Καλλιτέχνης: ΕΡΓΟ ή ΠΡΑΞΗ (βίος);

Φίλε Leper, οπωσδήποτε δεν είσαι ο μόνος. Επ’ ευκαιρία, κατέληξες ξεκάθαρα κάπου; είναι τελικά ή δεν είναι ναζί ο Lemmy και οι slayer;
Πέρα βέβαια από το αν είναι η όχι, υπάρχει ένα θέμα έτσι κι αλλιώς.
Καταρχήν, η χρήση των συμβόλων από τους “αστέρες” (ας τους πούμε έτσι) μιας μουσικής, συμβάλει στην “αποενοχοποίηση” τους (των συμβόλων εννοώ), στα μάτια χιλιάδων οπαδών τους. Δεν ακούω μότορχεντ μόνο εγώ κι εσύ, ούτε όλοι όσοι ακούνε σλέιερ είναι συνηδειτοποιημένοι και κατασταλαγμένοι πολιτικά, ωστέ να πουν “μ’ αρέσει η μουσική, αγνοώ όλα τα υπόλοιπα”. Τους ακούνε και πιτσιρίκια, που είναι στην αρχή της επαφής τους με τον κόσμο, τις ιδεολογίες, τα ιστορικά γεγονότα κτλ και είναι πιθανόν, επιρρεασμένοι απ’ την εικόνα του συμβόλου, που γι’ αυτούς είναι προσφιλής, γιατί τη χρησιμοποιεί ο λέμμυ, να εκτιμήσουν διαφορετικά κάποια πράγματα.
Έπειτα, φίλε Leper, ούτε εγώ, ούτε εσύ φαντάζομαι, θα φορούσες ποτέ τη γκεσταπίτικη στολή, ούτε στις απόκριες.
Ούτε τον σταυρό τον ναζί, που συνεχώς φοράει και επιδεικνείει ο λέμμυ, στο λαιμό και στο μπάσο του. Ακόμα και χριστιανός να ήμουνα, υπάρχουν και άλλοι σταυροί να φορέσω.
Θέλω να πω, ότι παρ’ όλο που μου αρέσουν οι μοτορχεντ και οι σλέιερ, με ενοχλούν αρκετά αυτά τα πράγματα. Ακόμη και πρόκληση για την πρόκληση να είναι, για μένα είναι τουλάχιστον ενοχλητικό, διότι λειτουργεί προπαγανδιστικά υπέρ των συμβόλων.
Έχεις βέβαια δίκιο ότι για μπάντες NSBM είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Αυτοί είναι ναζί, δεν το κρύβουν και προπαγανδίζουν τις ιδέες τους μέσω της μουσικής τους.
Επομένως οι ίδιοι σου θέτουν το ζήτημα (και είναι ξεκάθαρο) αν θα είσαι μαζί τους ή απέναντι τους, πέρα από οποιαδήποτε καλή ή όχι μουσική.

Εδώ διαφωνώ αρκετά, ε.

Επίδης ψιλοάσχετο, αλλά ειδικά οι Slayer (το χω γράψει και αλλού) μνημονεύονται ως φασίστες λόγω Angel Of Death αλλά τους αντιναζί στίχους του Behind The Crooked Cross τους προσπαερνάνε όλοι.

Διαφωνείς κρισπ, αλλά πες μας και γιατί.
Δεν θεωρείς δλδ ότι η χρήση ενός συμβόλου από ένα πρόσωπο που εμφανίζεται δημόσια και έχει θαυμαστές ή και οπαδούς, ενδέχεται να δημιουργήσει σε κάποιους απ’ αυτούς, μια διαφορετική εικόνα για το ίδιο το σύμβολο;

Ε, δεν έχω και μεγάλη ευχέρεια τώρα, είμαι στη δουλειά. :stuck_out_tongue:

Aς πούμε στα γρήγορα ότι το ότι εμφανίζεται δημόσια και άρα πρέπει να προσέχει το image του είναι φραγμός που περιορίζει την έκφραση έστω κι αν αυτή συνίσταται σε μια πρόκληση. Υπ 'αυτή την έννοια θα έπρεπε να προσέχει τους στίχους του, να μην αναφέρεται σε αυτοκτονίες, ναρκωτικά, βία κτλ.

Αυτή είναι η τέχνη, από κάθε καλλιτέχνη παίρνεις το όλο πακέτο και το φιλτράρεις, το κριτικάρεις, το αποδέχεσαι ή το απορρίπτεις (έστω και αποσπασματικά). Για μένα ο καλλιτέχνης δεν έχει καμιά δουλειά να αυτοπεριορίζεται ανάλογα με το πώς θα επηρεάσει τα πιτσιρίκια και γενικά το κοινό του η κάθε του πράξη.

Ω, φυσικά εδώ έχεις δίκιο. Εννοείται ότι θα εκφραστεί όπως θέλει. Αν πρόσεξες διαχώρισα τις NSBM μπάντες, ακριβώς γι’ αυτό. Αυτές αυτό είναι αυτό πρεσβεύουν. Εσύ όμως (κύριε λέμμυ πχ) αφού λες ότι δεν είσαι ναζί, προς τι οι σβάστικες; θα μου πεις έτσι γουστάρει. Πολύ ωραία το δέχομαι. Έτσι γουστάρω λοιπόν και εγώ και του κάνω κριτική στο συγκεκριμένο κομμάτι. Όπως ακριβώς έγραψες "από κάθε καλλιτέχνη παίρνεις το όλο πακέτο και το φιλτράρεις, το κριτικάρεις, το αποδέχεσαι ή το απορρίπτεις (έστω και αποσπασματικά). "

και γω στη δουλεία είμαι. αλλά από ότι φαίνεται δεν είμαστε και φανατικοί της εργασίας ε;

Άλλο όμως να του κάνεις κριτική και να τον κράζεις για το συγκεκριμένο image και άλλο να τον θεωρείς κακή επιρροή για τα πιτσιρίκια.

Μωρέ εγώ δεν έχω πρόβλημα, αυτοί εδώ δεν μου δίνουν δουλειά. Not my fault!

Ναι, εδώ έχεις δίκιο. Ίσως δεν το εξέφρασα ακριβώς. Πράγματι ο καλλιτέχνης ΔΕΝ οφείλει ίσως να δίνει μία στο πως θα επιρρεαστεί ή όχι απ’ αυτόν ο κάθε κρισπ, ρόττεν, έξυπνος ή βλάκας, μικρός ή μεγάλος. Όμως, το να πεις αυτός είμαι εγώ, αυτή είναι η τέχνη μου και στα @@ μου σε ποιον αρέσει ή όχι και ποιον θα επιρρεάσει ή όχι το δέχομαι. Το να χρησιμοποιείς όμως κάποια σύμβολα ή ένα συγκεκριμένο ίματζ το οποίο μετά εσύ ο ίδιος απορρίπτεις (με δηλώσεις του στυλ όχι δεν είμαι κάτι τέτοιο απλώς “παίζω” ξέρω γω) είναι ανακολουθία τουλάχιστον και οδηγεί την ίδια την τέχνη σου σε δρόμους (ή σε ύφος αν προτιμάς) διαφορετικό από αυτό που εσύ δείχνεις να αποδέχεσαι.
Ή για να το πω αλλιώς, αν εγώ είμαι πχ αναρχικός ή ναζί και βάζω αυτά τα στοιχεία στην τέχνη μου (έστω και ως χρήση απλώς κάποιον συμβόλων) τότε ναι στα @@ αν επιρρεαστεί κανείς ή όχι, εγώ αυτό είμαι. Αλλά αν δεν έιμαι (όπως δηλώνω) τότε τι; στα @@ πάλι ακόμα και αν κάποιοι συνταχθούν με αυτά που νομίζουν πως λέω ενώ δεν θέλω να τα πω;
Δεν ξέρω. πολύπλοκο το ζήτημα, αλλά νομίζω ότι και ο κάθε καλλιτέχνης πρέπει να νοιάζεται για το αν περνάει έξω αυτό που πραγματικά έχει μέσα του και όχι κάτι άλλο (και δεν μιλώ για την περίπτωση να σε παρανοήσει ένας ή 100 βλάκες, αλλά να προβάλεσαι εσύ ως κάτι άλλο που τελικά θα αναγκαστείς να ανακαλέσεις με δηλώσεις σου).

Τα πρωινά είμαι συνήθως χαλαρός στη δουλειά. Μετά τις 2 αρχίζει το ζόρι. Έπειτα δουλεύω και μόνος. Κανέναν δεν έχω να με πρήζει ή να τον πρήζω.

Πειτε μας και μας δουλειες με ιντερνετ σε γραφειο να τρεξουμε, ειδικα σε τετοια οικονομικη κριση.:stuck_out_tongue:

Δεν είναι ακριβώς όπως τα φαντάζεσαι τα πράγματα, φίλε faid

Γι’αυτο εχω απορια, μακαρι να συνεβαινε αυτο.:frowning:

Π.χ. περί Lemmy:

Σε αυτήν τη φωτογραφία (εποχής Hawkwind) o Lemmy φοράει μία κονκάρδα με τη σβάστικα. Δε φαίνεται εδώ γιατί δεν υπάρχει καθαρή ανάλυση, αλλά αν τη δει κάποιος σε ένα παλιό Metal Hammer φαίνεται καθαρά. Μιλαμε για εποχές που οι Hawkwind και ο Lemmy ζούσαν σε κοινόβια με χίππηδες και αναρχικούς. Ε, δε νομίζω να σκέφτηκε κανείς ποτέ ότι ο Lemmy ήταν ναζιστής. Είτε το έκανε για πλάκα, είτε για να σοκάρει, είτε, είτε, είτε.

Περί Slayer είναι γνωστά πάνω- κάτω. Όλα αναφέρονται σε Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο κλπ. αλλά ποτέ δεν είχαν ναζιστικά μηνύματα κλπ.

Κατά τα άλλα καλά τα λέτε και οι δύο.