Αγαπημενες ταινιες της γιορτινης περιοδου!

Ειναι γεγονος οτι την περιοδο των γιορτων (Χριστουγεννα-πρωτοχρονια) παντα μου αρεσε να αραζω σπιτι (οποτε μπορουσα) και να “λιωνω” ξαπλωμενος βλεποντας αγαπημενες ταινιες.
Σε γενικες γραμμες, ηταν και ειναι κατι σαν “ιεροτελεστια” εστω και αν πλεον μπορω να δω μονο μια!
Προσωπικα,ΚΑΘΕ χρονο βλεπω το Scrooged.
Eιτε σε βιντεο παλιοτερα, ειτε σε DVD τωρα (απλα δεν αντεχω διακοπες για διαφημισεις!:stuck_out_tongue: ), ειναι η ταινια που με κανει να νιωθω πιο γιορτινες τις μερες αυτες!
Σε δευτερη φαση, κανω rotation με :

[ul]
[li]Trading places
[/li][li]Die Hard
[/li][li]Box of delights
[/li][/ul]

Ποια/ες ειναι η/οι δικη/ες σας?

Edit:

eeermmmm…μηπως να το μεταφερουμε στις ταινιες?:roll:

…γκρεμλινς ρε…\μ/
και τζουμαντζι!!!(η μηπως αυτο το τελευταιο μπαινει καθε πασχα…:-k…anyway)

Μα το Gremlins είναι στο πολλ.

Επίσης, τσεκάρετε τις επιλογές του πολλ, υπάρχουν περισσότερες απο μία. :P. Ψήφισα Gremlins, Nightmare before Christmas και το καταπληκτικό Scrooged με τον Bill Murray (εύγε μεγαθέριε που το έβαλες στο πολλ, ταινιάρα!), ενώ αναρωτιέμαι το “Christmas Story” είναι το “Christmas Carol” του Dickens, ο κλασικός μύθος του Σκρουτζ δλδ και η απόλυτη χριστουγεννιάτικη ιστορία ΕΒΕΡ? :-k

Γιατί αν είναι έτσι, προσθέτω μια ψήφο και σ’ αυτό φυσικά…

Η οποία ιστορία παρεμπιπτόντως έχει γυριστεί σε διάφορες εκδοχές στον κινηματογράφο, με πρόσφατη εκείνη που προβάλλεται τώρα, και κλασική όσο δεν πάει άλλο το “Scrooge” του 1970, που είχε βραβευτεί και με όσκαρ…

Ιδού μια λίστα με όλες τις εκδοχές της ιστορίας σε θέατρο και κινηματογράφο…

Για μένα το Μόνος στο σπίτι (το 1 μόνο, τα άλλα δεν μου αρέσουν) είναι η απόλυτη ταινία χριστουγέννων. Την βλέπω από τότε που πήγαινα δημοτικό και είναι must για τα χριστούγεννα. Επίσης μια άλλη ταινία που δεν υπάρχει στο Poll αλλά εγώ την έχω συνδυάσει πολύ με τα χριστούγεννα είναι οι Μικρές Κυρίες :smiley:

Scrooge, Nightmare before christmas και το κλασσικο Home Alone (1,2) :thumbup:

oχι…ειναι μια τραγικο-κωμωδια σε πολυ αμερικανικο στυλ, η οποια τελει καθηκοντα “δολωματος”!!:stuck_out_tongue: