Φτιάξε τη δικιά σου Συλλογή (μόνο για μπάντες που τις έφαγε η Μαρμάγκα)

Λοιπον εδω θα ποσταρουμε αυτοσχεδια συλλογες για μπαντες που κυκλοφορησαν απο 1 εως 3 αλμπουμς.
Ειναι σχετικα απλοι οι κανονες :

Α) Για μπαντες που χουν 2 ή 3 δισκους :

i)Η λιστα σας πρεπει να χει το πολυ 12 τραγουδια.
ii)καθε κυκλοφορια θα εκπροσωπειται απο το πολυ 4 τραγουδια.

B) Για μπαντες με ενα STUDIO δισκο :

Εδω θα πρεπει να βρειτε μια μπαντα που να ειναι συγγενευει ηχητικα με τη μπαντα που επιλεξατε και να φτιαξετε σπλιτ. Δηλαδη τα μισα κομματια του δισκου απο τη μια μπαντα , και τα αλλα μισα απο την αλλη.

εδω τα πραματα εχουν ως εξης :
i) Αριθμος τραγουδιων “πρωτης πλευρας” = αριθμος studio αλμπουμ που επιλεξατε/2. (το ιδιο θα ισχυει και για τη β’ πλευρα)
ii) EDIT : διαρκεια…ποιος τη γαμαει τωρα?

Π.χ. παραδειγμα για τη δευτερη κατηγορια

A SIDE

Ashbury - Endless Skies (7 τραγουδια εχει ο δισκος)

Mystery Man
Endless Skies
Vengeance
No Mourning

B SIDE

Winterhawk - Sanctuary (7 τραγουδια)

Revival
Can’t See The Forest For The Trees
Free To Live

Α πλευρα = 20 λεπτα/β πλευρα = 21 λεπτα.
(καντε τα κουμαντα σας με τις διαρκειες ωστε και οι 2 πλευρες να ειναι περιπου ισες σε διαρκεια)

οποιος εχει να προτεινει κατι (να αλλαξει η να προσθεσει) ελευθερα.

Ξερω. Η διαιρεση με περιττο αριθμο δε θα σας δωσει ακεραιο.γι’αυτο εχετε τη δυνατοτητα στη 2η κατηγορια να βαλετε +1 σε μια απο τις δυο πλευρες. Αυτα απο μενα.

ΟΚ…νομίζω πως το κατάλαβα :stuck_out_tongue:

A SIDE

Black Tusk - Taste the sin (10 τραγούδια)

Embrace the madness
Red Eyes, black skies
Way of horse and bow
The Take off
The Crash

B SIDE

Zoroaster - Matador (9 τραγούδια)

Ancient ones
Trident
Black Hole
Matador

Τους black tusk δεν τους εφαγε η μαρμαγκα απλα δεν προλαβαν να βγαλουν και αλλους δισκους :stuck_out_tongue:

ε ναι…όπως και οι zoroaster :p:p αλλά επειδή λέει στο πρωτο ποστ και για μπάντες με μόνο ένα δίσκο εβαλα αυτούς :stuck_out_tongue:

θα τους φαει ομως :p:p
απλα εβαλα για τετοιες μπαντες επειδη οι Black Tusk π.χ. στα επομενα 2 χρονια θα βγαλουν νεους δισκους οποτε δε θα ναι διαχρονικο. Νταξει ισως διορθωσω τον τιτλο αργοτερα. Τωρα δε μπορω να αφιερωσω χρονο και σκεψη. :slight_smile:

Last Crack
εχουν βγαλει 2 studio albums + 1 δισκο με Demos. τα demos δεν τα χω ακουσει οποτε δεν τα βαζω και κανω τη λιστα SPLIT επειδη ΜΠΟΡΩ.

Sinister Funkhouse #17 (10 τραγουδια)

Gush Volcano Crush (G.V.C.)
Blood Brothers of the Big Black Bear
The Last Crack
Saraboyscage
Thee abyss

Burning Time (13 τραγουδια)

Wicked Sandbox
Energy Mind
My Burning Time
Kiss a the Cold
Mack Bolasses
Blue Fly, Fish Sky
Oooh

ΕΠΙΣΗΣ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΦΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΗREAD ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΡΑΜΑ ΣΤΟ BLOG?? ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ. ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΟΛΑ Ε.

δεν είδα το θρεντ καν, για αυτό δεν ανέβασα αυτό που μου στειλες.

απ’ την άλλη δε βρίσκω να χει και πολύ νόημα όλο αυτά για μπάντες με κάνα δυο δίσκους. τέσπα, το ανεβάζω, δεν έχω πρόβλημα

Δημήτρη, κάτσε να δούμε μήπως η μαρμάγκα φάει και το θρεντ, γιατί δε βλέπω ενδιαφέρον απ’τον κόζμο :stuck_out_tongue:
και λογικό, γιατί άμα μια μπάντα έχει 2 άλμπουμ ας πούμε, δεν είναι τίποτα να τα κατεβάσει κάποιος και να τ’ακούσει.

άμα ανέβουν πάνω από 3 ας πούμε τέτοια split best of, θα αρχίσουμε να τα βάζουμε στο blog. αλλιώς δε βλέπω νόημα, θα μπλεχτούμε

οντως δεν εχει πολυ νοημα να χεις 2 τετοια θρεντ.
Αλλα ο βασικος λογος που το κανα, ειναι οτι εγω π.χ. θελω να ψαχτω σε αγνωστες για μενα μπαντες (οπως Mind Over Four που δεν εχω ακουσει), που δεν εχουν τοσο “συμβατικο” ηχο. Γιατι οι περισσοτερες μπαντες που διαλυθηκαν και αξιζαν δεν ειχαν “φιλικο” ηχο , οπως π.χ. οι Maiden.
Και θελω εναν π.χ. που εχει ψαχτει με τη μπαντα να μου φτιαξει μια συλλογη που να μην εχει μονο 3 τραγουδια απο ενα δισκο, αλλα (οπως στην περιπτωση των Last Crack) να χει 12 τραγουδια απο τους δυο δισκους (ενω το αλλο θρεντ σου επιτρεπει να χεις μονο 3 απο καθε δισκο).
Θα μου πεις τωρα : Οκ κατεβασε τους δισκους τους ρε φιλε. Ελα ομως που εγω θελω κατι που να με “μπασει” στη μπαντα και αυτα που θα κατεβασω και ακουσω, ισως να ειναι πολυ περιεργα για το αυτακι μου.

ειναι λιγο πολυπλοκο το θεμα και σιγουρα αυτο το θρεντ δε θα χει πολλες απαντησεις οσο το αλλο. Αυτο που με ενδιαφερει είναι , να γνωρισω νεες μπαντες και να χυσω :smiley:

Edit : ακυρο το παραδειγμα για τους Mind Over 4. εχουν 6 δισκους :s

GRUNTRUCK ομως εχουν 2 δισκους!

Sabbat (uk)

Demo

1.Magic in Practice and Theory
(απλά ο ήχος δεν παλεύεται)

Lps

1.History of a time to come
2.Dreamweaver (reflections of our yesterdays)
3.Mourning has broken (ΜΑΛΑΚΑ, άμπαλλε Desmond…)

The “collection”

[ol]
[li]Happy never after[/li][li]A Cautionary Tale[/li][li]Wildfire[/li][li]For those who died[/li][li]Advent of insanity[/li][li]Church Bizarre[/li][li]The best of enemies[/li][li]Hosanna In Excelsis[/li][li]Mourning has Broken (και ΠΟΛΎ του είναι του άμπαλλου!)[/li][/ol]

Mια ερώτηση προτού ποστάρω…επειδή έχω σκεφτεί 2 μπάντες με ένα cd όμως η καθεμιά, πρέπει να βρω μία παρόμοια με εξίσου ένα δίσκο μόνο?Ή δεν υπάρχει περιορισμός?:-k

κανε ο,τι γουσταρεις. ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΦΟΥΝΤΟ.

γιατί να πάει για φούντο; υπάρχουν πάρα πολλές μπάντες για να γίνουν σπλιτς.

νεφέλη, ναι, καλύτερα να βρεις άλλη μια μπάντα.

καλα τελος παντων. παραδιδω τα σκηπτρα και τους κανονισμους στον sonambulsit.
σκατα τα κανα παλι. Συγχωρατε με ομως #-o

Eγώ συμφωνώ με somnabulist. Η ιδέα των σπλιτ είναι απιστευτή, και μόνο τα σπλιτ θα μπορούσαμε να κρατήσουμε σε αυτό το θρεντ. Απλά δε μπορώ με τίποτα να βρώ μπάντες με 1, 1.5 (με Ep δηλαδή) δίσκο που να έχουν και αρκετά παρεμφερή ήχο.

Μήπως θα μπορούσαμε να βάλουμε μπάντες με λίγο διαφορετική μουσική?

Δε λέω indie με sludge, αλλά ας πούμε sludge με grind, crust με grind, ένα συγκεκριμένο στυλ hardcore με τίποτα mathcor-ίζον κλπ. Αν ναι θα επιστρέψω κάποια στιγμή με σπλιτς:D

:lol::lol::lol:

συνεχίστε την προσπάθεια και θα ανέβουν κ στο μπλογκ, μην απογοητεύεσαι : P

Φτιάχτε ένα σπλιτ Cynic με Αθειστ με How could I? και Ιntegral Birth κι άλλα 2 cynic. Από άθειστ, δε με νοιάζει, είναι ΟΛΑ θεϊκά.

βέβυλε και τα cynic θεικά είναι όλα

Σαφώς, αλλά αυτά τα 2 τραγούδια είναι βίωμα.

πάσο αλλά τα περισσότερα βίωμα είναι. εύκολη και η επιλογή για λίστα. Και μόνο Random Tracks να βάλεις σου κάθεται μια χαρά