Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας

Τι κοινό έχουν η Tori Amos, ο Eddie Van Halen, ο Stevie Wonder και ο Pharrell Williams?

Η προφανής απάντηση είναι ότι όλοι ασχολούνται με τη μουσική (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο). Η μη προφανής απάντηση είναι ότι όλοι πάσχουν από συναισθησία.

Συναισθησία ονομάζεται η νευρολογική ανάμιξη των αισθήσεων.
Ένας άνθρωπος που χαρακτηρίζεται από συναισθησία είναι δυνατό, για παράδειγμα, να “ακούει” τις οσμές, να “βλέπει” τους ήχους και να “μυρίζει” τους ήχους. Το συχνότερο είδος συναισθησίας είναι το να βλέπει κανείς ήχους και το να συνδυάζει αυτόματα αριθμούς με συγκεκριμένα χρώματα.

Η συναισθησία συναντάται συχνά ως σύμπτωμα του Αυτισμού, αλλά όχι αποκλειστικά. Μπορεί να είναι αποτέλεσμα της χρήσης παραισθησιογόνων ψυχοενεργών, όπως το L.S.D., ενώ υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι είναι συναισθητικοί χωρίς να πάσχουν από κάποια ασθένεια και χωρίς να κάνουν χρήση ψυχοενεργών.

Η συναισθησία συναντάται σε κάποια μορφή της σε έναν στους 2.000 ανθρώπους, ενώ η εμφάνισή της είναι σε μεγάλο βαθμό κληρονομική. Επιπλέον, η συναισθησία είναι οχτώ φορές περισσότερο συνηθισμένη ανάμεσα στους συγγραφείς και στους καλλιτέχνες.

Για περισσότερα μπορείτε να γκουκλάρετε “synesthesia” και θα βρείτε κατεβατά με πληροφορίες :wink:

Πάρτε και ένα σχετικό κομμάτι απο [B]Porcupine Tree[/B]

Λασπολογιες…

τι άλλο θα ακούσουμε θεέ μου :lol:

Ναι… πραγματικά άκυρο…
Αν ήταν έτσι, τότε όλες οι γυναίκες θα είχαν ημικρανίες…
και επειδή έχω προσωπική εμπειρία με το φαινόμενο της ημικρανίας, ξέρω ότι είναι απο ψυχολογικούς παράγοντες…
Να δω τι άλλο θα βρουν να πουν… για να “βγαλουν είδηση”

πρώτα απ’ολα: respect για το synesthesia των PT!

όσο για αυτό που λες… δε μου κάνει για τόσο μεγάλη εντύπωση… γιατί αν είσαι καλλιτέχνης και έχεις μπει στην διαδικασία του να “δημιουργείς” τότε κατανοείς πολύ καλά το “πως” μπερδεύονται οι αισθήσεις μεταξύ τους. (οι μουσικοί “μυρίζουμε/βλέπουμε/αγγίζουμε” τους ήχους)

έχεις κάποιο σχετικό λινκ που αφορά στην Tori Amos??? ??? ???

Ενταξει για πλακα σχολιασα εγω:p δεν ξερω αν τρεχει οντως κατι με το θεμα, ουτε καν διαβασα το αρθρο (δεν συνηθιζω να φοραω string εξαλλου):dunno:

Δες [B]εδώ[/B]

Βασικά είναι πάθηση η συναισθησία και έχει σχέση με νευρολογικούς παράγοντες

Wow… όχι μόνο υπάρχει λίστα με ανθρώπους με συναισθησία… αλλά… η τόρι είναι πρώτη… !!! !!! !!! ΤΗΑΝΚΣ!

edit: σ’ενα thread που αφορά τη συνθετική διαδικασία των μουσικών είχα ποστάρει ένα video της Tori, στο οποίο περιέγραφε το “πως” της ερχόταν η ιδέα κλπ… πως λειτουργούσε η έμπνευση… Μιλώντας για ήχους-σχήματα κλπ… που πάλι φυσιολογικό μου φαινόταν…

[SPOILER](… ρε… δεν ήξερα ότι είναι πάθηση αλήθεια… … … αφού είναι… τότε μάλλον έχω πρόβλημα … … )[/SPOILER]

έχεις συναισθησία 8O καλή φάση

Οι ίδιοι οι συναισθητικοί συχνά αγνοούν το ότι οι υπόλοιποι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται τον κόσμο με τον ίδιο τρόπο. Είναι σαν να έχεις μυωπία και αν δεν βάλεις ποτέ γυαλιά δεν μπορείς να καταλάβεις ότι οι άλλοι δεν βλέπουν θολά, όπως εσύ. Βέβαια, δεν είναι το ίδιο, αφού είναι μεν πάθηση, αλλά δε χρειάζεται φαντάζομαι θεραπεία. Μπορείς βέβαια, να το κοιτάξεις.
Επίσης, υπάρχει κάποια μορφή συναισθησίας στον καθένα μας. Δες [B]εδώ[/B]

Υπάρχουν και μπλουζάκια

[SPOILER][/SPOILER]

Το πρώτο ΠΡΟΧΕΙΡΟ παράδειγμα που μου’ρχεται στο μυαλό είναι ότι πάντα σκεφτόμουν τις μέρες της βδομάδας με συγκεκριμένα χρώματα… α και τους μήνες…
Δεν ξέρω αν έχω συναισθησία… αλλά ένα τέτοιο μπλουζάκι θα το ήθελα!!!

Και γω το παθαίνω αυτό με τις μέρες ή τα νούμερα. Δεν νομίζω να είναι το ίδιο με αυτό των ατόμων στην λίστα. Επίσης όταν παίζω μπάσο και ακούω μια νότα, πάλι αρκετές φορές μου έρχεται χρώμα στο μυαλό. Άλλα δεν είναι το ίδιο με τη νσυναισθησία. Είχα δει και ένα ντοκιμαντέρ. Αυτό που παθαίνω εγώ είναι ότι έχω ένα πράγμα σαν προαίσθηση. Ξέρω δηλαδή πως πχ κάτι κακό θα γίνει. Ξυπνάω το πρωί και ξέρω πως κάτι θα γίνει και γίνεται. Τρανταχτο παράδειγμα προχτές που για 2 μέρες μου είχε κολλήσει πως κάτι θα γινει άσχημο. Τελικά έμαθα πως ο παππούς μου ήταν στο νοσοκομείο. Πάλι καλά είναι οκ όμως. Το συγκεκριμένο θεματάκι το έχει και η μάνα μου. Καταλαβαίνει δηλαδή πως κάτι θα γίνει και γίνεται. Άβυσσος ο εγκέφαλος του ανθρώπου! (Μερικές φορές καταλαβαίνω και πράγματα που θα γίνουν δευτερόλεπτα πριν γίνουν, πχ ξέρω πως τπ κινητό θα χτυπήσει, το παίρνω και όντως χτυπάει. Ένας φίλος μου φρίκαρε μια φορά) :stuck_out_tongue:

Επειδή κ εγώ έτυχε να παρακολούθησω ντοκυμαντερ αλλά να κάνω και εργασία στην σχολή για αυτό, μπορώ να πω ότι το φαινόμενο είναι πολύ μακρυά από αυτό που περιγράφουμε εδώ.
Κοπέλα που έβλεπε ήχους πχ της ήταν αδύνατο να βάλει την μουσική πολύ δυνατά καθώς επηρεάζοtaν η όραση της(συγκεκριμένα έβλεπε μαυρα κενά…)
Όπως επίσης κ όλα ta παραδείγματα αντιμετώπιζαν μεγάλες δυσκολίες σε καθημερινά πράγματα.
Τι είναι συναίσθησια? Απλά μπέρδεμενες νευρικες απόληξεις στο εγκέφαλο. Πχ, το κεντρικό σύστημα της όρασης να στέλνει σήμα στο κέντρο της ακοής κοκ… Με αποτέλεσμα να βλέπεις χρώματα.
Ουσίες που εκκρηνει ο εγκέφαλος την ώρα του ονείρου μοιάζουν κατα πολύ με αυτές των παραίσθιογωνων ουσιών και ανάμεσα στις παρενέργειες είναι κ αυτό… Το ίδιο το όνειρο είναι το απόλυτο παράδειγμα συναίσθησιας…το να νιώθεις πχ την αίσθηση του νερού η να ακούς ήχους την ώρα που κοιμάσαι.
προσωπικά δεν εχω συναίσθησια κ χαίρομαι πολύ μπορώ να πω :smiley:

