Παρακολούθηση-φακέλωμα

Μετά από μεγάλη κουβέντα σήμερα στην έκθεση με αφορμή το γεγονός ότι πλέον μπορούμε να ταξιδεύουμε στις HΠΑ πιάσαμε μία κουβέντα σχετικά με το φακέλωμα.Στο θρεντ αυτό όσοι θέλετε μπορείτε να καταθέτετε τις γνώσεις σας σχετικά με τα μέσα φακελώματος.Για να αρχίσω τη συζήτηση λέω το εξής:Σημερα μας είπε αυτή στην έκθεση ότι υπάρχει τεχνολογία που μπορούνε οι δορυφόροι να ακούνε τι λέμε ενώ μιλάμε.Ξέρετε αν ισχύει αυτό και έτσι?όταν το άκουσα καρακουφάθηκα:p(Αν υπάρχει αντίστοιχο θρεντ πείτε το και κλειδώστε αυτό)

Σχετικά μ’ αυτό που πες για τις παρακολουθήσεις συνομιλιών: Κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει…Σιγά μην έλειπε.

(Όχι τόσο οντοπικ και σοβαρό όσο θα πρεπε, αλλά μερικές φορές φοβάμαι ότι κάποιος με παρακολουθεί από την κάμερα του pc|)

ότι μπορεί να γίνει αυτό μπορεί ρε.απλά είναι δύσκολο εκτός και αν ο άλλος είναι χάκερ η απλά η εταιρεία που έχεις το ίντερνετ σε παρακολουθεί:p

και να παρακολουθουν εμενα τι εχουν να κερδισουν?:expressionless:

Και τα δυο που αναφερατε γινονται. Το πρωτο δε μου κανει μεγαλη εντυπωση. Υπαρχουν τοσες συσκευες που μπορουν να πιασουν και να απομονωσουν ηχο απο μακρυα. Τωρα θα μου πεις ο δορυφορος ειναι ΠΟΛΥ μακρυα αλλα το εχω ακουσει πολλες φορες το συγκεκριμενο θεμα οποτε μαλλον στεκει.

Αυτο με την καμερα ειναι ακομα λιγοτερο δυσκολο. Δεν χρειαζεται να εισαι και κανενας τρομερος χακερ. Ειναι σα να μπαινει ο αλλος στο pc σου με telnet. Αν δεν εχει καποια σοβαρη προστασια το pc ειναι σχετικα ευκολο. Ηξερα εναν τυπο που μου ειχε στειλει screenshots απο το pc του και το παλικαρι ειχε μπει στο δικτυο μιας εταιριας και εβλεπε απο τις καμερες παρακολουθησης στους διαδρομους, τους εργαζομενους που δουλευαν, τα εξυναν και τετοια :stuck_out_tongue:

το θεμα δεν ειναι τι εχουν να κερδισουν. ειναι οτι μπορουν να παρακολουθησουν ΟΠΟΙΟΝ θελουν.
προσφατα εμαθα απο γνωστο μου ατομο που σπουδαζει πληροφορικη οτι εχει την δυνατοτητα με ενα προγραμμα να βλεπει απο την καμερα, οποιον θελει χωρις καν να την εχει ανοιχτη. και αυτο δεν το εμαθε απο καυλα. στο πανεπηστημιο το εμαθε (του εξωτερικου).

Ωραιο θρεντ. οποιος εχει αλλες γνωσεις περι παρακολουθησης ας ενημερωσει…

αυτό το πρόβλημα το έλυσα… έβαλα ταινία στο ματάκι της κάμερας :stuck_out_tongue:

:lol::lol:
και εγω το εχω κανει αυτο!!!
με το μικροφωνο καμια ιδεα???

Μαλάκες κι εγώ θα το κάνω αυτό… Ρε με τρομοκρατήσατε! Εγώ απλά εξέφρασα ένα φόβο, και πράγματικα δεν ήξερα ότι γινόταν…Και όντως δεν είναι παράλογο…

Ταινία από αύριο

το θέμα είναι ότι εσύ δεν μπορείς να κινηθείς άνετα με τόσα μέσα παρακολούθησης.δηλαδή φοβάσαι ξέρω γω να πεις κάτι περίεργο γιατί μπορεί να έρθουν να σε πιάσουν την επόμενη μέρα η απλά να σε παρακολουθούν και άμα χρειαστεί σε πιάνουν και κατασκευάζουν κατηγορίες.μέσα αντιμετώπισης σε αυτό υπάρχουν?η απλά να μάθουμε να μιλάμε με κωδικοποιημένα μηνύματα?:stuck_out_tongue:

[SIZE=“4”]THEY ARE EVERYWHERE[/SIZE]

](http://e.imagehost.org/view/0194/whos-watching-you_1)[/IMG]

στην Αγγλια παντως εχει ξεφυγει η κατασταση με τις καμερες, σε καθε γωνια και μια
εχουν φτιαχτει και ολοκληρες ταινιες, απο το υλικο αυτων των καμερων, απο διαφορους σκηνοθετες

Βασικά μου τη σπάει πολυ αυτό ρε γαμώτο… Γενικώς όλο αυτό το πράγμα με την παρακολούθηση… και με αφορμή την καταγραφή των καρτοκινητών… που παρεπιπτώντος, ακόμα δεν έχω πάει να το δηλώσω… πφφφ!!! και το επίσημο πλέον “φακέλωμα”… μου ήρθε στο μυαλό το υπέροχο τραγούδι της [SIZE=“4”]Θ Ε Α Σ [/SIZE] Tori Amos “Police Me” από το άλμπουμ που έβγαλε πέρισυ τον Μάιο: Abnormally Attracted To Sin (AATS).

Χαρακτηριστικοί στίχοι:

“Perhaps the answer to the question
Lies in the question
Perhaps you should read my thoughts
Line them up like soldiers”
--------------&----------------------
“Can they monitor how you think?”

http://www.youtube.com/watch?v=9ZmcfbcHIy0

στο θεμα των καρτοκινητων μου κανει μεγαλη εντυπωση το οτι δεν εκφραστηκε μαζικα καποια αντιδραση. σα τα προβατα…
εγω θα περιμενω μεχρι τελευταια στιγμη μηπως και το παρουν πισω και γλιτωσω τη δηλωση.

Σύστημα Πληροφοριών Schengen

μία εκδοχή είναι αυτή

Το Σύστημα Πληροφοριών Σένγκεν (SIS) δημιουργήθηκε ως ένα από τα σημαντικότερα αντισταθμιστικά μέτρα για την κατάργηση των εσωτερικών συνοριακών ελέγχων, με τους ακόλουθους σκοπούς:

*
  τους συνοριακούς και αστυνομικούς ελέγχους
*
  την πρόληψη και δίωξη του εγκλήματος
*
  τη χορήγηση θεωρήσεων και αδειών παραμονής.

Το SIS αποτελεί κοινή βάση δεδομένων για την επιβολή του νόμου, στην οποία περιέχονται επί του παρόντος περισσότερες από 27 εκατομμύρια καταχωρήσεις εισηγμένες από τα 25 συμμετέχοντα κράτη.

Αποτελείται από ένα εθνικό σύστημα (N.SIS) σε κάθε κράτος μέλος Σένγκεν και ένα κεντρικό σύστημα (C.SIS). Όλα τα εθνικά συστήματα συνδέονται επιγραμμικά με το κεντρικό σύστημα, μέσω ενός ασφαλούς δικτύου επικοινωνίας.
Το SIS άρχισε σύντομα να διαδραματίζει σημαντικό ρόλο όσον αφορά την καταπολέμηση της εγκληματικότητας και τους ελέγχους στα εξωτερικά σύνορα στην Ευρώπη, χάρη στη σύγχρονη τεχνολογία πληροφοριών που χρησιμοποιεί, την πρόσβαση των αρχών επιβολής του νόμου και τη στενή συνεργασία μεταξύ των εθνικών γραφείων SIRENE. Το SIS καθιέρωσε νέα πρότυπα όσον αφορά την ταχύτητα και την αποτελεσματικότητα της συνεργασίας μεταξύ των αρχών επιβολής του νόμου στην Ευρώπη στα πλαίσια ενός χώρου ελεύθερης κυκλοφορίας των προσώπων και των αγαθών. Παρέχονται πλέον επιγραμμικά και σε κάθε γλώσσα προς τις αστυνομικές, τελωνειακές και άλλες αρχές που δραστηριοποιούνται επιτόπου στο σύνολο των κρατών μελών πληροφορίες για πρόσωπα, οχήματα, κλπ.

http://www.consilium.europa.eu/showPage.aspx?id=1178&lang=el

και μία άλλη εκδοχή

Το Σύστημα Πληροφοριών Schengen - μια τεχνική συσκευή απελάσεων.

Μέχρι το 1998 το μέγεθος των δεδομένων του Συστήματος Πληροφοριών Schengen είχε φθάσει τα 8,6 εκατομμύριο αρχεία, από τα οποία 7,4 εκατομμύρια αναφέρονταν σε ιδιοκτησιακά στοιχεία (αυτοκίνητα, τραπεζογραμμάτια, κλεμμένες ταυτότητες, όπλα). Λόγω του υψηλού ποσοστού ψευδωνύμων (430.000) μόνο 795.000 καταχωρήσεις από τις 1,2 εκατομμύρια που αφορούν συγκεκριμένα πρόσωπα αναφέρονταν σε πραγματικούς ανθρώπους. Όσον αφορά στον εντοπισμό ανθρώπων, το Σύστημα Πληροφοριών Schengen έχει καταλήξει να είναι, πρώτα απ’ όλα, όργανο της κατασταλτικής πολιτικής για τη μετανάστευση και τις απελάσεις. Περίπου το 88% των καταζητούμενων προσώπων είναι υπήκοοι τρίτων χωρών που πρόκειται να απελαθούν ή να τους παρεμποδιστεί η είσοδος στην ΕΕ. Αυτή η άρνηση εισόδου και η διαταγή απέλασης, με τη συνακόλουθη συλλογή στοιχείων, ρυθμίζεται από το άρθρο 96 της SIA (Συμφωνία Εφαρμογής του Schengen).
Κατά τη διάρκεια του 1998, ο κατάλογος καταζητούμενων προσώπων του Συστήματος Πληροφοριών Schengen αυξήθηκε ουσιαστικά. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η Ιταλία, η Αυστρία και η Ελλάδα συνδέθηκαν στο σύστημα την 1η Δεκεμβρίου που 1997. Η Ιταλία μόνο πρόσθεσε 220.000 σύνολα δεδομένων συγκεκριμένων προσώπων κατά τη διάρκεια του 1998, και επομένως έγινε ο δεύτερος μεγαλύτερος ιδιοκτήτης συνόλων δεδομένων του Συστήματος Πληροφοριών Schengen. Από τα 220.000, το 88% αφορά στο άρθρο 96 της SIA. Η Γερμανία εντούτοις, παραμένει η χώρα με τη μεγαλύτερη βάση δεδομένων σε ανθρώπους, με 350.000 καταχωρήσεις - ένα ποσό που αντιστοιχεί σε σχεδόν το 44% όλων των συγκεκριμένων συνόλων δεδομένων προσώπων (από αυτά, 98% αφορούν στο άρθρο 96). Η Γαλλία ακολουθεί την Ιταλία με 113.000 συγκεκριμένες καταχωρήσεις προσώπων (60% των οποίων είναι σχετικές με το άρθρο 96).

Οι περισσότερες από τις σχετικές με πρόσωπα καταχωρήσεις του Συστήματος Πληροφοριών Schengen αφορούν στο άρθρο 96 για τους εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης μετανάστες. Η πλειοψηφία (56%) των επιτυχιών, των αποκαλούμενων “χτυπημάτων” Schengen, αφορά πρόσφυγες και μετανάστες, αφού τους σταματούν συχνά και τους εξετάζουν απλά και μόνο λόγω της εξωτερικής εμφάνισής τους. Αν και ο αριθμός των συνόλων δεδομένων που αναφέρονται σε αντικείμενα είναι πολύ υψηλότερος από εκείνον που αναφέρεται σε πρόσωπα, οι επιτυχίες σε αυτό τον τομέα είναι ίσες με ένα 26%. Από αυτές, το 26% αναφέρεται σε κλεμμένα φορτηγά. Το Σύστημα Πληροφοριών Schengen είναι επομένως επιτυχημένο όπου ο έλεγχος είναι ευκολότερος και επομένως πραγματοποιείται συχνότερα λόγω του μεγέθους του αντικειμένου και, όσον αφορά τους ανθρώπους, λόγω των εύκολα ανιχνεύσιμων εξωτερικών εμφανίσεών τους, δηλαδή το χρώμα του δέρματός τους.

http://www.noborder.org/strasbourg/topics/back/display.php?id=33&lang=en#top υπάρχει όλο το κειμενο στα αγγλικά

ενδεικτικά παρέθεσα κάποια πράγματα γιατί, υποθετικά πάντα, πρόκειται για κάτι γνωστό σε όλους.