Εδώ η καλή απόσυρση - πάρε ό,τι θέλεις παλιατζή!

@Shaman Ε ναι. Αφού σε μένα και σε άλλο κόσμο άρεσε πολύ το νέο άλμπουμ.

Θεωρείτε λογικό να λέμε να σταματήσουν να παίζουν μουσική και να κυκλοφορούν δίσκους όλοι όσοι δε μας συγκινούν με τις καινούριες τους δουλειές προσωπικά?

Παλήκαρε Lupin, για μένα άποψη 15χρονου είναι το να θέλεις κάποιος να σταματήσει να κάνει αυτό που αγαπάει ενώ δε σε βλάπτει με κανέναν τρόπο. Να ήταν υποχρεωτικό να ακούει κανείς τα πάντα (αν και δε μπορώ να φανταστώ τι κοινωνία θα ήταν αυτή…), ΟΚ, να καταλάβω το σκεπτικό, αλλά σε τι ακριβώς αντιτίθεστε? Στο ότι υπάρχει το εκάστοτε άλμπουμ εκεί έξω και διατίθεται ελεύθερα στους ακροατές?

Καταλάβετε κάτι: η μουσική δεν έχει πελατειακές σχέσεις. Το αν έχει αποκτήσει κατά περίπτωση το κοινό τέτοια νοοτροπία δεν είναι ευθύνη του γνήσιου δημιουργού, που πρωτίστως εκφράζεται με τη μουσική. Δεν πληρώνεις τον καλλιτέχνη για να παίξει αυτό που θέλεις εσύ. Ο λόγος που έχει καλλιεργηθεί αυτή η κουλτούρα σε κάποιους είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το φιάσκο των πνευματικών δικαιωμάτων, που έχει δώσει στο κοινό την ψευδαίσθηση πως, αφού πληρώνει τη μπάντα, αυτή πρέπει να τον ευχαριστεί αιώνια. Αν δε βλέπετε κάτι αστείο σε αυτό, τότε δεν υπάρχει γέφυρα επικοινωνίας.

Ο καλλιτέχνης δημιουργεί κι εσύ πληρώνεις αν πιστεύεις ότι άξιζει την επιβράβευση. Αν πιστεύεις πως όχι, κράτα τα χρήματά σου, δώσε τα εκεί που πιστεύεις ότι θα πιάσουν τόπο και άσε άλλους να τα δώσουν σε αυτό που εσύ απέρριψες.

tool
maiden
metallica
slayer
blind guardian
iced earth (απορω πως δεν αναφερθηκε, η μαλλον τους εχουμε ξεχασει)
ΤΗΕ offspring
green day
limp bizkit
nightwish
u2

(λεω να σταματησουν τις νεες κυκλοφοριες, αλλα τους θελουμε λαηβ, ετσι?:p)

TOOL κανένας παιδιά? Αν το επόμενο είναι σαν το προηγούμενο θα το σκεφτούμε?

Εδιτ: με πρόλαβε ο αποπάνω.

εντάξει, αφού σ’άρεσε εσένα το τελευταίο, να κάνει γρήγορα edit ο παμκιν, μη τυχόν και το διαλύσουνε!

όχι, όχι και βασικά απλά ΟΧΙ!

και επίσης μιας και αναφέρθηκαν οι metallica, θεωρώ πως όσα έβγαλαν στα 00’s δεν είναι καθόλου άσχημα (ναι, μου αρέσει το st.anger…).

και on topic:
tool γιατί από εδώ και πέρα θα ξεκινήσει η πτωτική πορεία και θέλω να τους θυμάμαι μόνο με αριστουργήματα.

Καλα και εγω το γουσταρα το death magnetic αλλα δεν συγκρινονται με την καμια με οτι βγαζανε παλιοτερα.

