Παιχνίδια Παίζουμε;

Δεν μίλησα για mgs. Απ’ τις αγαπημένες μου σειρές είναι, εκτός του 5ου, που από εκεί και μετά κάπου το ψιλοέχασε ο Κοτζίμα imo. Το DS το βρίσκω απαράδεκτη κυκλοφορία, αν ισχύουν βέβαια όσα διαβάζω στα ριβιούζ. Προσπαθώ να φιλτράρω ριβιούζ επίσης, καθώς μέχρι και το ζούγκλα(…) έκανε.
Περιμένω πάντως την άποψή σου πιο ολοκληρωμένη όταν την ολοκληρώσεις. Προς το παρόν εμένα δεν με ενδιαφέρει το παιχνίδι, με τα όσα διαβάζω, σε κανά yt θα το έβλεπα ούτως ή άλλως.

1 Like

Η αληθεια ειναι τοσο divisive παιχνιδι, στυβω το κεφαλι μου μα δε μπορω να θυμηθω να εχει κυκλοφορησει εδω κ πολλα χρονια…
υπο συνθηκες δεν θα το κοιταζα κ εγω αλλα οπως ειπα, ticks the right boxes αυτη τη στιγμη σε αυτο που θα ηθελα απο ενα open world. Τωρα αν δεν με κρατησει το walking sim gameplay του ε θα φυγει απο το παραθυρο, ρισκο willing to take :stuck_out_tongue:

οταν κάτι δεν κλικάρει εξαρχής, δεν καθεσαι να παίξεις 30 ώρες. ωραία όλα τα περιφερειακά, ο νορμαν κτλ αλλά το παιχνιδί είναι ψιλομπουρουχιά, το charachter model - αγαρμπό, η κινήση/χειρισμός … meh.

Obviously δεν έχω άποψη για το Death Stranding ακόμα, αλλά…
αυτή η ιδέα με τον ήρωα να κουβαλάει το inventory πάνω του και να φαίνεται σαν ένας σωρός κουτιά με πόδια, νομίζω είναι η πιο ηλίθια ιδέα που θυμάμαι να έχω δει ποτέ σε video game.

4 Likes

:joy:

5

εντάξει, το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι συγκεκριμένο και πάλι θα διχάσει, τα είπε όλα ο Lupin, εμένα προσωπικά με ψήνει να το λιώσω μέσα στα Χριστούγεννα

2 Likes

To παιχνιδι απαιτουσε ενα demo απεγνωσμενα…
προφανως η sony δεν ηθελε να χασει κ αλλα preorders, μιας κ ηξεραν οτι θα χασουν αρκετα μετα την αρση του review embargo στην 1 του μηνα κ τις διχαστικες κριτικες. Αν ειδικα θελει κ ενα δεκαωρο που λενε για να παρει μπρος για τα καλα, κλαφτα… γνκ το αυτο, φαινεται απολυτα διχαστικο παιχνιδι κ λογικο να ξενερωσει πολλους και να μην το παιξουν καν.

Δε ξερω ρε γμτ, κ γω ειμαι ακομα σε σκεψεις αν θα το παρω ή απλα να το νοικιασω μια κ βλεπουμε… ειλικρινα αν εγραφαν οτι οκ, gameplay ειναι αυτο που ειναι ρε παιδι μου κ τελος σε οποιον αρεσει, αλλα boss fights steatlh κ combat ειναι επιπεδου mgs5, τοχα κανει preorder απο χτες! Φοβαμαι πολυ το repetition της φασης και προς το παρον με ιντριγκαρει η φαση περιπλανηση κ μουσικη (γτ το botw δεν εχει πραγματικα τπτ αλλο να μ δωσει πια :stuck_out_tongue: )…

Επισης @akefaloskavalaris τι θες ν πεις :stuck_out_tongue:

3 Likes

Τα Outer Worlds k Disco Elysium τα χει πιασει κανεις;

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από traversing από το σημείο A στο σημείο B. Μακάρι να είναι πολύ καλό αυτό. Το σκεφτόμουν πολύ μετά τα reviews αν θα το πάρω. Μέχρι που έφτασα χθες γύρω στις 3 το μεσημέρι και τελικά το παρήγγειλα. Και τώρα έρχεται. :smiley:

1 Like

Και εγώ έτσι είμαι, το σκέφτομαι. Μάλλον θα το παρω τελικά. :grinning:
Το Luigi’s Mansion btw είναι μαγεία. Όποιος έχει switch να το πάρει οπωσδήποτε, σκέτη απόλαυση.

