Καλυτερος παικτης της Μαντσεστερ γιουναιτεντ ολων των εποχων

Μόνο ένας άνθρωπος που σιχαίνεται όσο τπτ στη ζωή του τη μανγιου, μπορεί να κρίνει αντικειμενικά τους καλύτερους παίχτες.
Οι εξής δύο…
Α)Μπεστ. Μαγεία ο τύπος κα αλήτρα και γουστάρω…
Β)Γκιγκς. Τεράστια προσωπικότητα. Μόνο και μόνο, ότι προτίμησε να παίξει στην Ουαλία, αντί για την Αγγλία, ενώ θα ήταν βασιλιάς, μου αρκεί…
Γ)Χάος…

Τοξικέ πρέπει να πας για αποτοξίνωση asap, σε χαλάνε οι scousers:p

εχεις κανει 3 ποστ και ουσιαστικα,ουτε εχεις ψηφισει,ουτε εχεις πει καμια γνωμη για κανα παιχτη…κοψε τις μαλακιες λοιπον και πουλεψε τη…

Καλυτερος παιχτης της Μαντσεστερ γιουναιτεντ ολων των εποχων λεει…βλακας εισαι?Οποιοι απο δω ειναι κλαιν μαιν με ομαδα,ψηφιζουν οτι θυμουντε,οποιοι απο δω ειμαστε ψιλοφανς,ολο και καποια διαφορετικα κριτηρια εχουν…

Εγω εχω λιωσει με Καντονα και Γκιγγς,αλλα σαν βαμμενος,ναι μωρε μαλακα,οσο εχω μπορεσει,απο μικρος μεχρι τωρα,βλεπω οτι περναει απο τα χερια μου με Μπεστ…Και στη τελικη,ο σερ Μπομπυ οντως παραειναι παλιος για να εχω μια νορμαλ αποψη,ο Μπεστ ρε πανιβλακα το 1980 νομιζω εφυγε απο τη Μαντσεστερ…τοσο παλιο σου φαινεται??Θα πεις και για βιντεακια κ γιουτουμπ και μλκιες…βλακα…καλα καλα οταν πεθανε,μου εστελνες μηνυμα,’‘παει η παιχτουρα’’ κτλ…(ακομα ταχω,βλακα)…

Αντε κανε κανα πολλ για την πιπα που υποστηριζεις,βαλε αποκλειστικα απο 95 και μετα μεσα παιχτες-γτ μονο αυτους εχεις- και ΠΑΡΕ ΠΟΥΛΟ…

ΜΗΝ βαλεις Ρομαν,θα βγει πρωτος ευκολα:)

τα βιντεακια στο γιουτουμπ τα ποσταρουμε,μιας και δεν μπορω να χωσω βιντεοκασσετα με ιστορικο του κτλ…δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβει κανεις,ουτε κβαντομηχανικη,Think λιγουλακι:)

Ακριβώς. Ούτε εσύ μπορείς να είσαι αντικειμενικός

Ψήφισα Georgie, Giggs και τον αλήτη, γιατί η βεντέτα με το Haaland είναι απλά ΕΠΙΚΗ.

απο αυτους που εχω δει καλυτεροι ειναι οι

μπεκαμ, σκολς, ροναλντο, ρουνεη, βαρ ντε σαρ, φερδιναντ, σταμ, γκιγκς
γενικα την ομαδα που κατεκτησε το τσουλου του 99’ και την τωρινη

