Ηχογράφηση

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω το εξής:

Θέλω να ηχογραφήσει ο υπολογιστής ότι ακούει η κάρτα του. Ότι ακούω δηλαδή και εγώ απο τα ηχεία μου. Αυτό και τίποτα άλλο. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει την δουλειά μου? Έχω το Guitar Pro (που αυτό είναι και αυτό που θέλω να γράψω) αλλά όταν πατάω για wav ηχογράφηση δεν ακούει τίποτα. Δοκίμασα το Audacity πάλι τα ίδια. Καμιά ιδέα?

Θελεις δηλαδη να ηχογραφησεις το midi που ακους στο Guitar pro?

Ναι. Απλά το Guitar Pro έχει και το πακέτο Realistic sounds. Θέλω να ακούγεται απο αυτό και όχι από τους midi ήχους της κάρτας. Κοινώς δηλαδή αυτό που είπα στην αρχή. :stuck_out_tongue: Να γράψει ότι ακούσει.

γιατι δεν κανεις export απο το guitar pro κατευθειαν σε wav?

Kατεβασε αυτο και πηγαινε στη σελιδα 67

Ο τόλκι καλά στα λέει, αλλά, εγω θα σου έλεγα κάτι πιο απλό. Βρές ένα πρόγραμμα, σαν το Audicity ή το Sound Forge, η γενικά ένα πρόγραμμα μουσικής, με το οποίο, να μπορείς να το ρυθμίσεις έτσι ώστε απλα να γράφει, ό,τι περνάει απο την κάρτα ήχου σου.

Αμα δεν μπορείς να το κάνεις, κοίταξε την κονσόλα της κάρτας ήχου σου, και συγκεκριμένα το recording mode.

To έβαλα και στο pc problems / απορίες

Παίδες να ρωτήσω κάτι…θέλω να ξεκινήσω να ανεβάζω κάποιες εκπομπές σε ιντερνετικό ραδιόφωνο…απο εκεί μου προτείνανε το mixxx για djing και το audacity για να ηχογραφήσω τα κομμάτια που μιξάρω και να τα κάνω ένα ενιαίο mp3

Το πρόβλημα που αντικμετωπίζω είναι το εξής…

Με το mixxx όλα οκ…παίζοντας όμως στο mixxx τα κομμάτια ξεκινώντας το audacity την ηχογράφηση πατώντας να ακούσω τι έγραψε σαν δοκιμή δεν ακούω τίποτα…η απορία μου είναι πως ακούει το audacity το mixxx ή γενικα πως “συνδέονται” τα 2 προγράμματα και ουσιαστικά το audacity ηχογραφεί όσα ακούγονται απο το mixxx??υπάρχει κάτι σε ρυθμίσεις που πρέπει να προσέξω ή να αλλάξω?

αν κάποιος χρησιμοποιεί τα 2 προγράμματα ή ξέρει πάνω κάτω περι τίνος πρόκειται αν πει τίποτα!pls!

thanx!!