Χρεωστικη-πως κ απο που?

Θελω να βγαλω χρεωστικη με απωτερο σκοπο την αγορα μεσω ιντερνετ (πχ play, dv247, thomann κτλ).

Πως βγαζω κ γενικως τι παιζει? απο που συμφερει?

δωστε μου τα φωτα σας:roll:

υ.γ. αν ειναι σε λαθος subforum συγχωρατε με:p

Από τράπεζα Κύπρου έχω βγάλει, θέλει 5 ευρώ για την έκδοση της κάρτας και κάθε φορά που κάνεις κατάθεση σου κρατάει 1 ευρώ (έξοδα φόρτισης) ανεξάρτητα πόσα βάζεις. Το καλό είναι ότι στην Κύπρου δεν έχει ποτέ ουρά και έτσι τελειώνεις γρήγορα όταν θες να τη φορτίσεις. Άντε, καλές αγορές!!!

Πλάκα κάνεις προφανώς:!:

ΑΑ δεν ξέρω για τους λοιπούς δήμους, αλλά στον Πειραιά ποτέ δεν έχει κόσμο, ποτέ όμως!:D:D


Now playing: Haggard - Chapter V: Rachmaninov: Choir
via FoxyTunes

Τσου, αλήθεια…τουλάχιστον στο Μαρούσι, ζήτημα να είναι 2 άτομα στην ουρά (έχει βέβαια 1 μόνο ταμείο) , αλλά το ίδιο μου χει πει φίλος και για την αντίστοιχη που είναι Πειραιά/Φάληρο δεν θυμάμαι ακριβώς.
edit: με επιβεβαίωσε και ο αποπάνω!

Που διάολο πήγα και έμπλεξα?:frowning:

Μισή ώρα στην ουρά χθες.

τραπεζα κυπρου ρε.!!!και γω απο κει εχω.

Αν θες να εχεις κ δευτερη επιλογη προπληρωμενες (κ οχι χρεωστικες) βγαζει και η Eurobank

τι διαφορα εχει η προπληρωμενη με την χρεωστικη??

Μην του λετε μωρε,ολο μλκιες θα αγοραζει μετα…(πσιτ,μαν Κυπρου εχω ακουσει και γω γκουντ γουορντς)

Θα σε γελασω.
Οι τραπεζες τις καρτες για αγορες απο το νετ τις ονομαζουν prepaid cards.
Την φορτωνεις με οσα λεφτα θες να ξοδεψεις και κανεις τις αγορες σου,ετσι ωστε να μην υπαρχει πιθανοτητα για υπερχρεωση

Ωραίο τόπικ για μας που ίσως την ψάξουμε κάποια στιγμή. Μπράβο και θενκς γιατί λύθηκαν και δικές μου απορίες.

Λοιπον θυμηθηκα τις διαφορες της χρεωστικης.
Η χρεωστικη ειναι η καρτα που εχουμε για να τραβαμε λεφτα απο λογαριασμους μισθοδοσιας κτλ.
Μπορουμε να αγορασουμε με ατοκες δοσεις (στη προπληρωμενη οχι) αρκει βεβαια να εχουμε μεσα ολο το ποσο της αγορας μας κ αυτο δεσμευεται κ αργοτερα δε μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε.
Παραδειγμα αν εχουμε στο λογαριασμο 200 ευρω και κανουμε μια αγορα 100 ευρω σε 10 ατοκες δοσεις,βγαζοντας αποδειξη απο το ΑΤΜ θα λεει “Λογιστικο υπολοιπο 200 ευρω,Διαθεσιμο υπολοιπο 100 ευρω” και καθε μηνα το λογιστικο υπολοιπο θα πεφτει μεχρι να ξεχρεωσει η καρτα την αγορα.Εννοειται οτι το λογιστικο υπολοιπο δε μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε καθως ειναι δεσμευμενο.
Αυτο γινοταν τουλαχιστον πριν μερικα χρονια.