απο αυτους, μπεκαμ

ενιντι, και καντοντα αλλα εχω θολες εικονες απο αυτον

Πολύ δύσκολο poll !!!
Ειδικά, για όσους είναι υποστηρικτές αυτής της ομάδας.
Η MUTD, είναι ένα από τα μεγαλύτερα κλάμπ στον κόσμο, αυτό κάνει το poll ακόμα πιο ασαφές γιατί ο όρος “καλύτερος” πρέπει να συμπεριλάβει πολλά πράγματα πέρα από τις ποδοσφαιρικές ικανότητες των διαγωνιζομένων. Για μένα, εκείνο που μου έρχεται πρώτο στο νου είναι η ιστορία. Γι’αυτό και ο 1ος που θα προτείνω είναι ο Σερ Μπόμπυ Τσάρλτον. Ο άνθρωπος που ξεκίνησε στην ομάδα Θρύλος του '50, επιβίωσε από το δυστύχημα, και βρέθηκε να σηκώνει το 1ο Πρωταθλητριών για Αγγλικό σύλλογο 10 χρόνια μετά!!! Για μένα είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ ποδοσφαιρική ιστορία!!! Αμέσως μετά, έρχεται στο νού μου ο εκλιπών Τζωρτζυ Μπέστ. Οι ποδοσφαιρικές του ικανότητες, η όψη του καθώς και η πολυτάραχη ζωή του του έδωσαν μια πολυδιάστατη εικόνα ενός πραγματικού ποδοσφαιρικού ειδώλου. (και μην μου πει κάποιος για τις καταχρήσεις του γιατί όλοι ξέρουμε πως αυτοί οι “τύποι” μας εξιτάρουν όλους). Όλα τα μεγάλα κλάμπ θα ήθελαν στις σελίδες των βιβλίων της ιστορίας τους να είχαν μια ΄παρόμοια ιστορία ποδοσφαιριστή. Θα συνεχίσω με τον ποδοσφαιριστή παράδειγμα - υπόδειγμα, το Ράϊαν Γκίγκς. 20 χρόνια συνεχούς και αδιάληπτης παρουσίας του στο κλάμπ σε υψηλό επαγγελματικό επίπεδο με μεγάλη αυταπάρνηση! Το γκολ που έβαλε στο Χάϊμπουρι κάπου πίσω στο 95 σε έναν ημιτελικό είναι από αυτά που κάθε πιτσιρικάς εκολαπτόμενος ποδ/τής ονειρεύεται να βάλει! Την παράδοση των παραπάνω, συνέχισε τα λίγα χρόνια φορώντας κι αυτός την φανέλα της, ο Ερίκ Καντονά. Πολύ μεγάλη η συμβολή του στην αλλαγή του ρου της ιστορίας του κλάμπ. Η παντελής απουσία του όμως από τον περίβολο του Old Trafford, τον φέρνει λίγο πίσω σε προτίμηση. Επίσης, θα πρέπει να κάνω και εγώ μια σχετική μνεία στον σταρ της εποχής που διανύουμε τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Πιστεύω όμως πως όταν περάσουν τα χρόνια, δεν θα μπορέσει να φτάσει η φήμη του τους προηγούμενους.
Τέλος, θα αναφέρω και μερικά ονόματα που με έκαναν εδώ και 32 χρόνια να είμαι υποστηρικτής αυτής της ομάδας!
Μπέϊλυ, Στηβ Κόπελ, Γκόρντον ΜακΚουίν, Μπραϊαν Ρόμπσον, Τζό Τζόρνταν, Λου Μακάρι, Σάμι ΜακΙλρόυ, Νόρμαν Γουάιτσαϊντ, Γκόρντον Στράχαν, Μάρκ Χιούζ, Μπράιαν ΜακΚλέρ.
Αυτά και … GLORY GLORY MAN UNITED !!!

Εντάξει κράζεις νόστιμα πάντως, το ομολογώ. :stuck_out_tongue:

ΟΚ, εγώ απ’ αυτούς που έχω δει είμαι μεταξύ Ράιαν Γκιγκς και Ρόι Κιν. Ο Ερίκ ήταν μορφάρα και τον έχω δει να βάζει απίστευτα γκολ, αλλά έχω δει ελάχιστα πράγματα απ’ αυτόν. Όσο για το Τζορτζ Μπεστ, τα πράγματα που τον έχω δει να κάνει με τη μπάλα στα πόδια συγκρίνονται μόνο μ’ αυτά που έκανε ο μέγας Ντιέγκο, αλλά δε θεωρώ ότι έχω σοβαρή ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εικόνα γι’ αυτόν τον υπερπαίκτη, δηλαδή ΟΚ τί να κάνω ας πούμε. :frowning: Καλά για Τσάρλτον δεν το συζητάω. Το μόνο που μπορώ να πω γι’ αυτόν είναι ότι απ’ ότι λέει ο κόσμος, πρέπει να ήταν πολύ σπουδαίος παίκτης.

Επιμένω ότι σ’ ένα πολλ όπου κυριαρχούν παίκτες από δεκαετία του '90 και μετά (και λογικό, αφού οι νεότερες γενιές αυτούς ξέρουν) είναι λίγο περίεργο να είναι και ο Τσάρλτον π.χ. Δηλαδή ΟΚ, μου φαίνεται ότι τον βάζουμε για να είμαστε “ΟΚ με την ιστορία” ένα πράμα. Αλλά τί ξέρω εγώ; Τα λέω επειδή ζηλεύω την ιστορία και τους παίκτες της Μάντσεστερ, ενώ εγώ θυμάμαι από Τζόλα και μετά. Αλλά ντάξει δεν κολλάω. Θα κάνω μια αναζήτηση σε google, wikipedia και δε συμμαζεύεται, θα βρω σπουδαίους παίκτες της Τσέλσι από δεκαετία του ‘70, τότε που σήκωσε το Ευρωπαϊκό μέσα στο Καραϊσκάκη, ή για να μην κουράζομαι θα ποστάρω κατευθείαν τους σκόρερς του τελικού με τη Ρεάλ και μετά θα περιμένω να αποδείξει κάποιος ότι δεν έχω δει 10 κασέτες με αρχειακό υλικό απ’ αυτούς.

Αυτό, με συγχωρείτε που σας μπαχαλεύω το τόπικ.

Α και μη με βρίζεις, κακέ. :frowning:

Γαμώτο είχαμε πολλές επιλογές? :frowning:

Ράιαν Γκιγκς…ευαίσθητη χορδή, σημαία, ηγέτης:):!:
Τζωρτζ Μπεστ…ότι λέει τ’ονομά του:):!:
Καντονά…ρεμάλι, αλητομούρης, ότι χρειαζόταν η Μαν για να φύγει οριστικά απ΄τα πέτρινα χρόνια:):!:

Δεν ειναι ετσι.Προσωπικα εβαλα αυτους τους παικτες γιατι θελω να καλυψω ενα μεγαλο φασμα της ιστοριας της μαντσεστερ…Σιγουρα υπαρχουν πολλοι ακομα οπως ο σολσκερ,ο κοουλ και αρκετοι ακομα…Οταν αγαπας μια ομαδα δεν χρειαζεται να ψαξεις πολυ για να βρεις τους μεγαλυτερους ποδοσφαιριστες της…:wink:

Aν και Giggs τρελη αδυναμια(απο μια ομαδα που παντα αντιπαθουσα),δε μπορω να μη ριξω τη ψηφο στον καλυτερο κιπερ απο οσους εχω προλαβει να δω.Παταει κατω και Περουτζι στα καλα του και Μπουφον και ολους…

(Και με 11 γκολ παρακαλω!)

μην ξεχνας και τις ασιστ…
εχει βγαλει κατι ασιστ ποιημα…

giggs…πιστος στην μαντσεστερ για 20 χρονια!

απο οσους εχω δει,μαλλον κορυφαιοι ποδοσφαιριστες ηταν ο γκιγκς και ο σκοουλς που τους λατρευω-εδικα τον δευτερο-.
επισης ροι κην θεος και ηρωας μου,αλλα ως ποδοσφαιριστης δεν ηταν τοσο τρομερος,οσοσ μεγαλος χαφ και αν ητανε.περισσοτερο μου εχει μεινει για την ηγετικη φυσιογνωμια του και τον τσαμπουκα του.

:lol: Ο Γράκχος έχει δίκιο και το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του Law.

Ανάμεσα στους υποψήφιους αδικούνται με το να μην είναι παιχταράδες της δεκαετίας του '80 όπως ο Ρόμπσον και ο Στέηπλετον που ατύχησαν να μην κερδίσουν πρωταθλήματα, αλλά έπαιξαν μπαλάρα.

Επίσης: ¨Εστω και για εκείνο το γκολ θα έπρεπε να μπει στο πολλ και ο Σόλσκιερ

Ακολουθεί άκρως κάφρικο/χουλιγκάνικο κι ελαφρώς εμετικό (αν έχετε ευαίσθητο στομάχι) post Και σε αυτό το thread φαίνεται η διαφορά μεταξύ ομάδας που έγινε θρύλος επειδή έπαιζε μπάλα και της ομάδας που έγινε θρύλος επειδή έπεσε το αεροπλάνο…:lightsabre::yes::twisted: Για την αρμάδα δεν χρειάζεται τέτοιο poll γιατί όποιος δεν παραδέχεται τον King Kenny ως τον απόλυτο άρχοντα τον αποβάλλουμε από τις τάξεις μας :p:drunk:

Ξεχασες και το καθυστερημενο:slight_smile:

Αντε να παρετε κανα πρωταθλημα τωρα,που συμπληρωσατε 20ετια και ασε αυτους που εγιναν θρυλοι ετσι οπως εγιναν να σε ισοφαριζουν σε τιτλους στο χαλαρο :bye:

Σωστοοοοος!!!

Αυταααα