Κορυφαίος Έλληνας συνθέτης

Πάντως πρέπει να δώσω ένα προσωπικό credit στον Σταύρο Ξαρχάκο για το δίσκο “Ρεμπέτικο” που είχε κυκλοφορήσει τότε για την ομώνυμη ταινία ως soundtrack κατά μία έννοια… Το έχω σε 2πλο βινύλιο και είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακό! Ειδικά άν γουστάρετε τα ρεμπέτικα μην κάνετε το λάθος κ παραλέιψετε να τσεκάρετε. Σ Π Ε Ρ Ν Ε Ι ! :wink:

Μίμης.Χωρίς δεύτερη σκέψη.

Πλεσσας?

Παπαϊωάννου.

για μια στιγμη σκαλωσα. ασταδιαλα

Γιάννης Μαρκόπουλος:!:

δεν ηξερα που να το χωσω.

Από τις 13 Φεβρουαρίου 2011 η «[B]ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ[/B]» σας προσφέρει μια σειρά ανεκτίμητης μουσικής και ιστορικής αξίας με 26 έργα του Μίκη Θεοδωράκη, του σημαντικότερου και πολυγραφότερου Έλληνα συνθέτη, σε 20 CD, που καλύπτουν την περίοδο 1958-1984, μέσα από τις αυθεντικές ηχογραφήσεις τους, αλλά με νέα ηχητική επεξεργασία - και, επιπλέον, με κείμενα και πλούσιο φωτογραφικό υλικό. Από τον «Επιτάφιο» μέχρι τον «Καρυωτάκη», επιχειρείται για πρώτη φορά μια αξιόπιστη αποτύπωση του πολυσχιδούς έργου του μεγάλου δημιουργού: του Μίκη των λαϊκών τραγουδιών, του λαϊκού ορατορίου, των μεγάλων ποιητών και των σπουδαίων ερμηνευτών· του Μίκη της Ελλάδας και του κόσμου, του λυρικού, του επικού· του ανθρώπου που μέσα από τη μουσική του έδωσε φωνή στους Έλληνες, σε όλες τις δραματικές συγκυρίες της νεότερης ιστορίας μας των τελευταίων πενήντα χρόνων.

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_entbook_1_02/02/2011_376347

ωραία ,ευκαιρία να πω και εγώ τη γνώμη μου .
λοιπόν ,Γιάννης Μαρκόπουλος για εμένα .
[I]Ελευθεροι Πολιορκημένοι ,Χρονικό ,Θητεία ,Ιθαγένεια [/I]
δίσκοι διαμάντια με μελωδίες που έχεις ή δεν έχεις ακούσει ,
φαντάζουν τόσο οικίες και γνώριμες.

και απο φωνές ,πέρα απο τον Ψαρονίκο που είναι νο.1 για όλους μας ,
θα ήθελα να σταθώ στον μεγάλο ,πολύ μεγάλο Λάκη Νικολάου με φωνή
κρύσταλλο ,παραδοσιακή στα όρια της δημοτικής ,αλλά καθαρή και με μέταλλο που
θυμίζει Ελλάδα.
και η Βίκη Μοσχολιού και η Βασιλική Λαβίνα και η Μαρία Δημητριάδη ,φωνάρες .

and last but not least για εμάς τους ροκάδες ,μην ξεχνάμε οτι συνεργάστηκε με
τον απολύτο για μένα Έλληνα rocker τον Παύλο Σιδηρόπουλο.

respect στο Γιάννη Μαρκόπουλο ,όσοι δεν έχετε ακούσει (βασικά νομίζετε οτι δεν
έχετε ακούσει,αφού είναι τόσο γνωστά τα τραγούδια) ακούστε τον.

Προσωπικά,Μάνος Χατζιδάκις μακράν ο κορυφαίος Έλληνας συνθέτης

Νίκος Σκαλκώτας.

ο Παπαθανασίου που είναι? :stuck_out_tongue:

Θάνος Μικρούτσικος γιατί είναι ο μοναδικός που μελοποιήσε ποιητές με τελειότητα…

Ο Μίκης καλός αλλά πολύ εμπορικός για γούστα μου

Ρομάντικ ο underground τύπος.

edit http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=707081&postcount=1244

Xώστε και τον Ξενάκη ρε σεις

Ψήφισα Μάνο Λοΐζο γιατί με εκφράζει κιόλας!!:slight_smile:

Δεν εχω καλυτερο απο τον Μάνο Χατζιδάκι…
Κορυφαιος και μοναδικος.

Οποιος ακουει Θεοδωρακη, η Καθημερινη ειναι καλη ευκαιρια να παρει τα cd του σε πολυ καλες εκδοσεις και με χαμηλη τιμη (4 ευρω μαζι με την εφημεριδα).

Εγω μαζεψα του Χατζιδακι ολους αυτους του μηνες απο την Καθημερινη και μπορω να επιβεβαιωσω οτι δεν προκειται “αρπαχτη” της εφημεριδας

Με του Θεοδωρακη δεν θα ασχοληθω παντως

Θα ερθω να συμφωνησω!Εγω μαζευα και το BEST απο την Real News παραλληλα :slight_smile:

Συμφωνώ κι εγώ. Δε μου κάνει καθόλου σε αρπαχτή και για μένα που δεν θα αγόραζα ποτέ όλα αυτά τα εξαιρετικά στην πλειοψηφία τους κομμάτια, είναι μια καλή ευκαιρία να το κάνω με 4 γιούρα τη βδομάδα. Το έκανα με το Χατζιδάκι, το κάνω και με το Θεοδωράκη…

Άν μετά βάλει κ Μαρκόπουλο σφυρίξτε κάποιος, ε…