Μουσική και Οπαδοί

Ποοποπο δε την παλευετε σοβαρα, μιλαω διαρκώς για πραγματα που συμβαινουν και στις μερες μας.[B] Και στην τελικη σε αντιθεση με σενα που εχεις καποια χρονια στην πλατη σου, δεν εχω ζησει το 93, οποτε δε ξερω ακριβως τι συνεβαινε τοτε. Μιλαω κυριως γι αυτα που εχω ζησει. Εσυ μαλλον εισαι κολλημενος στην εποχη σου
[/B]
Νταξει τι σκατα δεν ειμαι ο τρελος του χωριου καποιος θα καταλαβαινει εκει εξω

Επειδή πρέπει να βγώ θα τελειώσω τη συζήτηση και απλά θα πώ πως απλά άξιος κραξίματος είναι αυτός που ακολουθεί δογματικά ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής και κράζει τα άλλα [B]χωρίς[/B] να έχει μπεί στον κόπο να ακούσει νότα απο αυτά που κράζει. Τώρα το να υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες δεν είναι απαραίτητα και λάθος.
Όσο αφορά τον worst μην τον χτυπάτε ρε παιδιά:p
Εγώ έπιασα το point του, απλά εκφράστηκε με έναν υπερβολικό τρόπο. Δεν ήρθε για να κράξει τη μέταλ ή κάτι τέτοιο απαραίτητα, μην το βλέπεται έτσι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί απο εδώ αρπάχτηκαν αμέσως
Αυτά απο εμένα

Τί συμβαίνει στις μέρες μας μωρέ;
Πάνε οι μεταλλάδες και παίζουν ξύλο με πάνκηδες, ραπάδες και δε συμμαζεύεται;
Δέχονται πάνκηδες απειλητικά μηνύματα από μεταλλάδες;
Μήπως οι μεταλλάδες εκτός των άλλων μπαίνουν σε μαγαζιά όπου οι πάνκηδες πίνουν αμέριμνοι τον καφέ τους και τους σπάνε στο ξύλο με αλυσίδες αφού πρώτα τους έχουν πει “με θυμάσαι ρε πούστη”;
Και μετά πάνε να δούνε και τον Ντέταρι στο Καραϊσκάκη;

Ωραία τι συμβαίνει στις μέρες μας? Πείραξε κανείς κάποιον άλλο λόγω μουσικών προτιμήσεων? Απαγορεύεται κάποιο είδος μουσικής? Υπάρχει επιτηδευμένα λιγότερη πρόσβαση σε κάποια μουσικά είδη? Πού είναι τελικά το πρόβλημα, στα σχόλια του fb ή στο ότι πάνε πολλοί στο σόνισφηρ?

Έδιτ: Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, μια συναυλία γνωστής μπάντας που ήταν να γίνει στο 7σινς, άλλαξε χώρο και πήγε Πειραιά μετά από τη δημιουργία “περίεργης” ατμόσφαιρας. :lol:

ε γι αυτο σου λεω οτι δε νιωθεις (Γρακχο, και χρηστο). Ποτε δε σχολιασα αυτα τα πραγματα. Οι αληθειες που εντοπισα στο κειμενο του cress ειναι αλλες αλλα ποτε δε το καταλαβες.

Αυτο που κανουν στις μερες μας ειναι

Να εχουν ευαγγελιο το μεταλ χαμερ και να ψαχνονται μονο απο εκει περα
Να εχουν για θεο τον χαρκο περβανιδη και τις μουσικες επιλογες του
Να πηγαινουν σε κωλομπαρα και να ακουν τις σουπες-προγραμματα και να το παιζουν και μαγκες-ψαγμενοι κλπ
Να τους φερνουν ξεπουλημενα γεροντια με 60 ευρω και απλα να μην αντιδρουν αλλα να λενε τι καλος που ειναι ο λωρης που φερνει το μεταλ στην Ελλαδα και παει μπροστα η χωρα μας.
και τετοιες ιστοριες για αγριους

Οχι ολοι μεταλλαδες, αλλα η μεριδα που μ ενοχλει.

βάκχε κολόγερα :lol:

Γάμησέ τα. :smiley: Να του πω τώρα πόσο χρονών ήμουνα το 93 ή να τ’ αφήσω καλύτερα;

Worst enemy τα όσα λες επιβεβαιώνουν πόσο εκτός τόπου και χρόνου είσαι.

worst πλέον πραγματικά λίγα άτομα κάνουν όλα αυτά που είπες. Και το χάμερ το ότι διαβάζεται δεν σημαίνει πώς υπάρχει μόνο αυτό και μόνο. Άσε που πλέον μέσω άλλων στηλών κάνει και κάποιες σωστές προτάσεις. Απλά είναι κάτι συμπληρωματικό.
Γενικά παλιά πριν το internet ναι όλοι είχαν σαν θεούς τύπους όπως το Χάκο κτλ κτλ αλλά πλέον ο καθένας ψάχνεται περισσότερο.

Δηλαδή σε ενοχλεί η συμπεριφορά ατόμων που στην πραγματικότητα δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ που να επηρεάζει εσένα ούτε άμεσα ούτε έμμεσα. Τι σε κόφτει εσένα αν κάποιοι ενημερώνονται από το χάμερ, πάνε τέρα βάημπ και βλέπουν τιβι γουόρ?

Μ ενοχλει να σκαει πακετο red fang, intronaut, ocean, και να μην ειναι γεματο το μαγαζι, ενω την επομενη μερα οι lamb of god κανουν sold out, μ ενοχλει να σκαει πακετο rosetta και να εχει 50 ατομα με το ζορι το μαγαζι, και την επομένη στα τεραβαιμπς να γινεται της πουτανας κλπ.

Και δε μιλαω καν για πανκ μπαντες, καν για αγαπημενες μου μπαντες.

Ισως να ναι μαλακια μου που περιμενω απο αυτο τον κοσμο να στηριξει την φαση. Αλλα απο που να τον περιμενω απο τον κωλο μου να γεννησει?

Εμένα να μ’ ενοχλήσει που το φεστιβάλ κλασσικού μέταλ στη χώρα μας (Up the Hammers) γίνεται στο Αν Κλαμπ, ή να τ’ αφήσω;

κι εγώ ρε γουόρστ ξενέρωσα που είχαμε πάει ατλάντιαν κόντεξ και είχε 100 άτομα ξέρω γω αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η ζωή. μερικά ακούσματα είναι πιο “εμπορικά” ,μερικές όχι. θα κάθομαι να κράζω όποιον δεν γουστάρει αυτά που γουστάρω εγώ??

Ε τωρα δειχνεις την αμπαλοσυνη σου μαν:p Ο καλυτερος χωρος της αθηνας

Ε δεν καταλαβαίνεις κιόλας.
Εννοώ που το μεγαλύτερο ιβέντ στο χώρο αυτό δεν αφορά παρά μια χούφτα κόσμου.

Ακριβως, ειναι εξισου προβληματικο. Αρα μενουμε και οι δυο μεριες με σταυρωμενα τα χερια?

zak stevens προπερσι ,savatage= απτις πιο αγαπημενες μπαντες των ελληνων και με γραφικους γενικα οπαδους(δικαιολογημενα 8) ) και ειχε 26 (!) ατομα…

εντιτ: +1 στον κρισπ πιο κατω.

Και τί να κάνουμε δηλαδή, να τους δέσουμε σε μια καρέκλα και να τους σβήνουμε τσιγάρα στο δέρμα μέχρι να μάθουν ν’ ακούνε Intronaut και Atlantean Kodex;

Καταλαβαίνετε ότι από τη “μασονία/χούντα του χέβι μέταλ που καταπίεζε και ξυλοκοπούσε τα άλλα είδη” όπως γράφει ο μπλόγκερ, καταλήξαμε να συζητάμε το πόσα άτομα μπορεί να πάνε σε μια συναυλία.

Κι εμένα μπορεί να μ’ ενοχλεί που πάνε μέχρι και 400 άτομα στην πλατεία για free live “συμπαράστασης στους φυλακισμένους αγωνιστές της σέχτας” με μπάντες που δεν ξέρουν να κουρδίσουν την κιθάρα τους, ας κάτσω να γράψω ένα ηλίθιο κείμενο στο μπλογκ μου για τους κουκουλοφόρους και το παρακράτος τους που κυρίευσε τη μουσική.

μαζι σου, οντως

να σου πω λοιπόν εγώ τι συνέβαινε τότε μιας και έτυχε να μουν εκεί…

  1. το 1993 δεν συνέβαινε τίποτα! ήδη από τα τέλη 80ς απλά ακούγαμε τις ιστορίες των παλιών για τα ξυλίκια (και ο τυπος που γράφει μάλλον δεν έχει ζήσει τίποτα από αυτά, λογικά ακουγε τα ίδια από τους προηγούμενους) αλλά στην ουσία δε γινόταν τίποτα, το μόνα ξυλίκια που θυμάμαι ήταν στο γηπεδο, είχαμε πιο σοβαρους λόγους :lol:

2)Το 1992 πήγα στους Manowar παρέα με 4 άτομα, έναν θράσερ, έναν πανκι και ένα ξάδερφο με πουκαμισάκι, ολοι τους απλά δεν είχαν τι να κάνουν, και όσοι γουστάραμε τους manowar το ίδιο σκατά περάσαμε εκείνο το βράδυ, όχι τίποτα άλλο αλλά να μη νομίζουν κάποιοι ότι 10,000 άτομα ήταν οι τρου οπαδοί τους, το πόσοι ήταν φάνηκε μετά στο αγκάθι :stuck_out_tongue:

3)κάτι γράμματα στο χάμερ ηταν για να γελάμε, σιγά τη μεγάλη κόντρα, είχαμε στείλει και μεις τρολάροντας, πολλοί το κάνανε, τώρα το κάνουν στα φόρουμ

4)ο Πρασούλας ήταν γραφικός ακόμα και για τους υπόλοιπους συντάκτες του χάμερ, για τον κόσμο δε το συζητώ καν, εμείς στο σχολείο απλά γελάγαμε μαυτά που έγραφε. Σιγά μην επηρέασε κόσμο

4)εμείς απλά πηγαίναμε στα κλαμπ (τρομάρα τους) για την κασσέτα πρόγραμμα και καμια μπύρα, αυτοί που γουστάρανε λίγο πιο ακραία απλά γκρινιάζανε γιατί έπρεπε να παει 3 το πρωί για να ακούσουν 2-3 κομμάτια, αλλά τα ίδια χάλια ήταν παντού, και κάτι γκοθάδικα σκατά μουσική είχαν στα 90ς, περιμέναμε να ακούσουμε 3-4 καλά κομμάτια το πολύ όλο το βράδυ και ο κόσμος το ίδιο δήθεν όπως και σε άλλους χώρους, έχει δίκιο ο chrisp. Πάντως στα σκυλάδικα (έξω από τη Λαμία πχ) ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα, εκεί θα τρώγανε ξύλο και ο μεταλάς και ο worst :wink:

5)όσοι ακουγαν μεταλ διαβάζανε χάμερ, τι να διαβάζαμε σουπερ κατερίνα?, δεν είχαμε κανεναν για θεό από κει, και έτσι αμφιβάλω αν το κάνει κανείς στις μέρες μας με τόση ενημέρωση από παντού, εκτός και αν κάνεις κριτική σε πιτσιρικάδες

στο χάμερ κριτική καναμε και μεις, η μόνη διαφορά είναι ότι έπρεπε κάποιος να αγοράσει το δίσκο για να ξέρουμε τι παίζει, κάποιοι περνανε κανα φανζιν, καποιοι ανταλασσαμε κασσετες (εγώ death και black έτσι πρωτοάκουσα) και πολλοί ακούγανε και αρκετά αναρχοπανκ, μεταλικό πανκ? πως το λέγανε, δε θυμαμαι να είχαμε ταμπελες, γενικά ότι είχε ελληνικό στίχο που έκραζε καλό ήταν για σαουντρακ, ειδικά στις καταλήψεις του 1991 αν και για να πουμε τη μαυρη αλήθεια οι περισσότεροι θέλανε Βασίλη #-o α

α και θυμάμαι περισσότερους να ακούνε Αντίδραση παρά Εξόριστους (και ας είχε εκπομπή στην tv)