(Νεο) παιχνίδι με τραγούδια!

Μου ηρθε μια ωραία ιδέα για μινι-φορουμ-γκειμ. (Δεν θέλω “οουυ” και “δεν παίζω” ε? :D)

Θα λέει κάποιος ένα κομμάτι και κάποιος άλλος θα γράφει κάποιο άλλο συνειρμικά, όχι με βάση όμως πχ το τίτλο του κομματιού ή το μουσικό στιλ, αλλά με βάση την ατμόσφαιρα / συναίσθημα ή καποιο “ενδότερο” χαρακτηριστικό που του βγάζει το κομμάτι…και επίσης άμα θέλει θα γράφει το κοινό τόπο που βρίσκει στα κομματια…
A και δεν υπάρχει περιορισμός στο μουσικό είδος!
Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον αυτή η προσέγγιση και οι συσχετισμοί που θα βγουν…ένα παιχνίδι κατά των μουσικών ταμπελών! :stuck_out_tongue:

Παραδειγματος χαρην:

My dying bride - Some velvet morning
The stranglers - Midnight Summer Dream

Εδώ υπάρχει ένα παρόμοιο feeling μιας ωραίας ουτοπικής πρωίας και στα 2 κομμάτια, με ένα ρομαντικό “χάσιμο” διάσπαρτο… Τα φωνητικά είναι κάπως “ψιθυριστά” και στα 2 και γλυκόπικρα…

Δϊνω πάσα για συνέχεια:

(Κάτι κλασικό) Rainbow Stargazer

εγώ δεν το κατάλαβα το παιχνίδι…
πρέπει σόνει κ καλα ο επόμενος να ΑΚΟΥΣΕΙ το τραγούδι του προηγούμενου για να απαντήσει???
Γιατί είναι κομματάκι δύσκολο να έχουν όλοι τα ίδια ακούσματα…

Έχεις ένα δίκιο…:slight_smile:
Βασικά μπορεί ο καθένας να γράφει ζεύγη τραγουδιών…απλά τα 2 τραγούδια να ενώνονται με ένα “εσωτερικό” τρόπο (feeling ή κατι άλλο) και όχι σαν μουσικό ύφος ή πχ στο τίτλο τους…
Εναλλακτικά μπορεί κάποιος να βρίσκει κομμάτι βασισμένο σε κάποιο κοινό χαρακτηριστικό των προηγούμενων, συνειρμικα πχ για αυτά που έγραψα εγώ:

Εδώ υπάρχει ένα παρόμοιο feeling μιας ωραίας ουτοπικής πρωίας και στα 2 κομμάτια, με ένα ρομαντικό “χάσιμο” διάσπαρτο… Τα φωνητικά είναι κάπως “ψιθυριστά” και στα 2 και γλυκόπικρα…

Nομίζω το τελευτάιο είναι και το πιο ενδιαφέρον…:slight_smile:

Rainbow - Stargazer

Motorhead - Overkill

το μπάσιμο με τα ντραμς και η κορύφωση και στα δυο !8O