Ποδηλατοβόλτες

Σε αυτά πληρώνεις. Πολλές φορές είναι με συνδρομή (εβδομαδιαία, μηνιαία, ετήσια). Αλλά αξίζει γιατί το αφήνεις εκεί που είσαι, παίρνεις μετρό κλπ και μετά μπορείς να πάρεις άλλο από άλλο σημείο της πόλης και να κάνεις τη δουλειά σου. Είχα δει κάτι αντίστοιχο στο Παρίσι.

Και εγώ λέω να πάω. Έχω πει και σε κάτι φίλους και λέμε να μαζευτούμε να πάμε :wink:

Κάνουμε ποδήλατο. Ίσως κάποια στιγμή που δε θα βαριέμαι μπω και δω τι παίζει στα σάητ παραπάνω. Η αλήθεια πάντως είναι ότι μου την δίνουν οι ποδηλάτες που κάνουν ποδήλατο. Προτιμώ τους άλλους.

ΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ.
βακιλε κανεις ποδηλατο με η χωρις σελα?

Χωρίς. Τι γελάς ρε. Κάνω.

ΚΝΕ

Κάνω χωρίς πόδια. Σας έχω όλους.

Σήμερα το βράδυ Θησείο, όσοι πιστοί προσέλθετε.

και την κυριακή ποδητοπορεία νομίζω ε.

yup:

:lol::lol:

γαματο το απο πανω…

Ωραία η αφισούλα :thumbup::thumbup: Εγώ λέω να σκάσω μύτη σαν την κοπελιά της αφίσας :stuck_out_tongue:

αν μπορέσω να βρω που έχω βάλει τα αποκριάτικα

ποδηλατοβολτες
εχω χωθει 2 φορες πηγαινε ελα
πειραια -καβουρι με εναν φιλο

και μια πειραια-φανερωμενη(σαλαμινα)
καλοκαιρακι.
μολις φτανω
βουταω για κυδωνια (φανερωμενη)
βγαζω κανα 2 κιλα
γυρναω πειραια και τα τρωω

και κανα 2 φορες εχουμε παει κοντα στα λουτρα
της ωραιας ελενης
φορτοσαμε τα ποδηλατα στο αμαξι
και μολις φτασαμε εκει
καναμε τις βολτες μας
πραγματικα ηταν αψογο σκηνικο 8)

λέω να μπω κ εγώ στο τημ.

ΑΠΟΡΙΕΣ

  1. ποιο ποδήλατο να πάρω ? τι κόστος έχει?
  2. από που ?
  3. τι έξτρα θα χρειαστώ ?

1.εξαρταται για ποια χρηση θελεις το ποδηλατο σου…υπαρχουν 3 βασικες κατηγοριες…τα city bikes…τα οποια απτο ονομα τους καταλαβαινεις οτι ειναι μονο για την πολη μεσα…και μοιαζουν καπως ετσι.


ειναι καλα για να κανεις την βολτα σου…απλα ξεχνα τις πολυ αποτομες μανουβρες.σουζες κτλπ…ειναι δυσκολα…

μετα ειναι τα mountain bikes…κυριως για βουνο…ειναι ποδηλατα που παν ομως παντου…πολη,βουνο,αερα,θαλασσα,παραλληλα συμπαντα…ειναι για μανουβρες,σουζες,σφηνες,εντο και τα παντα…ειναι πιο βαρια ομως απτην επομενη κατηγορια που ειναι οι κουρσες…

Οι κουρσες ειναι ελαφρια ποδηλατα δρομου…τα οποια ειναι ΜΟΝΟ για δρομο…αλλη καταχρηση τους θα τα καταστρεψει…ειναι πολυ ελαφρια…πολυ γρηγορα…αλλη φαση.

προσωπικα θα σου προτεινα mountain bike…για οτι και αν το θες…χωρις πισω αναρτηση αν δεν σκοπευεις να γινεις διαολος στα βουνα…και συγκεκρημενα θα σου προτεινα κατι τετοιο
συνδιαζουν το παιχνιδιαρικο στυλ ενος bmx στην πολη σε μεγαλυτερη κλιμακα mountain bike…μπορεις να πας ΠΑΝΤΟΥ και να κανεις τα παντα με αυτα τα τερατα…ειναι στην ειδικη κατηγορια των dirt bikes και βγαζεις τα πιο τρελα γουστα…

το κοστος τους μπορει να ειναι απο 100 ευρω μεχρι 7000 ευρω ξερω γω…εγω θα σου λεγα αν μπορεις να ανταπεξελθεις και εχεις τα χρηματα να παρεις ενα ποδηλατο αυτης της κατηγοριας στα 300-500 ευρω…δεν ειναι ουτε τοσο ακριβα ωστε τα ανταλλακτικα του να σου κοστιζουν πολλα λεφτα…αλλα ουτε τοσο φθηνα ωστε να εισαι καθε βδομαδα σε καποιο συνεργειο…και εν τελη τα λεφτα σου να σου βγουν 3πλασια απτα ανταλλακτικα που θα πρεπει να αγοραζεις καθε 3 και λιγο…

εαν βρισκεσαι στην Αθηνα που το υποθετω…ξερω μονο το καταστημα Tsirikos…και μπορω να σου προτεινω και αλλα μαγαζια και μοντελα ποδηλατων αφου μου πεις τι ακριβως θες…για τι χρηση δηλαδη…

  1. θα χρειαστεις οπως και δηποτε ενα κρανος…ενα πολυ καλο κρανος ειναι καπου στα 50-80 ευρω…αλλα απο εμπειρια σου λεω οτι σωζει απο σοβαρα χτυπηματα…
    τα υπολοιπα που μπορει να θες ειναι απλα εξτρα…ενα ποδηλατικο κολαν π.χ. για να κανεις τη βολτα σου πιο ανετα…η γαντια για να μην σε ποναν τα χερια σου…αλλα οχι τοσο σημαντικα οσο το ΚΡΑΝΟΣ!..

papardelas η εικονα στο ποδηλατο που προτείνεις δεν φαίνεται …
για βαλε μια αλλη να δουμε και εμεις…:slight_smile:

fixed. :wink:

Ρε συ παπαρδέλα ως παιδιά είχαμε οργώσει το άπαν σύμπαν με ποδήλατα! Κ τρέχαμε κ κάναμε τις άπειρες βλακείες! Ποτέ κανείς δε φόρεσε κράνος… Ζω ακόμα ε - αρτιμελής! :stuck_out_tongue:

ναι αλλα αντε κανε καθημερινες διαδρομες αναμεσα σε κινηση με τον καθε βλακα…
μια φορα θα την παθεις…

Πέρασαν τον ποδηλατόδρομο για… δημόσιο πάρκινγκ!

«Δίνουν και παίρνουν» οι καταγγελίες για την αχρήστευση του ποδηλατόδρομου της Λεωφόρου Κνωσού, στο Ηράκλειο, που δημιουργήθηκε πρόσφατα στα Χανιά, εξαιτίας επιτήδειων που παρκάρουν επιδεικτικά τα αυτοκίνητά τους σε αυτόν.

Το έργο που ανέμεναν πώς και πώς εκατοντάδες φίλοι του ποδηλάτου, «ένα έργο πολιτισμού, τουριστικής ανάπτυξης, σημαντική παροχή στους ποδηλάτες της πόλης» παραμένει «αναξιοποίητο» όχι μόνο εξαιτίας της σωρείας αυτοκινήτων που βρίσκονται σταθμευμένα πάνω στον ποδηλατόδρομο, αλλά και λόγω των κάδων απορριμμάτων που έχουν τοποθετηθεί από τον δήμο σε ολόκληρο το μήκος του.

Οι καταγγέλλοντες μιλούν για ελλιπή «περιφρούρηση» του έργου από τους αρμοδίους και κατηγορούν τον Δήμο Ηρακλείου ότι από μόνος του ακύρωσε το νέο έργο.

Πηγή: «cretalive.gr»

ζωα.!

Κυριακή 4 Ιουλίου 2010, Καλλιμάρμαρο Στάδιο, 17:00

Χωρίς Χορηγό! Χωρίς Άδεια! Χωρίς Βενζίνη!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Έρχεσαι στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο, με το ποδήλατό σου στις 4 Ιουλίου, στις πέντε το απόγευμα (17.00), για να πάρεις μέρος στην αποθέωση της ποδηλατικής κουλτούρας της Αθήνας.

Συμβολική συμμετοχή: 3 ευρώ (για να καλυφθούν έξοδα ? αφίσες, έπαθλα κτλ)

ΔΙΑΔΡΟΜΗ
Σημείο εκκίνησης: Καλλιμάρμαρο Στάδιο. 17.00μμ.

Μόλις κάνεις την εγγραφή θα σου δοθεί το ακριβές δρομολόγιο μαζί με το registration (φόρμα συμμετοχής ελληνιστί). Αυτό περιλαμβάνει σημεία ελέγχου (check points) απο τα οποία θα πρέπει να περάσεις οπωσδήποτε με την προκαθορισμένη σειρά προκειμένου να τερματίσεις.
Τερματίζεις αν έχεις συλλέξει όλα τα σημεία.
Η πορεία που θα επιλέξεις από το ένα check point στο επόμενο είναι δική σου επιλογή. Αρκεί μόνο να περάσεις από όλα τα σημεία με τη σωστή σειρά.
Δρόμοι, πεζόδρομοι, σκάλες, λόφοι, αλάνες, πάρκα… οποιαδήποτε διαδρομή διαλέξεις είναι θεμιτή.

PARTY
Μετά το ALLEYCAT RACE θα ακολουθήσει αυτοσχέδιο πάρτυ στην παραλία.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΜΠΥΡΕΣ, φρούτα κτλ (ίσως κάτι να φας) και να τα αφήσεις να στα μεταφέρουμε στον τερματισμό εμείς (μπορείς να αφήσεις μια τσάντα με ΟΛΑ τα πραγματά σου π.χ.). Στον τερματισμό δεν υπάρχει κοντά περίπτερο.

Αν θες φόρεσε μαγιό, εμείς θα κολυμπήσουμε.

Θα υπάρξει ζωντανή μουσική από τον Spyro Pan.

Οι δρόμοι μας ανήκουν!
RECLAIM PUBLIC SPACE!

Disclaimer:
Δεν προτρέπεται κανένας να παραβεί τον ΚΟΚ.
Κανένας άλλος δε φέρει οποιαδήποτε ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί κατά την διάρκεια του αγώνα εκτός από τον ίδιο τον ποδηλάτη που συμμετέχει.
Όποιος δεν έρθει είναι φλώρος.