Καλύτερες συναυλίες 2010

και ακόμα δεν τελείωσε η χρονιά!!!

1)Sonisphere ~ Metallica κυρίως~

2)Ozzy

3)Rammstein

Σ’αυτές παρευρέθηκα και στους James στο Tae Kwado.

Πρωτη συναυλιακη χρονια για εμενα φετος και δοξα τον dio ειδα πολυ πραμα!
Αν και δεν εχουμε τελειωσει ακομα(shadow gallery,belphegor,scorpions,therion,annihilator και οτι αλλο προκυψει) εχω σχεδον αποφασισει…

[B]Sonisphere festival[/B]:
Η ιστορια βγηκε για καφε και ευτυχως περασε και απο την δικια μας καφετερια!

[B]Rammstein:[/B]
Αν και το σετλιστ χωρουσε βελτιωσεις,οι Γερμανοι ηταν απιστευτοι και τους θελουμε ΤΩΡΑ

[B]U2:[/B] Η εντυπωσιακοτερη συναυλιακη εμπειρια so far!Οχι η καλυτερη,η εντυπωσιακοτερη ομως ναι!Η τεχνολογια συναντησε μια αγαπημενη μου μπαντα που μου χαρισε μια απο τις πιο αξεχαστες εμπειριες της ζωης μου!

[B]Porcupine tree,Anathema:[/B]
Οι αναθεμα με εντυπωσιασαν,αν και δεν ειμαι φανμποις τους.Οσο για τους porcupine τα λογια ειναι φτωχεια!Ενεργεια;σετλιστ;επικοινωνια;Τα ειχαν ολα!

[B]Ozzy:[/B]
Ο ‘‘Παππους’’ ειχε τρελα κεφια και μας χαρισε μια επικη συναυλια!(η καλυτερη του τουρ τους) Bark at the moon και το φεγγαρι να μας κοιτα λεμεεεεε!8)

Πολλες εμπειριες για εμενα φετος…Εχασα ορισμενες συναυλιες απο βλακεια,αλλα δεν πειραζει…Εχουμε δρομο!

:band:

Tι εχεις αποφασισει ρε? Πηγες και σε αλλες δηλαδη? :stuck_out_tongue:

Δεν μπορω να ξεχωρισω ρε βλακα!:stuck_out_tongue:

Πρώτοι με διαφορά, όχι μόνο για φέτος, αλλά και γενικά, ήταν οι ΘΕΟΙ [B]Killing Joke[/B].

Πέρασα τέλεια στους [B]Slayer[/B] που δεν είμαι και φαν, στο Σόνισφιρ. Πόλεμος!!

[B]Porcupine Tree[/B] εννοείται που είμαι και τρελαμένοςμε την πάρτη τους γενικά. Θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα, αλλά ήταν όνειρο που έγινε πραγματικότητα…

Και τέλος [B]Archive[/B], που δεν το περίμενα ούτε καν. Τους γουστάρω τρελά αλλά δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο καθηλωτικοί! Απίστευτοι!

Στις απογοητεύσεις, οι Stone Sour. Σχεδόν κοιμήθηκα στη συναυλία τους στο Σόνισφιρ.
Και φυσικά, οι Anathema που δεν τους πάλεψα για πάνω από 2 τραγούδια και την έκανα για μπύρες και τσιγάρο.

[B]Top 5[/B] (τα live τα έβαλα με χρονολογική σειρά)
Katatonia: απωθημένο χρόνων που εκπληρώθηκε φέτος και έδωσαν και ένα φοβερό live
Primordial: Μπορεί η απόδοση να μην ήταν η αναμενόμενη, αλλά ο Alan απέδειξε ότι είναι ψυχάρα και είναι ενα live που θα μείνει για πάντα στη μνήμη μου
Sonisphere: For whom the bell tolls με καταρρακτώδη βροχή και τα μυαλά στα κάγκελα. Γενικά όλο το πακέτο μου άρεσε.
Porcupine Tree: Wilson θεός και απέκτησαν έναν ακόμα οπαδό
Triptykon: Οι Ελβετοί ξέρουν από μέταλ. Μπαντάρα

Με χρονολογική σειρά:

Saint Vitus (Αθήνα)
Overkill (Μπρατισλάβα)
Saint Vitus (Βιέννη)
Enforcer/Slauter Xstroyes/Atlantean Kodex/Arryan Path (Αθήνα)
Fear Factory (Αθήνα)
Fates Warning (Αθήνα)
Flotsam & Jetsam (Αθήνα)
Goatsnake/Eyehategod/DeathRow/Lamp Of Thoth/Witchcraft/Yob (Roadburn festival)
AC/DC (Σόφια)
Bolt Thrower (Θεσσαλονίκη)
Bolt Thrower (Αθήνα)
AC/DC/Aerosmith/Y&T/Saxon/Cinderella/Volbeat/Slash/Year Long Disaster/Tyketto/White Wizzard (Donington Park)
Aerosmith (Αθήνα)
Jello Biafra (Αθήνα)
Bad Religion (Αθήνα)
Clutch (Αθήνα)
Iron Maiden/Mötley Crüe/Anthrax/Slayer/Rammstein/Alice in Chains/Alice Cooper/Europe/Apocalyptica/Fear Factory/Iggy & The Stooges/The Cult/Bigelf/Sick Of It All/Enforcer/Sweet Savage (Sonisphere Uk)
Prodigy (Αθήνα)
Ozzy (Αθήνα)
Napalm Death (Αθήνα)

Οι [B]Mono [/B]στη Μύγα ήταν άψογοι και το post-rock τους έδεσε τέλεια με το mood μου εκείνο το βράδι. Οι [B]The One[/B] συνεπικουρούμενοι από τους βελτιωμένους [B]Acherontas [/B]έδωσαν νέο ορισμό στις λέξεις “blackmetal live”, ενώ φανταστική ήταν η μέρα του Up The Hammers πoυ παρακολούθησα με τους [B]In Solitude[/B] και [B]Atlantean Kodex[/B] να είναι μικρές αποκαλύψεις, τους [B]Enforcer [/B]να δικαιολογούν πλήρως τον ντόρο γύρω από το όνομά τους, τους [B]Slauter Xstroyes[/B] να εκτελούν άψογα το υλικό τους και τους [B]Doomsword [/B]heavy as a really heavy thing. Οι [B]Napalm Death[/B] επιβεβαίωσαν ότι είναι εύκολα μια από τις πιο τίμιες “μεγάλες” μπάντες του ακραίου ήχου ενώ ο Fischer ([B]Triptykon[/B]) ήταν απλά ο Fischer, δηλαδή πρωτοπόρος. Τέλος είναι μοναδικό το συναίσθημα του να βρίσκεσαι στο ΑΝ με άλλα 15-20 άτομα παρακολουθώντας μια μπάντα ([B]Agnes Vein[/B]) να τα δίνει όλα και γνωρίζοντας ότι γεννιέται κάτι που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να γίνει μεγάλο.

Στα του εξωτερικού το να βλέπεις [B]Metallica [/B]με James στα καλύτερά του εδώ και πολλά χρόνια θα ήταν από μόνο του μεγάλο πράγμα, αλλά το να έχει προηγηθεί πριν ένα [B]Motorhead [/B]show το οποίο αμφισβητεί ευθέως ότι όλοι οι άνθρωποι γερνάνε είναι κάτι το μεγαλειώδες. Κλείνω λέγοντας ότι οι [B][B]Muse [/B][/B]είναι μια σούπερ μπάντα των καιρών μας, με όλα τα θετικά και αρνητικά που έχουν οι σούπερ μπάντες.

Ωραίο ποστ από Κρισπ :thumbup:
Πιστεύω ότι αντί να παραθέτουμε μια ξερή λίστα, καλό είναι να γράφουμε και 5-6 λέξεις παραπάνω και να εξηγούμε γιατί τις θεωρούμε καλύτερες συναυλίες. Διαφορετικά μπορούμε να γράψουμε [B]εδώ[/B]

Είδαμε κάμποσες μπάντες φέτος, άλλες ήταν καλές, από άλλες περιμέναμε περισσότερα, αλλά τα 3 καλύτερα live για το 2010 για μένα ήταν:

6 Φεβρουαρίου: [B]Karmakosmetix Showcase- Transit/Stille Oppror/Goldlog [/B]
Venue: Six D.O.G.S.

Ή αλλιώς, αυτήμεταπρωηνμελητωνINTHEWOODS. Απίστευτη ατμόσφαιρα, απίστευτες μελωδίες, απίστευτος ήχος τα πάντα όπως πρέπει να είναι. Κορυφαία στιγμή του λάηβ ήταν τά ανατριχιαστικά Sing Your Song partI και II από τους Goldlog:

και το Ion των In The Woods παιγμένο από τους (τον) Transit:

Και μερικά λόγια παραπάνω για αυτό το λαηβ έχω γράψει [I]εδώ[/I]

5 Μαρτίου: [B]Up The Hammers Festival V - Day II[/B]
Venue: Αn Club

Το έχω ξαναπεί, το uth είναι το σημαντικότερο και τιμιότερο φεστιβάλ επί ελληνικού εδάφους, ανεξαρτήτως μουσικού είδους. Η μπάντα της βραδιάς ήταν οι Enforcer, η πιο in your face λαηβ εμφάνιση που έχω δει και δίχως καν να ακούγεται ο τραγουδιστής τους! Επίσης είδαμε τους ΘΕΟΥΣ Slauter Xstroyes και μετά το uth κάναμε ό,τι κάναμε και πριν: ακούγαμε όλη μέρα το winter kill. Η κορυφαία στιγμή του live, όμως, άνηκε στους doomsword (αν και γενικά η εμφάνισή τους μπορούσε να πιάσει ακόμα υψηλότερα επίπεδα) και το Heathen Assault. Επειδή όμως δε βρήκα τη συγκεκριμένη εκτέλεση σε βιντεάκι, μπορείτε να δείτε το The Siege από την ίδια συναυλία. Μικρό το κακό γιατί την πλησιάζει σε επίπεδο ΕΠΟΥΣ:

5 Οκτωβρίου: [B]Matt Elliott + Lolek[/B]
Venue: HalfNote

Ένας πανέμορφα μονόχνωτος Lolek μας παρουσίασε την καινούρια του δουλειά με ελληνικό στίχο -εν αντιθέση με το προηγούμενό του- και μας καθήλωσε χωρίς να το περιμένουμε. Όμως εμείς είχαμε πάει για άλλον εκεί. Είχαμε πάει για μιζέρια και μελαγχολία και κρασί. Η ξεχειλωμένη εκτέλεση του I Name This Ship Tragedy, Bless Her And All Who Sail With Her είναι άνετα η συναυλιακή στιγμή της χρονιάς. Οι υπόλοιπες φωνές και τα όργανα ήταν λούπες που δημιουργούσε εκείνη τη στιγμή. Ο Matt στρίγγλιζε και πονούσε και το ένιωθες. Δυστυχώς είναι πολύ πρόσφατο και δεν υπάρχει οπτικοακουστικό ντοκουμέντο (αν και υπήρχε βιντεοκάμερα στο μέρος, κάποια στιγμή θα το βρούμε). Οπότε παραθέτω βιντεάκι από ένα λαηβ του στη Βραζιλία (εδώ ήταν καλύτερος!)

μμμ αν κι έχει ακόμη η χρονιά αλλά…
[B]fates warning[/B]
συγκίνηση να ακούς μια μπάντα και ένα άλμπουμ που σε σημάδεψαν, ίσως όχι στα καλυτερά τους, αλλά λόγω μικρής ηλικίας τουλάχιστον να τους προλαβαίνεις σε μια έντονα συναισθηματικά φορτισμένη συναυλία.

[B]nevermore[/B]
όχι απαραίτητα μια καλή αντικειμενικά καλή συναυλία, αλλά να βλέπεις μια από τις αγαπημένες σου μπάντες ζωντανά για πρώτη φορά όλοι ξέρετε πως είναι.

[B]sonisphere festival[/B]
για τον ίδιο λόγο με το από πάνω

[B]the cranberries[/B]
ένα υπέροχο και συγκινητικό best of live από μια μπάντα που ακούς από τόσο δα παιδάκι, όπως και να βλέπεις μια γυναίκα με στοιχεια προτύπου επί σκηνής ήταν με διαφορά ανώτερο!

έχω κι άλλες προσδοκίες βέβαια μέχρι το τέλος της χρονιάς αλλά θα δείξει!

Ας αναλυσω λοιπον και εγω αυτες που ανεφερα ως καλυτερες συναυλιες για μενα την φετινη χρονια…

[B]Fates Warning:[/B]

Αντικειμενικα, θα εχουν δωσει πολυ καλυτερες συναυλιες (επι ελληνικου εδαφους και μη) αυτο ειναι δεδομενο. Αλλα τα πραγματα εχουν οπως τα λεει η Τατσομαν. Απο τις πολυ αγαπημενες μου μπαντες, ενας δισκος που σου μιλαει και σε σημαδευει, βαλτε και οτι καθαρα παικτικα απεδωσαν πολυ καλα…

[B]Bolt Thrower:[/B]

Aπο τις πρωτες ακραιες μπαντες που ακουσα και το πρωτο μου death metal live. Η αναμονη μου ηταν τεραστια, οπλιστηκα με θαρρος και ηταν η πρωτη συναυλια που πηγα μονος μου. Στον δρομο ενιωθα σαν να πηγαινα στον πολεμο. Και καπως ετσι ηταν τα πραγματα. Ολες οι κομματαρες απο τον οδοστρωτηρα ονοματι Bolt Thrower, ηχος σαν να βγηκε απο το cd, σε μεγαλα κεφια ολο το συγκροτημα, πανικος και διαθεση απο το κοινο. Τι αλλο δηλαδη?

[B]Sonisphere Festival:[/B]

4 συγκροτηματα απωθημενα, παντου χαμογελα, γενικα οσοι ηταν εκει ξερουν!

[B]Ozzy Osbourne:[/B]

Περιμενα να δω μια καλη συναυλια και τον Οζζυ σε οκ κατασταση. Αλλα, οκ, τι να λεμε. Ο γερος βγηκε, μας εδωσε τα μυαλα στο χερι και εφυγε. Επιασε τρομερη αποδοση, το σετλιστ μαγικο, μεγαλες κομματαρες ζωντανα. Απλα σεβασμος!

[B]Gamma Ray:[/B]

Τελος εβαλα και αυτην την συναυλια των Gamma Ray…Ο λογος ειναι πως οι Γερμανοι εδωσαν μια αριστη συναυλια, ηταν τρομερα επικοινωνιακοι, επαιζαν και φαινοταν οτι γουσταρουν, ο κοσμος ζεστος ανταπεδιδε και εδινε ωθηση να συνεχισουν να παιζουν γαματα. Καποια πραγματα ειναι διαχρονικες αξιες και ο Χανσεν εδειξε την πραγματικη πυγμη που χρειαζεται το power. Ε βαλτε και οτι ακουσαμε Rebellion In Dreamland και δωρο-εκπληξη Ride The Sky (ολεθρος και πανικος) παει ανετα στις καλυτερες για φετος!

Ξαναλεω πως και οπου αλλου πηγα ηταν εγγυηση και αξιζαν τα λεφτα τους και με το παραπανω…Τωρα περιμενουμε μεχρι το τελος της χρονιας καθως εχουμε πραγμα μπροστα!

με χρονολογική σειρά:

Scott Kelly 17/1 στο Μο Μπεττερ
Wooden Shjips 23/4 στο Αν
Karma to Burn 1/5 στο Αν
Θανάσης Παπακωνσταντίνου 31/5 στο Θέατρο Πέτρας

Fear Factory / Transit και λοιποι (αυτο που περιεγραψε ο Μανος πιο πανω) / Bolt Thrower / Killing Joke / New Model Army. Θελω να πιστευω πως οι Godspeed θα κλεψουν στο τελος την παρασταση, γενικα παντως, live χρονιας μεχρι στιγμης θα ελεγα πως ηταν το Fear Factory. Τρελη συγκινηση, μ ειχαν παρει τα ζουμια.

Εν τω μεταξυ Μανομποτ εισαι υπεραμπαλος, γιατι η καλυτερη στιγμη ηταν το Closing In και οχι! Οχι! Δεν ακουω κουβεντα γιατι http://www.youtube.com/watch?v=q5-hvHUc2AQ [I]maybe we’ll sell our fortune to a devil on the way[/I] και γνκ θυμηθηκα τα εφηβικα μου χρονια με τουτο.

Πραγματικα, δεν θελω να φανταστω πως θα ηταν να βλεπαμε In The Woods. Αλλα αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ποτε, αρα.

[B]Dropkick Murphys / Sick Of It All - Berlin, 2/2[/B]

Ήταν μεγάλο απωθημένο οι Αμερικάνοι και το 40ωρο ταξιδάκι στο Βερολίνο ήταν ότι πρέπει. Τρομερή συναυλία, best of setlist, τρελό κέφι και από τις 2 μπάντες. Γενικά όλο το ταξίδι ήταν απερίγραπτα καλό.

[B]AC/DC - Sofia, 14/5[/B]

Δεύτερη φορά που έβλεπα τους τεράστιους Αυστραλούς. Σίγουρα δεν είχε το feeling που είχε στην Αθήνα αλλάαααα τι να λέμε. Νομίζω δεν χρειάζονται λόγια.

[B]Sonisphere Festival - Sofia, 21 & 22/6[/B]

Η απόλυτη εμπιρεία. Big 4 και Am I Evil? από σχεδόν άπαντες. ΤΕΛΟΣ!!!

[B]U2 - Athens, 3/9[/B]

Ποτέ δεν ήταν ούτε παίζει να γίνει η αγαπημένη μου μπάντα. Αλλά το live που είδαμε εκείνο το βράδυ ήταν απίστευτο. Άψογο live που άξιζε και το τελευταίο λεπτό!!!

[B]Ozzy - Athens, 25/9[/B]

Πήγα πιο πολύ για ιστορικούς λόγους αλλά τελικά ευτυχώς που πήγα. Ο Ozzy τρελά κέφια, απίστευτο setlist. Όλα τέλεια!!!

[B]Transatlantic[/B] (@Μιλάνο)

3,5 ώρες τελειότητας, σε φανταστικό χώρο, με ιδανικές συνθήκες, καταπληκτικό ήχο και ένα σετ απερίγραπτο. Η απόδοση της μπάντας σε επίπεδα, τα οποία δεν περιγράφονται. Από τις κορυφαίες συναυλίες έβερ.

[B]Shadow Gallery /B

Από την πρώτη ακρόαση του Carved In Stone και του Tyranny κάποτε, το ερώτημα “πώς θα τα παίζουν live αυτά τα πράγματα” έλαβε την απάντησή του. Συγκλονιστικοί.

[B]Fear Factory[/B] (@gagarin)

Υπερέπος συναυλία. Μια ωραία ατμόσφαιρα και το μισό Demanufacture (για να μην ξεχνιόμαστε) με έναν απίστευτο ήχο. Αποθέωση για μια μπάντα, η οποία θα πρεπε να 'χει έρθει τουλάχιστον μια δεκαετία πριν.


[B]Sonisphere[/B]
Μόνο και μόνο για Harverster Of Sorrow και Blackened.Αρκεί νομίζω.

[B]Lamb Of God[/B] (@fuzz)

Μεγάλη μπάντα, σταθερά ανοδική πορεία και άψογοι επί σκηνής.

[B]Radio Moscow[/B] (@AN)

Αγνό 70’ς hard rock όργιο.

[B]Porcupine Tree[/B] (τεχνοπολις)
Normal / Anesthetize

υπό φυσιολογικές συνθήκες, οι Riverside θα 'πρεπε να 'ναι πρώτη 3άδα και άνετα. Αλλά σε τέτοιο χώρο, μια τέτοια μπάντα εξαφανίζεται. Άσχετα αν απέδωσαν απίστευτες μουσικάρες, μάλλον όμως για την πάρτη τους και τους 2-3 που τους έβλεπαν από το πλάι.

:!:/:frowning:
[B]
dyingfreedom
[/B] έχεις μπρατσα? αν ναι, μπράβο που παραβρεθηκες σε αυτό το Live…
αν όχι θέλω πολύ να σε δείρω από την ζήλια και τα νεύρα μου…

Gamma Ray (fuzz)

εγώ στο rebellion in dreamland έχυσα [SPOILER]:p[/SPOILER]

παίξανε και το ride the sky χωρίς πρόβα χωρίς τίποτα μόνο και μόνο επειδή το φώναζε ο κόσμος

Όχι δεν έχει! Δείρ’ τον! :twisted:

Ον τόπικ:
[B]Jello Briafa[/B]: Ένα απωθημένο γίνεται πραγματικότητα! Αφήνω στην άκρη τις άψογες εκτελέσεις των κομματιών, αφήνω στην άκρη το σετλίστ (που δεν είχε καμία σημασία). Το να βλέπεις το εφηβικό σου είδωλο στη σκηνή, ακόμη ακμαίο, ακόμη τσατισμένο με το διεθνή καπιταλισμό, απόλυτα ενημερωμένο για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα, δε μπορείς παρά να συγκινηθείς!
Κι όπως είπε ο Σταύρος των Deus ex Machina προλογίζοντάς τον: Είναι ο πατέρας μας!

[B]Fear Factory[/B]: Με 10 χρόνια (τουλάχιστον) καθυστέρηση κι αυτούς! Παρά το αλλαγμένο line-up, τη φωνή που έχανε σε σημεία, εκείνη τη μέρα κόντεψαν να γκρεμίσουν το Γκαγκάριν. Οδοστρωτήρες! Δε μπορώ να φανταστώ πώς θα ήταν στα ντουζένια τους live!

Αυτά! Του χρόνου ελπίζω να πάω σε περισσότερες.