Επανένωση Πυξ Λαξ

θα σου απαντήσω εγώ. Γιατί ήταν ένα γκρουπ που όλους μας είχε ζαλίσει τα #&!@$. Όχι το ίδιο το γκρουπ, αλλά η επιτυχία του. Πήγαινες σε καφετέρια να πιεις έναν καφέ και άκουγες κλαψομούνικα (εδώ, παρακαλούνται οι Πατρινοί του φόρουμ να πουν τις εντυπώσεις τους για το Vegera πριν 10 χρόνια περίπου). Πήγαινες σε ένα πάρτυ, στο τέλος άκουγες τα κλαψομούνικα πάλι. Πήγαινες να κουρευτείς, το ράδιο θα έπαιζε τον καφέ που είχε κρυώσει. Ανοιγες την τηλεόραση, σου σερβίρανε πάλι τον ίδιο κρυωμένο καφέ. Την έπεφτες στο γκομενάκι, σου έπρηζε τα $@& με το “ό,τι αξίζει πονάει κι είναι δύσκολο”. Ε κάπου έλεγες “δεν μας χέζεις ρε πλιάτσικα?”. Δεν σε αντέχω άλλο. Κάτι που γίνεται δλδ και με τους χατζηγιανναίους τώρα, που ακούς ένα κομμάτι του τυχαία (ή κατά λάθος, αν θες) και θυμάσαι ότι έχεις να πληρώσεις τον λογαριασμό του ΟΤΕ, της ΟΤΕΝΕΤ, των ΟΤΕΕΠΙΛΟΓΩΝ και των ΟΤΕΠΑΠΑΡΙΩΝ.

Όσο για μένα, το μόνο με το οποίο γέλασα ήταν το δελτίο τύπου και τις υπερβολές (δεν βρίσκεις;) που έχει, δεν σχολίασα τίποτα άλλο. Και στην τελική μπορεί να μην πολυ-γούσταρα τη μουσική τους, αλλά πριν καμμιά δεκαετία και κάτι τους είχα δει και λάηβ (σε φάση που είχαμε μπει τζάμπα μέσα έτσι για το χαβαλέ). Και πράγματι είχε γέλιο να βλέπεις τα 15 χρονα να “πετάν τα ρούχα τους ψηλά” κλπ κλπ. Οπότε ούτε λόγο έχω να πω ότι “α! ήταν φλώρικη η μουσική τους και μπλα μπλα”, αλλά το πολύ το κυρ’ ελέησον το βαριέται και ο παπάς.

βασικα και οι 2 δικιο εχετε. ευτυχως παντως που οι ζεπελιν δεν εκαναν ριγιουνιον (ακομα).

Ποιο σωστά δεν θα μπορούσες να τα πεις.

πως όμως θα βγαιναν ως πλιάτσικας-στόκας?αφού είναι και άλλοι πίσω από αυτούς.

@panagiotis τι γίνεται όμως για τα παιδιά,τα οποία δεν πρόλαβαν αυτήν την εποχή και θαυμάζουν τα τραγούδια τους?

προσευχές για επιστροφή του Ηρώδη. :twisted:

χαχαχαχαχαχαχαχαχα θεός!!!

Βασικά σκέφτομαι τόσα πολλά που δεν ξέρω από που ν’ αρχίσω. Κατ’ αρχάς, το κατά πόσο ένα συγκρότημα αποκτά εμπορική επιτυχία (ή όχι) δεν μπορεί να είναι κριτήριο για το αν αξίζει (ή όχι). Ούτε προς τη μία μεριά ούτε προς την άλλη. Γιατί μου φαίνεται λίγο αστεία η άποψη “μου τη σπάνε οι Πυξ Λαξ επειδή ακούγονταν παντού”.

Δεν ντρέπομαι καθόλου να πω ότι γούσταρα Πυξ Λαξ τρελά, ότι είχα δει άπειρες συναυλίες τους και ότι μ’ άρεσε και η μουσική τους, και τα λίγα ακόρντα τους, και οι στίχοι τους κομπλέ. Σίγουρα δεν ήταν αυτό που λέμε “ροκ” - αλλά γιατί φαγωνόμαστε δηλαδή να “βαφτίσουμε” κάτι και να το εντάξουμε κάπου; Αυτό είναι “ροκ” συμπεριφορά ας πούμε; Επίσης σίγουρα δεν ήταν ότι έκαναν αριστουργήματα και έχουν και κάποια φάουλ σε συμπεριφορές. Αλλά όπως και να έχει, ως μουσική, ως άκουσμα πες, εμένα μου αρέσανε. Κι εξακολουθούν. Και ο Ξυδούς… Τι να πω τώρα για τον Μάνο. Για μένα δεν μπορούν να υπάρξουν Πυξ Λαξ χωρίς αυτόν.

Επίσης, το θεωρώ μεγάλη γυφτιά αυτό που γίνεται να κοροϊδεύουμε τον οποιοδήποτε για το οποιοδήποτε μουσικό του γούστο, έτσι; Αν μη τι άλλο δείχνει κόμπλεξ δικά μας. Η μουσική είναι μία - καλή, κακή, σε άλλους αρέσει κάποια, σε άλλους κάποια άλλη. Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Τώρα, η κίνηση αυτή που γίνεται με το reunion… Μόνο και μόνο που βλέπω το αγόρι Λώρης εκεί (και το σήμα του δολαρίου να αναβοσβήνει στα μάτια του, με τον ήχο ‘ca-ching’ στο βάθος…) ε εντάξει… Τι να (πρωτο)πεις. Κι εγώ διαφωνώ με το όνομα “Πυξ Λαξ”, διαφωνώ με τον χρόνο, διαφωνώ με το γεγονός ότι δεν έγινε καν λόγος να πηγαίνανε τα λεφτά ή μέρος των εσόδων τέλος πάντων σε κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό, έτσι ρε γαμώτο, για τη μνήμη του Μάνου. Δεν μ’ αρέσει να κρίνω και θέλω πάντα να σκέφτομαι θετικά για τους άλλους, όμως το βρίσκω -τουλάχιστον- αψυχολόγητο το όλο σκηνικό.

Τέλος, απ’ ότι διάβασα θίχτηκε κάπου στη συνέντευξη τύπου ότι θα υπάρξουν κατηγορίες ότι το όλο σκηνικό έχει οικονομικά κίνητρα (αρπαχτή κοινώς) και απαντήσανε πως οι Πυξ Λαξ έκαναν πάντα ότι ήθελαν χωρίς να εξηγούν τους εαυτούς τους, κάτι σε αυτό το στυλ. Καταλαβαίνω τον τόνο, όμως καμιά φορά για να σταματήσουν να ακούγονται και να λέγονται πράγματα δεν θα ήταν άσχημη και μια πιο ουσιαστική απάντηση απ’ το “έτσι είμαστε και σ’ όποιον αρέσουμε”. Γιατί κάπου σταματάει να ακούγεται και τόσο πειστικό…

Έχω μια απορία…γιατί το ανακοίνωσαν έναν ολόκληρο χρόνο νωρίτερα;;;;

για να ανέβει ο τζίρος στις βιομηχανίες χαρτομάντηλων.
Ένα χρόνο κλάμα.

