Αγαπημένη πολιτεία της Αμερικής στον τομέα: μουσική

O,τι λέει ο τίτλος.

Το poll θα είναι πολλαπλών επιλογών.

[SIZE=“5”]Μέχρι τρεις ο καθένας[/SIZE]:!:

Eπελεξα αυτές που κατά τη γνώμη μου έχουν βγάλει της καλύτερες μπάντες. Υπάρχει και η επιλογή άλλο όμως.:slight_smile:

Λοιπόν ψήφισα:

Oregon, California, Massachusetts (αυτή είναι και η σειρά προτιμησής μου)

Oregon: Wipers, tragedy (πλέον), hellshock, remains of the day, estranged, dead moon.

California
: Άπειρες αγαπημένες μου punk μπάντες. Από dead kennedys και bad religion μέχρι οποιαδήποτε άλλη νεότερη μελωδική punk rock μπάντα (ignite, strung out κλπ)

Μassachusetts (boston): Converge, Dropkick Murphys και πολύ hardcore

[SIZE=“4”]Δε ψήφισα αλλά είναι πολύ ψηλά: [/SIZE]

Tenessee: πολύ κραστίλα. From Ashes Rise, His Hero Is Gone

North Carolina: Catharsis

Ohio: Integrity, ringworm

Θα επανέλθω αναλυτικά.

Τώρα βρισκόμαστε στην εποχή της sludge rock χρυσής εποχής της Georgia κι αγαπάμε.
Εκπαιδευτήκαμε με Kαλιφόρνια thrash και Φλόριντα death.
Ο σεβασμός μας πάει στο Texas λόγω rock n roll.
Παντοτινός έρωτας η λουιζιάνα για τα μπλουζ της νέας ορλεάνης, και η τζαζ σκηνή της Νέας Υόρκης των 70ς και του χάρκορ των 90ς.

Αυτές είναι οι πρώτες που μου ρχονται στο μυαλό. Καλά σοβαρά περίμενες μόνο 3?

Α, και υπάρχει ανάλογο θρεντ αν δεν κάνω λάθος.

όπως έχουν πει και οι ΖΖ ΤΟΡ

" Texas isn’t simply a state , it’s a state of mind ! "

ZZ TOP
Stevie Ray Vaughan
Johnny Winter
Chris Duarte
Kenny Wayne Shepherd
++ άπειροι έγχρωμοι και λευκοί κιθαρίστες

Pantera
Helstar …

γενικά ψηφίζω Νότο για τη προσφορά του σε μπλουζ μουσικούς , παρά τη βλαχιά . :stuck_out_tongue:

Καλά ισχύει αδύνατες οι 3 επιλογες.

Ρε όντως τωρα θυμηθηκα ότι παιζει να υπάρχει κάτι

Αν και δεν τα πάω καλά με την γεωγραφία (και ειδικά της Αμερικής), νομίζω ότι η Νέα Yόρκη από την οποία ήταν οι Ramones, δεν πρέπει να έχει και πολύ σχέση με την California:!: :-s

σορυ τρελο μπερδεμα

Για bad religion πήγαινε το ramones.

Βad religion ηθελα, ramones σκεφτόμανε! whateva

Μιας και γύρισα πρόσφατα από NOLA την ψηφίζω χαλαρά για τις άπειρες ώρες jazz που έχω ακούσει από κει τόσα χρόνια. Να ξέρεις πως η Νεα Ορλεανη δεν είχε ποτέ μεγάλη blues σκηνή, το Chicago ναι.

Texas. Για τo ισοπεδωτικο αμερικανικο power metal που παραγει με ηγετες τους Helstar.

Florida. Για την μαγεια των Savatage-Kamelot-Crimson Glory.

Washington. Για την ποιοτικη τριαδα των Queensryche-Heir Apparent-Sanctuary.

Και βέβαια Καλιφόρνια, έχει βγάλει πάνω απ τις μισές σπουδαίες μπάντες της Αμερικής.
Kαι πέρα απο Καλιφόρνια, θα ψήφιζα και Αϊόβα, για…τον προφανή λόγο! :stuck_out_tongue:

:thumbup::thumbup::thumbup:
Chicago λατρεία τι να λέμε τώρα

California γιατί…

Nα ξέρουμε όμως και από που γεννήθηκαν τα blues, έτσι?

Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν Florida και Texas??? Florida όλο to Death MEtal και μπάντες όπως Savatage, Crimson Glory κτλ…Αλλά εγώ ψηφίζω Texas για τους Solitude Aeturnus, Helstar, Manilla Road, Pantera κτλ

Florida ψηφίζω. Φυσικά και δεν πρέπει να λείπει.
Death, Morbid Angel, Deicide, Six Feet Under, Obituary… Αυτοί είναι αρκετοί λόγοι :slight_smile:

Louisiana: γιατί από εκεί ξεκίνησαν όλα.

Georgia: γιατί είναι the next big thing.

Seattle: γιατί χάραξε την εφηβεία μου.

skata stis USA, η αληθεια βρισκεται στον Καναδα

To poll έχει καρα-άκυρες επιλογές μέσα και δεν έχει Mississippi 8O, Texas #-o, Florida [-X…

Ρε παιδιά άραξτε λίγο την πέτσα σας.

  1. Όπως είπα έπελεξα τις καλύτερες πολιτείες με βάση τ’ αυτιά μου. Πχ ούτε death metal, ούτε savatage crimson glory που λέτε δεν ακούω, για να βάλω florida. Δε θα πάω να αυτοκτονήσω κιόλας.

2) Και πιο σημαντικό. Το πόλ είναι μια μαλακία απλά για να υπάρχει και σεις τρελαθήκατε. Ποιό σημαντικές είναι oι συζήτησεις που θα προκύψουν απ’ αυτό το θρεντ, και τα γούστα του καθένος που θα δούμε παρά το αποτέλεσμα μιας ψηφοφορίας. Για το θέο. Μπι κουλ

Aπό κει και πέρα αμά έχετε τόσο μεγάλο πρόβλημα αλλάζουμε της επιλογές. Νο προμπ

edit: horror περίεργος. Και οι τρεις που αναφέρει είναι στο πολ και ψήφισε άλλο:lol: Όπως είπα όμως κλαιν παιδιά

ΝΕW YORK DEATH METAL - Ιmmolation, Suffocation, Incantation. Kαι οι Dillinger Escape Plan γειτονόπουλα από το New Jersey (edit- όπως και οι Bon Jovi :–). So there you go.

Edit - Μετά το χάρτη που σοφά πόσταρε ο Worst enemy ανκάλυψα ότι είμαι αγεωγράφητη, και ότι οι παραπάνω μπάντες καλύπτουν δύο πολιτείες. Άκου κει, πολιτεία το new Jersey, μια ριξά τόπος.

Kαι από εκεί και πέρα πολύ εύκολα, Louisiana.
Γιατί έχει jazz (α, να, όπως και η NY).
Γιατί έχει Eyehategod, Down, Soilent Green, Corrosion of Conformity, Crowbar.

Μου τη χάλασε λίγο που είδα πως ο Tom Waits είναι καλιφορνέζος, αλλά τί να κάνουμε.
Αγαπάμε με πάθος Αμερικάνικο Νότο.
Είχα ανοίξει σχετικό θρεντ παλαιότερα το οποίο είχε περάσει απαρατήρητο, το ξαναποστάρω γιατί ο Horror πιθανώς να γουστάρει

Kαι ψήφισα και Tennessee γιατί αν δεν υπήρχε το ουίσκι, @@@ μπάντες θα είχαμε :stuck_out_tongue: