Οι κακοί αναρχικοί

Re: Οι κακοί αναρχικοί.
Για μένα θα είσαι πάντα η Black Tulip μου, κι ας λένε ό,τι θέλουν για σένα.

:oops::oops::hippy::roll::roll:

με τον κρητικο θα καταληξω τελικα…:roll:

[SPOILER][B][SIZE=“7”]ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ!

ΠΑΡΤΕ ΤΑ @@ ΜΟΥ ΛΕΜΕ!

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ![/SIZE][/B][/SPOILER]

  1. Τα παιδιά μας θα είναι αναρχοκομμούνια!

  2. Ζητώ συγνώμη που μπαχαλεύω το μπαχαλοτόπικ. :smiley: Αλλά εδώ που τα λέμε, “ον τόπικ” και λοιπές εξουσιαστικές βλακείες, πφφφ… :smiley:

αλλο ο αναρχοκομμουνιστης και αλλο ο κομμουνιστης και ο αναρχικος

(για να μην παω οφ τοπικ σου απανταω στο τοπικ με το φλερτ)

Άρα ο αγώνας που κάνεις είναι ανούσιος; Αφού όπως λες στην τελευταία πρότασή σου ΠΑΝΤΑ οι αναρχικοι θα είναι οι κακοί ότι και να γίνει τότε ποιος ο λόγος να συμμετέχεις σε αναρχικές δράσεις; Την προβοκάτσια του κράτους είναι δεδομένο πως θα την συναντήσεις. Σαν αναρχικός είσαι αντικρατιστής και έχεις σαν απώτερο στόχο την κατάργηση του κράτους. Ε, δεν θα κάτσει το κράτος με σταυρωμένα χέρια να σε βλέπει να το πολεμάς. Θα σε προβοκάρει, θα σε δυσφημήσει και σε προεπαναστικές και επαναστατικές περιόδους θα σε φυλακίσει και θα σε βασανίσει. Πως τα ξεπερνάς όλα αυτά είναι το θέμα (την προβοκάτσια και την δυσφήμηση για την ώρα γιατί τα άλλα έχουμε καιρό ακόμα).

καταρχας το ‘‘παντα’’ ειναι μεταφορικο…
συνεχως γινονται δραστηριοτητες απο καταληψης και καλεσματα προς ολους να συμμετεχουν για να δουν τι παιζει στον αντιεξουστικο χωρο (και ισως και να ευαισθητοποιηθουν και να δρασουν)…

δεν ειπα οτι το κρατος πρεπει να κατσει με σταυρομενα χερια και μαλιστα απο τοτε που βρηκε το μπατσοκ βλεπω σε μεγαλο βαθμο την υπερπροσπαθεια ‘‘εξοντωσης’’ του αντιεξουσιαστηκου κοσμο…στις πορειες υπαρχουν πολλες δοιμηριες και οι μπατσοι ειναι υπερβολικα επιθετικοι,γινονται επιθεσεις σε καταληψεις,μεγαλο φακελωμα και ελεγχος οσων ειναι πιο εκκεντικοι εμφανησιακα,πλεον στα εξαρχεια ειναι συνεχως μπατσοι κτλ
αυτο ομως σημαινει οτι πρεπει και εμεις να δρασουμε δραστικοτερα και εντονοτερα

συχνα κυκλοφορουν κειμενα σε δραφορους διαδυκτιακους χωρους,φορουμ,σιτες κτλ ακομα κ youtube προς ενηρωση του τι ειναι αναρχια και αναρχισμος…υπαρχει ακομα και το taper.tv οπως ειχα αναφερει
μην ξεχνας τα φυλλαδια και οι αφισες και οι εφημεριδες αντιπληροφορησης που συνεχως κυκλοφορουν

Eννοειτε πως το κρατος δεν θα κατσει με σταυρωμενα τα χερια, αλλα απο το να καθομαι στον καναπε μου και να τρωω την προπαγανδα στην μαπα, να καταπινω τις μαλακιες των ΜΜΕ και να γινω προβατο, παρατοντας τα παντα πιστευωντας οτι ειναι ματαια ολα, προτιμω να τρεχω στις πορεις και να πεταω μολοτοφ στα ΜΑΤ (ΣΤΑ ΜΑΤ Ε, ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΒΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΑΞΑΚΙΑ). Εξαλου ξερω οτι κοινηγαω ενα ονειρο, αλλα προτιμω να κανω αυτο απο τα ξυνω τα αρχιδια μου

Το να κατέβεις στην πορεία είναι σωστό.Το να πετάξεις μολότοφ σε ένα άνθρωπο που απλά κάνει την δουλειά του και να δώσεις δικαιώματα να στιγματίζεται ολόκληρος ένα χώρος δεν νομίζω να είναι σωστό.Δεν δείχνει αντίδραση αυτό

Εγω αντιθετως, προτιμω να ξυνω τα αρχιδια μου απο το να κυνηγαω ενα ονειρο. Επισης ομως προτιμω να κυνηγω κατι που μπορει να γινει πραγματικοτα ή εστω να επιφερει καποιες αλλαγες απο το να ξυνω τα αρχιδια μου.

Ασχετα με το θεμα της μολοτοφ, το προβλημα ειναι οτι ο ανθρωπος αυτος κανει ακριβως την δουλεια που “πρεπει” να κανει.

LizardRock και Black Tulip πόσο χρονών είστε?
Δίχως ίχνος ειρωνείας.

O αναρχικός χώρος είναι ένας πολιτικός χώρος. Δεν είναι ούτε ένας μεγάλος αριθμός από συμμορίες, ούτε διάφοροι χούλιγκαν που έχασαν τον δρόμο τους για το γήπεδο. Είναι ένας πολιτικός χώρος και σαν πολιτικός χώρος πρέπει να δρα πολιτικά, να εκφράζεται πολιτικά και να “σκέφτεται” πολιτικά. Το ότι διάφοροι παρασυρμένοι από τις κλασσικές, κλισεδιάρικες εικόνες πίστεψαν πως αυτό που τους κάνει αναρχικούς είναι “να πετάνε μολότοφ στα ΜΑΤ” και να “κυνηγάνε ένα όνειρο” (άσε που αν πιστεύει κανείς πως η αναρχία είναι όνειρο εξ ορισμού δεν μπορεί να λέγεται αναρχικός) είναι μια τεράστια προβληματική για την συντήρηση της οποίας έχει σε μεγάλο βαθμό ευθύνη και ο χώρος. Αυτά τα παιδιά με τα ατομικιστικά αντακλαστικά που έχουν την εντύπωση πως ανήκουν στον αναρχικό χώρο (αλλά δεν έχουν παρακολουθήσει ούτε μία συνέλευση γιατί αυτά είναι φλώρικα) είναι θέμα χρόνου να γίνουν τυπικοί μικροαστοι. Σε καμιά δεκαετία θα λένε πως έναν Δεκέμβρη “πέταξαν πέτρες στους μπάτσους” αλλά πλέον “μεγάλωσαν και ωρίμασαν”. Αυτά τα παιδιά ή θα χαθούν ή θα πολιτικοποιηθούν. Και χρέος του χώρου είναι να τα πολιτικοποιήσει.

Σχετικά με αυτό.Όποιο νόημα και αν έχει η δουλειά του δεν παύει να είναι ένα όργανο που ακολουθεί διαταγές.δεν φταίει αυτός για την συμπεριφορά όσο οι άλλοι που τον εκπαιδεύουν να είναι έτσι.Και πάνω απόλα δεν ξέρεις γιατί ο καθένας έγινε μπάτσος.πολλοί έγιναν επειδή ήθελαν μία σταθερή δουλειά επειδή οι γονείς τους δεν είχαν λεφτά και δεν έζησαν και μέσα στην καλοπέραση και δεν μπορεί ο καθένας να τους κάνει το έργο δύσκολο επειδή για να το παίξει κάποιος.Δεν είπα κιόλας να τους γουστάρουμε τους μπάτσους αλλα δεν έχουμε κανένα δίκαιο να πετάμε μολότοφ η οποιαδήποτε άλλη ενέργεια

Το να κατέβεις στην πορεία είναι σωστό.Το να πετάξεις μολότοφ σε ένα άνθρωπο που απλά κάνει την δουλειά του και να δώσεις δικαιώματα να στιγματίζεται ολόκληρος ένα χώρος δεν νομίζω να είναι σωστό.Δεν δείχνει αντίδραση αυτό

οταν ερχονται και καταστρεφουν τις πορειες, οταν πεφτουν με τις μηχανες πανω στους διαδηλωτες, οταν μας πετανε δακρυγονα, και οχι στο μπλογκ των αναρχικων, αλλα στου ΕΕΚ οπως εγινε την τελευταια φορα, ε τοτε ναι ειναι σωστο. Τα ΜΑΤ μπορουν να μας διαλυσουν μεσα σε 10 λεπτα, αλλα δεν το κανουν για να μπορουν οι “φιλοι” μας τα χρυσα αυγα να κανουν τους βανδαλισμους και να αρχισει μια ακομη φορα η προπαγανδα, και επισης δεν κανουν καλα την δουλεια τους!

Εγω αντιθετως, προτιμω να ξυνω τα αρχιδια μου απο το να κυνηγαω ενα ονειρο. Επισης ομως προτιμω να κυνηγω κατι που μπορει να γινει πραγματικοτα ή εστω να επιφερει καποιες αλλαγες απο το να ξυνω τα αρχιδια μου.

μπορει η αναρχια να μην γινει ποτε πραγματικοτητα, αλλα μπορει να επιφερει αλλαγες, οπως η επανασταση, οπως οι υποτιποδεις αλλαγες που εγιναν μετα την δολοφονια του Αλεξη. Τωρα εσυ μπορει να κανεις οτι γουσταρεις!

LizardRock και Black Tulip πόσο χρονών είστε?
Δίχως ίχνος ειρωνείας.

17+

Ρε συ οτινανε λες και το λέμε πρώτη φορά κάνεις ξέρω γω! Τι πάει να πεί ακολουθεί διαταγές και δεν φταίει για τη συμπεριφορά κλπ? Ήξερε πολύ καλά τι ακριβώς θα κάνει εκεί που θα πάει.

ρε υπάρχουν και αυτοί που πήγαν από ανάγκη για σταθερή δουλειά.δεν λέω όσους πήγαν με καύλα αλλά όσοι δεν είχαν άλλη επιλογή.έτσι ακολουθούν διαταγές αφού πρώτα τους γίνει πλύση εγκεφάλου και όταν είσαι σε ένα σώμα και δεν έχεις εναλλακτικές επιλογές αναγκαστικά ακολουθείς αυτά που σου λένε γιατί δεν ξέρεις και τι γίνεται μέσα στην αστυνομία.το άτομο που γίνεται φέρει ευθύνη αλλά δεν φέρει τόση όση θέλουμε να λέμε

Ε αυτο.

Κατσε διαβασε το ποστ μου οσες φορες χρειαστει, μπας και καταλαβεις γιατι σου ειπα αυτο που σου ειπα.

Σταθερή δουλειά έχει και ο πυροσβέστης νομίζω. Δε γνωρίζω βέβαια αν έχουν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα κλπ, αλλά αν δε το 'χεις λίγο το ψώνιο μέσα σου για μπάτσος δε πας.

αυτα που υποστηριζει η αναρχια, εκοτς απο ισοτητα και ελευθερια, μια κοινωνια δηλαδη χωρις αρχηγους, χωρις χρημα, αλλα με ανταλακτικο εμποριο, χωρις κοινωνικες ταξεις, ειναι ουτοπικα. Επισης αν οργανωθουν οι αναρχικοι και μπουν στην βουλη λ.χ. πως στο διαλο θα λεγονται μετα αναρχικοι; Επισης εχω παρακολουθησει συζητησεις κτλ στο ΡΕΣΑΛΤΟ οπως μπορει να εχετε ακουσει απο τις τηλεωρασεις (και οχι δεν με πιασανε εμενα)

Καλα εσυ πας για βραβειο facepalm σημερα ε. Αληθεια, που ακουσες οτι ειναι ουτοπικα? Στα ΜΜΕ που κραζεις? Εισαι σιγουρος οτι δεν εχει υπαρξει ΠΟΤΕ τετοια κοινωνια, εστω και για λιγο διαστημα?

Α και επισης, για να δεις ποσο αντικρουομενα ειναι αυτα που λες, σε μια κοινωνια με αρχηγους, κοινωνικες ταξεις κλπ ΔΕΝ γινεται να υπαρχει ισοτητα και ελευθερια. Over and out.

Σφηνιάζω βέβαια, αλλά πως είναι δυνατόν να αυτοχαρακτιρίζεσαι (μεταλο)ανάρχας και να υποστηρίζεις ότι η αναρχία είναι ουτοπική

Αν και νομίζω πως επαλαμβανόμαστε οπότε δεν χρειάζεται να απαντήσεις

εδιτ: με πρόλαβε ο τιμ

Δεν μίλησα για καυλωμένους απο πριν και μη καυλωμένους. Όλοι ξέρουν οτι εκεί που θα πάνε θα τους γίνει η πλύση εγκεφάλου. Ακόμα και αυτοί που όπως λες έχουν ανάγκη απο σταθερή δουλειά. Επομένως όσα λες περι ευθύνης ξέρουν οτι θα ακολουθήσουν, άρα είναι επιλογή τους και την προτιμάνε. Υπάρχει και η ανθρωπιά ομως ε.:slight_smile: