Ντουέτα!

Male + Female αποκλειστικά, ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ δια ροπάλου αναφορές σε female fronted γκοθομπάντες και εναλλαγές μπρούταλ-αιθέριων φωνητικών. Γενικά ψάχνουμε για κομμάτια που οδηγούνται απ’ το ντουέτο, όχι για τραγούδια στα οποία υπάρχουν και γυναικεία φωνητικά.

God-Like (Eugene Hutz + Sally Norvell // Gogol Bordelo)
Some Velvet Morning (Lee Hazlewood + Nancy Sinatra)
Fairytale Of New York (Shane McGowan + Kirsty McColl // The Pogues)
Barcelona (Freddie Mercury + Montserrat Caballe)
One (Bono + Mary J. Blige)
A Life All Mine (Garm + Anneke Van Giersbergen // The Gathering)
Rolling Sky (Mark Lanegan + Rosa Agostino // Soulsavers)
Summer Wine (Ville Valo + Natalie Avalon)
Killing The Blues (Robert Plant + Alison Krauss)

Mη μου μου αρχίσετε τα “τι μου βάζεις Mercury μαζί με τον πουσταρά τον Valo”, πρώτον γιατί είναι άτοπο λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων Μέρκιουρι και δεύτερον γιατί μιλάμε καθαρά για θέμα ΓΟΥΣΤΟΥ. Και τρίτον επειδή έχει γενέθλια η Νεφέλη σήμερα. :stuck_out_tongue:

Η ψήφος μου πάει στο God-Like λόγω υπεραπίστευτων στίχων, αργυρό το Fairytale Of New York και χάλκινο το A Life All Mine.

και πήγα να στο πω…:lol:

η ψηφος μου στο fairytale of new york8)

Evergrey-for every tear that falls…απο το poll δεν με ξετρελλαινει καποιο…

Στα γρήγορα

Ozzy, Lita ford - If I close my eyes forever

Nick Cave, Kylie Minogue - Where the wild roses grow

Nick Cave, PJ harvey - Henry Lee

Πασχάλης, Ζήνα - Οι καταπληκτικοί :p:p:p

Από το poll A life all mine γιατί ήμεθα μεταλάδες :p:p

ΚΑΛΙ ΜΙΝΟΓΚ ΚΑΙ ΝΙΚ ΚΕΗΒ ΡΕ ΓΚΑΖΜΑ

Where wild roses grow.
μεηνστρημ ανσερ αλλά γαμάει. ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ

http://www.youtube.com/watch?v=8srgfw7GDkM

Where the Wild Roses Grow (Nick Cave - Kylie Minogue)
Endless Love (Diana Ross - Lionel Richie) και εξαιρετικη διασκευη απο Luther Vandross - Mariah Carey

:bow2::bow2:

Aπο τη λιστα,μαλλον κανενα…αλλα ναι,το παρακατω κλειδωνει το τοπικ ευκολα…

θα κινηθω στους δυο πουστηδες:p μου φαινεται,summerwine και barcelona κυριως ειναι καταπληκτικα τραγουδια και καταπληκτικα ντουετα.

επισης το if i close my eyes forever ειναι θεικο.

ψηφισα μερκιουρι-καμπαγιε

οντως γαμει το where wild roses grow…
θα μπορουσε να υπαρχει λογου του οτι ειναι κλασικο το i close my eyes forever…
προσωπικα σαν ντουετο μαρεσε πολυ και το scorpion flower (ribeiro+anneke)–αλλα δεν ξερω αν ανοικει στην κατηγορια των κλασσικων αλλων και γενικα στο thread…

Δεν έχει να κάνει με κανενός είδους “κλασικά” ντουέτα το θρεντ.
Απλώς ήταν (περίπου) τα πρώτα 9 που μου ήρθαν στο μυαλό…


επισης πολυ καλο τραγουδι
nick cave&pg harvey-henry lee

Από τα του poll (αλλά και γενικά) προφανώς το A Life All Mine ορίζει την υπερβατικότητα στη μουσική. Αγαπάμε και το Some Velvet Morning. Αναφέρθηκαν αρκετά ωραία πράματα. Ντουέτο Foetus και Lydia Lunch σε διασκευάρα στο Don’t Fear The Reaper να ξεσηκώνουν τον κόσμο ολάκερο. Θελει πολύ ψάξιμο το πράγμα και θα βγουν απίστευτα διαμάντια. Θα επανέλθουμε.

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ

Queensryche - Suite Sister Mary

Up Where We Belong(Joe Cocker και Jennifer Warnes):oops:

Απο τα του πολλ το Gathering σιγουρα(αν και ξερω μονο 3 ειν’η αληθεια:p).

Aπο τα πιο μεινστριμ εννοειται +1 για Close My Eyes Forever και(αν και δε πληροι την προυποθεσεη του Κρισπ,πρεπει να το πω γιατι μιλαμε για 100% compatibility χροιων)The Haunting απο Kamelot(Khan και Simone)

Γενικα μεταλ κομματια που και οι 2 στο ντουετο να χουν αυτονομο ρολο να το πω ετσι,δε θυμαμαι και πολλα…

Λολ,απιστευτο το Where Wild Roses Grow,τωρα το ακουσα για πρωτη φορα…

Με κλικ ακούς και τα άλλα 6. :wink:

πέραν από το απιαστο Suite Sister Mary, φανταστικό ντουέτο είναι στο Spoken Words από το Tyranny των Shadow Gallery.

Επίσης, τελείως ψυχωτικά (και κορυφαία) τα ντουέτα στο 01011001 των Ayreon της Anneke με τον Jorn Lande αρχικά στο Comatose και με τον Jonas Renske.

σε πιο mainstream rock καταστάσεις ένα πολύ ωραίο ντουέτο ήταν στον τελευταίο δίσκο των Marianas Trench με την Kate Voegele στο τραγούδι Good To You.

Αυτά σε μια πρώτη σκέψη.

Το Dreaming Neon Black πιάνεται?

Όχι και με απογοητεύεις κιόλας.
Από σένα περίμενα διάλεξη για Jarboe ξερωγώ…