1 Like

Outer Worlds έχω παίξει κανένα 10ωρο (πνίγομαι στη δουλειά και αυτό με το ζόρι δηλαδή).

Αν σου αρέσουν τα Fallout θα σου αρέσει σίγουρα. Είναι πραγματικά πολύ πολύ παρόμοιο με Fallout, με ωραίο σενάριο, αρκετό χιούμορ και πρωτοτυπίες και combat κλπ. Επίσης μπορεί να γίνει πολύ δύσκολο αν ανεβάσεις την δυσκολία, κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ γιατί αναγκάστηκα να εξοικειωθώ καλά με τους μηχανισμούς και το stealth πολύ νωρίς στο game!

Αλλά και γενικά είναι ένα καλό παιχνίδι, αξίζει να το δοκιμάσεις.

1 Like

Ωραιο ακουγεται. Ειμαι και φαν του Στελθ.


To 1998 πες τους έχει γίνει ωραία adventurιά.
2 Likes

Παραμιλάνε όλοι με το Ντίσκο πάντως. Ελπίζω να μπορέσω να το πιάσω στα κοντά.

2 Likes

OW 2 δεν βρισκω κατι το ενδιαφερον να σου πω την αληθεια. Wow φαινεται να γαμησει το καινουργιο

Disco elysium γαμαει. Χρονια ειχα να πορωθω τοσο με παιχνιδι

2 Likes

Τι έκανες τελικά, είμαι σε τέτοια σκατένια διάθεση που θέλω αυτό ακριβώς που περιγράφεις αλλά αν δεν γράψεις και καμιά καλή κουβέντα δεν δίνω 70ευρώ τώρα, περιμένω το review σου :expressionless:

50€ Σκρουτζομαγαζο :stuck_out_tongue: 70 δε θα δωσω ουτε για το cyberpunk oυτε για κανενα game ποτε :stuck_out_tongue:

Το πηρα τελικα την Παρασκευη το μεσημερι. Ειναι πολυ δυσκολο ακομα να γραψω κατι τελικο, σε πρωτη φαση παντως νομιζω ειναι απο τα πιο παρεξηγημενα παιχνιδια της εποχης μας.
Ειμαι στο 3ο chapter και τωρα εχω αρχισει να τα δινω ολα στο παιχνιδι καθως στα πρωτα 2 ειναι πολυ cutscene κ αρκετο gameplay το οποιο ομως το φοβασαι κ πας στα τυφλα γιατι τα mechanics του ειναι χαοτικα. Τωρα ομως εχω αρχισει να μπαινω στο κολπο και δεν μπορω να το αφησω.

Αργο (με την καλη εννοια, κανεις πολυ invest ετσι στον κοσμο/gameplay/ιστορια) και αφανταστα ατμοσφαιρικο, το inventory logistics μπορει να φανει βουνο αλλα ειναι εξωφρενικα detailed και αν το μαθεις αλλαζει τελειως η φιλοσοφια σου απεναντι στις αποστολες + ειναι τοσο fun κ εθιστικο που σκαλωνεις αφαβταστα.
Το in world gameplay δεν ειναι βελακι μπροστα κ παμε, θελει στρατηγικη στο να χαραξεις πορεια κ να μην πας πχ απο κατσαβραχα κ ποταμια κ γκρεμους μονο, να εξοπλιστεις με τα καταλληλα εργαλεια και να κανεις καλη διανομη βαρους του φορτιου σου (inventory logistics αρκετο εδω), να ξερεις ποτε θα τρεξεις κ ποτε οχι (stamina bars, stability control μεσω του χειριστηριου R2/L2 παρα πολυ και πολλα αλλα που θα ηταν κ spoiler να τα αναφερω :stuck_out_tongue: ). Highlight προς το παρον παντως το online στοιχειο που ειναι α-πι-στε-υτο.
Να πω το εξης: παω κατι φαρμακα στου διαολου σε ενα καταφυγιο. Πολυ βραχος, βουνο, κατηφορες ανηφορες, ρυακια, ενα ποταμι κτλ κτλ γενικα πολυ δυσκολο μερος. Ειχα παρει μαζι μου κατι σκαλες κ σχοινια αναριχησης αλλα στα μισα περιπου μου την πεσαν ληστες κ μου τα πηραν. Ξυπνησα μετα απο λιγο αφου εφαγα ξυλο καπου παραδιπλα κ λεω δε γαμιεται ειμαι κοντα, θα συνεχισω. Ελα μου ομως που μια στροφη μετα ειχε ενα καταρακτη κ μια διαδρομη χαραδρα διχως πατο σχεδον. Οποτε @@ επρεπε να γυρισω πισω κ ξανα μανα απο την αρχη με εξοπλισμο κτλ… ομως ενας φιλος απο το online, ειχε κανει install ενα φορητο ταχυδρομικο κουτι ακριβως εκει με ενα σωρο συνεργα μεσα γιατι προφανως εφαγε παπαρα κ αυτος κ ειπε ας τα αφησω στο γυρισμο σε κανενα κακομοιρη, οποτε με εσωσε - κ πηρε κ καμια 40αρια likes απο εμενα, το currency του παιχνιδιου-. Και αυτη η περιπτωση ηταν η κλασσικη, στη πορεια συναντας απο οχηματα κ δρομους/γεφυρες μεχρι φορτια που αφησαν για τον επομενο -επειδη δε προλαβαν να κανουν οι ιδιοι το delivery- ή μηνυματα αλα bloodborne κτλ… τα ιδια κανω κ γω τωρα, αφηνω πραματα, κανω κοινοχρηστα κτιρια κτλ και αν δε προλαβαινω να κανω ενα delivery το αναθετω σε καποιον αλλο κ παιρνω ποσοστα :stuck_out_tongue: . Λογω ενος φαινομενου του παιχνιδιου καθε καμποσες ωρες γεφυρες κτλ διαλυονται αλλα αυτο σε κανει να μην εχεις δεδομενο τπτ κ να προσπαθεια συνεχως. Γενικα αν κλεισεις το internet -δε θελει ps plus, απλη online συνδεση- το παιχνιδι ειναι πιο δυσκολο κ μοναχικο. Αν το εχεις ανοικτο, νιωθεις μελος μιας πολυ μεγαλης κοινοτητας κ αλλαζει 100% το πως βλεπεις κ παιζεις το παιχνιδι. Ειναι αφανταστα δυσκολο να το περιγραψω, κανενα walkthrough δεν δινει αυτο που το παιχνιδι ειναι πραγματικα, πρεπει να παιχτει κ αρκετες ωρες για να καταλαβει ο παικτης το ποιον του.

Storywise οκ, εγω νομιζω οτι γαμαει κ γνκ Κοτζιμα στα καλυτερα, το mainstory κ οι βασικες ιδεες γαμανε ξερα κ σκαλωνεις ασχημα, βσκ τα cut scenes δε θυμιζουν παιχνιδι αλλα ξερωγω animated ταινια γυρισμενη απο καταξιωμενο σκηνοθετη.

Τεχνικα ειναι το peak νομιζω αυτης της γενιας κονσολων σε επιπεδο γραφικων κ ηχου, φωτορεαλιστικα μερη που ειναιβγαλμενα κατευθειαν απο φωτογραφιες κ βιντεο, ουτε rdr2 ουτε κανενα αλλο νομιζω δε πλησιαζει τον ρεαλισμο εδω. Ηχος οκ, φυσαει βοριας κ τον διακρινω απο νοτια, τι λεμε τωρα. Soundtrack 11/10, παιζει πολυ ησυχια στις αποστολες για να σου περασει το συναισθημα της μοναξιας σε αυτα τα αχανη τοπια αλλα καθε λιγο σε συγκεκριμενα σημεια σκανε ΚΑΤΙ ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ που εχουν γραφτει αποκλειστικα για το παιχνιδι που σε ριχνουν στα πατωματα να κλαις :stuck_out_tongue:

Το combat/stealth ειναι πολυ basic το οποιο δε με χαλασε οσο περιμενα γιατι καταλαβαινεις οτι το παιχνιδι εδωσε βαρος αλλου -κ καλα εκανε- και σε αποτρεπει γνκ απο το να το γυρισεις σε action με διαφορους μηχανισμους.
Ας πουμε, χωρις καποιο spoiler, οτι γνκ στον κοσμο αυτον ΔΕΝ πρεπει να πεθανει κανεις for reasons :stuck_out_tongue: . Aν πεθανει ομως, η διαδικασια μετα ειναι πολυ επικινδυνη, κουραστικη κ επωδυνη για εσενα κ γνκ καλο ειναι να μην γινει ουτε ενας φονος. Αυτο που θα ηθελα οντως πιο πολυ ηταν το κομματι των boss fights πιο ιδιαιτερο. Πολυ εντυπωσιακα, εντυπωσιακη κ η arena που γινετε η μαχη, απλοικη ομως κ επαναλαμβανομενη. 1 boss εχω φαει μεχρι τωρα μαζι με ενα mini bosd κ δε ξερω αν αλλαζει μετα κατι. Kαι παλι ομως, αν παιξει κανεις κ εντρυφησει στο παιχνιδι, ισως καταλαβει σε ενα βαθμο γτ το ολο κομματι μαχη/boss/stealth εμεινε σε β´ πλαισιο.

Γενικα ενα 10ωρο εχω παιξει/και αν κ τωρα αρχιζω να παταω στα ποδια μου. Σιγουρα απο τα πιο ιδιαιτερα κ ξεχωριστα παιχνιδια που εχω παιξει ποτε, πολυ παρεξηγημενο, ΠΟΛΥ παρεξηγημενο, οχι αψογο αλλα οριακα τελειο φτιαγμενο για αυτο που θελει να περασει κ να γινει, σιγουρα εμπειρια σχεδον πρωτογνωρη. Δεν το προτεινω ανοικτα σε οποιον θελει κατι πιο action oriented, σε καποιον με καθαρο μυαλο που αγαπα αυτη τη βιομηχανια κ ψηνει να δοκιμασει κατι πολυ ιδιαιτερο κ διαφορετικο ομως το προτεινω ανοικτα. Ειμαι ακομα σε αρχικα σταδια, δε ξερω αν με κουρασει μετα ή γινει repetitive, παντως 3 μερες τωρα δεν μπορω να σταματησω να παιζω…

8 Likes

Bought.

1 Like

Είναι πολύ απλοϊκή ερμηνεία να το κατατάξεις ως walking sim. Ότι απλά πας και αυτό είναι όλο. Ξεμπερδεύουμε μια και καλή με αυτό.

Κάθε διαδρομή είναι ξεχωριστή. Κάθε σκάλα, σχοινί, γέφυρα που βάζεις μετράει, ανάλογα με το ποια είναι η αφετηρία σου και ποιος ο προορισμός. Μπορεί να χρειαστεί να διαφύγεις και να βγεις εντελώς εκτός δρόμου. Τα side quests επειδή προκύπτουν αφού έχουν χτιστεί πρώτα κάποιες υποδομές, δεν είναι αγγαρεία. Τίποτα δεν το εκλαμβάνεις/αισθάνεσαι ως αγγαρεία. Εστιάζω σε αυτά επειδή έχουν φορεθεί πολύ ως απόψεις.

Γενικά ό,τι αφήνεις, δεν πάει χαμένο. Μπορεί να βοηθήσει κάποιον να κερδίσει έστω λίγα δευτερόλεπτα, να μην γκρεμοτσακιστεί κοκ.
Υπάρχει πάντα κίνητρο να χτίσεις κάτι χρήσιμο.

Νομίζω αυτό το μέρος του παιχνιδιού είναι που δεν μπορεί να αποτυπώσει ικανοποιητικά ένα review ή να αντιληφθεί ο αναγνώστης που δεν το έχει παίξει. Δεν υπάρχουν και πολλά σημεία αναφοράς.

Για γραφικά και μουσική επένδυση νομίζω συμφωνούν ακόμα και αυτοί που έβαλαν χαμηλές βαθμολογίες. Το stealth, τα bosses και η έλλειψη δράσης όπως εννοείται συνήθως, έχουν καλυφθεί επαρκώς.

Μπορεί να είναι ακόμα νωρίς. Πάντως παράτησα ό,τι άλλο έπαιζα και ασχολούμαι μόνο με αυτό. Δε βλέπω την ώρα να το ξαναβάλω!

2 Likes

To Red Dead λεει τραγικο launcher k optimization