Η επιστήμη είναι διαφήμιση? ή μεταφορά γνώσης?

Αν γράψετε στο Google στα Ελληνικά την φράση ( αντισεισμικά συστήματα ) θα δείτε 20 -30 φόρουμ που έχω γράψει για την ευρεσιτεχνία. Το δικό σας μόνο το θεώρησε διαφήμιση? #-o

Γαματο avatar. Για το άλλο που λες δεν ξερω, θα σε γελασω

ΠΡΟΛΑΒΑ

Γουστάρω!!! Troll for the win!!

To avatar σου το είχε παλιά ο Βάκιλλος. Αν ήμουν μοντ θα σου’χα ρίξει μπαν με τη μία. [-X
Έχει φλωρέψει το μοντερέητινγκ στο φόρουμ.

Πρόλαβα.

Δεν κλειδωσα εγω το πρωτο σου θρεντ οποτε μπορει και να κλειδωθηκε και λογω
σπαμ.
Θυμαμαι report απο χρηστη που εδειχνε διαφημιση εκ μερους σου.
Οι διαφημισεις δεν μας αρεσουν εδω περα.

:lock:

η διαδοση γενικα της επιστημης ειναι μεταφορά γνώσης…
η διαδοσης της δικιας μας επιστημης ισως ειναι και διαφημιση…

είχα διαβάσει το κατεβατό στα γρήγορα κ μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον, ειδικά ως συνάδελφος μηχανικός.

το φόρουμ μας όμως είναι κάτι άλλο. σίγουρα δεν είναι το blog του καθενός που αποφασίζει ότι θα γράψει σε 100 φόρουμ (ειδικά σε άσχετα με το θέμα) για τη δουλειά του.

καλώς κάνεις ότι κάνεις, αλλά το παλαιότερό σου θρεντ, ναι αποτελούσε διαφήμιση. όπως έχουμε κόψει στο παρελθόν τον καθένα που μπαίνει εδώ, όχι επειδή ακούει μουσική, αλλά για να σπρώξει μια ατζέντα αποκλειστικά, έτσι έγινε και στη συγκεκριμένη περίπτωση.

με την ίδια λογική, οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί μεταφορά γνώσης. εμείς όμως τηρούμε το δικαίωμα να αποφασίζουμε τι εμπίπτει στην θεματολογία του φόρουμ κ τι όχι.

η κατάχρηση χώρου είναι διαφήμιση ή μεταφορά γνώσης ?

εδιτ : το ξεκλειδώνω αν θες να απαντήσεις, αλλά σε παρακαλώ μην συνεχίζεις να ανοίγεις ανάλογα θέματα

[SIZE=“7”]ΠΡΟΛΑΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ[/SIZE]

[SIZE=“7”]ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΟΛΑΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ[/SIZE]

Να φανταστω τωρα :ban: ;

12345

seismike

διχως ‘‘πακετακι’’ δεν εχει γνωση φιλε

βασικη αρχη της μεταφορας της επικοινωνιας

(βαλε το λινκ σου για υπογραφη σου κ ολα οκ)

Δεν ξέρω για τί πράγμα μιλάτε σε αυτό το θρεντ. Πάντως, αν έχει να επιδείξει κάτι επιστημονικό ο θρεντστάρτερ, ας μας πει σε ποιο περιοδικό έχει δημοσιευτεί/υποβληθεί προς κρίση η ερευνά του.

Μονόλογος. Πράξη Α

Τελευταία, λέει, έχουν ξεμυτίσει “περιοδικά” που δημοσιεύουν “επιστημονικές” εργασίες επί πληρωμή. Τους δίνεις λεφτά, έχουν υποτίθεται και ένα καλό και πιασάρικο τίτλο, και σου έχουν ονλαην την εργασία σου (λέω ονλάην επειδή τα περισσότερα εξ αυτών δεν βγαίνουν καν σε hard copy). Έχουν να πάρουν “καθηγητάδες” σε ιδιωτικά πανεπιστήμια από αυτό το πράγμα… έ ρε γέλια (ή κλάματα;).

Ποιος είναι ο πούστης που είχε το παλιό μου αβαταρ?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχα το περιμενα γαμω!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ποιός πούστης μου σκότωσε το μαμούνι?

χα χα χα χα …σας το χαρίζω …έχω κατσαρίδα.

Ακούτε παιδιά. Εγώ είχα την ευχαρίστηση να μοιραστώ μαζί σας κάτι που θα σώσει τα παιδιά σας. Δεν θα παρακαλώ εδώ μέσα …
Ούτε και θα το δώσω καν στην Ελλάδα.
Εμείς μόνο για τους αρχαίους Έλληνες μιλάμε.

Είναι δύσκολη η αποδοχή μιας καινοτόμου πρότασης γιατί είναι εδραιωμένη η πεποίθηση ότι οι μέχρι
τώρα χρησιμοποιούμενες πρακτικές είναι αλάνθαστες.
Η πεποίθηση είναι ένα κόλπο του νου για να καταπιέσει την αμφιβολία.
Η αμφιβολία είναι κάτι φυσικό, είναι δώρο της φύσης, μας βάζει -όμως- σε μπελάδες διότι είναι ένα
σπαθί που κόβει όλες τις πεποιθήσεις κι αυτό είναι επικίνδυνο.

Αν επιθυμούμε την πρόοδο και την εξέλιξη, πρέπει να εγκαταλείψουμε τις μεθόδους του παρελθόντος.
Αν και το παρελθόν δεν υπάρχει πια, εξακολουθεί να παρεμβαίνει.
Συνεχίζουμε να κρίνουμε σύμφωνα με αυτό και απορρίπτουμε ελαφρά τη καρδία οτιδήποτε νέο.

Αντίληψη σημαίνει να έχεις λιγότερη λογική, να έχεις περισσότερη διαίσθηση.
Η σκέψη είναι πολύ παραπλανητική διαδικασία.
Μας κάνει να νιώθουμε πως μπορούμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα.
Πολλοί άνθρωποι έχουν αφιερώσει μεγάλο μέρος της ζωή τους για κάτι ανέφικτο
(για ένα πουκάμισο αδειανό όπως λέει και ο ποιητής).

Οι μεγάλοι επιστήμονες και οι καθηγητές εκφράζονται με ευφράδεια για να εντυπωσιάσουν τους ανθρώπους.
Μπορεί να μη ξέρουν τίποτα, μπορεί να μην είναι σοφοί, μπορεί να μην είναι καν ευφυείς, ένα όμως είναι βέβαιο.
Ξέρουν πως να παίζουν με τις λέξεις και να κερδίζουν τον σεβασμό (ο οποίος διαπλέκεται με το χρήμα και την εξουσία).

Ένας άνθρωπος με ιδέες -που έχουν την αντήχηση της αλήθειας- τρομάζει αυτούς που είναι
ξετρελαμένοι με τον έλεγχο.
Επιβάλλεται -όμως- να συνεχίζει απτόητος καθότι αξία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός.:?

αναρτηση στην αρχικη σελιδα επιγοντως!!!

δεν ξερω…αλλα ωρες-ωρες…νομιζω οτι αυτος και ο ρομαντικ λενε ψεμματα για την ηλικια τους:-k :lol::lol: