το πρώτο πλέιθρου μου (περίπου 130+ ώρες), μετά έπαιξα Children of Morta (πολύ καλό) και αντί να συνεχίσω με κάποιο απ’ τα παραπάνω που έγραψα, κάτι με έτρωγε και ξαναγύρισα στο Kingmaker. Τώρα παίζω δεύτερο πλέιθρου, έχω χώσει dlcs και διάφορα mods και περνάω τέλεια γενικά. Αν ξεπεράσει κάποιος το γεγονός ότι είναι indie παιχνίδι μιας νέας εταιρείας στο χώρο, άρα μην περιμένει και production values τύπου Deadfire ή Original Sin 2 ξέρω 'γω (δεν υπάρχουν εδώ πόλεις-έργα τέχνης σαν την Defiance Bay, την Neketaka ή το Reaper’s Coast με πανέμορφα τοπία και τόνους npcs και side quests) και βολεύεται με το βάθος στη δημιουργία χαρακτήρα του Pathfinder, το φοβερό main quest και τα ενδιαφέροντα companion-quests, θα εθιστεί και θα περάσει τέλεια.

-Έχει βγει turn based mod, το οποίο είναι πραγματικά αξιέπαινο. Είναι πανεύκολο να το χειριστείς, κάνει πιο “έυκολες” και τακτικές τις μάχες, γιατί πλέον καταλαβαίνεις τι γίνεται στο χάος, και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι όποτε θες, αλλάζεις on the fly σε rtwp, για τις εύκολες μάχες ξέρω 'γω. Αφήνει χιλιόμετρα πίσω το (οφίσιαλ) turn based σύστημα που βάλανε post-release στο Deadfire. Έχω πάθει πλάκα.

-Ένα απ’ τα dlcs που έβγαλε η Owlcat, το Beneath the Stolen Lands, είναι ένα ατελείωστο Dungeon, δίνει ψήγματα rogue-like, και προσφέρεται για άπειρο dungeon crawling και δοκιμών builds. Οι επιλογές στο χτίσιμο χαρακτήρα είναι σχεδόν απεριόριστες, και η διασκέδαση είναι εγγυημένη. Ξέρω άτομο που το χρησιμοποιεί, σε συνδυασμό με mods, για να δοκιμάζει χαρακτήρες για να παίξει σε Pathfinder irl.

Τεσπα, 2 πράγματα ήθελα να γράψω, 15 λετπά σεντόνι κατέληξα να γράψω, το πόρισμα είναι ότι παρά τα διάφορα προβληματάκια που έχει το παιχνίδι, δεν στέκονται ικανά να χαλάσουν τα όσα προσφέρει. Εντυπωσιακή κυκλοφορία, σίγουρα. Περίμενουμε το 2ο μέρος, το οποίο θέλω να ελπίζω ότι είναι ήδη στα σκαριά.

2 Likes

Περιεκτικοτατος. Μπαινει κ αυτο στην λιστα

1 Like

Death Stranding και στο pc…

1 Like

:star_struck: Παλι μας αφησε μλκς η Μπλιζ.

3 Likes

Δεν υπαρχει ρε το cgi στο cinematic του D4, για πολλη ωρα προσπαθουσα να καταλαβω αν ειναι πραγματικοι ηθοποιοι, μαλακα με αφησαν.

Γαμηστερη Blizzcon μεχρι στιγμης, Diablo 4, WoW expansion και Overwatch 2, κακος χαμος!

2 Likes

RDR2 σημερα οφισιαλ PC ριλις .
Προσωπικα θα περιμενω αλλον ενα μηνα για Steam κυριως γιατι θελω να παιξω το campaign με Steam Link στη TV (αλλα και γιατι αγαπαμε στιμ).

1 Like

Eιναι στανταρ οτι βγαινει σε ενα μηνα στημ? Θα περιμενω και εγω

Εχουν πει Δεκεμβρη αλλα χωρις περισσοτερες πληροφοριες. Κανε κανα add για multi :slight_smile:

Aμα με πετυχεις ποτε εκτος Total War k Football Manager :stuck_out_tongue: Νομιζω ειμαι ο crigito77

χεχε θα σε βρω - για RDR2 Online ελεγα ρει!

1 Like

Επικρατεί λίγο παγωμάρα για το Death Stranding ή μου φαίνεται; :stuck_out_tongue:

να πω για το death stranding το μακρυ μου:

Εγω τα sandbox/open world τα βαριεμαι… πλην κατι witcher, botw, gta μεχρι κ το 3 κτλ, ε τα βαριεμαι. Τα side quest ειναι κατα βαση παπαριες -πλην witcher που ειναι ολα τα λεφτα κ αλλων ελαχιστων- και γενικα χανεσαι στα περισσοτερα χωρις λογο κ παριπλανιεσαι συχτιριζοντας για το που θα βρεις quick travel.
Παιζω αυτες τις μερες το metro το καινουριο κ αναθεμα αν καταλαβα με ποια λογικη το καναν open world. Ο μονος τροπος να δουλεψει ενα open world ειναι ή να εχει ενδιαφεροντα side quests ή (πιο βασικο) να εχει ενδιαφερον το περιβαλλον οπως στο botw που καις λιβαδια, σκαρφαλωνεις σε βουνα, κανεις paragliding, κοβεις δεντρα κτλ κτλ κτλ, που γενικα το παιχνιδι ειναι στημενο ετσι ωστε να ειναι playable το παραμικρο μεσα του…

Παραταυτα, εμενα το αγαπημενο μου κομματι στα open world ειναι το να κανω διεκπερεωτικα τα αρχικα missions κ μετα να περιπλανιεμαι.
Αυτο κυριως λογο witcher 3 κ botw, παλιοτερα δεν ακουμπουσα open world ή τα αφηνα ολα στη μεση. Αν το παιχνιδι πληρει αρκετα απο τα χαρακτηριστικα αυτων των 2 its a winner for me

To death stranding απο τα reviews εχω καταλαβει οτι ειναι παιχνιδι που το core του ειναι οχι να πας απο το Α στο Β κ να κανεις το quest εκει αλλα το quest ειναι η διαδρομη Α προς Β.
Εμενα αυτο με ιντριγκαρει πολυ γιατι η περιπλανηση ειναι η καλυτερη μου αν το περιβαλλον την υποστηριζει -οκ σαν ιδεα μονο στο botw το εχω ξαναδει, εδω που θα ειναι το επίκεντρα υποθετω θαναι πιο εντονο-. Το να ειμαι σε ενα γαματο περιβαλλον, να ακουω τη μουσικουλα μου να χανοναι κ να παλευω να ανεβω σε βουνα, να περναω ποταμια κ λιβαδια με gameplay που δεν ειναι απλα παταω το πανω βελακι κ παω μπροστα, ε με εξιταρει.
Εκει πιστευω θα κανει διαφορα το παιχνιδι κ αυτο το κοινο θα τραβηξει.

Στο κομματι graphics story κ λοιπα περιμενω κατι 11/10 γτ Κοτζιμα. Αυτο που με ξενερωσε ειναι οτι διαβασα να λενε ολοι οτι το stealth, fighting k bosses κομματι ειναι πολυ απλο κ basic που οκ, αν οντως εχεις φτιαξει ενα innovative walking sim :stuck_out_tongue: ε καντο σωστα μεχρι τελους ρε γμτ.
Το mgs5 πειτε οτι θετε για το story κ το structure των missions, το καθαρο gameplay του (stealth κ shooting) δεν το κοιταζει κανενα παιχνιδι ακομα, ουτε καν κοντα του δεν ειναι.
Ε βαλτο κ αυτο αυτουσιο κ θαχες μια τελειοτητα.

Anyway αυτα, αυριο το πρωι θα το τσιμπησω παντως γτ φαινεται οτι απευθυνεται σε πολυ περιορισμενο κοινο που εχει ισως κ κορεστει απο τα open worlds ή απλα δε θελει δραση κ πιστολιδια ή εκρηξεις παρα κατι διαφορετικο.
Προτιμω να παιξω ενα πανακριβο indie inovative πρωτοτυπο ΑΑΑ game με τα οποια + κ - του παρα κατι tlou κτλ. Νομιζω προφανως ο κοσμος ειδε Kojima + sony + AAA Hollywood cast κ περιμενε προφανως κατι σε blockbuster. Εκτιμω το γεγονος οτι ο τυπος πειραματιζεται στο gaming ακομα, με τα λεφτα της Sony αυτη τη φορα κ δεν δινει αναφορα πουθενα ουτε παει για «μια απο τα ιδια», ακομα κ αν δεν του βγει 100%.

2 Likes

60 ευρώ για ταινία; και ας είναι και moty; λογικό.

1 Like

Πραγματικά, πότε θα ξαναδούμε παιχνίδι σαν αυτό; Έπρεπε να πατεντάρουν ακριβώς αυτά τα στοιχεία και να βγαίνουν παιχνίδια κάθε 2 χρόνια, μέχρι να τα σιχαθούμε και αυτά. :smiley:
Ή έστω να προσπαθήσει κάποιος να το μιμηθεί.

1 Like

Καλα τα mg ειχαν cinematics που εφτιαχναν κ 5 σεζον σειρα αν τα μονταρες αλλα «ταινια» δεν τα λες, τα gameplay mechanics τους εθεσαν βασεις που καθορισαν το μελλον των video games καθε ειδους…

η διαφορα μεταξυ ταινία τυπου tlou/uncharted (που κ εγω δεν μπορω να παιξω) και σια κ «ταινια» mgs ειναι χαοτικη…θελω να πιστευω κ το ds θα κινηθει σε παρομοια επιπεδα (για 50 ωρες gameplay minimum διαβαζω, αλλοι λενε για 70+ ωρες, not bad at all)

1 Like