Ελληνικές ομάδες εκτός γηπέδων (Οργάνωση,λειτουργία,οικονομικά κτλ.)

κατι που δεν νομιζω οτι διαβασα μεχρι εδω…δεν νομιζετε οτι παιζει ρολο και το θεμα του κινητρου οσον αφορα τους παικτες?ενα νεο παιδι που απο τις ακαδημιες θα μπει στην πρωτη ψ ομαδα και θα εχει παιχνιδια στα ποδια του,θα παιζει 100% και θα λιωνει στο γηπεδο γιατι θα εχει στο μυαλο του να παει σε μια χ ομαδα μεγαλυτερη της ψ…ομαδα δυνατοτερη απο μπατζετ μεχρι συμμετοχη σε διοργανωσεις…αυτη η μεταφορα του ομως απτη χ στη ψ θα φερει προφανως και λεφτα στην ψ…η οποια δε θα τα επενδυσει σε καποιον 33χρονο γκαρσια που θα τελειωσει τη καριερα του στην ομαδα ψ(που δε θα χει στο μυαλο του να δινει καθε φορα το 150 % που μπορει για να παει σε μεγαλυτερη ομαδα,αλλα θα γινει κ αυτος ενα μελος της τεχνικης ηγεσιας,μπορει και scouter => χωρις πειρα,μη καταλληλος να βρει παικτες “διαμαντια” αλλα θα ναι κοντα στην ομαδα που τον “αγαπαει”… :slight_smile: ) αλλα θα τα επενδυσει σε παικτες μικρους,ταλαντουχους,ακομα πιο πολλα υποσχομενους απο αυτους που ειχε.ωστε να οδηγησουν και την ομαδα ψηλοτερα.αλλα και να φερουν μεγαλυτερα κερδη…

Αν λοιπον τωρα,στην Ελλαδα που οπως ειπατε δεν εχει ποδοσφαιρικη παιδεια και επικρατει το “ας κερδιζω ΤΩΡΑ την μισιτη αντιπαλη ομαδα μου και δεν με νοιαζει τι θα γινει σε 5-10 χρονια” ενας νεος ταλαντουχος παικτης, βλ Παπαδοπουλος που προαναφερθηκε,απο μια μικροτερη ομαδα παει σε ομαδα μεγεθους Ολυμπιακου…δεν θα νομιζει οτι εφτασε τον στοχο του?μεγαλωμενος με τα προτυπα που ανεφερα/αναφερατε οτι επικρατουν στην Ελλαδα…

Δεν ειναι το σφαλμα των παικτων ομως εννοειαι…οι ομαδες οι ιδιες τους μεταφερουν την ιδεα του οτι “νταξ εφτασα δω που εφτασα…για να μην με εμπιστευεται ο προπονητης μου στον ΠΑΟΚ η στον καθε ΠΑΟΚ.πως θα με εμπιστευτει ο προπονητης της Γιουβε?” …ας κανω οτι μπορω δω και νταξ.αφρος ειμαστε …

υ.γ
εμενα σαν ΠΑΟΚ π.χ. με ενοχλει αφανταστα το θεμα του Κουτσιανικουλη…αγοραζεις εναν παικτη πολλα υποσχομενο.με καταπληκτικη χρονια στον εργοτελη.και καθολου φθηνα αν τον συγκρινεις με το υπολοιπο ροστερ.και τον αφηνεις να καθεται στον παγκο?γιατι?επειδη μπηκε σε 2-3 ματσ σολη τη χρονια που μπορει να μην εδειξε τα καλυτερα αλλα εστω και σε μεμονωμενες φασεις περνουσε ξερω γω οποιον υπηρχε και πατουσε περιοχη?αυτο δεν μπορεις να το δουλεψεις,να το κανεις να φανει μετα στο γηπεδο και τελος καποια στιγμη να τον πουλησεις στα 3πλασια λεφτα?

Πάρτε ένα πάρα πολύ ωραίοα άρθρο σχετικά με ότι είχα αναπτύξει στην αρχή του post. Διαβάστε το είναι εξαιρετικό, στεναχωρίεμαι με το ποδόσφαιρο που υπάρχει στην Ελλάδα με κάτι τέτοια…είμαστε 400 χρόνια πίσω…

Πω ειναι τοσα πολλα που θελω να γραψω που δεν ξερω απο που να ξεκινησω…

Καταρχας οι ομαδες μας εχουν οργανωση σαν καθε τι στην Ελλαδα.Αλλοπροσαλλη δηλαδη.
Ο Κοκκαλης οσο καιρο ηταν στην ομαδα δεν ειχε τεχνικο διευθυντη ! Αλλα η ομαδα ειχε
ποσους παρατρεχαμενους που δεν ειχαν ακριβη ρολο στην ομαδα.Και δεν πιστευω οτι μονο
στον Ολυμπιακο συνεβαινε αυτο.

Οι ακαδημιες γενικα ειναι πονεμενη ιστορια.Εκτος απο την Παιανια δεν νομιζω οτι αλλη ομαδα
εχει εγκαταστασεις για να ‘δημιουργησει’ παιχτες.Ο Καψης ειχε πει σε μια συνεντευξη οτι οταν
πηγε στην Μπορντο εβλεπε τα πιτσιρικια των ακαδημιων και ζηλευε.Γιατι αυτος εμαθε μπαλα
σε χαλικι και εκεινα τρεχανε ολα μαζι με παπουτσια που ηταν για εκγυμναση και τρεξιμο
και με τις στολες τους και τα ολα τους.Πιστευω οτι απο εκει πρεπει να ξεκινανε ολα.
Η καθε ομαδα με τις δυνατοτητες και σιγα σιγα να φτιαξει μια σωστη ακαδημια.

Το θεμα scouting/μεταγραφες χωραει πολυ κουβεντα.Πιστευω ομως οτι λειτουργει the greek
way.Μιζες :smiley:
Σιγουρα ειναι δυσκολο να διακρινει καποιος και επειτα να κλεισει παιχτες σε μικρη ηλικια που
εχουν την προοπτικη να γινουν καλοι παιχτες.Η Αιντχοβεν που ηταν απο τις καλυτερες ομαδες
στο να το κανει αυτο πηρε τον Ρομπεν στα δεκαεξι του απο την προηγουμενη του ομαδα ας πουμε.
Σιγουρα ο υπευθυνος των μεταγραφων της ομαδας τοτε (γιατι μετα τον πηρε ο Αμπραμοβιτς) ειναι γατα,
αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι δεν μπορουν να βρεθουν 10-15 ατομα που εχουν ‘ματι’ και να
κανουν την ιδια δουλεια στις ελληνικες ομαδες.

Καλα οσον αφορα τα εσοδα γελαμε…Ακριβα εισητηρια,ακριβες φανελες και ως επι το πλειστον
κακες εγκαταστασεις εξωτερικα του γηπεδου.Απο την αλλη το ολο θεμα της βιας ειναι που αποτρεπει
και πολλους οικογενειαρχες να πανε γηπεδο κατηγορια που αναγκαστικα και μη λογω μικρης ηλικιας
των παιδιων χαλανε περισσοτερα λεφτα αρα υπαρχουν και περισσοτερα εσοδα για την ομαδα.

Για τα τηλεοπτικα δεν νομιζω οτι χωραει πολυ κουβεντα μιας και υπαρχει ουσιαστικα μονο η Νοβα,
μιας και οποιος πηγε να την κοντραρει (Alpha Digital,NET) δεν τα καταφερε.

Ε αυτα σε πρωτη φαση.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω με τις αδειοδοτήσεις και τους υποβιβασμούς είναι η όλη φιλοσοφία. Δηλαδή στη Β’ εθνική ο Ηρακλής (και ο κάθε Ηρακλής) θα είναι βιώσιμη ΠΑΕ? Οι παίκτες θα έχουν εξασφαλισμένα τα δεδουλευμένα τους? Θα ξεπληρώσει σε όσους χρωστάει?

Μια ζωή το θέατρο του παραλόγου και διαφορετικοί κανόνες στο ποδόσφαιρο. Σε όλους τους υπόλοιπους τομείς, εάν δε μπορείς να καλύψεις τα λειτουργικά σου έξοδα, βαράς χρεοκοπία και κλείνεις. Απλά πράγματα.

υπάρχουν άλλοι οροι στη β’ καπως πιο ελαστικοί παιζεις και αν χρωστάς(λες και στην α’ δεν ειναι ετσι)…τους όποιους 10 ομαδες της β’ δεν μπόρεσαν να τους καταφέρουν…
αυτο που δεν έχουν καταλάβει ειναι οτι δεν αντέχει ο αθλητισμός(ο ποιος?) μας τόσες επαγγελματικές ομαδες…

*πάντως υπάρχει μια ελπίδα…αμα γίνουν οι αλλαγές στις κατηγορίες και η επαγγελματικές θα ειναι μεχρι την β’ όλες(οι προβληματικές…όλες δηλαδή) θα φεσώνουν τους πάντες θα πέφτουν στη β’ και σε ενα χρόνο θα ειναι πάλι στην σουπα λιγκ να ξαναχρεωσουν τον πλανήτη όλο…

Ε, αυτό λέω, γιατί να είναι πιο ελαστικοί οι όροι στη Β’?
Α.Ε. είναι μια ομάδα στην Α’, Α.Ε. και στη Β’.

Αν είναι δηλαδή, να το εφαρμόσουμε και σε άλλους κλάδους, πχ να υπάρχει α’ εθνική στις τηλεπικοινωνίες και β’ εθνική.

“Έλα δω κυρά-Βόνταφον, πόσα χρωστάς σε δάνεια? ααα, πολλά είναι, του χρόνου β’ εθνική!”

και όμως έτσι είναι.! αλλιώς απλά θα έσβηναν οι ομαδες απο τις επαγγελματικές κατηγορίες…
ενα καλό ερώτημα είναι ποιες παε ειχαν κέρδος φέτος…η μια πρέπει να ειναι η κερκυρα…με 1,400.000 καθάρισε ολα τα συμβόλαια-μισθούς στο ποδοσφαιρικό τμήμα…άντε και η καβαλα([B][U]μόνο[/U][/B] στα χαρτιά)…όλες οι άλλες παε είναι μέσα…και η λαρισα είναι μέσα 3 εκατομμύρια…
και απο του χρόνου που μπαίνει σε εφαρμογή το οικονομικό σχέδιο της ουεφα θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος…

Κάνεις ένα μικρό λάθος, άλλο έχω “υποχρεώσεις” στο παθητικό του ισολογισμού και άλλο “δεν μπορώ να καλύψω τις υποχρεώσεις αυτές”. Η Ρεάλ και η Μπάρτσα έχουν υπερπολλαπλάσιες υποχρεώσεις, αλλά έχουν και στοιχεία ενεργητικού που αν ρευστοποιηθούν μπορούν να καλύψουν τις υποχρεώσεις αυτες.

Επίσης, μια εταιρεία μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί έχοντας ζημίες, αρκεί να μπορεί να καλύψει τα μεταβλητά (λειτουργικά) της έξοδα. Με βάση αυτό πρέπει να λειτουργεί η όποια επιτροπή αδειοδότησης και όποιος δεν μπορεί να τα καλύψει, διάλυση της α.ε. και περιφερειακό. Και ας μείνει με 12 ομάδες η α’ εθνική και άλλες τόσες η β’.

χεχε…χθες είχα μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ κουβέντα με αυτά με τον κολλητό μου…

όταν λες να καλύψω? για ελλαδα πάντα… έχω τον ρομεου που μου τον ζητάν με 1 εκατομμύριο και απο εκεί θα καλύψω? ελα μου ντε όμως που όλες(οι προβληματικές) οι ελληνικές δεν έχουν να τον πληρώσουν αυτόν τον ρομεου και αντι για τους μισθούς του , του δίνουν την ελευθέρας του…
(γιατι πλέον όπως λέει η ουεφα, ουτε ο ιδιοκτήτης δεν θα μπορεί να δανείσει την ομάδα του.)

απάντα λιγο γιατι έχει ενδιαφέρον

*αιώνες το λεω αυτο με τις 12 ομαδες…τι τις θέλουμε τις περισσότερες?

Καθαρά οικονομικά αναφέρομαι, είτε μιλάμε για Ελλάδα, είτε όχι.
Είναι ένας γενικός κανόνας για τις επιχειρήσεις.

Επομένως, ναι, μια ποδοσφαιρική Α.Ε. μπορεί να ρευστοποιήσει και να καλύψει υποχρεώσεις πουλώντας έναν παίκτη.

Τώρα για τους νέους κανόνες τις ΟΥΕΦΑ, ας δούμε πρώτα τι ακριβώς θέλει να κάνει, γιατί αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι θέλει να βάλει ένα άνω φράγμα στο “δανεισμό από ιδιοκτήτη” όπως λες για να μην υπάρχουν φαινόμενα 150 εκ η Ρεάλ για Ρονάλντο και Κακά. Μου φαίνεται επιεικώς ηλίθιο να απαγορεύεται στους μετόχους μιας εταιρείας να κάνουν ΑΜΚ για να καλυφθούν οι τρέχουσες υποχρεώσεις μιας Α.Ε.

[SPOILER]διαβάζοντας μια υπερ-τεράστια συνέντευξη του υπεύθυνου όλου αυτού του εγχειρήματος, έλεγε ξεκάθαρα οτι δεν θα μπορεί να το κάνει.!! τώρα αν θα τηρηθούν μερικά πράγματα, ή αν θα αλλάξουν θα δούμε…
πάντως θυμάμαι σε αυτη την συνέντευξη ερώτηση του ελληνα δημοσιογράφου να λεει “δηλαδή θα μπορεί να πει ενας ιδιοκτήτης ελληνικής ομάδας, θέλω να βαλω λεφτά άλλα δεν με αφήνουν?” απάντηση “ναι.! άλλα ας ελπίσουμε οτι δεν θα πουν αυτή την δικαιολογία.!!”

πάντως είναι καπως δύσκολο να πετύχει…ειδικά με τα ποσά που έχει για όριο στην ζυγαριά εσόδων/εξόδων, οι ομαδες πρέπει να βγάζουν αναγκαστικά απο τις ακαδημίες τους ενα μεγάλο αριθμό των παιχτών τους, τα συμβόλαια να είναι πολύ λιγότερα σε αριθμό,και τα ταβάνια να πέσουν αισθητά…και πάλι δεν βλέπω να βγαινει…ειδικά για τις πρώτες χρονιές που αν και λέει ότι θα είναι πιο ελαστικά το ολο θέμα με παραπάνω διαφορά στα έσοδα/έξοδα δύσκολα θα το καταφέρουν αυτό…
και ειχαν φέρει σαν παράδειγμα την μαντσεστερ και ειχαν πει οτι ετσι όπως είναι τώρα δεν θα μπορούσε να πάρει άδεια για να παίξει στην ευρωπη.![/SPOILER]

σορρυ για το οφ τοπικ…:-s

Μάλιστα, όπως φαίνεται λοιπόν η ΟΥΕΦΑ πάει να κάνει κάτι πολυ σωστό, αλλά ένα μεγάλο λάθος.

Δεν είναι δυνατόν το να εξομοιώνεις μια ΑΜΚ για την αγορά παικτών αξίας 100 εκ, με μια ΑΜΚ για να κλείσει μια τρύπα 5 εκ. Αυτό που θα μπορούσε να επιβάλλει η ΟΥΕΦΑ είναι το ποσό που ξοδεύει μια ομάδα σε μια μεταγραφική περίοδο να είναι συνάρτηση κάποιων παραμέτρων όπως τα έσοδα που είχε στις τελευταίες Χ λογιστικές χρήσεις, διάφορα λογιστικά ratios κτλ.

σωστό αυτό που λες…αλλά αν δεν τα δούμε στην πράξη…

απο την άλλη για να συνεχίσω τα δικά μου(:bleh:), θέλω να δω απο του χρόνου που λέει οτι θα ελέγχει αναλυτικά τα οικονομικά των παε η ουεφα, τι θα πει οταν θα δει συμβόλαια ομάδας με 2 και 10 και 25 χιλιάρικα…παιχτών που είναι ονόματα…

βαριεμαι να γράψω τώρα και δυο λόγια για την λαρισα και για αυτό που έπρεπε να κάνει τόσο καιρό στην οργάνωση και θα προσπαθήσει τώρα…άλλη φορά…

Στην Α’ Εθνικη χρειαζεται να εχεις αδεια ‘‘Ουεφα’’, που εχει πολυ αυστηροτερα κριτηρια.

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, αλλά είναι άσχετη με αυτό που λέω εγώ.

πριν λίγο στην αθλητική εκπομπή της Tv μακεδονια ο ορφανος(πολιτικός) αναρωτιόταν πως γινεται να μην είναι βιώσιμος ο ηρακλης και να υποβιβάζεται απλά στη β’, και οχι να πηγαίνει στην δ εθνικη…εφόσον δεν είναι βιώσιμος ξεκινάει απο την αρχή…

κατά τα άλλα εχω ακούσει τις μπαρούφες του αιώνα…η επο δεν μπορεί να κρίνει τον ηρακλη…η ουεφα δεν μπορεί να κρίνει τον ηρακλη…είναι ανώνυμη εταιρία…

  • ο ηρακλης εχει 100% δίκιο…
  • καλά δεν έχουμε το σκεπτικό ακόμη…αύριο μάλλον
  • ναι :expressionless:

O Ορφανός διαβάζει ρόκιν και ενημερώνεται.

Ντάξει, πλέον είμαι με τον Ηρακλή κι ας χρωστάει οπουδήποτε. Όταν όλα λειτουργούν θολά, δεν ξέρουμε ποια είναι τα κριτήρια που εξετάζει η επιτροπή (πχ ποια λογιστικά στοιχεία ratios κοιτάει), δεν δημοσιεύονται οι φάκελοι των ομάδων, ε γιατί να μην πιστέψω τον Ηρακλή που λέει ότι τον κυνηγάνε?

σε αυτο που λες έχεις δίκιο…
αλλά…
και σε αυτον που σου λέει οτι αυτό το λένε οι άνθρωποι του ηρακλη επειδή θέλουν να τα ρίξουν αλλού , τι λες? (ΔΕΝ ΛΕΩ ότι είναι έτσι.)

Τον διοικεί μια μαφία. Για αυτό δεν είναι να τον πιστέψεις. Οι μισοί που πέρασαν από τον Ηρακλή μιλάνε για ανθρώπους της νύχτας εκεί μέσα. Αυτούς γιατί να τους πιστέψουμε; Καιρός ήταν να πέσει κάποιος. Ας είναι και ο Ηρακλής. Του χρόνου ας είναι τα υπόλοιπα λαμόγια. Αν δε μπορούμε να ρίξουμε ούτε μία προβληματική ομάδα από τη Superleague, τότε θα ήταν που θα έπρεπε να το κλείσουμε το μαγαζί. Το ότι άλλες 10 παρέμειναν στην Superleague δε μου λέει τίποτα. Το θέμα είναι να γίνει η αρχή. Δίχως αρχή δε θα υπάρξει ποτέ τέλος.

Γιατί κάρβου μια μαφία διοικεί και την ΕΠΟ.
Μαφία από δω, μαφία και εκεί.

Και αυτό όμως άσχετο με τον αρχικό μου προβληματισμό.

Αν απλώς ρίξεις μια ομάδα στη β’ εθνική πώς ακριβώς την ωθείς στο να εξυγιανθεί?