Βοήθεια για επιλογή τραγουδιών

Hello all, έκανα πρόσφατα ένα band με κάτι φίλους και θα ήθελα να με βοηθήσετε να διαλέξω τραγούδια για να παίξουμε. Δεν είμαστε αρχάριοι αλλα ούτε και expert γίαυτό θέλουμε και ένα τραγούδι για να συνηθίσουμε την όλη ιδέα του band (συγχρονισμός κτλ).

btw, μας αρέσουν κύριος τραγούδια punk rock.

Καλά ρε παιδιά, δεν έχει κανέναs λίγο experience να βοηθήσει?:stuck_out_tongue:

εμας ρωτας τι τραγουδια θα παιξετε ΕΣΕΙΣ?
:expressionless:

πάρτε τα αγαπημένα σας συγκροτήματα, δείτε τί μπορείτε να παίξετε και παίξτε το! simple as that!!! :wink:

Αν ηξερα απο punk rock θα βοηθουσα αλλα το πιο κοντινο που ακουω ειναι motorhead…
Αce of Spades ? :lol:
Κατα τα αλλα δικιο εχει ο γκοντσμακ, βρειτε κατι που να αρεσει σε ολους και προσπαθηστε. Μπορει και να πορωθειτε και να σας βγει πιο ευκολα:wink:

Όταν λες punk rock, εννοείς φάση Green Day, παλιά Good Charlotte και τέτοια?
Αυτά μπορώ να φανταστώ εγώ…

Sum 41 - The Hell Song
The Rasmus - In The Shadows
Rancid - Roots Radicals
Jimmy Eat World - The Middle
Rise Against - Give It All

Καλά δεν μας αρέσει μονο punk απλός το προτιμάμε λόγο του ότι μέχρι τώρα όσα τραγούδια παίξαμε είναι punk rock και τα θεωρήσαμε ποιο εύκολα(Nirvana, Green Day, Sum 41, Good Charlotte κτλ).

Το θέμα είναι πως τα περισσότερα τραγούδια που βρήκαμε, είναι εύκολα στην κιθάρα και δύσκολο στα drums η το αντίθετο και έτσι είπα να ρωτήσω κι άλλους

Ramones - Blitzkrieg Bop
Sex Pistols - Submission
Stooges - I wanna be your dog
Clash - i fought the law
Joy Division - Warsaw

ευκολα, δυνατα, πορωτικα. Pαντως ειναι οντως πρωτοφανες να παραγγελνεις τραγουδια α-λα καρτ στο διαδικτυο…σουρρεαλιστικο!

Εγώ πάντως έχω επιχειρήσει το I Wanna Be Your Dog. Πανεύκολο. Στο μπάσο τουλάχιστον έχει 4-5 νότες το πολύ, αλλά και η κιθάρα ευκολάκι είναι. Υπερβολικά εύκολο και πορωτικό είναι και το Seven Nation Army των White Stripes. Και τα κομμάτια των Misfits είναι γενικά πολύ εύκολα. Και των Ramones το ίδιο, μόνο που είναι λίγο γρήγορα συνήθως.

Σωστη η προταση για Seven nation army. To I wanna be your dog εχει ολα κ ολα 5 power chords, 3 για το βασικο θεμα, και αλλα 2 που μπαινουν στο γυρισμα μετα το ρεφρεν, πριν το “well come on” (cum on?), το μπασο παιζει το ιδιο θεμα εκτος αν θελει ο μπασιστας να το διανθισει. Το σολο ειναι επισης απλο, μπορεις να προσθεσεις ο,τι θες… Τα Ramones ειναι πιο γρηγορα αλλα ειναι εξισου ευκολα, το προβλημα με τους Misfits ειναι στην φωνη του Danzig, που ειναι αρκετα ιδιαιτερη και μπορει να εκτεθει ασχημα οποιος προσπαθησει να μιμηθει, κατι που δεν ισχυει για iggy-ramones και σιγουρα δεν θα σε κατηγορησει κανεις αν τραγουδησεις λιγο πιο πολιτισμενα απο τον johnny rotten 8)

εξαλλου στους public image o ιδιος ο rotten αλλαξε εντυπωσιακα τη φωνη του…

Thanks for the help guys, mallon tha peksoume
sum 41 - The hell song
sum 41 - Pieces
papa roach - forever
green day - american idiot & wake me up when septemper ends
Jimmy eat world - the middle
Stooges - I wanna be your dog
:slight_smile:

Ωραίες επιλογές, αν θέλετε και το She’s A Rebel από Green Day νομίζω πως είναι επίσης αρκετά εύκολο.

επισης καλες επιλογες απο σεξουλιαρικα πιστολια ειναι bodies και anarchy in the UK