Ερώτηση προς Μηχανολόγους για μελέτη παράτασης μουσικών οργάνων

Το λοιπον.
Πηγα στο δημο να κανω αιτηση για παραταση ωραριου του μαγαζιου και μου ζητησαν μελετη απο Μηχανολογο και υπευθυνη δηλωση απο αυτον.
Τι σκατα πρεπει να λεει αυτη η μελετη?
Υπαρχει καποιο προτυπο?

ειναι μεσα στα πλαισια μελετης η οποια αποκαλειται “λειτουργικη αναβαθμιση” και ουσιαστικα δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια γραφειοκρατικη “αναγκαστικη” πραξη!!(το αναγκαστικη ειναι μεσα σε εισαγωγικα γιατι ολοι ξερουμε οτι πολλοι δεν την δηλωνουν καν και την αποφευγουν διακριτικα χωρις ποτε να τους ζητησουν το λογο…)
ο μηχανολογος που θα ερθει θα πρεπει να ελενξει το περιβαλλον αν ειναι καταλληλο με βαση τα κτιρια που υπαρχουν γυρω η τον τροπο που ειναι χτισμενο το δικο σου μαγαζι(μονωσεις κτλ)για να δει αν θα ενοχλει και αλλες τετοιες χαζομαρες…

εχω μιλησει με μηχανολογο αλλα μου ειπε οτι δε του εχει ζητηθει κατι τετοιο.
υπαρχει καποιο προτυπο που να τον καθοδηγησει?

θα ψαξω λιγο το καταστατικο να δω αν υπαρχει συγκεκριμενο προτυπο και θα επανελθω με εντιτ

λοιπον εγω γραφω τα “πατηματα” που βρηκα σαν γενικο πλανο…και φανταζομαι εκεινος θα ξερει να το συνταξει μετα καταλληλως!!

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ/ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ
Για κάθε έργο να υπάρχουν μελέτες όπως ηχομόνωσης, περιβαλλοντικών επιπτώσεων

ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:
-συλλογη,αναλυση,επεξεργασια και αξιολογηση των απαραιτητων στοιχειων και στατιστικων δεδομενων για εκπονηση ειδικων μελετων(και αυτη υπαγεται σε αυτην τη κατηγορια)
-ενημερωση βασης δεδομενων για το χωροταξιακο συστημα
-τηρηση ΦΕΚ 160 Α…(that is πολυ γενικα:α)Σκοπός του παρόντος νόμου είναι η θέσπιση θεμελιωδών κανόνων έτσι ώστε ο άνθρωπος ως άτομο και ως μέλος του κοινωνικού συνόλου, να ζει σε περιβάλλον, μέσα στο οποίο να προστατεύεται η υγεία του…μπλα μπλα…
β) Η διασφάλιση της ανθρώπινης υγείας από τις διάφορες μορφές υποβάθμισης του περιβάλλοντος και ειδικότερα από τις οχλήσεις.)

  • έργα και δραστηριότητές πρέπει να υποβάλλονται σε γενικές προδιαγραφές, όρους και περιορισμούς που προβλέπονται από κανονιστικές διαταξεις
    -μετα ειναι η μελετη ηχομονωσης που θα πρεπει να συνταξει με βαση το χωρο σου

εαν γινουν οι μελετες και η αιτηση για επεκταση ωραριου κατατεθει στην διευθυνση υγειας νομαρχειων της περιοχης…το ανωτατο που μπορει να φτασει για καλοκαιρι ειναι μεχρι τις 7.00 το πρωι…οποτε αφου αυτο ειναι το ανωτατο…μπορεις να ελπιζεις σε κατι καλο

και τελος εχω και ευχάριστα νεα…


εισαι σε περιοχη αρκετα καλη για να γινει εγκριση:p

ελπιζω να βοηθησα