ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ Ή ΠΕΤΑΛΑΚΙΆ???

Ποικιλία και πειραματισμος με λιγα φραγκα ή ποιοτητα και αδεια τσεπη???

εγω δυστυχως δεν μπορω τα πολλα κουμπακια και τους πολυπλοκους συνδυασμους:p

αρα ειναι μονοδρομος για μενα:D

προτιμω 2-3 πεταλακια καλης ποιοτητας και ν τα παρω σιγα σιγα μαζευοντας φραγκα, παρα να σκασω λευτα για πεταλιερα που μπορει να βγει και μουφα, ενω με τα ιδια λευτα θα ειχα παρει τα 2 πεταλακια :stuck_out_tongue_winking_eye:

Συμφωνώ!!! Κι εγω είχα πάρει μία πεταλιέρα πιο παλιά και το μετάνιωσα!!! Τώρα π.χ. έχω 2 πεταλάκια και είμαι παρα πολυ ευχαριστημένος!!!(Metal Zone kai Compressor/sustain) :smiley:

εγω εχω 3 πεταλακια Boss…

αλλα πηγα και πηρα πεταλιερα digitech, φτηνη λυση, και τελικα αν και κανει τη δουλεια της, την ποιοτητα της Boss δεν τη φτανει…

Το θεμα ειναι πως δυσκολευομαι ναχω και τα 3 πεταλακια συνδεδεμενα την ιδια ωρα, οποτε προτιμω ναχω τη μετρια λυση της μουφοπεταλιερας μου…

οποιος ομως θελει να μου παρει μια πεταλιερα boss, δεν θα του χαλασω χατηρι

V-amp και καθαρισαμε
second hand κιολας \m/

Δηλαδή ?!? Πες και σ΄εμάς τους νέους!!! :slight_smile:

Ειχα αγορασει πεταλιερα οταν ηθελα να πειραματιστω με τα πληκτρα μου αλλα ποτε δεν καταφερα να κανω αυτο που ηθελα, παντα μου φαινοτανε πολυπλοκο (ισως φταιω εγω).

Τωρα πια χρησιμοποιω αυτο

και συντομα θελω να αποκτησω αυτο

Νικος

κι εγω το v-amp 2 εχω και εχει αρκετα εφε και μοντελα και καμπινες αλλα δν ειναι καλη η ποιοτητα του ηχου(καλα για τα λεφτα του μια χαρα ειναι :p).ειμαι της αποψης οτι καλυτερα ειναι να παρεις πεταλακια ενα ενα διαλεγμενα σωστα γιατι η πεταλιερα ειναι φιξαρισμενη απο την αρχη αμα δεν σαρεσει κατι δεν αλλαζει

τι λεει ευχαριστημενος?
τι λεει η electro harmonix γενικα?

Γιατι εχω βρει ενα delay analog το οποιο μαλιστα παιρνει κ expression pedal σε τιμη πολυ καλη και το ψηνω…

Oντως δεν αλλαζει αλλα μην ξεχνας οτι εχουμε φτασει σε σημειο να υπαρχουν πεταλιερες που να εχουν 4-5 διαφορετικα ειδη reverb, delay, flanger, chorus, modelling πολλων ενισχυτων, παρα πολλα distortion και δεν ξερω εγω τι αλλο. Δεν σου αρεσει το ενα, πας στο αλλο, απλα πραγματα. Μπορεις να φτιαξεις τοσους πολλους διαφορετικους ηχους που σιγουρα το λιγοτερο οι μισοι θα σου αρεσουν. Eκτος αν μιλας για κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει :stuck_out_tongue:

Εγω απο πεταλιερες (boss gt-8, zoom g2.1u, korg ax3000g-πολυ καλη αλλα ανηκει στον κολλητο μου) πηγα σε ενισχυτη (εξαιρετικο κιολας) με λιγα πεταλακια αλλα δεν την παλεψα και πολυ και με τα πεταλακια και με το κουβαλημα, τα πουλησα ολα και ξαναγυρισα σε πεταλιερα --> pod x3 live και αγιος ο θεος, εχει οτι μπορει να θελησει κανεις (σχεδον), εχει ηχαρα και ειναι οτι καλυτερο για recording (στο αναλογο budget παντα, μην τα ισοπεδωσουμε ολα).

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ειναι φτιαγμενα σαν τανκ, και ο ηχος καταπληκτικος

Νικος

ειναι αληθεια οτι το pedal board θελει περισσοτερο κοπο και να το φτιαξεις και να το κοπυβαλησεις(αν και πλεον για το δευτερο δεν το πολυ πιστευω ) αλλα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη απο το να καταφυγεις σε ψηφιακουρα διοτι κατι τετοιο θα παρεις ακομα και απο την καλυτερη πεταλιερα. Μπορει να εχεις αποιρες επιλογες και συνδυασμους αλλα το αποτελεσμα ηχητικα εμενα τουλαχιστον δεν θα με καλυπτε.

Οποτε pedal board και παλι pedal board.

Ολα ειναι θεμα ρυθμισεων, και πεταλακια αν εχεις αν οι ρυθμισεις σου ειναι οτι να’ναι παλι χαλια ηχο θα βγαλεις. Δε μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τετοια αποστροφη για τα ψηφιακα μηχανηματα απλα και μονο επειδη ειναι ψηφιακα. Οταν εχεις ενα pod και σου βγαζει κατα 95% (για να μην πω ακριβως το ιδιο) το ιδιο ηχητικο αποτελεσμα που θα σου εβγαζε πανακριβος εξοπλισμος (http://www.youtube.com/watch?v=8IVozhiT0tM) τι συζηταμε. Πολλοι λιγοι εδω μεσα σε μια ηχητικη συγκριση μεταξυ ψηφιακου και αναλογικου θα μπορουσαν να ξεχωρισουν ποιο ειναι ποιο και αυτο τα λεει ολα για 'μενα.

αμα εχεις χρημα πεταλακια αλλιως πεταλιερα

hey all!!! re paides na pw kai egw 2 logia…mia petaliera nai einai kalh nai ta exeis olla se ena… nai exei ftasei se epeipedo na kanei polla pragmata alla xanei kai polla periswtera…dld. mia petaliera plewn s fernei ta panta mprwsta sou alla xanei se feeling… epeiseis kai ta petalia gia na pareis kati kalo 8eleis arketa lefta… dld den einai eteries h boss kai h bighringer… toulaxistwn oxi gia sovaro hxo… kalytera mono ston enisxith kai o 8eos voh8os… egw protimw na exw petalia mprwsta mou… epeiseis an pareis ta swsta petalia kai ta syndeseis swsta alazoun olla… kai me enan swsto enisxith tifla na exei o slash… a kai gia tn filo m gia tn electro harmonix, h en logo eteria exei polla pragmata, polla apo afta gamane alla san an8rwph p sevontai tn eafto tous exoun vgalei kai kana 2 malakies… tespa elpizw na voh8isa kanenan… cu

a 3exasa… an exeis laptop dokimase to guitar rig… ta spaei…

φυσικα και τα πεταλια ξεχωριστα ειναι οτι καλυτερο… και βολευει , και βγαζει και τον ηχο που θα ικανοποιει τον καθενα σας…
εγω εχω το mt-2 Metal zone προς το παρον , θελω να παρω ακομα overdrive, wah, και κανα chorus…
για πειτε μου τωρα πεταλια της boss παντα ( η αγαπημενη μου ) τι πεταλια να παρω, για ολα τα ηδη πανω κατω μεταλ, αλλα ποιο πολυ Speed, thrash …αν εχει κανεις καμμια ιδεα πμ .

Ονειρεύομαι τη στιγμή που θα έχω 7-8 πετάλια…

Εγώ πάω να πάρω πεταλιέρα σε καναν χρόνο γιατί βαριέμαι να μαζεύω λεφτά για να μαζεύω πεταλάκια και η διαφορά μεταξύ αυτών και μιας πραγματικά καλής (και σχετικά ακριβής) πεταλιέρας θα’ναι ελάχιστη.

Άλλωστε για εμάς που παίζουμε ερασιτεχνικά δεν παίζουν και τόσο πολύ ρόλο αυτά.

αυτο εχει παραμετρικα controls ή μου φαινεται?

πρεπει να ειναι γαματο ε?

εγω εχω το tech 21 sans amp gt 2.

γ@μαει κ χθες επισκευασα κ το zoom 606 το πολυεφε που ειχα χαλασει το input. αλλα ειναι ψιλομουφα αλλα οκ.Μολις μαζεψω φραγκα θα παρω κανα wah κ κανα delay.

λεω να φτιαξω κ κανενα μονος - αν πετυχει…