Πώς προφέρεται γαμώ;;;

Μπορει για καποιους μεγαλυτερους σε ηλικια να ακουστει γελοιο, αλλα δεν ειναι και τοσο.

Στις μερες οι συζητησεις για τη ροκ ειναι λιγοτερες απο τις αλλαγες σε ενα σετλιστ των Maiden. :smiley:

Oποτε τα οσα βλεπεις σχετικα με μπαντες και δισκους, μενουν εκει …στο γραπτο και φτιαχνεις ενα ονομα που σου καθεται καλα απ’ το μυαλο σου.

Για παραδειγμα, εγω επρεπε να γινω ρεζιλι για να μαθω οτι ειναι “Κουινσραϊκ” αντι για “Κουινσρις”.

Δεν εχω κατι προχειρο, αλλα αυτο που ειπε ο asyftaos σχετικα με τους Porcupine (ή Πορσουπιν :p) Tree, μου 'δωσε την αφορμη.

Toυς Slough Feg καποιος…

Σλο(ου) Φεγκ

Δε θέλουν πολύ μυαλό αυτά, εκτός αν μιλάμε για τίποτα νορβηγικές μπάντες με άκυρα ονόματα.

Το πολύ πολύ να googl-άρετε “Queensryche pronounced” και να σας βγάλει ακριβώς πώς διαβάζεται.

λοκ

εγώ πάντως τους λέω σλο[SIZE=“1”]ου[/SIZE] φεγκ :stuck_out_tongue:

http://www.aolsvc.merriam-webster.aol.com/dictionary/slough

πατήστε πάνω στο εικονίδιο με το ηχείο για να ακούσετε την προφορά.

Μάγκες λυπάμαι χάσατε και οι δύο. ΣΛΑΦ ΦΕΓΚ είναι το σωστό.

Όχι, σλουγκ φαγκ.

το φ πού κολλάει ρε :smiley:

Ε και το tough ταφ το λες,οχι τοου.Σε μερικες λεξεις παει ετσι:-k

ΑΤREYU
εγω το λεω’‘ατρευου’’
επιβεβαιωστε ή διορθωστε

Ατρέγιου το λεω γω:lol:

και το
Airged L’amh?

ερτζντλαμ.

Πολυ ευηχο.

kai to though to les doou, oxi daf.
tosa xronia tha eprepe na sas vgainei fysika h profora otan vlepete mia leksh re seis.

sorry gia greeklish, pc problem.

Νταξει ειδικα για τετοιες λεξεις που δεν ειναι και ο,τι πιο κοινο(ωστε να τις μνημονευεις απο καποια πηγη)μπορει να κανει καποιος ανετα λαθος γιατι το πιο λογικο ειναι να εχει ακουσει τη προφορα απο καποιον αλλον και να του χει μεινει ετσι.

Anyway

http://dictionary.reference.com/browse/slough

Σλαου,σλου και σλαφ.Λογικα με το πρωτο τροπο χρησιμοποιειται στο ονομα του συγκροτηματος οποτε κατι απο τα 2…

A,βρηκα τουτο

“If anyone’s still wondering, I can tell you that the band themselves pronounce their name Slough (rhymes with how now)”

Εχω ακούσει κάμποσες φορές τελευταία το “Τζεθρο Τουλ” απο κάτι κοπέλες στον Ατλαντις.

Αλλα κορυφαία Μουσέ (Muse), Ει σι ντι σύμφωνα με το δελτίο του σταρ(Acdc)…

εγω παντως αν και ξερω οτι ειναι λαθος μ’αρεσει να λεω πριντέητορ αντι για πρέντατορ(predator)γιατι μου ακουγεται πιο ευηχο!!!οπως και κάηους αντι για κάηας(Kyuss)γαι τους ιδιους λογους!!!τι κάηας μωρε!!!:lol::lol:

Το πρέντατορ όμως είναι λέξη, δεν μπορούμε να το λέμε όπως θέλουμε…

π(ου)ρεΤ-το(ου)ρ:p

ενταξη μωρε…αμα βρεθω σε επισημη πρεμιερα ταινιας η σε κανα γκαλα και χρειαστει να το αναφερω θα το προφερω σωστα…:stuck_out_tongue: