Συμπαθείτε το ΛΑΟΣ; Ναι ή όχι;

Παραθέτω την άποψη μου για το θέμα, για να μη τη γράφω πάλι…

Το ΛΑΟΣ είναι μια λαϊκίστικη παράταξη (πιο ειλικρινή ονομασία δε θα μπορούσα να σκεφτώ, γράφεται σαν το “λαός”, αλλά στην πραγματικότητα δεν αφορά το “λαό”, αφού είναι “λάος”), που για να μαζέψει όσους περισσότερους ψήφους μπορεί, αναπαράγει ένα κάρο αερολογίες που για πολλούς αυτή είναι η “κοινή λογική”. Έτσι κάμποσοι θα το ψηφίσουν είτε γιατί το θεωρούν συντηριτικό στις απόψεις που εκφράζει (και πιστεύουν πως και οι ίδιοι είναι συντηρητικοί) είτε γιατί πιστεύουν πως επειδή στο ΛΑΟΣ μιλάνε για μεγάλες Ελλάδες και χρυσά κουτάλια, πως α) δεν πρέπει να λένε ψέματα (οι πολιτικοί του ΛΑΟΣ πρέπει να είναι οι μόνοι που δε λένε ψέματα) και β) για να λένε πως θα μας κάνουν ξανά πλούσιους και υπερδύναμη, τότε είναι και ικανοί να τα κάνουν (το τελευταίο το επιβεβαιώνει και ο Κοέλιο. Όταν θες κάτι το σύμπαν συνομωτεί για να το πετύχεις. Δηλαδή, θα είναι ο Άδωνις Μπουμπούκος και θα παίζει με τα playmobil του ενώ ο Milky Way θα αποφασίζει την οικονομική μας πολιτική).

Το πρόβλημα που δε συνειδητοποιούν όσοι ψηφίζουν ΛΑΟΣ είναι πως με την ψήφο τους ενισχύουν σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς τις απόψεις του ΛΑΟΣ που δεν ακούγονται το ίδιο συχνά, αλλα όλοι ξέρουν ποιες είναι. Η ψήφος στο ΛΑΟΣ είναι ουσιαστικά οικονομική ενίσχυση στη Χρυσή Αυγή και της δίνεις ένα μεγαλύτερο βήμα για να εκφράσει τις θέσεις της και να στρατολογήσει απογοητευμένους νέους. Ας ξεκόψει το ΛΑΟΣ με τους Χρυσαυγίτες και τους χουντικούς και όλους αυτούς τους προδότες του Ελληνικού λαού και μετά δώστε του όσες ψήφους θέλετε.

Δεν ξέρω εκτός Αττικής πως έχουν τα πράγματα, αλλά όσοι μένουν στην Αττική ξέρουν τι εστι Χρυσή Αυγή. Εγώ θυμάμαι να επιτήθονται νύχτα στους καταυλισμούς των συμπαθέστατων Κούρδων στην Πεντέλη (είχαν πολιτικό άσυλο). Να επιτήθονται σε πολυμελείς οικογένειες και να τους πλακώνουν στο ξύλο, μόνο και μόνο γιατί δεν ήταν Έλληνες. Προχθές έριξαν πιπέρι στα μάτια μιας κοπέλας, μόνο και μόνο γιατί αρνήθηκε να πάρει φυλλάδιο της οργάνωσης. Πρόκειται για φασιστικά και σεξιστικά γουρούνια, που είναι γεμάτα στα κόμπλεξ και τα ψυχολογικά προβλήματα και για να νιώσουν ανώτεροι από αυτό που είναι (σκουλήκια δηλαδη) συνασπίζονται και ξεσπούν με βία στις πιο αδύναμες κοινωνικές ομάδες της Ελλάδος.

Το ΛΑΟΣ προς τα έξω βγάζει πως δεν έχει δεσμούς με τη Χρυσή Αυγή. Κι όμως οι ενδείξεις είναι άπειρες (ήδη προχθές είχαμε περιστατικό με υποψήφιο βουλευτή του ΛΑΟΣ να αναφέρει ως “επανάσταση” τη χούντα, όπου εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες φυλακίστηκαν και βασανίστηκαν γιατί είχαν τα @@ να κάνουν δημόσια κριτική στην πολιτική της χούντας). Και όλα αυτά τα “επιχειρήματα” που βγάζουν τα τελευταία χρόνια άνθρωποι μέσα και κοντά στο ΛΑΟΣ, πως “ο Στάλιν σφάγιασε πολύ κόσμο”, “είναι φασισμός το να μη μου επιτρέπεις να λέω δημόσια πως θέλω να σε σκοτώσω”, “εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους μετανάστες, αλλά μόνο με τους παράνομους”,κλπ εγώ τα αποκαλώ παπάρια μάντολες. Το φασισμό τον δίδαξαν στην Ευρώπη πρωτίστως οι Ναζί και στην Ελλάδα οι χούντες της (που αποκαλούν επαναστασεις). Αποκαλώντας τους άλλους “φασίστες” απλά προσπαθούν να μην ασχοληθεί κανείς με το γεγονός πως οι ίδιοι είναι όντως φασίστες και υποστηρίζουν Ναζί και χούντα…

Όποιος πιστεύει πως το ΛΑΟΣ αντιπροσωπεύει τις απόψεις του 100% ας το ψηφίσει. Όποιος πάει να το ψηφίσει γιατί δε μπορεί να δει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή, τότε θέλω να του τονίσω πως εμμέσως στηρίζει και παρακρατικές φασιστικές οργανώσεις που τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα έως τώρα έχουν δολοφονική δράση. Εγώ δε μπορώ να σκεφτώ κάτι χειρότερο από αυτό. 1000 φορές το Λευκό…

Μιας και τα τζιμάνια του ΛΑΟΣ μπήκαν προχθές στο φόρουμ και αλλοίωσαν τα αποτέλεσματα του τόπικ των εκλογών, ανοίγω αυτό εδώ το poll. Σας είναι το ΛΑΟΣ συμπαθητικό ή όχι;

Μιας και κανένα κόμμα δεν έχει τέτοιο τόπικ στο φόρουμ μας, έτσι και δω πως η κατάσταση πάει να ξεφύγει και
α) έχουμε άσχετους με το φόρουμ να ψηφίζουν
β) χαλάσει το κλίμα,

θα πέσει λουκέτο.

Το poll είναι δημόσιο. O ένας που ψήφισε παρακαλώ να ψηφίσει πάλι, γιατί δεν είχα βάλει δημόσιο poll και έτσι μηδένισα τα πάντα. Ευχαριστώ και σόρυ για την ταλαιπωρία

οχι, δεν ειμαι λοβοτομημενος.

Όχι, αλλά θέλω να γαμήσω την Έφη Σαρρή.

Eγω την μπουμπουκα.
βασικα να την βιασω!8)

σοβαρεψου…:stuck_out_tongue:

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με το αρχικο ποστ του Καρβου. + ∞

Δεν έχεις γούστο!

Το ξέχεσες το θέμα. Είπαμε, αλλά όχι κι έτσι!

Φυσικά ψηφίζω όχι! Τι να λέμε τώρα…

Όχι, μου είναι πολύ αντιπαθές βασικά, γιατί γενικά είμαι εναντίον ακραίων θέσεων και απόψεων, πόσο μάλλον όταν αυτές αφορούν το σεβασμό της διαφορετικότητας και την αξιοπρέπεια της ανθρώπινης ζωής.

ζαχαράτος;

Bγάζω σπυριά με οτιδήποτε έχει να κάνει με το ΛΑΟΣ.

Αλλά τη Σαρρή την έχωνα κι εγώ άνετα :oops::oops:

Ωπα πολλοι πηδηχταραδες μαζευτηκαν εδω μεσα:p

Δεν συμπαθω το ΛΑΟΣ:

γιατι λαικιζει μεχρι αηδιας…
γιατι τα στελεχη του ειτε προερχονται απο τον ακροδεξιο χωρο, ειτε απο τον χωρο της trash tv…
γιατι επικαλειται για ψηφους ασημαντα η και ανυπαρκτα εθνικα θεματα την στιγμη που τα μεγαλα προβληματα ειναι εντος της χωρας…
γιατι προβαλλει οτι πρεσβευει τα ιδανικα της πατριδας και της θρησκειας και δυστυχως πολυ θρησκοληπτοι τσιμπανε…
γιατι θεωρει πως οι Ελληνες ειναι το περιουσιο εθνος και οτι βαλλεται απο παντου…
γιατι θεωρει τους μεταναστες υπευθυνους για την καταντια της ελληνικης κοινωνιας…
γιατι δεν ειναι μεσα στις προθεσεις του η μειωση/καταργηση της στρατιωτικης θητειας (το αντιθετο μαλλον)…

και πολλα αλλα…

εγω φιλε θελω την ευγενια μανωλιδου…παρα πολυ…

Γκόμενα που ακουμπάει έστω τον Άδωνι γίνεται αυτομάτως αηδιαστική μέχρι ξερατού.

δηλαδή αν σου καθόταν δεν θα την πήδαγες?

Οχι

αν σου καθοταν και ειχες απο διπλα τον αδωνι δεμενο χειροποδαρα να σας παρακολουθει και να φωναζει;;;;:dunno::dunno:

ποιος θα μπορουσε να πηδηξει ετσι???:?

Κάποιος κουφός?:-k

Παραμένουμε στο podium παιδιά. Όχι στο off topic. Ευχαριστώ