Δισκος + εξωφυλλο = τελειοτης σκετη

ποσταρουμε λοιπον ποιο εξωφυλλο απο αλμπουμ δενει αψογα με το περιεχομενο του αλμπουμ και μας δινει συγκινησεις. ας λεμε και δυο λογακια σε ποιο λεπτο/δευτερο/κομματι μας σκανε εικονες στο μυαλο του ιδιου του εξωφυλλου.

δυο κομψοτεχνηματα για αρχη:

Slagmaur - Skrekk Lich Kunstler

γενικα σ’ ολο το αλμπουμ, αλλα πιοτερο στην εισαγωγη και στο Νορβηγικο Γιγαγαντα.

Alcest - Écailles de lune


παλι σ’ ολο το αλμπουμ, στον επιλογο ομως συμβαινει το απολυτοτερο παντρεμα εργου τεχνης με μουσικη.

για πειτε κι εσεις.

ισχυει, δισκαρα απο σεφαλοτριπσυ.

Μούφα τόπικ, γιατί όλοι ξέρουμε ότι η αλήθεια είναι στα οπισθόφυλλα

Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

Fates Warning - Awaken the Guardian

Ξέρουμε όλοι ότι το [U]“Guardian”[/U] είναι το τελειότερο power metal κομμάτι έβερ. Αυτά διδάσκονται στα σχολεία. Ε σε συνδυασμό με το ανωτέρω οπισθόφυλλο, διαλύεται και η παραμικρή αμφιβολία.

The Builders and the Butchers - Salvation is a Deep Dark Well (2009)

το άκουσα πρόσφατα και είναι ό,τι πιο εύκαιρο έχω στη μνήμη μου.
ο συσχετισμός με το εξώφυλλο γίνεται στα σημεία που μπαίνουν τα πνευστά και το μπάντζο και με κάνουν πραγματικά να ανατριχιάζω.

Fates Warning - Parallels

Ειδικά στο αργό σημείο του Eleventh hour και στο The road goes on forever (χωρίς να υπάρχει άμεση στιχουργική σχέση)

εδιτ: θαμπς απ σε Bleedin

Μου φαίνεται ότι οι Fates μάλλον θα έχουν την τιμητική τους σε αυτό το Topic

Λοιπόν οι συνειρμοί με το εξώφυλλο εμένα μου γενιούνται στο V εκεί που ακούγονται για πρώτη φορά οι στίχοι

Let nothing bleed into nothing
And did nothing
Let nothing bleed into nothing
And did nothing at all

Μπααα ποιο πολυ για black metal μου κανει το κομματι

ότι του φανεί του λωλοστεφανή

Σε σύγκριση με Helloween όλα μπλακ μέταλ είναι

επίσης:

Ειδικά στο Morning on eatrh (Hear this voice, see this man standing before you, I’m just a child trapped inside the body of a man), αλλά και στο Song for the innocent

[CENTER][/CENTER]

To πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το “The Bard’s Song (In the Forest)”
Όπως το φαντάζεται κάποιος, ο βάρδος στο κέντρο, με τους υπόλοιπους γύρο του, να τους λέει τις ιστορίες.

Το πιο διαφορετικό εξωφυλλο των Christ για το πιο διαφορετικό τους άλμπουμ.

Σε όλο το τελευταίο ορχηστρικό κομμάτι Ira Incensus η εικόνα δεν φεύγει απο το μυαλό.

Ωραίο τόπικ

που για μένα ΚΑΚΩΣ το αλλάξανε το δεύτερο στην επανακυκλοφορία. Έπρεπε να το χουνε κάπου μέσα στο βιβλιαράκι τουλάχιστον!

Για το πρώτο άμα ακούσεις/διαβάσεις στίχους του “A Psychotic Waltz” θα νιώσεις περισσότερο. Μετά “And The Devil Cried”, “Spiral Tower”, “Halo Of Thorns”!
Στο έβερφλοου άκου “Ashes” (ειδικά από το 2ο λεπτό και μετά)!

ω ναι το αυθεντικό Into The Everflow ήταν κλάσσεις ανώτερο. Πάλι καλά που το έχω και στις 2 εκδόσεις\:D/\:D/

Deckard μπραβο

οπως λενε και οι dream theater “Life was so simple then, we were so innocent

δισκαρα ρεεεεεε…!!
θυμαμε οταν την αγορασα ειχε καει ο εγκεφαλος μου απο τις ακροασεις και το ποσο μου αρεσε το στορυ…
daniel κουφαλα, με τις 573284 μη ολοκληρωμενες σπουδες σου…εισαι θεος.

Απορώ που δεν ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό. Το καλύτερο εξώφυλλο όλων των εποχών.

Απλά βλέπω τον πολεμιστή του εξωφύλλου να κοιτάζει τον ορίζοντα(αυτά που έρχονται, αυτά που άφησε πίσω του?) και ταυτόχρονα ακούω τους παρακάτω στίχους και ανατριχιάζω

There were times when I stood at death’s own door
Only hoping for an answer

ποιός έσβησε το πιο σημαντικό ποστ αυτού του θρεντ;

πείτε μου τώρα.

θες κι άλλες αποδείξεις;

:slight_smile:

inb4 ποστ Αραφάτ που διαμαρτύρεται ότι δεν μπορεί να δει τα ποστς παπαρδέλα απ’την έρημο της σαουδικής αραβίας όπου βρίσκεται.

Λίγο μεγαλύτερα την άλλη φορα.

θα ήθελα να ποστάρει κάποιος το κειμενάκι με τα λόγια του τύπου στο booklet ή αν υπάρχει σκαναρισμένο ή κάτι τέσπα. ευχαριστώ.