Πώς προφέρεται γαμώ;;;

Αννιχιλεητορ ή ανναηλετορ??

βασικα, αναηαλεητορ

παντως τσαντιζομαι πχ οταν μια μπαντα εχει μεσα w, και την προφερουνε με το γερμανικο τροπο

τυπου μογκβαη :expressionless:

1 Like

καλά το πιο κορυφαίο από κοπέλα του ατλαντις, είναι το “ορέτη”. το έχω ξαναγραψει κάπου αυτό. αλλά δεν κρατηθηκα κ ηθελα να το ξαναπώ. :lol:

1 Like

Ωραίο και το Σκορπ(χ)ιονς…

Υπόκριση ή Aιπόκρυση? (Hypocrisy)…

Έχω ακούσει κ τα κορυφαία…

Iron Maiden = Άιρον Μέιντ
Pain of Salvation = Πέιν οφ σαλβατιόν (!!) #-o

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

χαηποκρισι βεβαιως…:lol::lol:

Χυπόουκρισι ! :stuck_out_tongue:

__Ορέτη? Ούτε καν πάει το μυαλό τι ήθελε να πει…!

__Ενα συνηθησμένο λάθος, εδώ στους Έλληνες, είναι και το όνομα Joe. Πάρα πολλοί λένε “Τζόε Σατριάννι” π.χ… Αλλά, όπως λέει και ο Τζιμάκος ο Χέντριξ στη διασκευή του, “χέι ΤΖΟ, χέι Τζο, γουέρ γιου γκόιν γουιθ δατ γκαν ιν γιορ χέντ [το “ε” στο χέντ, ελαφρύ παρακαλώ, σαν “α” σχεδόν]”… :wink:

__Αυτό είναι ένα καλό “κόλπο”… Βρείτε κάποιον ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΦΟΡΑ (καλό είναι να είναι και native speaker) που να λέει τη λέξη που ψάχνετε σε κάποιο τραγούδι… Αλλά μάλλον αν το ψάχνετε τόσο με στοίχους κλπ, μάλλον θα έχετε ψάξει και το θέμα της προφοράς και από μόνοι σας… :slight_smile:

OPETH φαντάζομαι…:D:D:D:D

:lol:

ακριβώς. το ξεστόμισε την ώρα που διάβαζε τα μυνήματα των ακροατών… :lol::lol::lol:

depeche mode- ντίψη mode #-o
:lol::lol::lol:

Eνα συνηθες λαθος ειναι το Σελτικ Φροστ που θα επρεπε να το λεμε Κελτικ Φροστ.
Αληθεια το Atreyu πως στο διαολο προφερεται ?
mr_what μογκγουεη ειναι το κανονικο ?

1 Like

Γεια όσους δεν to ξέρετε, οι !!! προφέρονται τσκ τσκ τσκ.

Επίσης οι Σίριθ Ούνγκολ σύμφωνα με τον Τόλκιν θα έπρεπε να προφέρονται Κίριθ Ούνγκολ, αλλά όχι σύμφωνα μ’ αυτούς.

ε αυτό με τους Cirith Ungol και Celtic Frost είναι λόγω του ότι στην αγγλική γλώσσα το C όταν είναι στην αρχή της λέξης προφέρεται σι. Έτσι έχουμε και τους Σίνικ (το Cynic ως ελληνική λέξη θα πρεπε να προφέρεται “κίνικ”). Για τον ίδιο λόγο βιάζουν και τις ελληνικές λέξεις που αρχίζουν από ξ και λένε ζινοφόμπια, ζέρξες κλπ.

Νοτ δέιρ φώλτ. 8)

Το Κιριθ Ουνγκολ και το Κυνικ ακουγονται πιο εμορφα ή μου φαινεται ?

το θρεντ εγινε για να με κανετε ρεζιλι, ε?:P:P:P
τεσπα, οταν ειδα το porcupine μου πηγε στο μυαλο οτι ειναι πόρκιουπαϊν, αλλα στα ελληνικα δεν ειναι τοσο ευκολο να αρθρωνεις τετοιες λεξεις:P, συν το οτι δεν εχω καναν φιλο που να ακουει.
σχετικα με την προφορα ειναι μεγαλη πουτανα (σορρυ για την εκφραση) γιατι οι αγγλοι λενε χelen ενω οι νοτιοι αμερικανοι λενε helen και οι βοριοι αμερικανοι elen, τους αυστραλους τους βγαζω γιατι ειναι εκτος κατηγοριας, παιζουν στα υψηλα σαλονια
οσοι θελουν σωστη προφορα να ακουσουν το πουσι των rammstein:p

Νεβρόσις:D

είναι πιο “εξωτικά” σίγουρα.

Εντιτ
γενικότερα, όταν μια γλώσσα δανείζεται στοιχεία από μια άλλη παρατηρείται αυτός ο αχταρμάς.

Kyuss -> Κουγιους, συμφωνα με εναν φιλο…:expressionless: