Παιδικη εργασια και παιδικη εκμεταλλευση

Ανοιγω αυτο το thread για ενα θεμα που με προβληματιζει αρκετο καιρο. Θεωρειτε πως οι ανηλικοι νεοι πρεπει/οφειλουν να εργαζονται? Αν ναι, υπο ποιες συνθηκες? Γιατι σε πολλες χωρες υπαρχει ναι μεν παιδικη εργασια αλλα ξεφευγει απο τα ανθρωπινα ορια και μετατρεπεται σε παιδικη εκμεταλλευση. Αληθεια θα μπορουσε να περιοριστει η παιδικη εκμεταλλευση και αν ναι, με ποιον τροπο?? Προσωπικα, διαφωνω καθετα με την παιδικη εργασια. Θεωρω πως οι νεοι, ανεξαρτητα εθνικοτητας κτλ, πρεπει να εχουν δικαιωμα στη γνωση, δηλαδη να μαθουν καποια βασικα πραγματα στο σχολειο και μετεπειτα σε πανεπιστημιο, και υστερα να ειναι ετοιμοι και σιγουροτεροι στο να βρουν δουλεια. Βεβαια θα μου πειτε οτι δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα να σπουδασουν ή εστω να πανε σε ενα σχολειο και ετσι καταφευγουν στην λυση της εργασιας, η οποια ομως οπως πιστευω μετατρεπεται συχνα σε εκμεταλλευση. Συνοψιζοντας: Ποια ειναι η γνωμη σας για την παιδικη εργασια και με ποιον τροπο πιστευετε οτι ισως να μπορουσε να μειωθει η παιδικη εκμεταλλευση?

κατ`αρχας νομιζω οτι η παιδικη εργασια και η παιδικη εκμεταλλευση,ειναι αρκετα διαφορετικοι οροι.
παιδικη εργασια,μπορει να ειναι να εισαι σερβιτορος στην τοπικη ταβερνα το καλοκαιρι για να βγαζεις χαρτζιλικι.και γενικα για να εργαστουν τα παιδια(στις θεωρητικα προηγμενες χωρες τουλαχιστον),πληρωνονται.

η παιδικη εκμεταλλευση συμβαινει κυριως στις χωρες του-λεγομενου-τριτου κοσμου.εκει φυσικα και οι συνθηκες ειναι απανθρωπες,με τα γνωστα αποτελεσματα που ολοι ξερουμε,αλλα φυσικα αυτο δε θεωρειται εργασια.πιο πολυ κακοποιηση θα το ελεγα.ομως,ειλικρινα δεν μποω να σκεφτω,πως μπορει να μειωθει ή και να εξαφανιστει.δυστυχως σε εκεινες τις χωρες ειναι πολυ δυσκολο…

Δικιο εχεις ρε συ απλα πιστευω πως πολλες φορες η παιδικη εργασια συνεπαγεται με παιδικη εκμεταλλευση. Οχι παντα αλλα πολλες φορες (και κυριως οπως ειπες στις τριτοκοσμικες χωρες, χωρις αυτο να ειναι αποκλειστικο).

Και στην ελλάδα που δεν θεωρείται τριτοκοσμική χώρα πολλά παιδιά κυρίως σε αγροτικές περιοχές δουλεύουν από πολύ νωρίς.
Γενικά η γνώμη μου για την παιδική εργασία είναι ότι δεν είναι κακή εφόσον αυτή γίνεται συνειδητά από το παιδί και χωρίς να του ασκείται πίεση(άμεση η έμμεση).Τώρα για την παιδική εκμετάλλευση φυσικά και δεν πρέπει να υπάρχει αλλά με το σύστημα που κυριαρχεί σε πολλές χώρες δεν την θεωρούν κακή.Για παράδειγμα στην Ινδία που είναι συνηθισμένο φαινόμενο, οι οικογένειες δεν την καταδικάζουν εφόσον τα λεφτά που βγάζουν και τα παιδιά συμπληρώνουν πολύ καλά το οικογενειακό εισόδημα και σε περίπτωση που δεν δούλευαν θα ήταν χειρότερα τα πράγματα.Άρα ένα μέτρο είναι να δίνονται αρκετά λεφτά στους γονείς ώστε να μην χρειάζεται να δουλέψουν τα παιδιά.Αυτό όμως στο σύστημα το οποίο έχουμε και κυρίως λόγο της άγνοιας που υπάρχει εκεί δεν παίζει να γίνει εύκολα,άρα η παιδική εκμετάλλευση θα υπάρχει μέχρι να αλλάξει αυτό που γίνεται τώρα.Όταν οι γονείς ξέρουν ότι τα παιδιά τους δεν πρέπει να δουλεύουν και έχουν αρκετά λεφτά για να ζήσουν τότε μόνο θα σταματήσει η παιδική εκμετάλλευση αλλά μέχρι να γίνει αυτό σε παγκόσμια κλίμακα μάλλον έχουμε αρκετό καιρό…

Xμμ,καλο το θεμα…Ελειπε απο το φορουμ αναλογο.Εγω προσωπικα εχω δουλεψει μοιρζοντας φυλλαδια με σκοπο το χαρτζιλικι(πηρα κατι ωραια cdακια).Η παιδικη εκμεταλλευση οστωσο ειναι κατι πολυ πιο διαφορετικο και υποχθονιο…Αρκετοι '‘μαγκες’'με σκοπο το χρημα ανγκαζουν τα παιδια να δουλευουν και να τους φερνον τα εσοδα με ‘‘πληρωμη’’ εξευτελιστικη…Ο μονος τροπος για να σταματησει αυτη η κατασταση ειναι η δημιουργια σχολειων…Τα παιδια θα παιρνουν την αλφα παιδεια και γνωση ετσι ωστε να μπορουν να ανταποκριθουν και να λυνουν τα οικονομικα κυριως προβληματα τους με τροπο λογικο και πανω απο ολα μη εξευτεληστικο…Ειμαι ομως καπως απισιοδοξος για το κατα ποσο θα λυθει αυτο το μειζον για την εποχη ζητημα…!

AAAAA εκθεση τριτης λυκειου:!:

Kαι να φανταστεις παω μολις πρωτη…:smiley:
on topic:Σοβαρα τωρα,η παιδικη εκμεταλλευση εχει εξαπλωθει και συνεχιζει ασταματητη…Ας μπει ενα στοπ απο τους ‘‘δυνατους’’

Μα από τους δυνατούς κυρίως χρησιμοποιείται η παιδικη εκμετάλλευση(κίνα,ινδία,βραζιλία).Χώρες που τώρα αναπτύσσονται σε βάρος των κατοίκων τους.Αλλά εντάξει για πρώτη λυκείου καλά είσαι,εγώ πρώτη λυκείου δεν θα μπορούσα να το πω αυτό:p

Σωστο και αυτο…Τουλαχιστον να δραστηριποιηθουν και αλλες οργανωσεις…!

Καταρχήν τα παιδιά δεν πρέπει για κανένα λόγο να δουλεύουν… Τα παιδιά πρέπει να τα αφήνουμε να παίζουν όλη μέρα και να χαίρονται όσο πιο πολύ μπορούν την παιδική τους ηλικία γιατί έτσι θα γίνουν πολύ καλύτεροι ενήλικες στη συνέχεια… Βασικά η παιδική εργασία εντάσσετε μέσα στην παιδική εκμετάλλευση. έχω δεί πολλά… Και έχω συζητήσει άπειρα πάνω σε αυτό το θέμα… Απλά για να μην μακρηγορήσω άποψη μου είναι πως στα παιδιά πρέπει να τους δίνουμε ότι πιο γλυκό έχουμε μέσα στην καρδιά μας… Είναι αγγελούδια που ομορφαίνουν την ζωή μας και πρέπει να τους δίνεται το μέγιστο… Σιχαίνομαι την ίδια μου την ανθρωπινή φύση όταν μαθαίνω ή βλέπω για περιστατικά κακοποίησης που με κάνουν να μην διαφέρω σε τίποτα από τα ζώα… Απλά είναι ότι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος γιατί τραυματίζει την παιδική ψυχούλα και μετά έναν άνθρωπο… Για αυτό πιστέυω πως πρέπει να τους δίνουμε ότι πιο γλυκό υπάρχει… Γιατι όσο πιο όμορφα παιδικά χρόνια θα ζήσει ( αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στην ενήλικη ζωή του ) τόσο πιο όμορφα θα ζέι και στη συνέχεια…

Σωστα τα λες και συμφωνω σε γενικες γραμμες. Δεν νομιζεις παντως, πως θα ηταν καλο ενας νεος (15 με 17 χρονων πες) να δουλευει 2 ωριτσες την μερα το καλοκαιρι ή εστω να κανει καποια εργασια? Με αυτο δεν εννοω κατι βαρυ αλλα κατι σαν σερβιτορος σε μια τοπικη καφετερια ή να βοηθαει λιγο τους γονεις του αν εχουν δικη τους επιχειρηση ή κατι παρομοιο με αυτα. Ετσι, σαφως και δεν θα επηρεαστουν τα ομορφα αυτα χρονια που ζει ομως θα καταλαβει νωριτερα την σημασια ευρεσης εργασιας αλλα και τον ρολο των χρηματων στη ζωη και οτι δεν βγαινουν ευκολα.

καλό θα ήταν να δουλεύει αλλα μόνο όταν το θέλει αυτός,χωρίς να τον αναγκάζει κάποιος και σε ένα περιβάλλον φιλικό και φυσιολογικό.

Αυτό θα ήταν το ιδανικότερο.Αλλά άμα η οικογένεια εχει προβλήματα τότε αναγκαστικά δεν θα πρέπει να βοηθήσει και αυτός?

ε ναι αν υπάρχει ανάγκη τότε μπορεί.Αλλα και πάλι θα είναι δική του επιλογή