Δισκάδικα Λονδίνο

για πειτε, αν ξερετε…θα παω 10 μερες το πασχα,

προφανως δεν μιλαω για τυπου Μετροπολις, για “δικα μας” λεω :slight_smile:

Για διευκρίνισε λίγο?

Γιατί αν θες από punk/hardcore ξέρω ένα απίστευτο

Δε θυμάμαι συγκεκριμένα ονόματα πάντως σε δύο περιοχές πρέπει να κινηθείς σίγουρα. Camden Town και Portobello Road. Εκεί θα βρεις αρκετά μαζεμένα που στο δικό μου είδος τουλάχιστον (δηλ. οτιδήποτε εκτός από μέταλ) έχουν ποικιλία. Το καλύτερο όμως που έχεις να κάνεις είναι να κυνηγήσεις κάποιο music fair που είναι παζάρι δίσκων με καλές ευκαιρίες. Όλο και κάπου θα γίνεται, έχει πολύ συχνά, ψάξου στο ίντερνετ.

Τώρα αν δε σε ενδιαφέρει το βινύλιο, μη σνομπάρεις και το γνωστό HMV. Κατά καιρούς “σκοτώνουν” πολύ καλά κομμάτια.

@worst enemy : ναι ναι πες!

@mandrake : θενκς για το χιντ με HMV :slight_smile:

τα δισκάδικα στο λονδίνο έχουν πεθάνει.

αξίζει πας στο fopp το οποίο είναι τύπου μετρόπολις αλλά έχει τις άπειρες προσφορές, το πατάει κάτω το hmv.

κατά τα άλλα υπάρχει η αλυσίδα music&video exchange που έχει μόνο μεταχειρισμένα αλλά και πάλι η γκάμα και οι τιμές δεν…

λίγα πραγματάκια είχε και το flashback στο σταθμό angel.

Λοιπόν βρίσκεται στην περιοχή Camden Town και λέγεται All Ages Records…Πραγματικά από τα καλύτερα δισκάδικα που έχω πάει…Εκει εχω βρει πράγματα που ούτε στο ιντερνετ δεν μπορουσα να βρω…Μαλιστα πολλές μπάντες από Αγγλία διανέμουν οι ίδιες τους δίσκους τους στο μαγαζί…

Myspace: http://www.myspace.com/allagesrecords

Tώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει πράγματα που σε ενδιαφέρουν (μιας κι έχει κυρίως underground πληροφορίες), αλλά γενικώς όποιος πάει λονδίνο και γουστάει τέτοια πράματα να πάει όπωσδηποτε

εδιτ: όσο για το HMV έχω πάει…Τελείως άλλη φάση αλλά εχει παρα πολλά πράματα

ωραια θενκς το σημειωνω, θα παω 8)

@TRAMPAKOULAS : δεν μπορει να μην υπαρχουν καποια αξια επισκεψης ομως ε - εξαλλου δεν το περιοριζω στο μεταλ

μα βέβαια. εγώ από προσωπική πείρα μίλησα και γιά τον rock-metal ήχο. από όλα τα δισκάδικα που επισκεύτηκα το νοέμβρη μόνο σε αυτά που σου είπα βρήκα κάποια πραγματάκια που άξιζαν. τα περισσότερα αξιόλογα δισκάδικα έχουν πλέον κλείσει (cheapo, beanos, gambi etc.). μόνο το fopp ήταν μιά ευχάριστη έκπληξη

να προσθέσω ότι και πάλι στο camden town έχει μια αγορά που μοιάζει πάρα πολύ με μοναστηράκι φάση… κι έχει κι εκει πολλά δισκαδικα με ωραία πράματα…

Για να πας στο All Ages και στην αγορά του camden απλά κατέβα με το μετρό στο camden town και μετά θα τα βρεις…Ειναι πολύ κοντα…Ρωτα και κανεναν και είσαι κόμπλε

Ποοο τώρα τι μου τα θύμισες αυτά!!! Θέλω να ξαναπάω και να πάρω τα πάντα

Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα, όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας πει