Κοιταξτε, οι περισσοτεροι απ ολους αυτους για τους οποιους διαφωνειτε / συμφωνειτε εβγαλαν μερικα αρκετα καλα πραγματα. Εχετε παρατηρησει ομως οτι δεν βγαινουν πλεον “μεγαλοι” δισκοι, παρα πιο ευκολα, “μεγαλα” κομματια; Καποιος λογος υπαρχει γι αυτο, κι αυτος ειναι οτι οι περισσοτεροι παλιοι την εχουν δει αλλιως τη φαση, εχει φυγει η κ**λα τους και τωρα απλα συνεχιζουν, ο καθενας για τους δικους του λογους. Θα μου πειτε ρε μεγαλε με τι @@ εχεις απαιτησεις απ τον καθε μουσικο; Κι ομως παιδια, αυτοι μου εφεραν τον ουρανο με τ αστρα, αυτοι με αλλαξαν σαν ανθρωπο, αυτοι καθορισαν το ειναι μου και παμπολλες ομορφες και μη αναμνησεις. Εγω δεν ζητησα τιποτα. Κι οταν ζητουν απο εμενα πλεον να τους στηριζω, θελω να με στηριζουν οπως με στηριζαν. Αν δε μπορουν, δεν τρεχει και τιποτα, αλλα ενταξει δε θα παμε στο αλλο ακρο να κανουμε τα στραβα ματια να πουμε.

βασικα ο λογος που ο κοσμος δεν ακουει καινουργιες μπαντες δεν ειναι η χλωρινη κλινεξ οπως λες, αλλα το γεγονος οτι οι περισσοτερες καινουργιες μπαντες δεν προσφερουν βιωματικη μουσικη γεματη παθος και αληθινη ενταση, στους οπαδους.
ευτυχως υπαρχουν λαμπρες εξαιρεσεις, για αυτο και ακουμε ακομα.

Ρε Μητσακο κρινουμε απο το πληθος των σερι κακων μετριων/κακων αλμπουμ η το πως βλεπουμε τη γενικοτερη πορεια και το μελλον μιας μπαντας?Ε για μενα πρεπει να το ληξουν οι Nevermore.Και γω θεωρω το Gambling πολυ καλο δισκο αλλα δε θα σας πρηξω τ’αρχιδακια που λετε για Helloween(και τους βαζετε και στην ιδια μοιρα με Strato αβιαστα),γνωμες ειναι αυτες.

+1

Κι εγώ το ίδιο για Βad Religion. Απόψεις είναι αυτές δε χρειάζεται να θίγονται ορισμένοι

Αγαπητέ δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου. ΓΙΑ ΣΕΝΑ πρέπει να το λήξουνε. ΓΙΑ ΜΕΝΑ, όχι.

Αυτό που λέω είναι ότι είναι παρανοϊκό να λέμε ότι ο εκάστοτε καλλιτέχνης πρέπει να το ρίξει στην κηπουρική επειδή δε μας αρέσουν αυτά που βγάζει πλέον. Είναι κάργα εγωκεντρικό. Λες και είναι η δουλάρα μας και πρέπει να μας ικανοποιεί.

Προφανώς δεν έχει θιχτεί κανένας. Απλά το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα για να τονίσω το άτοπο του θέματος.

=)

Ειναι πολλες οι εξαιρεσεις, μαν. Κι υπαρχουν καλες σημερινες μπαντες τυπου Volbeat που παιζουν για να γουσταρουν και τις ξερει κι ενας αλφα κοσμος. Αυτο ειναι το metal, αυτο ειναι το rock n roll. Τιποτα αλλο.

Tώρα που μου το θυμήσατε, δε πιστεύω να έλειπαν σε κανέναν οι Spiritual Beggars όπως είναι τώρα ε? Ούτως ή άλλως ο Μιχαλάκης αλλού έχει προτεραιότητα…

Aρα διαφωνεις με το τοπικ ολοκληρο.

Ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ, που στην ευχή λέει κάτι για γούστο.

Ακριβώς, με το τόπικ διαφωνείς.

Το πρώτο μου post στο θέμα. :slight_smile:

Edit: Red Rum, τότε με ποιο ακριβώς κριτήριο ο καθένας αναφέρεται σε μπάντες, αν όχι με το ατομικό του γούστο? Υπάρχει κάποιο απόλυτο μέτρο που είναι πάνω από προσωπικές προτιμήσεις?

στο οποίο θέμα ηγείσαι στον αριθμό ποστς

Sodom, δεν είναι οι motorhead για να κρατάν το ενδιαφέρον για τόσους ίδιους δίσκους.

@Shaman Εφόσον δεν έγινε κατανοητό το σκεπτικό μου εξαρχής, τότε έχεις κάποια καλύτερη ιδέα για το πώς θα μπορούσα να το επεξηγήσω χωρίς να ποστάρω?

αχ αυτοί οι ράηχ να το χαν λήξει μετά το promised land, θα χα κάνει τατού το τοτεμ τους μέχρι και στην κωλοτρυπίδα μου.