Χορδες μπασσου

Πρεπει να τις αλλαξω. Τωρα εχω d’addarrio και ειμαι ικανοποιημενοσ. να δοκιμασω elixir h ernieball?? καμια γνωμη???

Εγώ έχω elixir στο ibanez μου και μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Έχουν ένα διαυγές ήχο στα πρίμα και μια υπολογίσιμη βρωμιά στα μεσαία και τα μπάσα. Εξαρτάται βέβαια τι έχει συνηθίσει το αυτί του καθενός.

απο διαρκεια τι λενε??

Έχω κάποιες που κάνουν 55, και βγάζουν άνετα πάνω από 6μηνο.

καλα ρε μπασο παιζεις η κιθαρα??
εγω εχω 3 μπασα
ενα yamaha rx 170 και το το εφτιαξα αταστο γιατι δεν λαλαγε ομως μαζι με ενα φιλο
ενα EKO του 60ς 70 ς ουτε και εγω ξερω απο ποτε ειναι το ειχα παρει απο ενα παζαρι 68ευρω
και ενα fender jazz bass κορεατικο ομως οχι αμερικα ενταξει3 χρονια παιζω
δεν ειμαι ακομα γιατρος
αλλα πιστευω σε ενα εξαμηνακι θα το σκισω
αν βαλω προγραμμα να διαβαζω
χορδες εβαζα boomers
βασικα ειναι θεμα αντιληψης και ταλεντου σιγουρα αλλα και ταλεντο να μην εχεις
αν διαβαζεις αρχιζεις να προχωρας
οσο το αφηνεις σε αφηνει και αυτο θελει σερι
οχι μεγαλα κενα δηλ μηνα και τετοια το ειδα στον εαυτο μου ειχα να παιξω ενα μηνα
και μολις το επιασα δεν εβρισκα που ειναι το ντο

Ισχύει, εγώ τώρα που’χω στρωθεί καναν μήνα έχω διαπιστώσει μεγάλη διαφορά

Για τις χορδές, εκτός από τις εργοστασιακές Elixir που είχε το 6χορδο τις οποίες και κράτησα για έναν μήνα (δεν είχα παράπονο, μια χαρά ήταν), έχω δοκιμάσει Ernie Ball και D’Addario. Αμφότερες πολύ καλές, αλλά ένα κλικ καλύτερες για μένα οι δεύτερες.

Στο 4χορδο τώρα έχω Ernie Ball και στο 6χορδο D’Addario.

Μόνο η τιμή τσιμπάει λίγο γι’αυτό άλλαγμα κάθε 3μηνο και αν …

π.σ. το ταλέντο παίζει ελάχιστο ρόλο απ’όσο βλέπω όταν παίζω. Πιο πολύ θέμα επιμονής και λιωσίματος είναι. Όποιον μεγάλο μουσικό ρωτήσεις στάνταρ έχει λιώσει στο παίξιμο (ανάλογα και με την τεχνική που διαθέτει βέβαια), το ταλέντο μόνο του ευτυχώς ή δυστυχώς δεν κάνει τίποτα

Να δοκιμασεις DR ειναι απιστευτες και κρατανε περισσοτερο καιρο απο οτι οι
Elixir.
Για 5χορδο που εχω εγω κοστιζουν 45 ευρω