Καλύτερες/χειρότερες ταινίες '09

Μιας και πέρασε το 2009 ας καταγράψουμε εδώ τις καλύτερες και τις χειρότερες ταινίες που είδαμε φέτος.

Για μένα:

Καλύτερες

  1. Inglourious Basterds του Κουέντιν Ταραντίνο. Διαστροφή, ολική κατάρριψη του ιστορικά ορθού, ΕΠΟΣ.

  2. Limits Of Control του Τζιμ Τζάρμους. Μινιμαλισμός, ποιήση, αισθητικά ανεπάναληπτο.

  3. Mary and Max του Άνταμ Έλιοτ. Το καλύτερο ανιμέισον με διαφορά για φέτος.

  4. Gran Torino του Κλιντ Ίστγουντ. Ρεσιτάλ Ίστγουντ μπρος και πίσω από την κάμερα.

  5. The Road του Τζον Χίλκοουτ. Συγκινητικό, βαθιά ανθρώπινο, υπέροχο.

  6. In the Loop του Αρμάντο Ιανούτσι. Εριστικό, ξεκαρδιστικό, πανέξυπνο.

  7. District 9 του Νιλ Μπλόμκαμπ. Σκεπτόμενο, πρωτότυπο, εντυπωσιακό.

  8. The Hurt Locker της Κάθριν Μπίγκελοου. Λιτό, αγωνιώδες, απρόσμενα καταπληκτικό.

  9. Μοοn του Ντάνκαν Τζόουνς. Κλειστοφοβικό, τρομακτικό σε σημεία, πανέμορφο.

  10. The Imaginarium of Doctor Parnassus του Τέρι Γκίλιαμ. Μαγεία!

Χειρότερες

  1. Antichrist. Εμετικό και απωθητικό.
    1. Αμερικάνικη κλανιά.
  2. Watchmen. Απογοήτευση μεγατόνων. Όποιος έχει διαβάσει το κόμικ ξέρει.
  3. Harry Potter and the Half Blood Prince. Ο χειρότερος Πότερ.
  4. 7 Pounds. Ψεύτικο και επιτηδευμένα μελοδραματικό. Δεν το έχαψα.
  5. Terminator Salvation. Παπαριά ολκής. Τι το ήθελαν;
  6. Up. Βγάζουμε τα πρώτα και τα τελευταία 10 λεπτά, τι μένει; Βαρεμάρα, υπερβολή και απογοήτευση.
  7. Public Enemies. Ο Μάικλ Μαν είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Εδώ έμπλεξε τα μπούτια του και το έχασε.

δεν θα συμφωνησω για watchmen

εμενα μου αρεσε
οχι για τα καλυτερα της χρονιας
αλλα οχι και απογοητευση μεγατονων

κατα τα αλλα
απο οτι ειδα φετος
δεν ειδα και πολλα

ξεχωριζω το district 9
το 500 days of summer
το anvil : the story of anvil
και το coraline

απογοητευση ολικης
το gijoe (μιλωντας σαν φανμπους)
και transformers 2

επιφυλασσομαι για αρκετες που δεν εχω δει
soul kitchen
moon
inglorius basterds
the white ribbon
the hurt locker
valkyrie
κλπ κλπ

Eίδα λίγες φετινές γενικά

Καλύτερες: Slumdog Millionaire, Bruno, Hangover, Avatar, Orphan

Μετριες: inglourious basterds, antichrist, Watchmen (ως τη μέση όλα κομπλέ, μετά το γάμησαν το στόρι), up, νήσος.

Χειρότερες: Drag Me To Hell, PARANORMAL ACTIVITY (ό,τι χειρότερο έχω δει γενικώς),

Τελικά δεν είναι και λίγες

Gran Torino Δεν θα γεράσει ποτέ αυτός. Αυτη ηταν η δεκαετια τους και ειπε να την τελειωση με την (σχετικά πάντα) πιο αυτοβιογραφική ταινια του.

District 9 Με είχε ψαρωσει το τρειλερ αλλα κρατουσα μικρο καλάθι… το οποίο γέμισε γρηγορα. Απο τις μεγαλύτερες και ευχαριστες εκπληξεις στον χωρο του sci-fi και μαθηματα για το πως να κανεις μια σχεδόν τέλεια τεχνικα ταινία χωρίς να δώσεις τα τρελα εκατομμυρια.

Μοοn To sci-fi μάλλον γιόρταζε φέτος, αν και εδω το βάρος πεφτει στο one man show ερμηνειας για οσκαρ του Σαμ Ροκγουελ.