χαχαχαχα
:lol3::lol3::respect:

μη τα μηδενίζουμε όλα.
έχουν γράψει και κομματάρες:

http://www.youtube.com/watch?v=WLl3tCAEnwo

http://www.youtube.com/watch?v=A8lr7Sy5D8E

κοιταξτε να δειτε… καλως η κακως περασα και εγω φαση στο δημοτικο που τους ακουγα! ειχα παει στην τελευταια περιοδεια τους! προφανως και οι Πυξ Λαξ δεν ειναι ροκ! Αν εκαναν επανενωση οι Τρυπες ή τα Σπαθια θα μας αρεσε?? Παμε παρακατω…οπως ανεφερε και σε αλλο ποστ μου εδω, απο τοτε που ο Πλιατσικας πηρα τα ινια της μπαντας προφανως και γεμισαμε κλαψομουνιες αλλα ψαξτε λιγο τα πρωτα χρονια της μπαντας! Οχι οτι υπαρχουν κομματια με τεραστια μουσικη αξια αλλα νταξ ηταν κατι αρκετα καλο σε συγκριση με το τι εβγαινε προς τα εξω απο την υπολοιπη μουσικη βιομηχανια στην Ελλαδα! Προσεξτε ποσο ειλικρινη σταση ειχαν ο Στοκας και ο Ξυδους οταν παραδεχτηκαν οτι συνεργαστηκαν με τον Καρρα ξεκαθαρα για οικονομικους λογους! Καπως επρεπε να επιβιωσουν! Τωρα απο κει και περα ξερωντας ποια εταιρεια τους εκπροσωπει και τους επανενωνει τα λογια ειναι περιττα! Οι υπερβολες ειναι απιστευτες στο δελτιο τυπου (θα νομιζα οτι μιλαει για τους Pink Floyd…) και η αρπαχτη φαινεται ξεκαθαρη, ξεκινωντας απο τον χωρο της Αθηναικης συναυλιας, την αρχικη τιμη εισιτηριου(ναι μεν φθηνο,αλλα ΟΑΚΑ???), τις λιγες εμφανισεις! Παντως κατι μου λεει οτι θα εχουμε το αντιστοιχο φιασκο της περιοδειας Κατσιμιχαιων φετος! Θα βαλουν 20-25? εισιτηριο στην επαρχια, ο κοσμος δεν τα δινει ευκολα για Πυξ Λαξ(και λογικο οταν με 25? καποιοι ειδαν Scorpions φετος…) και θα πεσουν ξαφνικα κακοκαιριες(Κατσιμιχαιοι, Killers, Motley Crue) και ασθενειες (Depeche Mode)…

Off topic: Ο Gahan ήταν όντως άρρωστος :stuck_out_tongue:
Ε δεν άντεχα να μη το πω, θα έσκαγα :lol:

στη λαρισα θα εχει τρελο κοσμο…

απο την αλλη δεν μπορουν να εχουν και την απολυτη αποψη καποιοι που δεν εχουν ακουσει ποτε πυξ λαξ…

δηλαδή ο ξυδους ήταν τρομερός και έπαιζε σε μια ξεπουλημένη και μέτρια μπάντα…

Eκαναν ενα one off show το 2007.:stuck_out_tongue:
Reunion με την εννοια που να σημαινει παγκοσμια τουρνε και ισως ενα νεο δισκο με την παλια συνθεση δεν πιστευω να γινει ποτε.

οn topic

Γιατι τετοια επιθεση κατα των Πυξ Λαξ? Επειδη το κανουν για τα λεφτα? Μουσικοι ειναι οι ανθρωποι χρειαζεται καπως να ζησουν κακα τα ψεμματα, γιατι αν περιμενει να βγαλει λεφτα ο Πλιατσικας απο την περιοδεια μαζι με τον Μυρωνα σωθηκε.:stuck_out_tongue:

Συμφωνω απολυτα με τον ellanor.:slight_smile:
Σιγουρα εχουν γραψει μερικα καλα τραγουδια που ακουγονται και θα ακουγονται παντοτε ευχαριστα, δεν ειπαμε οτι εγραψαν το In Rock η το Abbey Road αλλα αυτο δεν λεει κατι.Ειναι χιλιες φορες καλυτεροι απο οτιδηποτε δηθεν εντεχνο πλασαρεται απο τραγουδιστες τυπου Χατζηγιαννη.

δεκτο! απλα αλλη μια αποτυχημενη(ή προβληματικη) διοργανωση συναυλιας απο Λωρη

Bασικα, δεν τραβαω κανα ζορι μαζι τους και τα τραγουδια τους δε με ενοχλουν.

