Πως ακούτε μουσική;

Συνήθως ακούω μουσική ξαπλωμένος ή καθιστός. Μερικές φορές όμως ακούω και όρθιος.

Η ουσία του θέματος όμως είναι ότι πρέπει να υπάρχει παρόμοιο θρεντ και δεν μπορώ να το βρω =/

Εν πάση περιπτώσει, όσοι ακούτε ολημερίς μουσικές από σκληρούς δίσκους,κάνοντας άλλα πράγματα ταυτόχρονα σκοτώνετε τη μουσική που αγαπάμε. (εμείς όχι εσείς)

παντα οταν καθομαι στο pc σερφαροντας… κ τα βραδυα οταν τν πεφτω για υπνο.

για μενα “η μουσικη ειναι ζωη και η ζωη μουσικη” (sic),γι αυτο και προσπαθω να ακουω οσο το δυνατον περισσοτερη και να την εχω συντροφια σε πολλα πραγματα που κανω ταυτοχρονα!δε βρισκω που ειναι το κακο με αυτο και φυσικα δε σημαινει πως δν αγαπαει τη μουσικη οποιος κανει κατι τετοιο

εννοειται πως στις αγαπημενες μου μουσικες,γκρουπς κ.τ.λ. θα παω να αγορασω τα αλμπουμς(οσα μπορω) και θα κατσω με τις ωρες να τα λιωσω,μην κανωντας πολλες φορες οτιδηποτε αλλο

Εγώ δεν νομίζω να έχω 10 ολοκληρωμένα άλμπουμ.Γιατί τα κατεβάζω τραγούδι τραγούδι.
Θα μου πεί κάποιος ξερω γώ: <άκου απο το τάδε συγκρότημα το τάδε τραγούδι>θα το κατεβάσω και θα το ακούσω,και μετα (αν μου αρέσει,και δεν έχω ακούσει άλλο τραγούδι απο αυτό το συγκρότημα) θα ψάξω (συνήθως) στο youtube τραγούδια αυτονών,και αν κάποιο μ’αρέσει θα το κατεβάσω.
Συνίθως δεν κρατάω τραγούδια που δέν μ’αρέσουν

Μάλλον ο Μάνος θέλει να πει πως δε μπορείς να παίζεις Pro ξέρω γω, να βάζεις ένα σιντάκι από πίσω για να έχεις έναν ευχάριστο ήχο που δεν πολυδίνεις σημασία και μετά να λες ότι το έλιωσες, το άκουσες προσεκτικά και σου άρεσε.

καλα και εγω υποθετω πως δν εννοει ακριβως αυτο που γραφει και εννοειται πως συμφωνω με αυτο που λες!απο κει και περα ειναι και προσωπικο θεμα του καθενος,το ποσο ευκολα “χωνευει” εναν δισκο…

Τι καλά που υπάρχουν κι άλλοι που κρατάνε άπειρα cd και δεν τα έχουν ακούσει ακόμα. :stuck_out_tongue:
Παλιά αγόραζα cd και κυριολεκτικά τα μάθαινα απ’ έξω. Τώρα το κάνω πολύ σπάνια, γιατί δεν ακούω μόνο μία μπάντα αλλά πολλές…Συνήθως κρατάω αυτά που κατεβάζω και μία στις τόσες κάνω ένα ξεκαθάρισμα και διαγράφω αυτά που δεν πρόκειται να ακούσω καθόλου.
Πάντως πια προσπαθώ να ακούω με τη μία αυτό που κατεβάζω :confused:
Και τέλος, είμαι υπέρ του multitasking. Δεν έχω πρόβλημα να κάνω κι άλλες δουλειές όταν ακούω μουσική, μια χαρά συγκεντρωμένη παραμένω σε αυτό που ακούω :wink:

Αυτό ξέρεις, πολλοί θεωρούν ότι διαφοροποιείται φυλετικά… :stuck_out_tongue:

Xμ…δηλαδή?:-k

Δεν είμαι δεινός συλλέκτης. Ούτε καν. Έχω CD μετρημένα στα δάχτυλα των 4 άκρων τα οποία είναι ιδιαιτέρως επιλεγμένα.

Από εκεί και πέρα κατεβάζω αυτά που πραγματικά μου αρέσουν (και όχι ο,τι ξέρω εκ των προτέρων οτι δεν θα το ακούσω) και σιγά σιγά χτίζω μια καλή βιβλιοθήκη. Είμαι περήφανος πειρατής από εποχές kazzaa :slight_smile:

Από εκεί και πέρα εξ-οπλίζω το κινητό με πολλά giga από τα αγαπημένα album για να ακούω σε ΜΜΜ και πλέον σε σκοπιές! :stuck_out_tongue:

Όταν είμαι μπροστά στο pc συνήθως ακούω(/γα) παίζοντας παραλλήλως wow.

Στο αυτοκίνητο επίσης είναι απόλαυση η μουσική αφού μπορώ να τσιρίζω χωρίς τύψεις.

Ξεχασσα να πω πως το ιντερνετ και συγκεκριμένα το youtube,το χρησιμοποιώ συχνα,πριν να αγοράσω ενα αλμπουμ.Βεβαια δεν ακούω όλο το αλμουμ αλλα 1-2 τραγούδια του,ουτε το κατεβάζω,αν μου αρέσουν πάω και το αγοράζω…

Βεβαια αποτην αλλη μου την δίνει αφάνταστα,να βλέπω cd συγκεκριμένων καλλιτεχνών να πωλούνται 20 και ευρώ και δεν μιλάω για συλλογές-dvd,για full leght album λέω…Αλλα κάνω τα στραβά μάτια,μαζευώ λεφτά για κανα μήνα μεχρι να ψηλοβαρεθώ(με την καλή εννοια)το προηγούμενο αλμπουμ,και πάω και αγοράζω μόνο ένα.

Επίσης,δεν είμαι υπέρ της αγοράς πολλών cd μαζι.Γιατι αν πα΄ρεις πχ 2-3 cd έχεις την ‘κάψα’ να τα ακούσεις όλα αδιαφορόντας πχ για καποιο…χανεται η ουσία δηλαδη-η γλύκα.

Τέλος ένας απο τους βασικότερους λόγους που προτειμώ να αγοράζω τα cd-βινύλια,ειναι λόγω του booklet…Η μισή μαγια της αγοράς για μένα κρύβεται σε ένα ‘‘πλούσιο’’ booklet.

Πολυ καλο θεμα φιλε.

Εγω προσωπικα κατεβαζω ενα αλμπουμ το ακουω ολο και ξεχωριζω κομματια…βεβαια το γεγονος οτι εχω στα ΄ληφθεντα αρχεια’ καμια 10 αλμπουμ που δεν εχω ακουσει ειναι αλλο θεμα :lol:

Ωραίο θέμα ας σεντ πρίβιουσλι.

Ότι κατεβάζω το ακούω στα καπάκια αλλά αν τύχει μέρα που το κατέβασμα δεν σταματά, τότε απλά περιμένουν στην επιφάνεια εργασίας μέχρι που να ακουστούν.

Διαφώνω πάντως με ορισμένους που σβήνουν αυτά που έχουν κατεβάσει. Μου αρέσει δεν μου αρέσει κάτι θα το κρατήσω, έτσι, για το αρχείο αν και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Βέβαια, δεν μπορώ να κάνω κουμάντο στα κατεβάσματα σας οπότε μη με παρεξηγάτε. :slight_smile:

Τώρα αν εννοείς πως ακούμε μουσική, συνήθως με ακουστικά οπότε είτε κάνω και κάτι άλλο είτε όχι παραμένω συγκεντρωμένος στη μουσική. Εννοείται ότι αν πρόκειται για κάτι που ακούω πρώτη φορά, είμαι μόνος!

Αυτά.:smiley:

Αυτό κάνω και εγώ συνήθως. Μου αρέσει πολλά να τα κρατάω ως αρχείο. Δεν μου πάει να σβήσω π.χ. το καινούργιο άλμπουμ του serj που το άκουσα μια φορά χθες και απογοητεύτηκα οικτρά. Συνήθως αυτά τα γράφω σε ένα dvd και τα κρατάω εκεί μέσα… που και που γίνονται μερικές αναδρομές.

Παλιότερα αγόραζα πάνω από 10 cd+lp τον μήνα, και πολλά απ’αυτά στα τυφλά, μετά ήρθε η επανάσταση του file-sharing και σιγά σιγά σταμάτησα. Τα τελευταία χρόνια ακούω μουσική μέσω του υπολογιστή μου που είναι συνδεδεμένος με το στερεοφωνικό μου, το οποίο στερεοφωνικό μου κατά τ’αλλα είναι χαλασμένο. Επίσης ακούω πολύ ραδιόφωνο όταν έχω χρόνο (Εν λευκώ και στο κόκκινο), μερικές φορές ακούω και απ’το ipod μουσική όταν είμαι στον δρόμο, συνήθως στο ipod ακούω νέα πράγματα που θέλω να δοκιμάσω.

οι μοντερέητορς θα έπρεπε να ξέρετε ΑΠ’ΕΞΩ ΟΛΑ τα τόπικς που άνοιξε ο Μέγας Τζον_Βλα όμως… [-X[-X[-X

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?p=19468

Χμ, στην πόλη μου, πριν φύγω για σπουδές, αγόραζα γύρω στους 5 δίσκους καθε μηνα, και τους έλιωνα όλους στην κυριολεξία, ενώ κατέβαζα από κάτι ωραιότατα μπλογκζ, μόνο τα άλμπουμ που ήταν πρακτικά αδύνατο να βρω στην αγορά (κάτι obscure ψυχεδέλειες και progressive ή krautrock,τύπου titanic, le orme κι έτσι, και άλλα). Και από ό,τι κατέβαζα, δεν έσβηνα τίποτε γιατί συνήθως μου άρεσαν. Τα έβαζα στο ipod, και επειδή έλυνα ασκησεις μαθηματικων και φυσικής μετά μουσικής, τα μάθαινα απ’έξω ξερωγω ό,τι και αν αγόραζα.:stuck_out_tongue:
Τώρα στην πόλη που πέρασα, δεν έχω συναντήσει ούτε ένα δισκοπωλειο μέχρι στιγμής :frowning: με βλέπω να επιδίδομαι μόνο στο κατέβασμα.
Πάντως όταν ακούω μουσική, ακούω. Ακόμα και αν ασχολούμαι με άλλα πράγματα εκείνη την ώρα, αν κάτι που θα πιάσει το αυτί μου και μ’αρέσει, θα μου μείνει. Και θα του ρίξω πολλά ακούσματα σε μια μέρα.

Εγω ειμαι πολυ γραφικος.Αγοραζω μονο cds και ακουω μονο αυτα στο στερεοφωνικο η στον υπολογιστη μου.Αγοραζω 20-30 cds το μηνα(τα οποια συνηθως ΔΕΝ ειναι αυτα που εχουν κυκλοφορησει προσφατως),και τα λιωνω κυριολεκτικα αφου ειμαι απο τους τυχερους που μπορω να ακουω μουσικη ακομα και στην δουλεια μου(Μηχανικος σε καραβι).απο mp3 εχω καποιο υλικο που μου προωθουν φιλοι μου και τα ακουω στη διαδρομη μεχρι τον χωρο εργασιας μου αφου ουτε λιγο ουτε πολυ, ειναι πανω απο 3 ωρες το πανε-ελα.Τελος,ως παντρεμενος,με συζηγο Μεταλλου,δεν εχω προβλημα στο να ακουω και ολη μερα μουσικη στο σπιτι,οτι και να κανουμε…

Έτσι

και έτσι

Αγοράζω CDs μόνο πολύ αγαπημένων συγκροτημάτων τώρα πια…no money :-/

Dyστυχώς αγοράζω cd, και δυστυχώς ακούω μόνο αυτά που αγοράζω, ειδικά αν είναι συγκρότημα που αγαπάω ή άλμπουμ για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια :roll:
Ξεκίνησα να κατεβάζω πρόσφατα, μέσα στην άνοιξη, και αυτό από ανάγκη, πρώτον γιατί αναγκάστηκα να αγοράσω mp3 κάποια στιγμή που κάποιος με ρώτησε σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά τί είναι το cd player και δεύτερον γιατί ήθελα να συγχρονιστώ με το rockipedia του forum (αλλά μετά μου πέρασε :p)

Συνεπώς, από τα ελάχιστα κατεβασμένα πράματα που έχω στο laptop, έχω ακούσει τα μισά. Συνηθίζω ωστόσο μόλις αγοράσω ένα cd να το περνάω απευθείας στο laptop και από εκεί στο mp3. Υπάρχουν cd που δεν διαβάζει το laptop, και αυτά συνήθως κατεβάζω.

Δεν ακούω ποτέ μουσική δυνατά στο σπίτι. Ποτέ.

Τώρα τελευταία έχω πάθει την εξής νίλα ωστόσο, έχει χαλάει το dvdplayer του λαπτοπ κι έχω σπίτι μόνο ένα cd player που είχα πάρει το '93 To συνειδητοποίησα ότι πέθανε όταν έβαλα Cavity τις προάλλες και ακούστηκαν φριχτοί. Έβαλα μετά queen για test drive και ανακάλυψα ότι έτρωγε όλες τις ακραίες συχνότητες - the horror 8O - όχι ο χορρορ)

Το μόνο μέσο δηλαδή που έχω για να ακούσω τα cd μου είναι το αυτοκίνητο, όπου εννοείται πως δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να βάλω black ή death ή grind, μετά από ένα παρολίγον τρακάρισμα στις 8 το πρωί που είχα τη φαεινή ιδέα να ακούσω konkhra πριν πιω καφέ.

Έχω πάθει error. :frowning: