Κάνε τη δική σου συλλογή (ανά μουσικό είδος - εποχή)

Απλά τα πράγματα.
Όποιος γουστάρει κάνει μια κατά την γνώμη του αντιπροσωπευτική συλλογή κομματιών από ένα συγκεκριμένο μουσικό είδος ή μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο και εξηγεί και το σκεπτικό της επιλογής

π.χ. 70s hard rock, τα καλύτερα του 1987, 89-94 death metal, τα καλύτερα τσιφτετέλια των 90s κτλ.

Με την σύμφωνη γνώμη shaman και dude μπορούν και να ανεβαίνουν στο γνωστό blog (google: rockin tziar best ofs)

Ανοίγω το χορό με 90s progressive metal (έλα ρε αλήθεια?). Στην επιλογή συμπεριλήφθηκαν και κάποια γνωστά ονόματα, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της, αποτελείτε από μπάντες μεσαίας ή μικρής αναγνωσιμότητας. Έμειναν απ έξω το neo-prog/prog rock, το prog death και το black metal related prog (in the woods π.χ.).

[SPOILER]Part 1

  1. Jester’s March - Middle of madness
    02 - Myrmidon Creed - Dreamstory
  2. Conditioned Response - Trust and betrayal
  3. Lethal - Plan of peace
  4. Tragedy Divine - I married a witch
  5. Manitou - Prophecy of the sleeper
  6. Vauxdvihl - Minus absence
  7. Spiral Architect - Insect
  8. Mekong Delta - Shere eclipse
  9. Spastick Ink - See, amd it’s sharp
  10. Galactic cowboys - I do what I do
  11. Thought Industry - Gelatin
  12. Kinetic Dissent - Reworked
  13. Anacrusis - Realease
  14. Saviour Machine - Retribution
  15. Buddy Lackey - Windsong
  16. Leger de Main - Changes with the day
  17. Sieges Even - What If?
  18. Gordian Knot - Rivers dancing
  19. Shadow Gallery - Mystified
  20. Queensryche - Chasing blue sky
  21. Royal hunt - Sea of time

Part 2

  1. Naked Sun - The moment (A moment later, C.M.F.)
  2. Soul Cages - The naked world
  3. Carisma - Head my call
  4. Mystic Force - A step beyond
  5. Lord Bane - Queen Ann
  6. Edwin Dare - the blackburner
  7. Athena - A new religion?
  8. Siam - Signal of intuition
  9. Rough Silk - On the wrong side of the moon
  10. Leviathan - Passion above all else
  11. Psyco Drama - Jigowatt
  12. Life Artist - Dream quest
  13. Secrecy - A new beginning
  14. Catharsis - Burn the page
  15. Mind Over Four - Gemini
  16. Last Crack - Energy mind
  17. Payne’s Grey - A hymn to the cats
  18. Mayfair - Generation isolated
  19. Civil Defiance - Death to the clown
  20. Seer’s Tear - A gathering of seperate ways
  21. Garden Wall - No more
  22. Darkstar - Darkstar[/SPOILER]

70’s Progressive/Psychedelic rock

Η αλήθεια είναι οτι είχα κάνει 2 κασσέτες (!) πριν καμμιά δεκαριά χρόνια και τις άκουγα συνέχεια…

  1. Camel - Never Let Go
  2. Aardvark - Copper Sunset
  3. Hawkwind - Assault And Battery
  4. Atomic Rooster - Break The Ice
  5. Blackwater Park - Mental Block
  6. Captain Beyond - Raging River of Fear
  7. Circus 2000 - I Am The Witch
  8. Cressida - Home And Where I Long To Be
  9. Eloy - The Light From Deep Darkness
  10. Embryo - End of Soul
  11. Genesis - The Fountain of Salmacis
  12. Indian Summer - Another Tree Will Grow
  13. Kansas - Icarus-Borne On Wings Of Steel
  14. King Crimson - In the Wake of Poseidon
  15. May Blitz - Dreaming
  16. Quintessence - Twilight Zone
  17. Renaissance - Mother Russia

Θα επανέλθω με άλλες συλλογές που έχω κάνει κατά καιρούς!

ωραία ιδεά!

θερμή παράκληση: μην πέσετε σα τα λιγούρια όλοι και μετά από 3 μέρες το φάει η μαρμάγκα : P.

best of από 20 + 1 one hit wonders των 90’s.πιστεύω πως δίνουν μια σαφή εικόνα της δεκαετίας.

(κλικ)

Whale - Hobo Humpin’ Slobo Babe
Stiltskin - Inside
Spacehog - In The Meantime
Mansun - Wide Open Space
Marcy Playground - Sex And Candy
4 Non Blondes - What’s Up
Deep Blue Something - Breakfast At Tiffany’s
Crash Test Dummies - Mmm Mmm Mmm
Mazzy Star - Fade Into You
New Radicals - You Get What You Give
The Breeders - Cannonball
Hole - Malibu
Cornershop - Brimful Of Asha
Joan Osbourne - One Of Us
Meredith Brooks - Bitch
Len - Steal My Sunshine -
EMF - Unbelievable
Babylon Zoo - Spaceman
Alannah Myles - Black Velvet
Blind Melon - No Rain
Elastica - Connection

όσοι θέλετε να γίνουν upload πμ στον dude. Το blog που ανεβαίνουν μπορεί να βρεθεί με googlάρισμα: rockin tziar best ofs

ωραία συλλογή, έβαλες λαστ κρακ, ανακρουσις, κινετικ ντισεντ, θοτ ινταστρυ, μεκονγκ δελτα κλπ κλπ, αλλα

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ DEPRESSIVE AGE ΩΡΕ???

στον σαμαν καλύτερα, εγώ διαβάζω : P.

:oops::oops::oops:

Ντροπή και αίσχος #-o#-o#-o

όχι. __

ΝΑΙ.

όσοι έχουν παίξει το mundial 1998 στο nintendo 64 ξέρουν.8)

Και επίσης όσοι ασχολούνται λίγο περισσότερο με μουσική και όχι με νιτέντο ξέρουν και πέντε πράματα παραπάνω για ένα σχήμα που υπάρχει από το 1982, έχει βγάλει 16 δίσκους με μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, έχει έντονο πολιτικό/κοινωνικό στίχο και δράση, και έχουν ακούσει και κομμάτια σαν αυτό:


ή ΚΥΡΙΩΣ αυτό:

για τους υπόλοιπους της λίστας σου ψιλο-διαφωνώ και για Hole και EMF, αλλά ντάξει πάσο, αλλά οι Chumbawamba one hit wonder? Δηλαδή μιλάμε ή κλάνουμε τώρα?

Η συλλογή του Deckard γ*μεί και δέρνει…

@the horror: φίλε μου, ένα συγκρότημα με την 28χρονη ιστορία των Chumbawamba δεν θα το χαρακτήριζα οne hit wonder…

Κλάνουμε άι γκες.

Ον τόπικ, θα προσπαθήσω να φανώ συνεπής στο αίτημα του θρεντστάρτερ αρκετά πριν ανοίξει το θρεντ να συμβάλω σε συγκεκριμένο χωράφι (δε λέω ποιό =Ρ), μια που όπως είχε πει κιόλας η προοπτική αυτή απετέλεσε ως ένα βαθμό κίνητρο για το θρεντστάρτιν (…ας το πιστέψω τέλος πάντων =Ρ).

Απλά θα πρέπει να κάνει λίγη υπομονή, γιατί η ευθύνη είναι μεγάλη.

εγώ έβαλα μόνο τραγούδια που είχαν μεγάλο airplay και προβολή από το mtv.έκανα το best of περισσότερο δημοσιογραφικά και από την mainstream πλευρά.και το tubthumping είναι το ΜΟΝΟ τραγούδι των chumbawamba που χτύπησε κορυφή στο billboard.

άλλο το one hit wonder και άλλο το η μεγαλύτερή τους επιτυχία, αλλά αλλού είναι το θέμα μας.
Περιμένουμε με αγωνία ντουμοσυλλογή από Γράκχο και σλατζομαθκοροτιγουστάρεις εσύαγόριμου συλλογή από μπλίντιν.

εδιτ: Thanx engineno9!!

οκ, λογικά χόρρορ σε επηρρέασε η βροχή. Μην ξαναβγείς χωρίς ομπρέλα.
Πάμε λοιπόν από την αρχή:

One-hit wonders αποκαλούμε τα συγκροτήματα που έκαναν επιτυχία με ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ (άντε δύο) ή ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ και μετά εξαφανίστηκαν από προσώπου Γης.

Οι Chumbawamba υπάρχουν αδιαλλείπτως από το 1982 και δισκογραφούν κανονικότατα και σταθερά. Και έχουν και άλλα χιτς. Τα δύο που σου έβαλα πάνω, εγώ τα έμαθα από το Σπορτ-φμ άμα σου λέει κάτι.

Αυτό για το μπίλμπορντ απλά ασχολίαστο. Δηλαδή ντάξει, βάλε και Therapy? σαν one-hit wonders που μόνο το Troublegum έπιασε κορυφή.

οκ, λοιπόν.λάθος μου και δεν έχω ιδέα από μουσική…
sorry που δεν έχω ακούσει όλη τη δισκογραφία chumbawamba (και που δε μου πολυαρέσουν και στην τελική).μια μπάντα μπορεί να υφίσταται και 10 και 20 και 30 χρόνια.και παρ’όλα αυτά να κάνει ένα σούπερ επιτυχημένο κομμάτι, την επιτυχία του οποίου δεν έχει ξαναπετύχει και ούτε θα ξαναπετύχει.
one hit wonder είναι ένας όρος που έχει να κάνει με το mainstream (καθότι hit) και την εμπορική επιτυχία.γιατί κατά τα άλλα και οι mazzy star υπήρξαν για μένα τεράστιοι, αλλά μόνο το fade into you υπήρξε για την ποπ κουλτούρα.το ίδιο και οι verve με το bitterswet symphony και οι hovverphonic με το mad about yoy και οι sneaker pimps με το six underground και… και… και…
επίσης σε όσες λίστες με one hit wonders τσέκαρα στο internet, το tubthumping είναι μέσα στις περισσότερες.
άντε, γιατί έχω να διαβάσω και για την εξεταστική.=P

GRACCHUS κοίτα να βάλεις και Minotauri στη συλλογή.

ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ Ε

Γενικά συμφωνώ με bleeding. Oι τσαμπαγουαμπα θεωρούνται μεγάλη μπάντα και κύριως αυτό που είπε, με μεγάλη κοινωνικο-πολιτική δράση όπως έχω διαβάσει. Εδώ ο Brian από catharsis τους θεωρεί βασική επιρροή του!:o Κατα τ’ άλλα εχω ακουσει διασπαρτα κομματια αλλα ηθελα καιρο να τους ψαξω. Βεβαια εχουν και απειρα αλμπουμ. Από τι ξεκινάμε?

Ε τότε να βρεις άλλα σάιτ να ενημερώνεσαι γιατί αυτά που έψαξες γράφουν μπούρδες (inb4 sludgeswamp :p)

μια μπάντα μπορεί να υφίσταται και 10 και 20 και 30 χρόνια.και παρ’όλα αυτά να κάνει ένα σούπερ επιτυχημένο κομμάτι, την επιτυχία του οποίου δεν έχει ξαναπετύχει και ούτε θα ξαναπετύχει.

κάπως έτσι? :wink::!:

ναι ρε αγόρι μου, οκ όλα αυτά με τους ορισμούς, αλλά δεν είναι (και δεν πρόκειται να μπει ποτέ) στο ίδιο καζάνι το “hobo slumping slobo babe” (ή όπως διάολο λέγεται) με τους Chumbawamba, πώς να το κάνουμε δηλαδή. Btw ούτε γω ακούω ιδιαίτερα Chumbawamba αλλά 5 πράματα τα ξέρουν και οι πέτρες.

Ε έκανες λάθος εδώ μην το κουράζεις, κάνε ένα έντιτ και βάλε κάποιον άλλο διάττοντα αστέρα των 90ς.