Καλυτερος παικτης της Μαντσεστερ γιουναιτεντ ολων των εποχων

View Poll Results: Ποιος πιστευετε πως ειναι ο κλαυτερος;

ειχε καραγκουνη η Μαντσεστερ …??

:lol3::lol3:

επισης ποιοι ειναι αυτοι οι 2 που ψηφισαν τον ροναλντο??

παρακαλούνται να ερθουν απο εδω να παρουν ενα δωρεαν εισητηριο για rammstein…

o Till Lindemann τους περιμενει με τα βλογοβολα να κανουν τους guest stars…#-o

ρε εδω ψηφισαν τον Μπεκαμ!!!
ο Κριστιανο πηρε και ενα Ch-L
στο πολλ θα μπορουσε ανετα να ειναι στην θεση του ο Ρουνεη.
Ειδικα φετος εδειξε οτι μπορει να κανει πολλλλα πραγματα

Ρε ο beckham πριν το 2000 έπαιζε μπαλάρα. Και πήρε κι αυτός τσουλου

το 99 που το πηρε ο μπεκαμ, ειχε Σκοουλς, Κιν, Σμαιχελ και Κοουλ που γαμουσανε…
ο Κριστιανο εκτος απο τον Ρουνεη προπερσυ δεν ειχε τιποτα τρελους μπαλαδορους μαζι. μονος του το πηρε…

Γαμουσε ρε ο Μπεκαμ πριν το 2000,μην λετε οτιναναι…

Ειδικά εκείνη τη χρονιά (99) τις μισές ασσίστς τις έβγαζε ο μπεκαμ. +γκολάκια από φάουλ και άλλου είδους γκολ. Ήταν φοβερός και απαραίτητος

Στα του ρονάλντο: Δεν πιστεύω ότι το πήρε ολομόναχος. Φυσικά μόχθησε μπολικά για το τσουλου αλλά είχε μαζί του έναν τέβεζ, ένα ρούνει, ένα νάνι, ένα σκοουλς κι ένα βαν ντερ σααρ :wink: (Ίσως κάποιοι να μην συγκρίνονται με αυτούς που ανέφερες του τότε, αλλά scholes πήρε τον ημιτελικό, van der saar τον τελικό για παράδειγμα -ο cole δεν με πόρωνε πολύ. Προτιμούσα yorke- :p)

Αν και δηλωμενος αντιmanchester , ο Βest ηταν ονομα και πραμα…

To 2008 (βαζω και το 2009 που εκανε την πρωτη της ηττα η μαν. στο τσ.λ. μετα απο δυο χρονια στον τελικο με την υπερομαδα) το πηρε γτ συμμαζεψε το κεντρο κλειδωσε την αμυνα και βεβαια ρουνει και ροναλντο καναν τα δικα τους!!

το βραδυ που εγινα μαντσεστερ…


:drunk:

Θέλησες να κλέψεις μια στάλα απ’ την κωλοφαρδία της, ε?

χα χα!
απλα καταλαβα ποια ενα μερος της μαγειας του ποδοσφαιρου σε σχεση με τα αλλα αθληματα…
την υπολοιπη μαγεια την καταλαβα…
http://www.youtube.com/watch?v=diB1bUso-e8&feature=related 8)

fixd

__

Ναι πράγματι, το ότι η ΑΕΚ μπόρεσε να κερδίσει τον Ολυμπιακό με πάνω από 2 γκολ διαφορά εμπεριέχει κάτι το υπερφυσικό όπως και να το κάνεις.

Πάμκιν κι εγώ τη μίσησα τότε, αλλά πλέον αναγνωρίζω ότι κατά διαστήματα έχει παίξει καλύτερο ποδόσφαιρο από οποιαδήποτε άλλη ομάδα και αποτελεί σύλλογο-ορόσημο του παγκόσμιου ποδοσφαίρου την τελευταία 20ετία.

Και την υποστήριξα με τρέλα στο (καλύτερο ματς τσάμπιονς λιγκ έβερ) 4-3 με τη Ρεάλ το 2002 (νομίζω).

Επειδή έγινε μια αναφορά στην προηγούμενη σελίδα, να πω κάτι για Γιορκ-Κόουλ: ήταν ένα από τα πιο τρομερά επιθετικά δίδυμα που έχω δει στη ζωή μου. Και το ενδιαφέρον είναι ότι κανένας από τους δύο δεν ήταν τρομερός παίκτης, απλά το δέσιμο που είχαν ήταν το κάτι άλλο.

Δυο κουβέντες για κείνο τον τελικό τώρα, μια που ξεθάφτηκε. Γενικά είμαι της γνώμης ότι η Μάντσεστερ αν πάρουμε εκείνο το Τσου Λου συνολικά το κατέκτησε δίκαια, γιατί έπαιξε την καλύτερη μπάλα. Στον τελικό όμως η Μπάγερν έπρεπε να κερδίσει τουλάχιστον με 4-0! Και γενικά εκείνη η Μπάγερν ήταν μια ομάδα που πραγματικά τη φοβόσουνα. Είχε Έφενμπεργκ, Καν στα καλύτερά του, το Γιάνκερ που αν και άμπαλος ήταν μια χαρά αποτελεσματικός (μάλλον σκιάζονταν οι αντίπαλες άμυνες και μόνο που βλέπανε τη φάτσα του και την κοψιά του, χαχα!), είχε τον παικταρά Μάριο Μπάσλερ και πάνω απ’ όλα είχε έναν πολύ σπουδαίο παίκτη που θα μπορούσε να έχει τεράστια καριέρα: τον Μεμέτ Σολ! Τον θυμάται κανείς; εκείνος ο Τουρκαλάς δεν ήταν απλώς ο καλύτερος παίκτης της Μπάγερν. Ήταν με τεράστια διαφορά ο καλύτερος παίκτης στην Εθνική Γερμανίας!

Έχει πλάκα επίσης που βλέπαμε τον τελικό στο σπίτι μας στην Κρήτη, με τον βαφτισιμιό της μάνας μου που τότε κάναμε πολλή παρέα (ουδέτεροι κι οι δυο). Κάποια στιγμή γύρω στο 80’ μου λέει “πρέπει να φύγουμε” (ήταν με τους γονείς του). “Κάτσε μέχρι να τελειώσει ρε, μπορεί να χάσεις δεύτερο γκολ της Μπάγερν”, του λέω. “Μπα”, μου λέει, “δε βλέπεις, δεν πιέζουν τόσο πια, απλά το κρατάνε. 1-0 θα λήξει. Θα προλάβω την απονομή”. Δε μας περνούσε καν απ’ το μυαλό το ενδεχόμενο ν’ αλλάξει κάτι υπέρ της Μάντσεστερ! Δεν είναι ότι δεν ξέραμε την αρχή του ποδοσφαίρου ότι ένα ματς, ειδικά όταν το σκορ είναι ανοιχτό, μπορεί να γυρίσει ακόμα και μετά το 90’. Απλά η Μάντσεστερ ήταν τόσο ανύπαρκτη στο γήπεδο και η Μπάγερν τόσο εμφανώς ανώτερη, ήταν δηλαδή τέτοια η εικόνα του αγώνα που το χαμε στανταράκι!

Την άλλη μέρα μιλήσαμε στο τηλέφωνο και μου λέει “ρε, όταν έφτασα στο σπίτι και άνοιξα την τηλεόραση, είδα τους παίκτες τους Μάντσεστερ να πανηγυρίζουν και νόμιζα ότι ήταν οι παίκτες της Μπάγερν και είχαν αλλάξει φανέλες! Όταν κατάλαβα ότι το είχε πάρει η Γιουνάιτεντ, λέω μα καλά, πόση ώρα έκανα να ρθω; Πότε άρχισε και τελείωσε η… παράταση;

Μαντσεστερικοί, δεν τα γράφω αυτά για να σας τσιτώσω πάλι! Απλά να θυμάστε πάντα ότι αυτό που έκανε τότε η ομάδα σας δε θα το ξανακάνει ΚΑΝΕΙΣ!

2003 ήταν

Ντάξει καλύτερο ματς Τσάμπιονς Λιγκ έβερ δύσκολα το λες, ματσάρα πάντως

Και μεγάλη μπάλα ο Ρονάλντο! Τεράστιος επιθετικός …

Τώρα το πολλ η φυσική επιλογή είναι Μπεστ, νομίζω … Παίχτης που αν δεν είχε το μυαλό του πάνω απ’το κεφάλι του θα’χε τ’όνομά του δίπλα σ’αυτά των Κρόιφ, Μαραντόνα και λοιπών …

Για τον Μπέκαμ πρέπει να γράψω ειδικό ποστ μια και τον θεωρούσα παιχταρά πάντα αλλά τον έφαγε το σταρ σύστεμ ενώ θα μπορούσε να’χε μείνει κλασσικός στη θέση του. Ακόμα κι έτσι, νομίζω ότι καλύτερο δεξί χαφ δεν είδαμε μετά απ’αυτόν … ο Κριστιάνο κάποτε έπαιζε σ’αυτή τη θέση αλλά τον αλλάξανε γρήγορα.

Για να θυμηθούν όσοι είδαν το παιχνίδι και να δουν τι δεν βλέπαμε τόσα χρόνια (μέχρι φέτος) στο Τσάμπιονς Λιγκ οι υπόλοιποι, ιδού …

Manchester United - Real Madrid 4-3

Θα επανέλθω με ποστ - ωδή στον Μπεκς όταν έχω χρόνο να το γράψω …

Η ψήφος μου στον Best, όπως είπα …
Και ο Σόλσκιερ μακράν ο καλύτερος αναπληρωματικός παίκτης έβερ :stuck_out_tongue: … τη χρονιά του τρεμπλ νομίζω είχε βάλει καμιά 20αριά γκολ …

Εγώ δεν τσίτωσα γιατί αυτή τη φορά τα λες καλά σχετικά…Ίσχυει ότι στον τελικό δεν παίξαμε καθόλου καλά, αλλά όπως ομολόγησες, είχαμε παίξει την καλύτερη μπάλα εκείνη την χρόνια απ’ όλες τις ομάδες… Το ίδιο και στο πρωτάθλημα το οποίο επίσης κρίθηκε την τελευταία στιγμή αν δεν απατούμαι και θυμάμαι σωστά…

Η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη, η οποία εν μέρη αδίκησε εκείνο το βράδυ την μπάγερν, απέδωσε για την ομάδα μας, αν αναλογιστεί κανείς το συνολικό έργο της χρονιάς.

Cole-Yorke ίσχυουν τα του διδύμου απλά τα ψαλίδια και τις κεφαλιές του yorke δεν τις έχωνε κανείς

Επίσης ωραίο και σωστό το έντιτ του chrisp… Πάρα το μίσος ας παραδεχόμαστε και κάποια πράγματα…

Καλα δεν ειπα οτι δε τη σεβομαι σα συλλογο,οτι την αντιπαθω ειπα.

Συμφωνω οτι εκεινο το ματς ηταν ο,τι καλυτερο εχει εμφανιστει στο Τσου Λου,τουλαχιστον απο οσα προλαβα γω.Νταξει υπηρξαν ματσαρες σαν το Τσελσι-Μπαρτσα πχ αλλα εκει λογω και της αιγλης των 2 ομαδων ηταν η πραγματικη Τιτανομαχια…

Η τριπλα του Ρεντοντο ηταν στο αλλο ματς η σ’αυτο?

Ε οχι.
Πιστευω οτι το Τσελσι - Λιβερπουλ 4 - 4 ηταν το εντυπωσιακοτερο.
Λογω και της διακυμανσης του σκορ ( 0-1, 0-2, 1-2, 2-2, 3-2, 3-3, 3-4, 4-4 ).
Δηλαδη ειχε περισσοτερο αγωνια, καθως η Λιβερπουλ βρεθηκε δυο φορες σε θεση με ενα γκολ να κανει μια μεγαλη ανατροπη (το πρωτο ματς ειχε ληξει 1-3 για την Τσελσι), ενω απ’οσο θυμαμαι η Μαντσεστερ σε εκεινο το παιχνιδι ετσι οπως πηγε σε καμια φαση του αγωνα δεν ηταν κοντα στην προκριση.