Αγαπάω τη ροκ, αλλά αρχιζω να βαριεμαι. Τι να κανω για να μην την παρατήσω

Αρχισα να βαριέμαι τα κομμάτια που ξέρω ως τώρα στη ροκ μουσική. Την αγάπησα όσο τίποτε άλλο στην παιδική και εφηβική μου ηλικία. Αλλά είχα μείνει στη δεκαετία του '90. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλά συγκροτήματα ή κομμάτια για να τη γνωρίσω κάπως καλύτερα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Tι ακουσματα εχεις περιπου? Να σου πουμε στα τυφλα δε λεει

Οπως και να’χει μην μενεις ποτε στα ιδια μονο,αναζητησε και καινουρια πραματα…θα βοηθησει να ανανεωνεις το ενδιαφερον σου.

τι ακουγες τοτε ?

αμα ακουγες rush και prog και miles davis στα 12 σου , συγχαρητηρια εισαι παιδι-θαυμα πλεον μονο τζαζ-κλασικη μενει

αμα ομως ακουγες green day και scorpions και u2 εχεις πολλα να ακουσεις

επισης τι αννοεις ‘βαριεσαι’ ?

αναλυσε το λιγο περισσοτερο

Λοιπόν. Το 90 άκουγα μόνο μεγάλα συγκροτήματα απο σκορπιονς μέχρι νιρβανα. Ειχα την άποψη ότι η ροκ είναι τα εμπορικά. Τώρα θελω να τη γνωρισω καλυτερα μεσα απο τα μικροτερα συγκροτηματα και κομμάτια ή ακομα και τον αντιεμπορικό ήχο. Τα ακούσματα μου είναι τα συγκροτηματα που μεσουρανουσαν την δεκαετια των 90s.

εγώ το νιώθω πολύ συχνα αυτό , αλλά μετά βρίσκω ένα κορυφαίο άλμπουμ κ πορώνομαι πάλι από την αρχή … :stuck_out_tongue:

εδιτ. μεσουρανούσαν την δεκαετία του 90 (δλδ mainstream 90’s :dizzy: ) … πες το μας αυτό από πριν … πως γίνεται να μη τα βαρεθείς …

κατά τη γνώμη μου ξεκίνα ακούγοντας σοβαρά Jimi και 70’s blues rock … ποτέ δν τα βαριέσαι … άσε π κάθε τόσο θα βρίσκεις κ έναν χαμένο θυσαυρό … 8)

Nαι, αλλά ανοίγετε νέα θρεντς όταν οι απαντήσεις σε τέτοια ζητήματα έχουν δοθεί.
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=10761

ροκ ειπε, οχι καμμενα core συγκροτηματα

άκου ΣΛΑΤΖ.

σοβαρά τώρα, soundgarden, alice in chains, tool, kyuss και γενικά τέτοια φάση έχεις ακούσει?γιατί θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από εκεί.και γενικά υπάρχει μεγάλη διαφορά να ψάχνεις για τη μουσική που ακούς από το να ακούς ό,τι πασάρεται.

Colour Haze ακου, ειναι η τελευταια μου πόρωση:

αχαχαχαχαχχαχαχαχαχα μλκ μπλιντινγκ τι τρολλ πουσαι !!!

ασε το κοριτσι να ακουσει τπτ ροκ , αμεσως να την ‘καψεις’

[B]κοπελια (φωνη εμπειρου γερου ναυτη κ ετσι) η γνωση ειναι θαλασσα κ εσυ δεν εχεις βρεξει ουτε τα γονατα σου ακομα

ξεκινα κολυμπα κ οπου σε βγαλει καλα θασαι[/B]

και μη νακους τπτ αποσα σου λεει ο μπλιντινγκ:lol::lol::lol:

edit : θα συμφωνησω με the horror

αν σου αρεσαν οι nirvana πιασε την ολη σκηνη του grunge και του αμερικανικου ροκ στα 90s

μερικα συγκροτηματα ενδεικτικα που

α)γαμανε
β)δεν ειναι fake
γ)δεν ειναι φλουφληδες
δ) θα τα ακους κ μετα απο 15 χρονια ανετα

αρχιζουμε απο τα πολυ βασικα πιαστα αυτα κ αμα βαρεθεις κ αυτα ξαναελα εδω θαμαστε να ταιζουμε τους γλαρους με ψωμακι

pearl jam
soundgarden
faith no more
tool
queens of the stone age
monster magnet
alice in chains
porcupine tree

ρε γέρο ναύτη στείλε κανα abbey road / electric ladyland vinyl rip στην κοπελιά και άσε τις μεταφορές …

κατσε να κλεισει τα 90s και πιανουμε κ τα 70s (πουναι κ πιο τεραστιο κ πιο διαχρονικο καψιμο) φανταζεσαι να πιασει sabbath/floyd/stones/zeppelin/beatles κλπ ?

καψιμο.λεει ? δεν λεει ? σιγα σιγα

αληθεια εσυ θες κανα vr η σουχω ηδη δωσει το blog ?

(βαζει το σκουληκακι στην ακρη του καλαμιου)

ξεκινα και ακου black metal:)

όχι , είμαι κομπλέ … μόνο acc στο rs δν έχω … 8) με το free user δν πάει μπροστά η ομάδα … :stuck_out_tongue:

razor είναι κρίμα να τρομάξει η κοπελιά κ να το ρίξει στα τσιφτετέλια … άκου ότι θες αλλά έχοντας “σωστές βάσεις” .

υπερβολή…

ειχαμε σωστες βασεις πριν χρονια:p

ψαξου και για αλλα ειδη μουσικης εκτος ροκ…

Ακου alternative, όπως έιπαν τα παιδιά porcupine tree, tool, Incubus, μετά λίγο pain of salvation, opeth(σου προτίνω το damnation) και κάπου εκεί μπορείς δειλά δειλά να αρχίσεις να ακούς μετσαλ!
Χωρίς πλάκα τώρα, το αυτί δεν παυει ποτέ να εκπαιδευεται, αρχισε σιγά σιγά να γίνεσαι metalhead, εχει πολύ ψωμι! :stuck_out_tongue:

εμ α μπραβο

υπαρχουν αλλα χιλιαδυο ειδη εκτος ροκ\μεταλ, δεν εχεις υπογραψει κανα συμβολαιο θανατου με τον θεο της ροκ ξερωγω