Ηχογραφηση τυμπανων

Εχω σπιτι μου ενα σετ τυμπανα (the real stuff,οχι ηλεκτρονικα) και αναρωτιεμαι τι χρειαζομαι για να τα ηχογραφησω.
Καταρχην,με μικροφωνα η triggers?(δν εχω και τα ακριβοτερα τυμπανα,οποτε θεωρω οτι καλυτερα τριγκα).
Περα απο τους αισθητηρες πανω στις μεμβρανες,τι αλλο χρειαζομαι?
Στην περιπτωση τριγκας,με τα πιατα τι γινεται?
Γενικα,τι χρειαζομαι για να ειμαι κομπλε για ηχογραφηση(οχι επιπεδου πλατινενιου δισκου,αλλα αξιοπρεπους αποτελεσματος).
Ειμαι παντελως ασχετος σε θεματα ηχογραφησης,τα φωτα σας παρακαλω.

thx

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μία καλή κάρτα ήχου με 4 εισόδους τουλάχιστον, να δανειστείς 2-4 μικρόφωνα και να ηχογραφήσεις, δεδομένου ότι τα midi σήματα των trigger μπορούν να “δημιουργηθούν” πανεύκολα από τα wave της κανονικής σου ηχογράφησης. Χρειάζεσαι τουλάχιστον δύο καλά πυκνωτικά για τα λεγόμενα overhead, τα οποία είναι αυτά που θα πιάσουν κυρίως τα πιάτα σου (MIDI πιάτα suck!). Δε θεωρώ ότι χρειάζεται να πάρεις εγκέφαλο trigger μιας λόγω της προηγούμενης διαδικασίας που σου περιέγραψα, εκτός κι αν θες να ακούς το trigger σήμα ενώ παίζεις η για live… εάν πάρεις ένα καλό σήμα από μικρόφωνο μπότας και ταμπούρου μπορείς μετά να το τριγκάρεις εύκολα. Αλλά γενικά googlare recording drums kai replacing drums with midi (η κοίτα το drumagog πρόγραμμα) γιατί το θέμα είναι τεράστιο και χρειάζεσαι διάβασμα.

Φιλε divine,thx για το reply καταρχη.

Δεν με ενδιαφερει να εχω αποτελεσμα για υπερπαραγωγη…
Αν εχω καταλαβει καλα(κ αν κανω λαθος διορθωσε με) νομιζω οτι την δουλεια μου μπορω να την κανω με:
5 αισθητηρες triggers
2 μικροφωνα over (για τα πιατα)
εναν εγκεφαλο (αυτος ειναι το drum module που διαβαζω στα ξενα φορουμ,ετσι?)
Μια καρτα ηχου
κ τελος,με καποιο λογισμικο στο pc(cubase).

Ερωτηση:
Αν καταλαβα καλα,με αυτο το setup,ΔΕΝ χρειαζομαι πολυκαναλη καρτα ηχου.Ισχυει?
Ιδεες/προτασεις/ενστασεις?