Για το Κλειδωμα στα Τοπικς και τη Διαγραφη τους!

Κατα διαστηματα μαλλον καποιοι δε γουσταρουν να ακουν την αληθεια ή και καποιοα πραγματα που λεω εδω μεσα.
Προφανως δεν ισχυει η ελευθερια του λογου ακομα και αν μιλαμε για φορουμς.
Και ξανα θετω το ερωτημα…ειναι σωστο το να κλειδωνεις τα τοπικς ετσι απλα επειδη δε θελεις να λενε καποιοι καποιοα πραγματα ενω απλα μπορεις να μη το διαβαζεις?
και ακομη χειροτερα να σβηνεις Posts η και Topics ετσι?
Να δειτε που και αυτο θα σβηστει (οπως εγινε και χθες το βραδυ).
οσοι προλαβετε και το διαβασετε κατι θα πρεπει να πειτε κι εσεις αμα συμβει ξανα.

an ontws ta pragmata exoun ginei etsi enas xarakthrismos tous prepei!

APARADEKTO.

etsi apla…

an xekinhsoume na aftologokrinoume kai to mono meso (internet) sto opoio yparxei akoma eleftheria tou logou tote eimaste axioi ths moiras mas…

elpizw na exei ginei kati allo pantws, camelspotter, giati alliws…ga#$%se ta!
einai aparadekto an sta esvisan etsi apla!

Φιλαράκι, ακόμα και στο μόνο μέσο που υπάρχει ακόμα ελευθερία του λόγου, υπάρχουν και κανόνες. Δε θα κάτσω να εξηγήσω ποιοι είναι αυτοί, μιλάμε για τα προφανή. Όπως δεν είναι σωστό να σβήνονται “με το έτσι θέλω” τα topics, άλλο τόσο δεν είναι να ανοίγει ο καθένας κάποιο topic όπου γουστάρει επειδή έτσι του κάπνισε.

Ας κοιτάξει επομένως ο καθένας τη δουλειά του, ok; Γιατί έχει αρχίσει να βγαίνει εκτός ορίων η κατάσταση.

PS: Και το παρόν θα διαγραφεί εντός της ημέρας. Τα παράπονα σου στην αντίστοιχη κατηγορία.

φιλε kourou δεν μιλαμε μονο για τοπικς αλλα και για ποστς ,μεσα στα τοπικς
εγινε και με αλλο γνωστο μου.
ουτε υβρης υπηρξε ουτε τπτ το προσβλητικο
απλα φασισμος κι εσυ πες μου τωρα οτι θελεις.
και αντε και μη με εκνευριζεις κανοντας πως δεν διαβασες για τα ποστς,παρα μονο για τα τοπικς που εκει μπορει και να εχεις δικιο.μπορει…

Όταν ο καθένας, ακόμα κι αν είναι η πρώτη φορά που μπαίνει εδώ μέσα, επιλούμενος την “ελευθερία του λόγου” (η οποία έννοια για τον καθένα διαφέρει δραματικά) πράττει όπως θέλει χωρίς να υπολογίζει στο παραμικρό τους υπολοίπους, γιατί να μην το κάνει και αυτός που (υποθετικά) βγαίνει χαμένος απ’ όλη την ιστορία;

Χρησιμοποιείς (ή εκμεταλλεύεσαι) το βήμα που σου δίνεται εδώ πέρα, χρησιμοποιώ (ή εκμεταλλεύομαι) το ρόλο μου. Είναι απλά τα πράγματα.

το να γραψεις πχ για το οτι κλειδωσαν ενα τοπικ και να ζητας τον λογο που εγινε αυτο και να λες οτι καποιος ειναι αντιδημοκρατικος ειναι λογος για να σου σβησουν το ποστ???
εχουν λεχθει πραγματα και πραγματα εδω μεσα.ποιος βγαινει χαμενος εδω??ο καθε κουρου που λεω οτι ειναι αντιδημοκρατικος??γιατι,πειραζει αν το λεω??
θυμαμαι σε 1 τοπικ για το στρατο ειχα κανει ενα ποστ το οποιο λογοκριθηκε και σβηστηκε.τι εχεις να πεις???
οτι και να λεγα εκει μεσα (που δεν ηταν υβριστικο η οτιδηποτε αλλο) εσυ κρινεις οτι δεν πρεπει να διαβαστει απο κανεναν και να ακουστει?? ισωσ συμφωνουσαν καποιοι η μαλλον πολλοι.διαλογος δε γινετε εδω μεσα ε???
δεν καταλαβαινω πραγματικα…

Να πώ κι εγώ κάτι σε αυτό φίλε kourou; Εγώ είχα φτιάξει ένα topic του οποίου κάτι ανάλογο υπήρχε… Δεν λέω λάθος μου πού δεν το είδα. Αλλά θα μπορουσες πριν να το κλειδώσεις να μου πείς να “απευθυνθώ” στο άλλο topic και μετά να το έσβηνες τελείως δεν θα με πείραζε… Εσύ όμως πριν κάν μπορέσω να “αντιδράσω” το κλείδωσες! Πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τέτοια συμπεριφορά “υψηλών στελεχών” σε forum και μου κάνει μεγάλη εντύπωση!

Ίσως όχι ο σωστότερος, αλλά ένας για να δείξεις ότι το κάθετι πηγαίνει εκεί που πρέπει να πάει. Αυτά λέμε τόσον καιρό αλλά μας γράφετε.

εχουν λεχθει πραγματα και πραγματα εδω μεσα.ποιος βγαινει χαμενος εδω??ο καθε κουρου που λεω οτι ειναι αντιδημοκρατικος??γιατι,πειραζει αν το λεω??
θυμαμαι σε 1 τοπικ για το στρατο ειχα κανει ενα ποστ το οποιο λογοκριθηκε και σβηστηκε.τι εχεις να πεις???

Το έτερον σου ήμισυ, ο the_rock, είχε κάνει ένα post που έλεγε “Γαμοέλληνες”. Εκτός του ότι έλαβα e-mail από user ότι αυτό είναι άκρως προσβλητικό για τον καθένα, θεωρώ πως όχι μόνο έπρεπε να σβηστεί αλλά και να αποχωρήσεις μια και καλή από εδώ. Ναι ήταν χοντράδα και το σβήσιμο ήταν με διαφορά ότι λιγότερο μπορούσα να κάνω. Επομένως τα ρέστα αλλού. Εκτός κι αν αναφέρεσαι σε άλλο post το οποίο δεν τυχαίνει να θυμάμαι και ζητώ συγγνώμη.

δεν καταλαβαινω πραγματικα…

Ίσως δε θες να καταλάβεις.

Εγώ είχα φτιάξει ένα topic του οποίου κάτι ανάλογο υπήρχε… Δεν λέω λάθος μου πού δεν το είδα. Αλλά θα μπορουσες πριν να το κλειδώσεις να μου πείς να “απευθυνθώ” στο άλλο topic και μετά να το έσβηνες τελείως δεν θα με πείραζε… Εσύ όμως πριν κάν μπορέσω να “αντιδράσω” το κλείδωσες! Πραγματικά πρώτη φορά βλέπω τέτοια συμπεριφορά “υψηλών στελεχών” σε forum και μου κάνει μεγάλη εντύπωση!

Καλά δουλευόμαστε εδώ μέσα; Στο ίδιο post έδωσα το link για το άλλο post, περιθώρια για να αντιδράσεις σε τι; Να πεις “συγγνώμη δεν το είχα δει, δε θα επαναληφτεί”; Παραπονιέσαι γιατί; Θα τρελαθούμε μου φαίνεται…

Γαμοεεληνες?? ε ενταξει αυτο παραπαει.αλλα εμενα τι μου το λες? εγω δεν γραφω προσβλητικα σχολια προς κανεναν.τελος παντον εαν ειναι να ξαναγινει κατι τετοιο καλυτερα στειλε PM στον χρηστη λεγοντας τους λογους που θα σβησεις κατι για να γινει και καποιος διαλογος,να καταλαβουμε και γιατι τα σβηνετε.δν ειναι και κοπος πια.

Εγώ αυτό που είπα είναι ότι θα μπορούσες να περιμένεις να απαντήσω πριν κλειδώσεις εκείνο το topic. Δεν δουλεύω κανέναν… Λυπάμαι που το πήρες έτσι…

Παιδιά είστε λάθος! Για να διαγραφεί ένα ποστ ή να κλειδωθεί θα πρέπει να μην υπακούει στους κανόνες τους φόρουμ! Οι κανόνες είναι προφανείς και σαφείς! Δεν τίθεται ζήτημα ελευθερίας λόγου κλπ κλπ!

Εγώ αυτά τα “περί ελευθερίας του λόγου” δεν τα κατάλαβα ποτέ. Το κάθε φόρουμ ανήκει σ? αυτούς που το έφτιαξαν και όχι σε όλους. Αν κάποιος δεν συμφωνεί με τον τρόπο που λειτουργεί ένα φόρουμ απλά δεν μπαίνει.

Ωραία λοιπόν, μπορείς να απαντήσεις εδώ. Τι επιπλέον θα έγραφες εκεί;

Το θέμα που θίγεις το συζητούσα προ λίγων ημερών με φίλους. Είναι αδιανόητο να κλειδώνονται topics μόνο και μόνο επειδή σε κάποιους δεν αρέσουν αυτά που γράφονται εκεί. Συγγνώμη, αλλα είχα την αίσθηση οτι το rock δεν είναι φασιστικό! Εαν επίσης κάποιοι επιθυμούν να γράφουμε μόνο καλά λόγια για τα αγαπημενα τους γκρούπ, και τους διαταράσει την κάρμα το κάθε αρνητικό σχόλιο, τότε θα έπρεπε η σελίδα να ονομάζοταν scorpions.gr και οχι rocking.

Λυπάμαι, αλλα η ελευθερία του λόγου και της επιλογής, καθώς και το δικάιωμα στην ελεύθερη έκφραση είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων και η απάντηση “δική μου η σελίδα οτι θέλω την κάνω” εμένα προσωπικά δε μου αρέσει. Αν κάποιοι θέλουν να τους χαϊδεύουμε τα αυτιά ας φτιάξουν κλειστό club, για παράδειγμα ενα γκρουπ στο yahoo, και οχι δηθεν ανοιχτή προς όλους σελιδα στο νετ…

Αυτά

Υ.Γ. Υπενθυμίζω οτι το χιούμορ δε βλάπτει. Ροκ δε σημαίνει φοράω μαύρα και το παίζω λυπημένος μπας και ψαρώσει κανενα γκομενάκι. Το ροκ φτίαχτηκε απο ανοιχτόμυαλους χαβαλετζίδες και σε τέτοιους απευθύνεται

Τι μας λες; 8)

Αμε!

Gia to “Gamoellines” tou tin eixa kai ego tou tipou mesa apo to sigkekrimeno topic, alla oxi me e-mail se proswpiko epipedo se kanenan, Dimosia. Itan apisteuti vlakeia pou to egrapse auto. Apo tin alli den mporei o kathe enas na grafei oti vlakeia tou katevei sto onoma tis …dimokratias!! Twra oti lete pari fasismou klp…klp… einai saxles. Edw einai ena forum pou mazevomaste kapoia atoma kai leme apopseis, allwte sovara kai allwtw kanwntas plaka. Kanones iparxoun pantou kai panta kai se ola. Mathete na seveste tus kanones.
Polles fores o Kourou exei anextei polla me tis saxles pou grafoume, mas tin exei pei alla kaneis den xepernaei ta oria kai tous kanones. Den vlepw ton logo na vgainoun kapoioi kai na diamartirontai, toso kairo sto forum pote den me enoxlise o Ilias sto na grapsw i na min grapsw kati. Kata sinepeia an esvise ena topic, i kapoia posts, tou exw empistosini oti epraxe 100% swsta, akoma kai an den ta diavasa. An thelete eseis twra sto onoma tis opoias dimoktratias pou katanta asidwsia, na lete na dika sas… provlima sas…

Πολύ εύκολα χρησιμοποιείται η λέξη “φασισμός”…

Όπως επίσης πολύ έυκολα χρησιμοποιείται και η λέξη ασυδοσία… Τέλος πάντων, έγω θεωρώ οτι μια άποψη ακόμα και αν δεν μου αρέσει πρέπει να είναι ελεύθερη να διατυπωθεί χωρίς καμία λογοκρισία. Σε τελικη ανάλυση, εδω μέσα δεν συζητούμε και το μεσοανατολικό. Για μουσική συζητούμε εξ ου και μου φαίνεται αδιανόητο να λογοκρίνονται κάποιες απόψεις, εκτός και αν ξεφεύγουν απο το θέμα

Εαν π.χ. με αφορμή τη μουσική αρχίζουμε να πολιτικολογούμε, ίσως και να είναι σκόπιμη μια κάποιας μορφής λογοκρισία (αν και η ροκ μουσική πάντα είχε πολιτικό υπόβαθρο). Εαν όμως εγώ πω οτι ο coverdale, για παράδειγμα, ειναι ενας ανύπαρκτος μουσικός, οσο και αν στεναχωρήσω κάποιον έχω δικαίωμα να εκφραστώ. Σε διαφορετική περίπτωση θα αρχίσουμε να θυμίζουμε μικρογραφία ταλιμπάν που σφάζουν οποιον διαφωνεί μαζι τους. Ή μήπως κάνω λάθος;;;

Ποιος λογόκρινε τις μουσικές σου πεποιθήσεις αγορίνα μου;