Αγαπημένες κινηματογραφικές ερμηνείες

bump

ναι!!

Jeff Bridges - The Big Lebowski
Edward Norton - American History X
Ellen Burstyn - Requiem for a dream
Heath Ledger - Batman; The dark knight
Charlize Theron - Monster

Ειναι κ αλλες στανταρ, αυτες με μια γρηγορη.

Jiopa τ’ ακούς;;;;;

o will smith σε αυτες τις δυο ταινιες
seven pounds
the pursuit of hapiness

Russell Crowe - A beautiful Mind, κλαιω καθε ρημαδοφορα

[SPOILER][/SPOILER]
Joe Pesci -Goodfellas, αλλα και Ray Liotta καμποσο

[SPOILER][/SPOILER]
Jim Carrey - Man On The Moon

[SPOILER][/SPOILER]
Johnny Depp - Blow

[SPOILER][/SPOILER]
Al Pacinos - Scarface προφανως

[SPOILER][/SPOILER]

και Jack Nicholson - ΠΑΝΤΟΥ.

Γυναικες αλλη φορα, δεν μπορω να σκεφτω κατι τωρα

Sir Anthony Hopkins ως Mr. Stevens στα Απομεινάρια μιας Ημέρας, το αποκορύφωμα της υποκριτικής τέχνης.

[SPOILER][/SPOILER]

Sir Derek Jacobi ως Hamlet στην παραγωγή του BBC του 1980 - εκρηξιγενής αλλά και απίστευτα εσωτερικός και υπαινικτικός.

[SPOILER][/SPOILER]

Jonathan Pryce ως Sam Lowry στο Brazil, η πιο ανατριχιαστικά τραγική ματιά στην ιστορία του σινεμά.

[SPOILER][/SPOILER]

Marcello Mastroianni ως Rubini στη Γλυκιά Ζωή - μια ερμηνεία που δεν έχει τίποτα το φαντεζί, κραυγαλέο ή χτυπητό αλλά εξετάζοντάς την με προσοχή αποκαλύπτει την πιο ακαταμάχητη υπόγεια μελαγχολία.

[SPOILER][/SPOILER]

Gena Rowlands ως Mabel Longhetti στο A Woman Under the Influence - σπαρακτική, αγωνιώδης, απλά Θεά.

[SPOILER][/SPOILER]

Ellen Burstyn ως Sarah Goldfarb στο Requiem for a Dream - εδώ πραγματικά δεν ξέρω τί να πω, για μέρες αφού είχα δει την ταινία είχα ένα σφίξιμο στην καρδιά και έβλεπα την τραγική Sarah στους εφιάλτες μου.

[SPOILER][/SPOILER]

Και τέλος η αξεπέραστη Vanessa Redgrave ως Ανδρομάχη στις Τρωάδες του Κακογιάννη, η - ίσως - πιο σπαρακτική και τραγική γυναικεία ερμηνεία που έχω δει ποτέ μου.

[SPOILER][/SPOILER]

Noμιζω οτι καθαρα απο αποψη συνολικης [U]ερμηνειας[/U] στο One Flew ειναι λιγο πιο πανω απο οτι στα υπολοιπα,ακομα κι απ’τη παρανοια του Shining η το το ψαρωμα του Few Good Men.Αλλα γενικα αυτο που λες.

Τεραστια καρδια στον Μανο για Remains of the Day:bow:

Del Toro στο Fear and Loathing θα προσθεσω(και Ντεπ βεβαια)

Clint Eartwood: η ερμηνεία του σε όλα τα western, και από τις πιο πρόσφατες, αυτή στο Gran Torino.

laura dern στο inland empire
jeremy irons στο dead ringers

αυτα μου ρχονται κατευθειαν

[B]JACKIE FLANNERY (STATE OF GRACE)[/B]
O Gary Oldman ως ‘ψυχωτικός’ Ιρλανδός μαφιόζος περιδιαβαίνει στους δρόμους του Hell’s Kitchen και κλέβει την παράσταση.Οι εκφράσεις του προσώπου του είναι για Οσκαρ, αλλά φαίνεται η Ακαδημία τον έμαθε φέτος μετά από -για να θυμηθώ- 30 χρόνια καριέρας…

[B]LEE HARVEY OSWALD (JFK- 1991)[/B]
Εντυπωσιακός και πάλι ο Gary Oldman. Έχει μελετήσει σε τέτοιο βαθμό τον τρόπο που μιλούσε ο Oswald, την προφορά του, τις εκφράσεις του προσώπου του, μέχρι και τις παύσεις ανάμεσα στις λέξεις! Είναι σαν να βλέπεις τον πραγματικό L.H. Oswald.
Μπορεί ο ρόλος να είναι αρκετά μικρός, αλλά αυτή είναι και η μαγκιά. Να καταπλήξεις τα πλήθη στο μικρό χρονικό διάστημα που σου έχει δοθεί.

Γενικά, ΑΧ ΓΚΑΡΥ.

[B]CHRISTY BROWN (MY LEFT FOOT).[/B]
Τι να λέμε τώρα. Θεούλης Daniel Day Lewis. Είναι πολύ δύσκολο να υποδυθεί κανείς κάποιον που πάσχει από εγκεφαλική παράλυση χωρίς να φαίνεται ψεύτικο το αποτέλεσμα.Και ο Daniel τα καταφέρε -όπως πάντα- με μαεστρία.

[B]JIMMY MARKUM (MYSTIC RIVER)[/B]
Η σκηνή που ο Sean Penn μαθαίνει πως έχουν σκοτώσει την κόρη του. Σπαραχτικός. =’(

[B]HARVEY MILK (MILK)[/B]
Τι τα θες, άμα είσαι ηθοποιός κλάσης μπορείς να υποδυθείς με την ίδια επιτυχία από βαρύ κι ασήκωτο θανατοποινίτη μέχρι τον αλέγρο γκεη ακτιβιστή και πολιτικό.

Επίσης,
O Edward Norton στο [B]American History X [/B]και στο[B] Primal Fear[/B] ως [B]Derek Vinyard [/B]και [B]Aaron[/B] αντίστοιχα. Ερμηνειάρες.

H Marion Cotillard στο [B]La Mome[/B] ως [B]Edith Piaf[/B]. Άψογη.

Η Cathy Bates ως [B]Annie Wilkes[/B] στο [B]Misery[/B]. Παράνοια.

O Sam Rockwell ως [B]Sam Bell[/B] στο [B]Moon[/B].

O Gael Garcia Bernal ως [B]Ernesto Guevara[/B] στο [B]Diarios De Motocicleta[/B].

ασυλληπτη ερμηνεια.-

ασυλληπτη ταινια γενικοτερα…

[B][SIZE=“3”][SIZE=“4”]JΙΟPA ΑΚΟΥΣ;;;[/SIZE][/SIZE][/B]

επίσης

Δεν έχει αναφερθεί ο Robert Mitchum στο The Night Of The Hunter, ντροπή!

Birol Ünel στο Gegen die Wand του Fatih Akin.
http://www.imdb.com/title/tt0347048/

Απλά συγκλονιστικός στον ρολο του ίσως πιο αυτοκαταστροφικού χαρακτήρα που έχει υπάρξει ποτε σε ταινία.
http://www.youtube.com/watch?v=hHAZnvmajQA

Τώρα είδα πως δεν έχω κάνει λίστα εδώ μέσα. Με ένα μικρό search στην λίστα με τις ταινίες μου (κατεβασμένες και μη) για να θυμηθώ κάποιες αγαπημένες ερμηνείες, έβγαλα μια δεκάδα στα γρήγορα.

[B]Anthony Hopkins[/B] - Remains of the day
[B]Al Pacino[/B] - Godfather ΙΙ
[B]Robert De niro[/B] - Raging Bull
[B]James Steward[/B] - It’s a wonderful life
[B]Kathy Bates[/B] - Misery
[B]Gloria Swanson[/B] - Sunset Boulevard
[B]Liv Ullmann[/B] - Persona
[B]Gene Hackman[/B] - The Conversation
[B]Russell Crowe[/B] - The insider
[B]Bette Davis[/B] - All About Eve

Θα υπάρξει και δεύτερο μέρος κάποια στιγμή και μια ακόμα δεκάδα σίγουρα.

ρε φίλε, τον Hopkins και γώ στο Remains of a day τον θυμάμαι, όταν μου λένε για μεγάλες ερμηνείες του, ωραίος…

προφανώς σαν Hannibal ήταν αξεπέραστος, αλλα νομίζω αυτή η εύθραυστη εσωτερική μελαγχολία που έβγαζε ως πιστός και τυπικός μπάτλερ σε εκείνη την ταινία, επισκιάζει όλες τις υπόλοιπες ερμηνείες του…

να πώ μια πρόσφατη, νομίζω ότι ο Φοινιξ στο Master έδωσε μια ερμηνεία ισάξια ιερών τεράτων του παγκόσμιου σινεμά, η οποία θα αποτελέσει ορόσημο στις επόμενες γενιές…

Νομίζω υπάρχει ένα παρόμοιο τοπικ αλλά ενηγουεη.

Θεωρώ τις καλύτερες ερμηνείες που έχω δει του [B]Jack Nickolson[/B] στο [B]Shining[/B] και του ανυπέρβλητου [B]Daniel Day-Lewis [/B]στο [I][B]There Will Be Blood[/B][/I].
Από γυναίκες η [B]Cathy Bates[/B] στο [I][B]Misery[/B][/I].