3

Να προτείνω ένα συγκρότημα κι εγώ; Λέγονται 3 (όσο περίεργο κι αν ειναι το όνομά τους) και παίζουν ένα εκπληκτικό κράμα ανάμεσα σε RUSH και COHEED & CAMBRIA (όσοι δεν έχετε ακούσει COHEED & CAMBRIA τσεκάρετε τις δύο τελευταίες τους δουλειές. Είναι απίστευτο σχήμα). Ο δίσκος λέγεται “Wake pig” και κυκλοφορεί σε 1-2 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος.
Όσοι ψιλογοστάρετε αυτό το στιλ του neo prog, θα κολλήσετε σίγουρα. Άντε για να ακούσουμε και κάτι διαφορετικό.

Μμμμ. Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Έστω και λίγο να μοιάζει με coheed & cambria καλό θα’ναι. Φαντάζομαι θα χει και επιρροές mars volta.
Τέσπα, όπως είπε και ο φίλος βρείτε τον τελευταίο δίσκο των coheed & cambria.Είναι αριστούργημα.Με πολλές επιρροές rush.
(Good Apollo, I’m Burning Star IV, Volume One From Fear Through the Eyes of Madness)

Δεν έχει και τόσο MARS VOLTA επιρροές. Μάλλον “καρφί” COHEED & CAMBRIA θα έλεγα… Είναι εξαιρετική δουλειά. Εκτός από το “Good Apollo…” τσέκαρε και την προηγούμενη δουλειά των COHEED… ΕΪναι πραγματικά εξαιρετική κι αυτή. Ήρθε πολύ αργά στην Ελλάδα, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!

Ειναι τρια ή three??? :stuck_out_tongue:

3 (three). Με αριθμό γράφεται… Τσεκάρετε και τους DREDG! Είναι ευκαιρία να τους ακούσουμε κι εδώ πέρα μια και συμμετέχει ο Chris DeGarmo (ex-QUEENSRYCHE). Εδώ χρειαζόμαστε έναν κράχτη για να ακούσουμε κάποιο καινούργιο συγκρότημα (καινούργιο που λέει ο λόγος όσον αφορά τους DREDG βέβαια)…

Α,καλά εσύ κατέχεις από μπάλα.
Οι Dredg ότι έχουν βγάλει γαμάει με αποκορύφωμα προσωπικά το Leitmotif, το πρώτο τους.
Καταπληκτικό.
Άν και τα 2 επόμενα (el cielo, catch without arms) είναι εξίσου αλμπουμάρες.
Τσεκάρετέ τα και όχ μόνο λόγω του Degarmo. :wink:

Πάλι καλά που παίζουν και κάτι τύποι σαν τον DeGarmo και μπορεί να δημιουργήσουν κίνητρο σε κάποιους να αγοράσουν κανένα διαφορετικό CD από αυτά που κυκλοφορούν στην πιάτσα!!! Ο συγκεκριμένος χώρος που κινούνται οι DREDG, οι 3, οι COHEED & CAMBRIA δεν έχει κορεστεί ακόμα, οπότε αναμένεται να ακούσουμε κάποια ενδιαφέροντα πράγματα. Θα γίνει μόδα, θα βγουν κάποια σχήματα και μετά ο καθένας θα βγαίνει και θα παίζει σαν κι αυτούς. Όπως και με το NWOADM και το NWASDM και τόσα άλλα… Άντε να δούμε…
Πολύ χαίρομαι όταν υπάρχουν άτομα σαν τον Dying Freedom που ακούνε κάτι διαφορετικό πέρα από τα συνηθισμένα.

Φίλε μου Ghideous τον άκουσα τον δίσκο.
Καταπληκτικός είναι.όντως έχει κάποιες ομοιότητες με Coheed & Cambria. Απίστευτοι πειραματισμοί, τζαζ περάσματα, ημιπαρανοϊκά φωνητικά, rush ατμόσφαιρα.
Όπως πρέπει δηλαδή για νεο-progressive συγκρότημα.
Άντε να το φέρουν να το πάρουμε κιόλας.
Cheers !!!

Καλή φάση!!! Γουστάρω που άκουσες και σου φάνηκε καλός. Κάποιο μέλος τους έχει συγγενική σχέση με κάποιον από τους COHΕED κιόλας!!! Εγώ μπήκα στο τριπάκι να παραγγείλω και τα παλιά τους. Ο δίσκος τους θα έρθει σε λίγες μέρες στην Ελλάδα. Απλά η Metal Blade άλλαξε διανομή τώρα στη χώρα μας και περνά ένα μεταβατικό στάδιο. No worries πάντως…
Βρήκα μάλιστα by the way ότι έχει πιο μελωδικά στοιχεία από τους COHEED AND CAMBRIA!!!
Να είσαι καλά

Θα το ερευνησω το θεμα…

Ghideous τα άκουσες τα προηγούμενά τους;
Αν ναι για πές κάνα δυο λογάκια. Το Wake Pig πάντως είναι φοβερό. Προτείνεται ανεπιφύλακτα !

Δυστυχώς όχι… Δεν πρόλαβα να τα ψάξω… Απευθύνθηκα στην εταιρία τους και δεν τα είχαν!!! Είναι αρκετά δυσεύρετα. Θέλει δουλειά. Αν τα βρω, θα ποστάρω!!!

Είχα ακουσει το Alien Angel πριν κυκλοφορήσει από την Metal Blade και είχα πάθει πλάκα! Πριν από καμιά εβδομάδα βρήκα το album σε ένα δισκοπωλείο και το τσίμπησα. Πραγματικα είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό. Ιδιαίτερα μου άρεσαν το ‘Circus Without Clowns’, ‘Wake Pig’ και το ‘Amaze Disgrace’ που ενδιάμεσα έχει κάτι σαν διασκευή του ‘Trust’. Μου άρεσε πιο πολύ από το τελευταίο των Coheed and Cambria και μου φάνηκε ότι έχει καλύτερες μελωδίες. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά σε κάποιες στιγμές μου θύμισε Mars Volta.

auto nai - einoreo !

Apistefto diskaki…ti diskaki dhladh,diskara!!!Moiazei ontws me Coheed alla logiko einai kiolas mia kai yparxoun kai syggeneies aimatos metaksy twn 2 group.Basika exw pathei plaka kyriws me to rythm section…ta spaei!!!

Η χρονιά τελειώνει και δεν βλέπω με ποιο τρόπο θα μπορέσει να βγει από τις 5-6 πρώτες θέσεις το Wake Pig.

Εκλπηκτικό album, με συνθέσεις γεμάτες μελωδιές, αρκετή δόση τεχνικής με μέτρο, ερμηνείες με συναίσθημα και ενδιαφέροντες αν μη τι άλλο στίχοι.

Ήδη κάνω προσπάθεια να έρθουν στην κατοχή μου τα προηγούμενα cd τους.

Ωραιοι οι Dredg, ακουσα το “Catch Without Arms” που συμμετεχει ο DeGarmo, ωραιος δισκος!

Το Catch Without Arms άρεσε αρκετά και σε μένα, σε σχέση με το El Cielo για το οποίο δεν θα έλεγα το ίδιο, ίσως να παίζει ρόλο ότι είναι και πιο “δύσκολο” άλμπουμ.
Όσο για το Wake Pig των 3 το θεωρώ ένα πολύ ωραίο άλμπουμ και μάλλον από τα καλύτερα της χρονιάς!

oi 3 einai kaloi.

Ναι, το Wake Pig προκειται για δισκο διαμαντι, χωρις υπερβολες. Το ακους και κολλας. Τρεχατε παρτε το και νιωστε ! :slight_smile: Το εχω σε mp3 εδω και κατι μηνες και δεν το βαριεμαι οσο και να το ακουσω, πολυ καλο απο την αρχη μεχρι το τελος.