Public Enemies Αν και ξέρω πως πολλοί απογοητευτηκαν αλλα εμενα μου άρεσε πολύ. Πετυχιμενος ο ρεαλισμος που δινει το γυρισμα της ταινιας με καμερα στο χερι αν και ομολογώ πως καταντησε λιγακι κουραστικο σε κάποιο σημειο. Απο την άλλη η ταινία είχε όλα τα στοιχεια που αγαπάει κανει σε μια γκανγκστρικη ταινία και δεν θα βαρεθει ποτέ μάλλον. Τον καταραμενο ήρωα τις μοιραιες υπαρξεις, με ένα καλογραμμενο σεναριο και ηθοποιους που δινουν ρεσιταλ.

Avatar Νομιζω εδω τα ειπάμε όλα. Για μενα ίσως και ο καλύτερη για φετος. Καλογραμμενο σεναριο για το οποιο τοσα ειπωθηκα απλα δεν εμβαθυνει και τόσο στην σημειολογία του. Το ταξιδι όμως που μου προσφερε σε έναν άλλο πλανητη ήταν ίσως το καλύτερο που μου έχει προσφερει ως τωρα κινηματογραφικο εργο.

Let The Right One In H Σουηδικη και αποστομοτική απάντηση σε χαζομαρες τυπου new moon. H αθωα αγαπη ενος 12χρονου αγοριου για ενα συνομιλικο κοριτσι… λίγο διαφορετικό. Καταπληκτικη ταινιά.

Up Ενα ακομα μικρο διαμαντακι απο την pixar

Αυτα μου ερχονται τωρα.

Χειροτερα

2012: πολύ κακό για το (απολυτος) τίποτα

Τerminator Salvation: Η μεγάλη απογοητεση

New Moon: To χειροτερο κινηματογραφικο trend των τελευταιων ετων.

Transformers: Χαζομαρες του Michael Bay.

3 απο τις καλυτερες που ειδα ηταν η Λευκη κορδελα, το Woodstock και οι Ραγισμενες αγκαλιες.

το Κυριακατικο Καλεσμα απλα δεν με ενθουσιασε

Έχοντας διαβάσει το κόμικ, περίμενα πολύ περισσότερα, τα οποία δεν είδα ποτέ. Δεν ήταν πάρα πολύ κακό σαν ταινία, αλλά εγώ προσωπικά απογοητεύτηκα.

Επίσης επιφυλάσσομαι για τις παρακάτω ταινίες που δεν έχω δει ακόμα:
White Ribbon
500 Days With Summer
A Prophet
Let the Right One In
Where the Wild Things Are
Jennifer’s Body
Invictus

Gran Torino καταλαβαινω πως το λες…αλλα…δυστιχος ειναι ηδη μεγαλος…οτι προλαβει να κανει και να αφησει πισω καλο θα ειναι…

District 9 καλα… ολο και κατι θα ξοδεψαν… αλλα ειναι ταινιαρα … πολυ πιο πανω απο αυτο που περιμενα…

Μοοn Σαμ Ροκγουελ και γενικα η ταινια ολη ειναι για οσκαρ… αν και στην αρχη φοβηθηκα πως θα δω μια πατατα… τα κατεφεραν να κανουν μια ταινια που σου αφηνει τρελη ικανοποιηση στο τελος…

Let The Right One In την ειδα χθες το βραδυ και μου αρεσε παρα πολυ… επιτελους… μπας και σταματισουν οι ταινιες του στυλ new moon…λεεεμε τωρα…

:slight_smile:

1. Κυνόδοντας (ελα ρε παιδιά, αυτή είναι η ταινία της χρονιάς)
2. Gran Torino
3. Inglourious Basterds.
4. White Ribbon
5. Up
6. Bruno

Απογοήτευση το Public Enemies.
Φούσκα το Slumdog Millionaire.
Καλό και το Hangoveρ αλλά δεν το βάζεις και στα καλύτερα.

30 εκ. μπατζετ ειχε η ταινία αυτη, ποσό μάλλον γελοιο αν δεις τις εφε είχε και τα συγκρινεις με τα περισσότερα μπλοκμπστερ εκει έξω (εξαιρεση μόνο το Avatar)

Ρε παίδες, το Slumdog Millionaire δεν είναι περσινό;

Α ναι, φταίει οτι την είδα τον Μάρτιο και νόμιζα ήταν του 2009.

οκ…παω πασο…:slight_smile:

παντως… μαμησε…:smiley:

+Κυνόδοντας, Στρέλλα, Sherlock Holmes, A Serious Man, Avatar.
Τον ατέλειωτο έχουν οι άτιμες…:stuck_out_tongue:

Συμφωνώ και επαυξάνω, η ερμηνείες πάντως το έσωζαν απλά απο θέμα σεναρίου σ_ _τα… Έτρεξα και εγω να δω ( ώ χριστέ, ώ παναγιαμ ) και απογοητεύτηκα εντελώς. [-X

Στις καλύτερες :

Rocknrolla

Up

Star Trek

District 9

Inglourious Basterds

Julie and Julia

Public Enemies

Στην Ελλάδα βγήκε το μάρτιο πάντως. νομίζω

Θέλω να δω και κυνόδοντα