Μουσική και Οπαδοί

το οτι γινονται συναυλιες που εχουν λιγοτερο κοσμο απο αυτο που πιστευουμε οτι αξιζει να εχει η μπαντα που θελουμε δεν πρεπει να αποθαρυνει εμας η την αγαπη μας για την μπαντα. Μπορει να σου αρεσει κατι που εχει μικρη δημοφιλια αλλα για σενα να ειναι υπεροχο… ε και ??? η μουσικη ειναι κατι πολυ προσωπικο . Πωλησεις γεματα μαγαζια λενε πραγματα μονο για την δημοφιλια οχι για την ποιοτητα η την προσωπικη σχεση που εχεις με την μπαντα. Εξαλλου δεν νομιζω πως στην ελλαδα υπαρχει και τρελος αριθμος οπαδων του οποιου σκληρου ηχου. Οχι οτι ειναι και ελαχιστοι δηλαδη αλλα δεν νομιζω οτι γινεται και χαμος απο κοσμο… αν σε αυτο βαλεις χιλιες ακομα παραμετρους (λεφτα χρονος συγχρονη ζωη κτλ) καταλαβαινεις γιατι μπορει να μην γεμιζει το μαγαζι με την μπαντα που γουσταρεις.

Οπως τα λεει ! Ακριβως ομως !

Επισης, και ο Κρισπ εχει απολυτο δικιο. Το ‘‘μεταλαδες VS πανκηδες’’ ειναι πλεον εκτος τοπου και χρονου.

Η πλειοψηφεια των μεταλλαδων γουσταρει, αν οχι ακουει συστηματικα κιολας, πανκ.
Τωρα αν οι σημερινοι πανκηδες συνεχιζουν να τρωγονται με τα ρουχα τους, προβλημα τους.

Χρησιμοποιουν και οι πανκηδες ορους οπως “αξιοι και αναξιοι” ?

Προφανώς και όχι.
Δεν έχουν τέτοιο εύρος λεξιλογίου :!:

Ρε. Τιναυτα ρε.

Ντάξει,δεν διάβασα όλη την κουβέντα,αλλά διάβασα το ποστ εκείνου του τύπου στο blog.Τι λε ρε?

Ε μα. Ο Ολυμπιακος δεν εχει κανει εγκληματα τη περασμενη δεκαετια;

Καλα κι εμεις στα '80ς δεν ημασταν Αγιοι.

Edit: Μη δινετε σημασια, τρολλαρω επειδη η ολη κουβεντα (εμενα προσωπικα) μου φαινεται παντελως ανουσια. Το γιατι αυριο με επιχειρηματα.

bump

Λοιπον γενικα τα πραγματα που συζητατε ισχυουν γενικα μεσα σε διαφορετικες κουλτουρες. Ο συγγραφεας του κειμενου εχει ενα αλφα δικιο λογω ιστορικης σκοπιας, αλλα αντιμετωπιζει το μεταλ παρωπισμενος (μεταλ = κατι κακο) οποτε για μενα η οπτικη του δεν διαφερει ιδιαιτερα απο αυτο που κατηγορει. Ολες οι μουσικες εχουν τα κλισε και τις παραξενιες τους που βγαζουν σε περιπτωσεις αλληλεπιδρασης με διαφορετικες κουλτουρες. Τα λεγομενα του μεσου DIY πανκη, για παραδειγμα, που κραζει εκαστοτε σκηνες δε μου βγαζουν κανενα νοημα απο τη στιγμη που πολλες μπαντες που δηλωνουν DIY βγαζουν τα πραγματα τους απο μια χαρα εταιριες και μερικες μαλιστα εχουν κι ατζεντηδες να τους κλεινουν εμφανισεις. Οι αβαν-γκαρντ φοραω τη καμπαρντινα μου που μενουν στο Ψυχικο και τη βγαζουν με λιγη τζαζ λιγο παουερ ελεκτρονικς λιγο Βεντ Μπουενς Εντε και Θαναση στο ενδιαμεσο δε μου λενε τιποτα οταν μιλουν υποτιμητικα για μια μπαντα του τυπου Βοηβοντ λες και προκειται για μια τυπικη στερεοτυπικη μεταλ μπαντα. Οποτε γενικα αυτου του τυπου η αντιμετωπιση υπηρχε απο παντα και θα υπαρχει για παντα, οι εποχες απλα αλλαζουν και μετασχηματιζεται. Ακομα και σημερα που ολοι ακουνε περισσοτερο απ ολα, ναι.

Τωρα το γεγονος οτι το Χαμμερ διαμορφωσε ορισμενες συνειδησεις εκεινη την εποχη, ετυχε. Ενα μεσο υπηρχε κυριαρχο τοτε, αυτος ηταν ο χαρακτηρας κι η κατευθυνση του. Οι εποχες αυτες περασαν, καλα να ναι εκει που βρισκονται.

Κι αυτο με τα λαιβ που ειπωθηκε δε στεκει.Τι να πω δλδ που στις black συναυλιες ειμαστε οι ιδιοι και οι ιδιοι?!Ουτε στο στρατο!Αλλα δε παει ετσι…

Ακριβώωως συνονόματε! Το Hammer είναι απλά ένα μέσο ενημέρωσης. Από κει και πέρα το ποιός επηρεάζεται από τη γλώσσα και τα κολλήματα του κάθε συντάκτη είναι ξεκάθαρα δική του υπόθεση και αφορά τη κριτική του ικανότητα. Σίγουρα πάντως πλέον ΚΑΝΕΙΣ δεν το χει Βίβλο, ΚΑΝΕΙΣ δε έχει τους συντάκτες θεούς γιατί υπάρχουν χίλιες 2 πηγές για μουσικές προτάσεις. Όσο για τα live πάλι δεν υπάρχει λόγος να κράζουμε κάθε μπάντα που μαζεύει παραπάνω από μια άλλη. Αυτό ειναι συνήθως θέμα πωλήσεων και brand name[SIZE=“7”].-[/SIZE]

Καλά το τί βλακείες διατυπώθηκαν στις τελευταίες σελίδες δεν υπάρχει :smiley:

Κρίμα που η μουσική αντιμετωπίζεται με τέτοιο τρόπο τελικά

Εχει πλακα που το κειμενο παει να το παιξει “αυτοι ειναι οπαδοι ενω εμεις ειμαστε γαματα και ακομπλεξαριστα ατομα”. Απο την αλλη εκτος απο τον αυτοπροσδιορισμο (εμεις οι μεταλλαδες ειμαστε ετσι και γι’αυτο γαμαμε) αλλο ενα χαρακτηριστικο του οπαδισμου ειναι ο ετεροπροσδιορισμος (εμεις οι πανκηδες δεν ειμαστε σαν αυτους τους κακους μεταλλαδες, γι’αυτο γαμαμε) πολλες φορες το δευτερο ειναι πιο εντονο απο το πρωτο.

Οποτε αυτες τις ανωτεριλες και τους φανταστικους πολεμους και μασωνιες προσωπικα τις κατατασσω μαζι με τα κειμενα του Χρονοπουλου για την πουτανα κενωνια που πολεμαει τους μεταλλαδες γιατι ειναι αγνοι και καθαροι και δεν μπαινουν στα καλουπια τους. Τριτο συρταρι δεξια με τιτλο παπαριες καμαρωτες για παιδακια που ψαχνουν να βρουν ταυτοτητα στην μουσικη που ακουνε λογω της ρηχοτητας του χαρακτηρα τους.

εγώ λέω να δώσουμε ραντεβού στη γούβα του βάβουλα, να πάρουν οι πάνκηδες αλυσίδες,μπουκάλια,πεταλούδες κτλ, να πάρουμε κι οι τρου (όχι οι φολς,μαυτούς θα έχει άλλη μάχη σε άλλο μπατλφιλντ) μεταλλάδες τα σπαθιά και τα τσεκούρια και να το λύσουμε μια και καλη.the time to strike is now:!:

Πολυ ωραια τα ειπες :thumbup:

κανείς δεν έχει “ευαγγέλιο” το χαμερ στην εποχή μας. Αν το είχε ποτέ κανείς δηλαδή (σε αποδεκτά μεγέθη, να μην κάνουμε την εξαίρεση, κανόνα).
Στο οποίο χαμερ δεν υπάρχει ανάγκη να κάνεις κανένα συγκεκριμένο συντάκτη θεο. Έχει πολλές αξιόλογες προτάσεις (και πριν την εποχή τους σε πολλές περιπτώσεις) και κρατάς ότι σου αρέσει.
Δε νομίζω κανείς να κλείνει τις στροφιγγες της ενημέρωσης στην εποχή μας κ να μπορεί το χαμερ να αποκρύψει κάθε τι αξιόλογο στο βωμό του συμφέροντος του εντύπου.
Άντε δεν προέβαλλε το χαμερ αυτό το μήνα σαν κορυφαίο άλμπουμ, αυτό των Vektor. Δεν το είχαμε ακούσει ΟΛΟΙ από πριν και δεν είχαμε διαμορφώσει άποψη?
Περιμένουμε το έντυπο να μας τη διαμορφώσει? Αλλά ακόμη κ έτσι αν είναι, θα διαβάσει κάποιος την αποθεωτική κριτική και θα το αγοράσει τυφλοσούρτι χωρίς να το έχει ακούσει? Εν έτει 2011?

Επίσης, το τι θεωρεί κανείς “καλή μουσική” και τι “ξεπουλημένα γερόντια” πέρα από υποκειμενικό, είναι και στο ύφος που κατά τα άλλα κατηγορείς. “Τρου” και κακοί Manowar, αλλά εσύ πως κρίνεις τους υπόλοιπους που δίνουν 80 ευρώ για το σονισφιρ? Καλά ξηγιούνται και τα δίνουν και βλέπουν 4 μπαντάρες με ιστορία που live είναι εγγύηση.

Επίσης, όσο το παίζει κάποιος “μάγκας” ή “ψαγμένος” ακούγοντας σούπες, άλλο τόσο το παίζει κ κάποιος ακούγοντας το οτιδήποτε και προβάλλοντας το, κράζοντας παράλληλα τους υπόλοιπους (άμεσα ή έμμεσα) που δεν το έχουν ανακαλύψει και τους τρώει τα φράγκα ο Λώρης και το χαμερ. :wink:

Γενικά, αυτή η απαξίωση και οι χαρακτηρισμοί δε μου αρέσουν καθόλου, απ όπου κ αν προέρχονται.
Όπως δε μου αρέσουν και οι κατηγοριοποιήσεις και οι γενικεύσεις (κυρίως αυτά)!
Ακούς manowar, είσαι κολλημένος, ακους Metallica και Maiden, είσαι θύμα, ακούς Sabbath, είσαι κορόιδο και σου τρώνε τα λεφτά με τα reunion, ακούς punk, είσαι πρεζόνι. Το να ακούει κάποιος το οτιδήποτε ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και να σκάει τα φράγκα του ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, επειδή τον ευχαριστεί (και όχι λόγο άγνοιας και mainstream προπαγάνδας) το έχετε σκεφτεί ορισμένοι?

Ο πάνκης όπως πάντα προβοκάρει και ψοφάει για τζέρτζελο, έχει μια άποψη την οποία υπερστουμπώνει στην υπερβολάρα για χάρη του κειμένου και της φάσης. Είμαι φαν. Λέει (και εδώ) χοντράδες και άκυρα αλλά έχει και σωστά πόιντς (ανεξαρτήτως πώς τα παρουσιάζει).

Απορώ με σας πάντως που λέτε ότι ο Πρασούλας πέρασε και δεν ακούμπησε.

Η δική μου άποψη είναι ότι ο Πρασούλας είναι ο κύριος διαμορφωτής της έπικ γραφικο-κουλτούρας, όπου το μέταλ είναι μουσική για λίγους και εκλεκτούς, με σύνδρομο καταδίωξης, με ελιτισμό, με μεταλοπατερισμό και βέβαια με ναρκοπέδιο γύρω από όλο το χέβυ μέταλ ιδίωμα, μην τυχόν και το μολύνουν διάφοροι “μπάσταρδοι”.

Αυτή η νοοτροπία προβλήθηκε κατά κόρον από τον ίδιο και είχε πολλούς υποστηρικτές. Αυτή η νοοτροπία έθρεψε και μόνη της (το σπρώξιμο θέλει για να πάρει μπρος, μετά πάει αυτόματα) αλλά η σαφέστατη αφετηρία είναι τα (συχνά καλογραμμένα) κείμενά του, καθώς μπορεί να τον θεωρώ άκυρο αλλά δεν τον θεωρώ ηλίθιο. Ακόμα και άτομα που δεν τον πολυδιάβασαν ή δεν του πολυέδωσαν σημασία έχουν κουβαλήσει την νοοτροπία του.

84-85 ξεκινάει αυτό, με τεράστιο σπρώξιμο σε Manowar και Warlord, που γαμώ, δεν λέω, σαφέστατα αυτός τους έκανε ευρύτερα γνωστούς εν Ελλάδι αλλά ήταν και το δόλωμα για να περάσει μετά όλη την μπουρδολογία του στους πιστούς.

Απλα RESPECT απο εμενα! Εγω τι να πω ρε παιδια, που λατρευω την μεταλ , εχω τρελο κολλημα με πολλες μπάντες (και τους Manowar αλλα δεν εννοω κανεναν false) και επισης εχω και προτιμησεις απο πανκ μέχι Dubstep? Ειμαι κολλημένος, θύμα και πρεζάκι; :stuck_out_tongue:

Μην “σακουλιαζετε” τον κόσμο απο τις μουσικες του προτιμησεις!
Η μουσικη ειναι για ευχαριστιση για ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ! Δεν ειναι πόλεμος για το ποιος θα επικρατήσει!

Ισχύει αυτό, ο Πρασούλας έγραφε στο χάμερ μέχρι το '98 περίπου, πραγματικά ΠΟΛΛΑ χρόνια, αρκετά για να διαμορφώσουν τάσεις και συνειδήσεις. Ξεκίνησα να διαβάζω χάμερ κάπου το '95 και -παρότι στο τέλος έγραφε σποραδικά- τον θυμάμαι πεντακάθαρα.
Για όσους δεν τον πρόλαβαν ή είχαν αμφιβολίες για το ποιόν του (σχετικά με το αν ήταν ένας μισογύνης φασιστάκος), μπορούν να επισκεφτούν το μπλογκ του, όπου συνεχίζει το υψηλό έργο του, κατά προτίμιση από [U]εδώ[/U] (έχει κι άλλα “όμορφα” το μπλογκ για όσους δεν αηδιάσουν)

αηδίασα…

[I]Ο Sun Knight ήταν ο μοναδικός λόγος που έπαιρνα Metal Hammer και μεγάλωσα με τα γραπτά του. Τότε στο βουνό,με τους λύκους…[/I]

Ειχε περιπτερα στο βουνο!