Κι εγώ μια φορά είχα ένα άσχημο προαίσθημα και πέθανε ένα παιδάκι στην Αφρική…

Δεν σου λέω για τίποτα τραβηγμένο. Απλά έχω την αίσθηση μερικές φορές πως κάτι θα γίνει, και συνήθως γίνεται. Τι και πως τι να σου πω :stuck_out_tongue:

τωρα το διαβασα οπως κοιταγα κατι σελιδες,αν και ειναι απο 2006
ο τραγουδιστης των eyehategod σε συνεντευξη

Mike Williams: “We got a hotel room, but Morgan City is so small that I think that if they see anyone with long hair and tattoos, they think [you’re] suspicious. Plus we were from New Orleans, which they knew because we had to show ID to rent the hotel room. So, the cops totally came into the hotel room, and that was that.”

Decibel: Your bail was $150,000. How did you get out?

Mike Williams: “Well, I have to say Phil Anselmo helped me get out…
So we had a lawyer, and we filed for a bond reduction, but the judge turned me down. This judge actually said I was a threat to society. …Phil was like, 'Fuck it, man ? I’m gonna do it., so he did it.”

οχι μονο εσκασε 150.000 αλλα τον φιλοξενησε μετα και κανα χρονο στο σπιτι του…μπραβο phil…δεν του το’χα

Εγώ όταν είναι να με εξατάσουν στο σχολείο σε ένα μάθημα το καταλαβαίνω 1-2 λεπτά ποιο πριν,μου έρχεται ένα άνχος.Και δεν ενοώ όταν όλη η τάξη σικώνει χέρι και εσυ όχι και εισαι σίγουρος πως θα σε εξετάσουν.

Τώρα για την συναισθησία,όποιος διψίφιος τελειώνει σε 6 (46,76,86…),ειδικά το 26 μου έρχετε στο μυαλό μπλέ.Ωραίο μπλέ,σαν αυτό:[SPOILER][/SPOILER]
Το 8 μου θυμίζει μώβ.
Το 10 μαύρο.
Το 0 άσπρο.
7 κίτρνο και άλλα πολλά…

Εμένα μου την σπάει που δεν μπορώ να κρατήσω μια συσκευή (i-pod,mp3,κινιτό) για πάνω απο 5-6 μήνες,αρχίζει και τρελαίνεται,κάνει ρεσετ όποτε γουστάρει,χαλάει η ώρα και η ημερομηνία…αυτό είναι πρόβλημα που σχετίζετε με μένα?κάπου είχα διαβάσει κατι τετοιο.

Και στο δωμάτιο που διαβάζω οι λάμπες δεν κρατάνε πάνω απο 1 χρόνο…
Παρτε και μια φωτογραφία μου:

[SPOILER]:p:p[/SPOILER]

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXAXAXAX

αλάνι 8)

o Anselmo είναι η μεγαλύτερη ψυχάρα της σκηνής της Ν.Ορλεάνης. Όσο μαλάκας και να’ναι, δίνει τα πάντα για τη σκηνή.

Κατατάλλα τι κάθεστε και λέτε μωρέ κυριακάτικα για αισθησεις και διάφορα? Πωπω ζαλίστηκα.

Ένα από τα πιο… δυσκολοχώνευτα επαγγέλματα υπήρξε το 18ο αιώνα στην Αγγλία. Πιο συγκεκριμένα, στις παράνομες λέσχες της εποχής ένας υπάλληλος ήταν επιφορτισμένος με την υποχρέωση να… καταπιεί τα ζάρια, σε περίπτωση που εισέβαλε η αστυνομία. Τον κακομοίρη :stuck_out_tongue:

Xαχα,οργανωμενοι οι Αγλλοι!:stuck_out_tongue: