Ερωτήσεις Θεωρίας & Πρακτικής

Πράγματι, πολλοί μουσικοί θα σκότωναν γι’αυτό

Δεν είναι δα και μικρό πράγμα

Αλλά πιστεύω πως με εντατική εξάσκηση στο αυτί αποκτάται με τον χρόνο

Έχω την εντύπωση πως στον αγγλόφωνο κόσμο χρησιμοποιείται το A, B, C, D, E, F, G, στην ηπειρωτική Ευρώπη, τουλάχιστον για την Γαλλία το ξέρω, χρησιμοποιούν τα ίδια ονόματα για τις νότες που χρησιμοποιούμε και εμείς εδώ (μάλλον εμείς τα πήραμε από αυτούς, αφού οι βυζαντινοί τρόποι είχαν άλλα ονόματα για τις νότες πα, βου, γα κλπ.)
Που είναι ο Jimmy Page εξαφανισμένος από το φόρουμ να μας κατατοπίσει όταν τον χρειαζόμαστε; :roll:

Ό,τι χρησιμοποιείται στον αγγλόφωνο κόσμο είναι ΝΟΜΟΣ για τους υπόλοιπους, αυτό γιατί ξέφυγε; :stuck_out_tongue:

εγω ευτιχως εμαθα σιγχρονοσ και το ντορεμι και με abcd…οποτε no problem!:slight_smile:

τα ίδια και εδώ.

εχει μηπως καποιος κανει μελωδια γ να με βοηθησει σε κατι??

τί είναι μελωδία γ;

Να ρωτήσω κάτι. Σε κάποια βιβλία υπάρχουν οι συγχορδίες και από κάτω η μελωδία στο κλειδί του σολ με μία νότα κάθε φορά (όσοι έχουν δει βιβλίο του νάκα κάποιου ελληνικού συγκροτήματος ή τραγουδιστή εννοώ ακριβώς αυτό το στυλ). Η απορία μού είναι πώς να τα συνδυάσω αυτά ώστε να μην παίξω μόνο ακκόρντα αλλά να μην παίζω και μόνο μια νότα. Το έχω συναντήσει αυτό και σε διάφορα ελληνικά site με tabs ή συγχορδίες για κιθάρα που έχουν τη συγχορδία και από κάτω το tab. Υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες ή μόνο με το αυτί;

ειναι η μελωδια ‘‘γαμησε τα’’
δηλ ειναι δυσκολο να τη παιξεις.

venom? όταν ρωτάς αν ξέρουμε μελωδία, για ποιο όργανο αναφέρεσαι???

όσον αφορα το άλλο για τα βιβλία με μελωδία σε ένα πεντάγραμμο, και απο κάτω το ακόρντο… ε, λογικά ναι υποθέτει ότι θα το βγάλεις με το αυτί αν θες να συνδυάσεις κάτι και με τα δύο…