Ανάλογα τι ψάχνεις αι γκες. Έχω να πάω κανα χρόνο βέβαια (αν και δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα). Τα Music και Vinyl Exchange που αναφέρθηκαν αν κυνηγάς συγκεκριμένα είδη είναι μέρος για να αφήσεις πολλά λεφτά. Και όταν λέμε πολλά λεφτά, εννοούμε ΠΟΛΛΑ λεφτά. Υπάρχουν σε διάφορες μεριές του Λονδίνου. Έχω πάει Camden (είναι λίγο πιο κάτω από το σταθμό του μετρό) και Notting Hill (νομίζω). Γενικά για ότι post rock/electronica/experimental/industrial/δεν ξερω γω τι θα βρείτε cd κοντά στις 6-7 λίρες, πολλές καινούριες κυκλοφορίες (σιντί που εδώ θα έπαιζαν στο 18-20ευρω ξέρωγω), πολλά είναι ολοκαίνουρια και κλειστά. Επίσης παίζει πολύ βινύλιο σε χαμηλότατες τιμές, ειδικά αμα ψάχνεις jazz/blues/funk κλπ θα βρεθείς στον παράδεισο. Όσο χάζευα είχε και αρκετά πράγματα από 70s rock. Από indie/alternative θα χαθείς. Το μόνο που ίσως χωλαίνει είναι τα metal των πιο κλασσικών ειδών heavy/death/thrash/black κλπ που δεν εχει πολύ πράγμα. Από αυτά τα πιο νεοπερίεργα (γενιές southern lord και λοιπούς θα έχει αρκετά). Προσοχή όμως παίζουν και αρκετά promo, κανονικές συσκευασίες βέβαια (όχι silpcase), που μπορεί απλά να έχουν κάνα sticker πάνω. Έτσι και αλλιώς στα δείχνουν πριν τα αγοράσεις και αν δεν θες δεν τρέχει τίποτα (στα ράφια δεν έχουν cd έχουν μόνο καρτέλες με το όνομα του δίσκου). Κάθε φορά που έχω πάει έχω φύγει με καμιά δεκαριά σιντί μίνιμουμ. Απόλυτο must: Έχουν κάτι σακούλες με 10 cd, οι οποίες κοστίζουν 1 λίρα η μία αλλά δεν ξέρεις τί έχουν μέσα. Πάρτε μια και χαβαλεδιάστε με την ψυχή σας. Όταν ξαναπάω στόχος είναι η κούτα των 100cd με δέκα λίρες.

Αν θες για πιο καθαρά metals πράγματα έχει επίσης πάνω στον κεντρικό δρόμο της Camden λίγο πιο πάνω και όπως ανεβαίνεις από την δεξιά μεριά ένα υπόγειο δισκάδικο (δεν θυμάμαι όνομα γμτ) που είναι το αντίστοιχο metal era του Λονδίνου ξέρω γω. Αρκετά cd (από metal μέχρι και industrialodarkwave κλπ) αλλά περίπου τιμές Λονδίνου. Δηλαδη μιλάμε για 11-13 λίρες οπότε δεν πολυαξίζει. Δεν θα βρεις και κάτι υπερσπάνιο συνήθως.

Αν είστε του ψαξίματος κρατήστε ώρα για να πάτε στους πάγκους/μινιδισκάδικα/τρύπες που έχει μέσα στους στάβλους του Camden (θα δείτε μια τεράστια εγκατάσταση/συγκρότημα/κτίριο) που μέσα είναι γεμάτη πάγκους με όλων των ειδών τις μαλακίες (άμα θέλετε να αγοράσετε και ρούχα και κοσμήματα και οτιδήποτε θα βρείτε πολλά πράγματα κει μέσα). Είναι λίγο πιο πάνω από το ποτάμι. Μπόλικα μαγαζάκια, με αρκετά αναμενόμενα πράγματα (κυρίως βινύλιο) σε ωραίοτατες τιμές, αλλά με λίγο ψάξιμο μπορείς να ανακαλύψεις απίστευτα πράγματα (πριν δυο χρόνια είχαμε βρει το the great divide των Unida σε μια απίστευτη έκδοση μπλε βινύλιο με κάτι σαν 6 λίρες περίπου).

HMV και λοιπά μην πολυπάτε. Δεν έχουν τίποτα συγκλονιστικά και οι τιμές τους είναι λίγο απαγορευτικές. Μπορείτε να χαζέψετε για κάνα βινύλιο και αν ενδιαφέρεστε έχουν συνήθως απίστευτες προσφορές σε dvd (όχι απαραίτητα μουσικά).

Επίσης υπερ-must στάση το Rough Trade στην Brick Lane (πιο κοντινός σταθμός η Liverpool Street αν θυμάμαι καλά - δηλαδή σίγουρα είναι κοντά αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι η κοντινότερη). Βρίσκεται σε έναν απίστευτο δρομάκο, αν πάτε κάτσετε εκεί σίγουρα καθίστε φάτε χαμπουργκερ από την υπαίθρια καντίνα στην αρχή του δρόμου και θα βρεί της παναγιάς τα μάτια. Από electronica και kraut μέχρι alt-country και noise. Έχει και ένα συμπαθέστατο metal section που μπορεί να μην έχει πάρα πολλά κομμάτια αλλά θα βρείτε ενδιαφέροντα πράγματα. Και φυσικά πολύ βινύλιο. Τιμές οκ, γύρω στο 15ε περίπου αλλά για πράγματα που δεν θα βρίσκατε εδώ ή και αν τα βρίσκατε θα κυμαίνονταν κοντά στο 20αρικο.

Τίποτα αλλο δεν θυμάμαι, υποτίθεται ότι υπάρχει και ένα ωραίο μεγαλούτσικο δισκάδικο κοντά στο Camden (ένα κυκλικό κτίριο με πολλά τζάμια, που δεν θυμάμαι πως λέγεται) αλλά δεν έχω καταφέρει να πάω ποτε. Αυτά. Ζηλεύω.

τα σπας 8) θενκς8)

Θα σου προτεινα να ρωτησεις σε ενα γραφειο ‘‘tourist information’’ μια λιστα με ολα τα δισκαδικα στο Λονδινο (ζωνη 1 βασικα), σε ενα λεπτο θα εχεις 2-3 σελιδες με οτι ψαχνεις :slight_smile: Υπαρχουν παντου, οπως και εδω στη χωρα μας αλλωστε :lol: