Χάρι Πότερ 6:Ο ημίαιμος πρίγκιψ

εγώ αλήθεια δεν το ευχαριστήθηκα τόσο το 7ο …

το γιατί ακόμα δεν το έχω εντοπίσει … :-k :-k :-k

Ισως γιατι εγιναν πιο εμφανη τα σημαδια κοπωσης της Ροουλινγκ,ψυχολογικης και συγγραφικης.Σε στιγμες μου φανηκε λιγακι βιαστικο και επισης δε μου δημιουργησε σε τοσο μεγαλο βαθμο αυτο το αισθημα του"αντε ας διαβασω ακομα ενα κεφαλαιο,αν και διαβαζω 7 ωρες ηδη ".Επισης ειχε αφησει τοσα πολλα "μετωπα"ανοιχτα που ηταν σχεδον αδυνατο να τα καλυψει ολα με λεπτομερειες μεσα σ ενα μονο βιβλιο.

εγω τ 6ο τ διαβασα σ μια μερα κ μ αρεσε π0λυ____τ 7ο μ φανηκε λιγ0 κουραστικ0___δεν εχω βρει ακ0μα τ0ν λ0γ0___:wink: :-k

Εμένα το 7ο μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις… Υπήρχαν αποσπάσματα που σε τραβούσαν πραγματικά, που είχαν το χίούμορ και την ατμόσφαιρα που χαρακτήριζαν τα πρώτα βιβλία και κάποιες καλές εμπνεύσεις γενικά. Άλλά στοιχεία του βιβλιου πάλι, με απογοήτευσαν τελείως. Νομίζω ότι πάντα υπήρχαν επιρροές από Τόλκιν (ωραίες επιρροές), αλλά στο συγκεκριμένο βιβλίο πρόκειται για καθαρή αντιγραφή στοιχείων από τον Άρχοντα… Αυτό με χάλασε πολύ… και μου έκανε και εντύπωση γιατί είναι τόσο οφθαλμοφανή! Επίσης, σε καποια σημεία του βιβλίου είδα το Χόλιγουντ να εισβάλλει κανονικά… :-s
Γενικά ήταν περίπου ότι περίμενα και η κατάληξη μου άρεσε! Άλλωστε πάντα είναι ωραίο να διαβάζεις ένα Χάρι Πότερ… :roll:

εμενα παλι μου αρεσε παρα πολυ ειχε γα…ες μαχες κ γααματι πλοκη!!η πρωτη μαχη και η μαχη στο χογκουαρτς ηταν ολα τα λεφτα!!(ειδικα εκει που ψοφισε η μπελατριξ!!δν τν παω μια τν ρουφ!!):slight_smile:

Spoiler ρε λαμογιοοοοοοοοο… Μου το χαλασες…

man της είχα στείλει pm να το διορθώσει αλλά μάλλον δεν το είδε :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Προσπαθησες να αποτρεψεις το μοιραιο αλλα δεν τα καταφερες… Δεν πειραζει… Θα το ξεπερασω… :stuck_out_tongue:

να θυμάσαι τον duff εσύ και του h&h που είδες και θα τα πας μια χαρά …

:thumbup: :wink:

ερχομαι να ταραξω τα νερα με μια συνταρακτικη αποκαλυψη.

ο dumbledor ειναι gayδεν ειναι αστειοτουλαχιστον ετσι τον σκεφτοταν η rowlinghttp://www.the-leaky-cauldron.org/2007/10/20/j-k-rowling-at-carnegie-hall-reveals-dumbledore-is-gay-neville-marries-hannah-abbott-and-scores-more

Ναι οντως αποκαλυψη και κατ’εμε φαουλ της Ροουλινγκ να το ανακοινωσει μετα την"απομακρυνση απ το ταμειο" και εκ του ασφαλους.γιατι κατι μου λεει οτι αν το ανακοινωνε απ την κυκλοφορια του πρωτου βιβλιου κιολας ή το δηλωνε σαφεστατα στα βιβλια μαλλον οι πωλησεις δεν θα ηταν ιδιες.για ευνοητους λογους θελω να πιστευω.
Οποτε δε βλεπω το λογο μιας τετοιας αποκαλυψης,ιδιως σ αυτο το timing.
Επισης αστοχη θεωρησα τη μηνυση σε site που ηθελε να εκδοσει εγκυκλοπαιδεια Ποτερ,λεγοντας οτι θα το κανει η ιδια…Μ αλλα λογια να αγαπιομαστε δηλαδη απο καποια που μεχρι προτινος ελεγε οτι δε θα ξανασχοληθει με τον ηρωα που την εκανε διασημη.Τι εγινε ρε συ Ροουλινγκ?Αφραγκιες?:lol:

οντος λιγο ακυρη αυτη η αποκαλυψη τωρα που η ιστορια εχει τελειοσει και ανουσια αφου δν αναφερεται στα βιβλια!!οσο για τις αφραγκιες ποτε προλαβε και τα εφαγε ολα!!!:slight_smile:

Ε ιστορια απο Αγγλιδα ειναι, δεν θα 'χε και εναν τετοιο?? Ελεος ομως. Οχι αλλο καρβουνο. Που κολλαει η πατρικη, γερικη φιγουρα του Διπλοπορτου σε αυτο σε ενα παιδικο οπως ξεκινησε μυθηστορημα??? Οχι πως δεν μπορουν σε μια 4η διασταση (:stuck_out_tongue: ) να συναδουν αυτα αλλα μιλαμε για ενα μυθιστορημα και για στερεοτυπα χαρακτηρων. Θα ηταν συγγραφικο ατοπημα να φανει αυτο στα βιβλια κατα την γνωμη μου.

Το 7ο με συνεπήρε είναι η αλήθεια… πολλές απαντήσεις και περισσότερες επιβεβαιώσεις…
κάθε λίγες σελίδες και κλάμα…(κλαίω και από συγκίνηση το ζαβό),το διάβασα παρέα με ένα κουτί χαρτομάντηλα.

[SPOILER]Ιδίως εκεί…

[SPOILER]ΜΗΝ το ανοίξεις αν δεν το έχεις διαβάσει…![SPOILER]
ιδίως εκεί που πέθανε ο Fred…έπαθα τέτοιο σοκ (οι δίδυμοι ήταν πάντα από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες γιατί είχαν απίστευτο χιούμορ) έπαθα τέτοιο σοκ που όταν αργότερα σκοτώθηκαν ο Lupin και η Tonks…(που δεν το είδαμε παρά μόνο είδαμε τα πτώματα στο πάτωμα της τραπεζαρίας) το πέρασα λίγο στο ντούκου… είχα μουδιάσει…απλά είπα “α! και αυτούς!” με οργή και ειρωνεία.
Ας μην μιλήσουμε για το όταν λάκισε ο Ron… είχα σταματήσει να διαβάζω… και έλεγα στον πατέρα μου (που ιδέα δεν είχε τι έλεγα απλά ήθελα να το πω κάπου και δεν έβρισκα τον Θοδωρή στο τηλέφωνο) έλεγα λοιπόν ξανά και ξανά με αποσβολωμένο ύφος “έφυγε…τους παράτησε και έφυγε… δεν το πιστεύω8O” .
Όπως και να έχει θαρρώ πως κατανοώ τους λόγους που έφυγε και πως επανόρθωσε με την επιστροφή του.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή να μιλήσω για τον Snape![/SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]

Mήπως να αλλάξει ο τίτλος του thread σε Harry Potter σκέτο…?:-s

Οφείλω να ομολογήσω ότι όταν πήρα το πρώτο βιβλίο Χάρι Πότερ το τέλειωσα μέσα σε μία μέρα (Κάπου στην α’ γυμνασίου)… Μετά κόλλησα, έγινα μία χαριποτεροβαρεμένη… Διάβασα όλα τα επόμενα με την ίδια μανία… Από τότε βέβαια έχω αλλάξει αρκετά και τώρα πλέον είναι τελείως άλλα αυτά που προτιμώ να διαβάζω αλλά κάποια στιγμή σίγουρα θα διαβάσω και το 7ο!! Το μόνο που μένει είναι να βρω λίγο χρόνο…

όταν πέθανε ο Ντάμπλντορ έκανα μέρες να το ξεπεράσω… :cry:

Ξαναδιάβασα το ίδιο σημείο τρεις φορές γιατί δε μπορούσα να το πιστέψω και ήθελα να βεβαιωθώ πως διάβασα σωστά… ήμουν σε κατάσταση σοκ…και άρχισα να κλαίω πιο μετά… όταν η Τονκς είπε στον Λούπιν…“βλέπεις! θέλει να τον παντρευτεί και ας τον δάγκωσε λυκάνθρωπος! δε τη νοιάζει!” :cry:

Είμαι και εγώ χαριποτεροβαρεμένη! :oops: