Κορυφαίος Έλληνας συνθέτης

Ο αγαπημενος δισκος απο αυτους ειναι ο σταυρος του νοτου… αρα…

Δε μπορώ να ψηφίσω κορυφαίο αλλά ψηφίζω αγαπημένο και είναι ο Μικρούτσικος.
Ο Σταυρός του Νότου είναι αριστούργημα ( φυσικά έβαλε το χεράκι του και ο Καββαδίας) αλλά και άλλες δουλειές του είναι πολύ ποιοτικές είτε μιλάμε για " έντεχνες " είτε για πιο λαϊκές!

Αν έβαζα “ρεμπέτη” θα έβαζα μάλλον Τσιτσάνη ή Παπαϊωάννου. Όσο κι αν σέβομαι τη μουσική τους όμως τη θεωρώ κατώτερης αξίας κυρίως σε σχέση ποιότητας-ποσότητας ή αλλιώς συνέπειας.

Ο Ψαραντώνης είναι εξαιρετικός και του αξίζει ξεχωριστό θρεντ. Και μόνο το γεγονός ότι τον πήρε ο Nick Cave μαζί του σε φεστιβαλ στην Αυστραλία λέει πολλά. Δεν τον ξεχωρίζω ως συνθέτη όμως όσο ως ερμηνευτή/ενορχηστρωτή/λυράρη

O συνθέτης γράφει μουσική για να την εκτελέσουν άλλοι (πχ. ένα σχήμα ή μια ορχήστρα). Αυτό είναι που τον διαχωρίζει από τον μουσικό που γράφει τραγούδια παίζοντας ένα όργανο.

Οντόπικ, αυτό το πολ το είχα πάντα στο μυαλό και δυσκολευόμουν να διαλέξω κυρίως ανάμεσα σε Λοϊζο και Θεοδωράκη. Τεράστιοι και οι δύο, όπως άλλωστε και οι Χατζιδάκης, Μικρούτσικος (όλοι ακούτε το Σταυρό του Νότου, αλλά η αλήθεια βρίσκεται αλλού, προσκυνώ καντάτα για τη Μακρόνησο/Σπουδή στο Μαγιακόφσκι, Φουέντε Οβεχούνα και Μουσική πράξη στον Μπρεχτ), αλλά ένα κλικ πιο πάνω. Και ο Ξαρχάκος μέγας επίσης…

Ο Λοίζος απλός, αλλά με φοβερό δέσιμο με τον καθημερινό εργαζόμενο άνθρωπο, και τρομερή φαντασία και πλούτο. Δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει το έργο του αφού έφυγε νωρίς.

Ο Θεοδωράκης μια λέξη: πανανθρώπινος (όπως σωστά επεσημάνθηκε για το Kάντο Χενεράλ).

Δε ξέρω, το αφήνω αναπάντητο και θα ψηφίσω ανάλογα και με την έκβαση.

Επίσης το πολ έχει διαρροή, ιδίως με 10 επιλογές μάξιμουμ. Ο Σκαλκώτας που είναι ? Ο Λεοντής? Ο Μούτσης? (Άντε, χαριστικά και) Ο Πλέσσας? Οεο?

Aυτο ακριβως.
Για κορυφαιος δεν μπορω να ξερω και δεν μπορω να κρινω αντικειμενικα. Σιγουρα παντως ειναι ο αγαπημενος απο τους παραπανω.

Ο συνθέτης γράφει μουσική. Τελεία.
Το ποιος την εκτελεί είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Λυπάμαι που θα διαφωνήσω, βρίσκω στα ρεμπέτικα πολύ περισσότερη μουσική αξία απ’ ότι σε πομπώδεις συνθέσεις.

Μπορείτε να συνεχίσετε. :slight_smile:

Δε νομίζω κανείς να υποτίμησε την αξία των συνθέσεων. Ούτε είδα εδώ να λέμε για πομπώδεις συνθέσεις.

Όταν λες συνθέτης, μπορεί να εννοείς το Σοστακόβιτς και το Στιβ Χάρις. Θα έβαζες τον ένα στο ίδιο πολ με τον άλλο όμως?

+1000
Ο Θεωδορακης ποτε δεν με εντυπωσιαζε.
Λοιζος+Μικρουτσικος απο το πολλ, απο οσα εχω ακουσει

O Θοδωράκης έχει γράψει το Άξιον Εστί αλλά και το Βράχο βράχο τον καημό μου ή τη Δραπετσώνα. Εϊναι αυτά πομπώδη;;;

Εγω αυτο που εγραψα παντως δεν το εγραψα ως απαντηση στο quote, αλλα σαν απαντηση στο τοπικ

Πωωω τι με κάνατε και ξέθαψα.

Από τα πραγματικά κοσμήματα της δισκοθήκης μου και από τους καλύτερους δίσκους που έχω ακούσει ποτέ.

ΝΤΟΥΜ: http://www.youtube.com/watch?v=SgUPq3TvtcQ

ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΕΣ: http://www.youtube.com/watch?v=b9BInhS70Es

TO XITAKI: http://www.youtube.com/watch?v=4NKLZnpc0Sg

Και ταξιδεύουμε παλιά, σε άλλες εποχές.

Όταν ο τίτλος αναφέρεται στον κορυφαίο Έλληνα συνθέτη τότε κάλλιστα χωράει όποιον συνθέτει μουσική και είναι Έλληνας. Με το ζόρι κρατήθηκα να μη αναφέρω Τρύπες. :lol:

Επίσης νομίζω αγνοήθηκε αυτό εδώ:

Ο Σαββόπουλος έχει γράψει έπη αλλά το κακό με την μουσική του πορεία είναι πως είναι πολύ άνιση από ένα σημείο και μετά.

Οι επιλογές του πολλ όμως είναι προσωπικότητες που έγραψαν την ιστορία τους ως συνθέτες αποκλειστικά.
Ο Σαββόπουλος πχ είναι μεγάλος τραγουδοποιός.Κάτι που περιέχει φυσικά την ιδιότητα του συνθέτη,αλλά είναι κάπως διαφορετικό το όλο ύφος του πολλ.

Θοδωράκης/Χατζιδάκις είναι πιστεύω οι καλύτεροι.Το έργο τους είναι τεράστιο και ανεκτίμητο(όχι ότι των υπολοίπων δεν είναι,απλά για μένα είναι κορυφαίοι,ίσως φταίνε και τα βιώματα).
Λοΐζος επίσης κορυφαίος και όποτε ακούω τραγούδια του ανατριχιάζω(έχω ένα δίσκο από συναυλία της Χαρούλας Αλεξίου που τραγουδάει Λοΐζο και κάθε φορά που τον ακούω βουρκώνω:oops:)

Κώστας Τουρνάς ο αγαπημένος μου συνθέτης+Λάκης Παπαδόπουλος.

Κορκολης … σε ολα τα ειδη , απο ποπ μεχρι κλασσικη μουσικη , το ταλεντο του στα ορια του φαινομενου …

Είναι πολλοί και εκτός του poll.
Ξενάκης, ακόμα και Παπαθανασίου από τους πιο σύγχρονους. Έχει γράψει φοβερή μουσική.
Ακόμα να αναφερθεί ο Gus G πάντως. Ελπιδοφόρο.

από εσένα περίμενα μια αναφορά στον Κατή [-X

:stuck_out_tongue:

Ζαμπετας, τα είχε όλα.

Συνθέτης, σοουμαν, παιχταράς. Δεν είναι σίγουρα ο κορυφαίος, αλλα θα έπρεπε σίγουρα να αναφέρεται…