Ψάξιμο στη μουσική

για μενα ψαγμένος μουσικά είναι κάποιος που ακούει διάφορα είδη ομώς να έχουν καποια ποιότητα.Τώρα για τις συναυλίες και την αγορά δίσκων ανάλογα με την τσέπη του καθένος,δεν έχουν όλοι το προνόμοιο να αγοράζουν εισιτήρια και δίσκους.

αν και δε βρίσκω και πολλές απο τις επιλογές που προτείνονται σχετικές με τον όρο ψάξιμο.και πιο πολύ με παραπέμπουν σε ορθολογικό μουσικόφιλο , γνωμη μου είναι πως
"το ψάξιμο στη μουσική " ορίζεται ως το να έχεις ακούσει τόσα πολλά και τόσο πολύ ωστε το μυαλό και το αυτί σου να είναι τόσο ανοιχτά ωστε να μην χρειάζεται να ακούσεις 100 φορές έναν δίσκο ή ενα κομμάτι οποιουδήποτε είδους για να το συνηθίσεις και να σου αρέσει…

ψήφισα τις επιλογές: 1,4,5,6,7 αν και δεν πιστεύω ότι οι περισσότερες επιλογές του πολ σχετίζονται με το ψάξιμο…

Ακούω παραπάνω από 2-3 διαφορετικά είδη μουσικής και δεν αυτοχαρακτηρίζομαι ως ακροατής ενός είδους
Δυστυχως τα ειδη που ακουω ειναι ελαχιστα… Thrash και λιγο πανκ και death…

Πηγαίνω σε συναυλία χωρίς να ξέρω καλά το συγκρότημα
Αν η τιμη μου το επιτρεπει και εχω ακουσει καλες κριτικες η πιστευω οτι δεν θα χασω που θα παω, ναι.

Αγοράζω δίσκους με τη μίνιμουμ πληροφόρηση/χωρίς να τους έχω ακούσει πρώτα
Λογω χρηματων δεν ειναι ακομα ευκολο αυτο. Αυτα που ακουω πρωτα στο pc και θελω να τα παρω σε cd παντα προηγουνται αυτων που μπορω να αγορασω

Στηρίζω ανεξάρτητους/ερασιτέχνες καλλιτέχνες και ανεξάρτητες δισκογραφικές
Αν μ’αρέσουν ναι

Πηγαίνω τακτικά ή έχω πάει σε D.I.Y./αυτοχρηματοδοτούμενες/αυτοοργανωμένες συναυλίες.
Συχνα

Πηγαίνω σε μία τουλάχιστον συναυλία το μήνα underground ελληνικών σχημάτων.
στις DIY βλεπω συνεχεια κατι κατσαπανκηδες κλπ κλπ

Αγοράζω δίσκο μετά τη συναυλία για να στηρίξω τον καλλιτέχνη
προτιμω Τ-shirt

Αρνούμαι να μπω δωρεάν σε συναυλία εφόσον έχω την οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξω τη στάση μου.
δεν μπορω να αρνηθω…:stuck_out_tongue:

Μπουκοτάρω συναυλίες ακριβές ή απαράδεκτες κι ας πρόκειται για αγαπημένους καλλιτέχνες.
Σε αγαπημενους καλλιτεχνες δεν μπορω να πω οχι. μονο στον Ξηγα λεω οχι και ας μου φερει και μεταλλικα

Ακούω παραπάνω από 2-3 διαφορετικά είδη μουσικής και δεν αυτοχαρακτηρίζομαι ως ακροατής ενός είδους.
Ναι.
Πηγαίνω σε συναυλία χωρίς να ξέρω καλά το συγκρότημα.
Το έχω κάνει παλιότερα 3 φορές και μάλιστα τελικά πέρασα καλά, αλλά αφού δεν είμαι φανατικός των συναυλιών δύσκολα θα το επαναλάβω.
Αγοράζω δίσκους με τη μίνιμουμ πληροφόρηση/χωρίς να τους έχω ακούσει πρώτα.
Κάποτε ναι, κυρίως την εποχή που όλα τα λεφτά που είχα ήταν το χαρτζιλίκι μου. Τώρα πια, τα πονάω λίγο παραπάνω για να κάνω κάτι τέτοιο.
Στηρίζω ανεξάρτητους/ερασιτέχνες καλλιτέχνες και ανεξάρτητες δισκογραφικές.
Μόνο αν μου αρέσει η μουσική που βγάζουν. Αν μάλιστα έχουν μία δικιά τους φιλοσοφία γύρω απο αυτή και αυτό φένεται σε artworks-ονόματα που υπογράφουν-συνεντεύξεις-κτλ, τότε ακόμη περισσότερο.
Πηγαίνω τακτικά ή έχω πάει σε D.I.Y./αυτοχρηματοδοτούμενες/αυτοοργανωμένες συναυλίες.
Αν τύχει τότε γιατί όχι…δεν είναι αυτοσκοπός μου πάντως.
Πηγαίνω σε μία τουλάχιστον συναυλία το μήνα underground ελληνικών σχημάτων.
Όχι.
Αγοράζω δίσκο μετά τη συναυλία για να στηρίξω τον καλλιτέχνη
Δεν το έχω κάνει ποτέ.
Αρνούμαι να μπω δωρεάν σε συναυλία εφόσον έχω την οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξω τη στάση μου.
Πάλι ανάλογα τη μπάντα/φεστιβάλ που θέλω να παρακουλουθήσω, ανάλογα το πόσο δώ ότι αξίζει η διοργάνωση και πάνω απ’ όλα ανάλογα του πόσο άδεια ή γεμάτη νιώθω τη τσέπη μου :stuck_out_tongue:
Μπουκοτάρω συναυλίες ακριβές ή απαράδεκτες κι ας πρόκειται για αγαπημένους καλλιτέχνες.
Ναι.
Μιλάω λιγότερο για μπάλα και περισσότερο για μουσική
Αν μπάλα = ποδόσφαιρο, εννοείται πως προτιμώ να μιλάω για μουσική.

Σκούρτζος στάιλ

Ακούω παραπάνω από 2-3 διαφορετικά είδη μουσικής και δεν αυτοχαρακτηρίζομαι ως ακροατής ενός είδους
Χμου, δε ξέρω, δεν ακούω συγκεκριμένα είδη, ότι κάτσει καλά στο αυτί μου. Κατά 90% σκληρό ήχο πάντως, όσο έχουμε τα νιάαατααα.

Πηγαίνω σε συναυλία χωρίς να ξέρω καλά το συγκρότημα
Yep, χαλαρά, κι ας μην έχω ακούσει τίποτα απ το συγκρότημα, αν έχω λεφτά πάω.

Αγοράζω δίσκους με τη μίνιμουμ πληροφόρηση/χωρίς να τους έχω ακούσει πρώτα
Αυτό το ΛΑΤΡΕΥΩ. ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ!

Στηρίζω ανεξάρτητους/ερασιτέχνες καλλιτέχνες και ανεξάρτητες δισκογραφικές
Βεβαίως, αν το αξίζουν.

Πηγαίνω τακτικά ή έχω πάει σε D.I.Y./αυτοχρηματοδοτούμενες/αυτοοργανωμένες συναυλίες.
Δε νομίζω ότι έχει τύχει να πάω.

Πηγαίνω σε μία τουλάχιστον συναυλία το μήνα underground ελληνικών σχημάτων.
Ναι.

Αγοράζω δίσκο μετά τη συναυλία για να στηρίξω τον καλλιτέχνη
Ναι.

Αρνούμαι να μπω δωρεάν σε συναυλία εφόσον έχω την οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξω τη στάση μου.
Χμου, μεγάλο θέμα αυτό. Αν είναι Rockwave πχ, και μπορώ να μπω τσάμπα, θα μπω τσάμπα. Αν είναι Buried Inside στο An όμως, και μπορώ να τρυπώσω κάπως, ε δε θα το κάνω. Θα πληρώσω κανονικά.
Απ την άλλη, αν παίξει πρόσκληση για λάηβ, παίρνω ένα φιλαράκι, πληρώνουμε το εισιτήριο του 50-50, και μπαίνουμε. Red Rum knows.

Μπουκοτάρω συναυλίες ακριβές ή απαράδεκτες κι ας πρόκειται για αγαπημένους καλλιτέχνες.
Ναι. Κανόνας.

Μιλάω λιγότερο για μπάλα και περισσότερο για μουσική
Έχω σταματήσει να μιλάω πολύ για μπάλα :confused:

ισως επειδη υποστηριζεις ανηθικη ομαδα.

Μπα, Fulham, τιμιότερη των τιμιοτέρων :confused:

Ωη μαναμ, εσύ είσαι ψαγμένος και στην μπάλα!

Xaxax άντε γαμήσου!

Playstation, LMA Manager 2001, μόλις είχε ανέβει, είπα να πορώσω λίγο και πόρωσα. Και μου 'μεινε :stuck_out_tongue:

Milan ήμουνα, αλλά που να το πω και να μη γελάσουν.

εδιτ: αυτά τα “τι είσαι από Αγγλία και τι είσαι από Ιταλία” δεν ισχύουν, είσαι ΜΙΑ ομάδα.

πραγματικα, ειναι τυχερη η γκομενα που με γλυφει.

πραγματικα, ειναι τυχερη η γκομενα που τον γλυφει.

δεν ξερω ποιος μπαινει στο ακαουντ μου και τα κανει αυτα, αλλα επιλογη delete this fuckin post επρεπε να υπαρχει, φιλε μοντ.

Kαλα μια χαρα τους χωνει ολους η Μιλαναρα !
Η τελευταια επιλογη του πολλ πραγματικα μου φαινεται ακυρη…
Λες και δεν μπορεις να εισαι οπαδος και των δυο.

δεν λεει αυτο ακριβως. λεει σε πιο απ’ τα δυο εισαι ΠΙΟ οπαδος.

Και στα 2 ! Δεν ειναι δυσκολο !

Μπες μσν :wink:

δεν μπορω να μπω, γιατι δεν εχω κανει το απντεητ και εχω ακομα sp1.

Ακούω παραπάνω από 2-3 διαφορετικά είδη μουσικής και δεν αυτοχαρακτηρίζομαι ως ακροατής ενός είδους
Ναι και είμαι έτσι πολλά χρόνια.
Πηγαίνω σε συναυλία χωρίς να ξέρω καλά το συγκρότημα
Ναι. Για να πάω σε live δεν χρειάζομαι πολύ ψήσιμο και προτιμώ το live για να εκτιμήσω μία μπάντα από έναν δίσκο
Αγοράζω δίσκους με τη μίνιμουμ πληροφόρηση/χωρίς να τους έχω ακούσει πρώτα
Όχι. Γιατί αγοράζω έτσι και αλλιώς -σε εποχές που αυτό τείνει να εκλείψει- και θέλω να ξέρω τι παίζεται πειν να δώσω τα λεφτά μου
Στηρίζω ανεξάρτητους/ερασιτέχνες καλλιτέχνες και ανεξάρτητες δισκογραφικές
Ναι, χωρίς να το κάνω αυτοσκοπό
Πηγαίνω τακτικά ή έχω πάει σε D.I.Y./αυτοχρηματοδοτούμενες/αυτοοργανωμένες συναυλίες.
Ναι, γενικά πάω σε πολλές συναυλίες
Πηγαίνω σε μία τουλάχιστον συναυλία το μήνα underground ελληνικών σχημάτων.
Το δίμηνο σίγουρα πάντως
Αγοράζω δίσκο μετά τη συναυλία για να στηρίξω τον καλλιτέχνη
Ναι, ειδικά επειδή για πολλά από αυτά τα CD δεν θα μπορώ να τα βρώ εύκολα
Αρνούμαι να μπω δωρεάν σε συναυλία εφόσον έχω την οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξω τη στάση μου.
Αν η συναυλία είναι DIY σίγουρα.
Μπουκοτάρω συναυλίες ακριβές ή απαράδεκτες κι ας πρόκειται για αγαπημένους καλλιτέχνες.
Μπα… Το κόβει η πουτάνα το γαμήσι;
Μιλάω λιγότερο για μπάλα και περισσότερο για μουσική
[B]Αυτό είναι προβοκατόρικο για να αυτολογοκριθώ; :lol:

Δεν παίζει…[-X

[SIZE=“7”]Απόψε μας ακύρωσαν κανονικότατη γκολάρα![/SIZE]