Ισα ισα που τζαμπε σε συναυλια τους θα πηγαινα, οπως εκανα με τον Πλιατσικα.

Αλλα αυτο το υφος των Πλιατσικα, Στοκα (ειδικα ο πρωτος) σε φαση “Ποσο καλλιτεχνες μπορει να ειμαστε ρε πουστη;;” μου δημιουργει την ταση να αυτοπυρποληθω. :smiley:

η πολυ κουλτουρα ειναι μια ιδιαιτεροτητα της ελληνικης εντεχνης σκηνης! αλλα τα ινια τα εχουν μακραν οι Κατσιμιχαιοι!!!

Αν εξαιρέσουμε νομίζω την κοπέλα που έπαιζε το ακορντεόν, το υπόλοιπο line-up των Πυξ Λαξ συνεχώς άλλαζε… άνετα θα μπορούσαν να περιοδεύσουν ως Στόκας-Πλιάτσικας, αλλά…

Κατα τ’ άλλα, για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους. Συμφωνώ απόλυτα με το “πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς”, και το οτι υπήρξε μια περίοδος που μας είχαν πρήξει τα παπάρια με τους Πυξ Λαξ. Ήταν εκείνη η δεύτερη, “μοδάτη” περίοδος τους, τότε που ήταν ο Πλιάτσικας ο main man του γκρουπ.

Την περίοδο εκείνη έγιναν δύο πράγματα. Οι Πυξ Λαξ προσπάθησαν να γίνουν λίγο πιο “ροκ”, αφήνοντας εν μέρει τις αμιγώς έντεχνες φόρμες του παρελθόντος. Δεν τα πολυκατάφεραν στο ροκ κομμάτι, και αντί αυτού καθιέρωσαν αυτό το χαρακτηριστικό “μιζερο-καψουρο-μπαλαντο” στυλ τους, που άρεσε σε πολύ κόσμο και τους απογείωσε. Αυτό ήταν το δεύτερο που έγινε.

Αυτό δεν αναιρεί τα ωραία (ΜΗ ΡΟΚ, το ξαναλέω) τραγούδια που σε φάσεις είχαν γράψει, ιδίως στην πρώτη τους περίοδο, ανάμεσα στα οποία ήταν και τραγούδια όπως αυτά, που κάθε άλλο παρά “μίζερα” και “κλαψομούνικα” θα τα πεις. Αντίθετα, υπήρξαν πραγματικά όμορφα έντεχνα/ποπ τραγούδια, απο τα λίγα του είδους που έβγαλε η ελληνική σκηνή στις αρχές των '90ς.

Για κάντε κλικ…

Εν ολίγοις, είναι και λίγο στερεότυπο αυτό περί μιζέριας, ή μάλλον, είναι η μισή αλήθεια. Αφορά την ύστερη, περισσότερο δημοφιλή εικόνα του γκρουπ, όχι το πως ξεκίνησε. Μην ακούω οτιναναι λοιπόν εδώ μέσα. και μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Κατα τ’ άλλα τα είπα για την επανένωση, το θεωρώ μεγάλο λάθος και εννοείται δεν στηρίζουμε.

Ο Λώρης όταν έμαθε ότι αρρώστησε ο Dave, δεν σταμάτησε την είσοδο του κόσμου στον χώρο, για να δουν όλοι Puressence και σεις τον βρίζετε… [-X[-X
είχατε και στο χωριό σας puressence ρε??? :stuck_out_tongue:

:lol::lol: αυτα τα ασχετα για τους depeche κανουν το thread πιο ενδιαφερον…:stuck_out_tongue:

on topic: η επανενωση ειναι λαθος…πανε να βγαλουν καποια χρηματα…οκ…,αλλα αυτο δεν αναιρει και καποια αξιολογα κομματια που εχουν οι πυξ λαξ…