Κατι επαθε η κιθαρα μου

λοιπον εδωσα την ηλεκτρικη μου (strato) για service την πηρα σημερα αλλα κατι εχει.τωρα που τη εβαλα να παιξω ακουγεται ενας συνεχες θορυβος (μπζζζζζζ) πολυ χαλαρος λες κ εχω βαλει παραμορφωση ενα πραμα…οταν ομως πιασω οποιοδηποτε μεταλικο μερος της κιθαρας πχ,τα κλειδια,καβαλαρι, ή της χορδες κανει ενα ΤΣΑΚ κοφτο κ σταματαει αλλα οποτε αφηνω την κιθαρα χωρις να παιζω κ πιανω μονο το ξυλο ακουγεται παλι το μπζζζζζζ…τι σκατα παιζει? οεο?

κατι γινεται με τους μαγνητες αλλα τι?

παιζει να χει ξεκολλησει καμια γειωση αν δεν κανω λαθος…

Καλα για σερβις την πηγες και σου ηρθε ετσι?

Πηγαινε την πισω να στο φτιαξει…

Εκτος κ αν θες να προσπαθησεις εσυ…
Τι σερβις σου κανε?

(εμενα εκανε το ιδιο πραγμα μια φορα κ βγαζοντας το Input κατω δεξια διαπιστωσα οτι ειχαν φυγει κατι καλωδιακια που ηταν κολημενα στο μεταλλικο Input τα κολλησα πισω κ εληξε)

Απλα με μαγνητες κτλ δεν ξερω να σου πω σιγουρα.

Παντως οταν την ακουμπας για να σταματαει στανταρ κατι παιζει με γειωση

Ε γαμω τη μπουτανα μου…

δεν ειχε κατι ιδιαιτερο απλα ρε συ την ηθελα σε αψογη κατασταση κ ειπα να κανει ενα γενικο τσεκ απ…θα του την παω κ θα του πω να μου την κανει επιτοπου του π@π@ρ@!

πρωτα θα δω αν μπορω να την κανω μονος μου…ελπιζω να μην κανω καμια βλακεια γτ δεν εχω ανοιξει ξανα κιθαρα…

στο input ε? οκ.

απλα για να το κολλησεις θες καλαι κτλ με κολλητηρια
αν δεν εχεις αστο ή παρε μεθαυριο

απλα αν δεν το χεις ξανακανει πηγαινε στο μαστορα better (οχι οτι ειναι καμια επιστημη απλα μη σε καψω:!:slight_smile:

θα του το παω δευτερα πρωι…

ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες:thumbup: :slight_smile:

δεν κανει πραμα σιγα την επιστημη που σου πα:D

(εχεις κ τον γκιλμορ στο προφιλ σ- φακγιεα)

εμ τυχαια πηρα στρατ?:stuck_out_tongue:

μαγνητες δεν πιστευω να ναι το προβλημα…γιατι θα σου εκανε το μπζζζ τσιριχτο και μονο οταν επαιζες…

guys το εφτιαξα το προβλημα!

εφταιγε το πολυμπριζο που ειχα συνδεδεμενο τον ενισχυτη.δεν γειωνεται καλα με αποτελεσμα να γινεται αυτο που σας περιεγραψα!!!
Αλλαξα την μπριζα κ σταματησε ο θορυβος!:yahoo:

καλα εμενα ο αδερφος μου με ειπε(επειδη αυτος καταλαβε τι ειχε(εχει σπουδασ ηλεκτρ. μηχαν.)) οτι η κιθαρα δεν εχει γειωση,ουτε ο ενισχυτης.Η γειωση υπαρχει στην μπριζα μονο.Ετσι,αυτη λειτουργει αφαιρονταςι τα ανεπιθυμητα σηματα που στελνει η κιθαρα κ μεταφραζεται σαν θορυβος στον ενισχυτη.

Ουτε εγω το ξερα αυτο…:lol:

και γω αυτο υποτιθεται σπουδαζω αλλα που να μου ρθει…

ντιπ για ντιπ:lol::lol::lol:

Η συνδεσμολογία τους όμως στα κυκλώματα έχει ένα καλώδιο που επικοινωνεί με την πραγματική γείωση, και που το ονομάζουμε γείωση κι αυτό. Μερικές φορές τυχαίνει να κοπεί κάποιο από αυτά τα καλώδια (ουσιαστικά είναι κάτι σαν σύρμα) και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι παρόμοιο με αυτό που περιέγραψες, απλά όχι τόσο έντονο μάλλον. Το αναφέρω απλά για επόμενη φορά που μπορεί να χρειαστεί…